فرايند تدريس
Download
Report
Transcript فرايند تدريس
فرایند تدریس
• مجموعه اعمالی است سنجیده ،منطقی و پیوسته که به
منظور ارائه درس از طرف معلم صورت می گیرد و برای
انجام بهتر آن نیاز به مهارتهای دارد.
مهارتهای فرایند تدریس
مهارتهای
فرایند تدریس
مهارتهای قبل
از تدریس
مهارتهای
حین تدریس
مهارتهای پس
از تدریس
طراحی برنامه تدریس
طرح درس روزانه
تعیین اهداف
تعیین رفتار ورودی ها
تعیین آزمون رفتار ورودی ها
انتخاب مراحل و روشهای
تدریس
انتخاب مواد و روشها
فعالیتهای یادگیری
ارزشیابی
Teaching and Learning
Method
• روش معلم محور :که در آن معلم در کانون
یادگیری قرار داشته و عمده فعالیتهای آموزش ی
حول
کند.
می
گردش
او
• روش دانشجو محور :به آن دست از روش های
یادگیری گفته می شود که در کانون یادگیری قرار
داشته و عمده فعالیتهای آموزش ی حول دانشجو
گردش می کند و دانشجو مسئول یادگیری خود است و
معلم نقش زمینه ساز و تسهیل کننده فعالیت آموزش ی
دارد.
را
TeacherMethod:center
Student- center
Method:
Case Study
Small Group Activity/
Discussion
PBL
Lecture
7
Role Playing
Learning
pyramid
اهداف
•
•
•
•
روش سخنرانی را تعریف کند.
مهارتهای روش سخنرانی را بیان کند.
محاسن و محدودیت های سخنرانی را بیان کند.
ویژگی های سخنرانی اثربخش را بیان کند.
سخنرانی یا Lectureاز
واژه التین lectareگرفته
شده که به معنی خوندن با
صدای بلند هست.
سخنرانی
• ارائه مفاهیم به طور شفاهي از طرف
معلم و یادگیري آنها از طریق گوش
كردن و یادداشت برداشتن از طرف
شاگرد مي پردازد .در این روش یك
نوع یادگیري و رابطه ذهني بین معلم
و شاگرد ایجاد مي شود.
Learning from lecture (explanatory model )
Student
receives
Lecturer
transmits
Attention
perception
Lecturer´s
Intention
Verbal
Non-verbal
Audio-verbal
( Short term memory
Student reacts
what they already know?
what they are interested
in?
Levels of attention and
arousal of student.
Long
Term
Memory
OUTPUT:
Notes
Reactions
• آمادگی برای سخنرانی
• مقدمه سخنرانی
• متن و محتوای سخنرانی
• جمع بندی و نتیجه گیری
مراحل اجرای
روش سخنرانی
آمادگی برای سخنرانی
آمادگی از نظر تجهیزات :وسایل آموزشى بسیارى مانند
فیلم ،تلویزیون ،اسالید و نوارهاى ضبط شده
آمادگی از نظر زمان :سازماندهى خوب یک سخنرانى و
طى مراحلى مانند جمعآورى اطالعات ،تنظیم مطالب
نیازمند زمان کافی است.
آمادگی عاطفی کنترل اضطراب
اجرای آزمون تشخیصی
• مشخص نمودن مهارت و توانایی هایی که فراگیران قبل از
تدریس جدید باید دارا باشند.
گرفتن آزمون
پرسش و پاسخ
برقراری ارتباط
• برقراری ارتباط صحیح بین استاد و فراگیر از مهارت های
مهم ضمن تدریس می باشد.
عوامل موثر در برقراری ارتباط:
• پیام دهنده
• پیام گیرنده
• راه ارتباطی
• شرایط محیطی
• پیام
آماده سازی
•
•
•
•
•
برقراری ارتباط معنی دار بین تجربیات قبلی و انتظارت و
نیاز فراگیران با اهداف آموزشی کالس
روش آماده سازی:
یاد آوری درس قبل
نمایش عکس
گفتن داستان کوتاه
بیان صریح هدفها و نکات مهم سخنرانى
معلم باید کلیه هدفهاى اجرایى مورد نظر در سخنرانى را با
جمالتى صریح و روشن بیان کند یا روى تختهگچى بنویسد.
مثال
•
•
•
•
•
• عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی
عوامل خطر غیرقابل تعدیل :سن ،جنس ،سابقه خانوادگی
عوامل خطر تعدیل:
-1عوامل خطر رفتاری :استعمال دخانیات ،زندگی کم
تحرک و عدم وجود فعالیت فیزیکی مناسب ،رژیم غذایی
ناسالم
-2عوامل خطر فیزیولوژیک :فشارخون باال ،چاقی
افزایش چربی خون ،دیابت ( مرض قند )
متن و محتوای سخنرانی
• متن سخنرانى قسمت اصلى و بسیار مهم سخنرانى را
تشکیل مىدهد .سخنران در این مرحله نیز باید به نکاتى
توجه کند تا بتواند سخنرانى مؤثرى ارائه دهد .این نکات
عبارتند از:
استمرار توجه شاگردان در طول ارائه محتوا
جامع بودن محتوی
سازماندهی منطقی محتوا
جامع بودن محتوى
منظور از جامع بودن محتوا این است که متن سخنرانى باید
تمام هدفهاى آموزشى را دربرداشته باشد؛ بهعبارت
دیگر ،سخنرانى تمام عناصر و جوانب موضوع را در بر
داشته باشد .پژوهش های بسیارى نشان داده است فراگیرانی
که سخنرانى معلمان آنها جامعیت بیشترى داشته است ،بهتر
یاد گرفتهاند.
سازمان بندی منطقی محتوی
• همه در این نکته که سخنرانى باید از یک سازماندهى
منطقى برخوردار باشد اتفاقنظر دارند.
• اسکینر معتقد است که وقتى مواد آموزشى خوب
سازماندهى شوند ،یادگیرى آسانتر مىشود؛ زیرا قدرت
درک مفاهیم را افزایش مىدهد و فراگیر احساس مىکند که
سخنراني ،در مجموع ،به سوى یک هدف مشخص پیش
مىرود.
•
•
•
•
سازماندهی به معنی تنظیم اجزاء و عناصر محتوا است به
نحوی که باعث یادگیری موثر گردند
مالک اساسی ذکر می شود .
1ـ توالی و تداوم 2ـ وحدت
چگونگی پشت سرهم قرارگرفتن مطالب مختلف محتوا و
ارتباط مطالب با هم مورد نظر است.
سازماندهى سلسله مراتبي
یا کل به جزء
سخنران ايده کلى را به مفاهيم جزئى تقسيم کند و ارتباط آنها را با
هم مشخص نمايد.
• مثال :روش تدریس -1:روش تدریس سنتی -2روش تدریس نوین
سازماندهى بر اساس مقايسه
سخنران یک یا دو موضوع را با هم مقایسه می کند.
معلم بايد معيارهايى را (که واضح و روشن هستند) براى مقايسه مشخص
نظر را بر اساس آن معيار ،تحليل و
کند و سپس يکايک موضوعات مورد
پس از تحليل با هم مقايسه کند.
ا
اگر بخواهيم مزاياى تدريس با فيلم را با مزاياى تدريس گروهی مقايسه
مثل
معيار مزايا را مشخص سازيم و تکتک آن د و روش را با
کنيم ،ابتدا بايد
معيار تحليل و در
آن
مراحل ارائه محتوی
شرح موضوع اصلی
شرح اولین موضوع کلیدی و روشن کردن اون با مثال و
تکرار آن
شرح دومین موضوع کلیدی و روشن کردن اون با مثال و
تکرار آن
بیان خالصه ،تکرار موضوع اصلی و نتیجه گیری
تمرکز بخش ی و
استمرار توجه فراگیران در طول ارائه محتوا
• مهارت استاد در برطرف نمودن عوامل مخل ارتباط و افزایش تمرکز
فراگیران.
نقش صدا :واضح ،رسا و دلنشین بودن صدا ،یکنواخت نبودن صدا،
متغییر بودن تن صدا،
جابجایی وحرکت در کالس
توجه دادن کالمی و غیر کالمی
سکوت یا مکث
بکار گیری حواس مختلف
مسائلى که مطرح مىشوند مهم است.
سؤاالت امتحانى از این مبحث طرح خواهند شد.
نمودار
جمعبندی و نتیجهگیری
از شاگردان بخواهد که بعضى از نکات مهم درس را بیان
کنند.
نکات مهم و اساسى درس را گوشزد و مرور کند.
در آخر درس ،نکات مهم را تأکید و تکرار مىکردند.
در انتهاى یک سخنرانى باید اشاراتى دال بر محتواى
سخنرانى بعدى داشته باشد.
چگونه سخنرانی اثر بخش داشته باشیم
-1شوق مدرس در تدریس موضوع ،ارائه پر حرارت
-2برقراری ارتباط با فراگیران
-3تسلط علمی به موضوع
-4جلب توجه فراگیر
-5ارتباط چشمی
-6استفاده از مکث های مناسب
-7عدم تکرار لغت خاص یا حرکات بدنی خاص
-8عدم بکار گیری لغات نا آشنا
-9تعریف لغات تخصصی برای اولین بار
چگونه سخنرانی اثر بخش داشته باشیم
(ادامه)
10سرعت مناسب کالم
-11استفاده از تصاویر ،فیلم و ...برای روشن شدن مفاهیم
انتزاعی
-12برای یادگیری مطالب مشکل بیان شیوا و تکرار مطالب
و دادن تمرین در منزل
-13جلب توجه با تاکید کالمی و غیر کالمی بر روی مطلب
خاص
محاسن و محدودیتهاي روش
سخنراني
محاسن روش سخنراني
روش سخنراني ،مختص کالسهاي
پرجمعیت است.
روش بسیار ارزاني است.
با توجه به موقعیتهاي زماني و مکاني
و مجموعه تجهیزات ،روش سخنراني
بسیار انعطاف پذیر است.
می توان مقدار زیادی از مواد و
مطالب آموزشی را در مدت کوتاهی
ارایه نمود.
کنترل سخنرانی بوسیله سخنران
دانشجو با این روش آشنا است
محدودیت روش سخنراني
معلم متکلم وحده است وشاگردان چندان
فعال نیستند.
ارتباط یک طرفه است
بیشتر از حس شنوایي استفاده مي شود.
قدرت تکلم شاگردان تقویت نمي شود.
تفاوتهاي فردي در آن منظور نمي گردد.
نیازمند مهارت ها و برخي از خصوصیات
شخصیتي مانند صدا ،روش سخنگویي ،رواني
سخن ،آرامش و نظم و ...است.
سخنرانی برای آموختن موضوعات عملی از
قبیل کسب مهارت ها مناسب نیست
جمع بندی
•
•
•
•
آمادگی برای سخنرانی
مقدمه سخنرانی
متن و محتوای سخنرانی
جمع بندی و نتیجه گیری
محاسن روش سخنراني
روش سخنراني ،مختص کالسهاي پرجمعیت است.
روش بسیار ارزاني است.
با توجه به موقعیتهاي زماني و مکاني و مجموعه
تجهیزات ،روش سخنراني بسیار انعطاف پذیر است.
می توان مقدار زیادی از مواد و مطالب آموزشی را
در مدت کوتاهی ارایه نمود.
کنترل سخنرانی بوسیله سخنران
مراحل اجرای روش
سخنرانی
محدودیت روش سخنراني
معلم متکلم وحده است وشاگردان چندان فعال نیستند.
ارتباط یک طرفه است
بیشتر از حس شنوایي استفاده مي شود.
قدرت تکلم شاگردان تقویت نمي شود.
تفاوتهاي فردي در آن منظور نمي گردد.
نیازمند مهارت ها و برخي از خصوصیات شخصیتي
مانند صدا ،روش سخنگویي ،رواني سخن ،آرامش و نظم
و ...است.
سخنرانی برای آموختن موضوعات عملی از قبیل کسب
مهارت ها مناسب نیست
با تشکر از توجه شما