Transcript Skolski Podsustavi - Kritika I Pohvala
Kritika i pohvala u pedagoškom djelovanju
Dr. sc. Ante Kolak, docent Sveučilište u Zagrebu - Filozofski fakultet Odsjek za pedagogiju siječanj 2014.
OPTIMUM
POHVALE NAGRADE
Pedagoška dijagnostika – mercedes model
ZAHTJEVI
NEGATIVNI MAKSIMUM (PREVIŠE) NEGATIVNI MINIMUM (PREMALO)
KRITIKE KAZNE
► ► 1.
2.
3.
► ► Realne i nerealne poruke Usmjerenost na osobu i ponašanje opis osobe ili nekih njezinih osobina - ljubazan, pošten, tvrdoglav, ljubomoran, sebičan… opis ponašanja – dobro igra košarku, lijepo pjeva, preglasno pušta glazbu, ima neurednu školsku torbu… kritika upućena na ponašanje povećava izglede da će je primatelj kritike uvažiti Poruka s vrijednosnim stavom- pozitivne, negativne i neutralne.
Negativnim porukama kritiziramo samo učenikovo ponašanje a nikada učenika kao osobu.
► osuđujemo grijeh ( ponašanje), a ne grešnika ( osobu) ► Kritika je izazivanje neugodnosti kod učenika, a ta neugodnost je ono što ga treba motivirati za promjenu ponašanja.
► Kritiziranje – obostrana neugoda
Ponašanje/osoba
► Uvijek kritiku upućujemo ponašanju učenika, a ne prema osobi učenika ili učeničkom ponašanju za koje znamo da je nemoguće promijeniti ► Nisi napisao zadaću.
► Kakva si ti lijenčina.
Konkretnost
► U kritici trebamo biti vrlo konkretni ► Nikad ne učiniš ono što od tebe tražim.
► Jutros nisi donio potreban pribor za izvođenje eksperimenta iz prirode i društva.
Razumljivost
► Kritiku upućujemo jasno i razumljivo ► Joj, samo spremam za tobom ► Sljedeći put nakon nastave, molim te, ostavi svoje radno mjesto urednim.
Stupnjevanje
Pravodobnost/ignoriranje
► Kritiku upućujemo pravodobno ► Nikada ne ignorirajmo – ignoriranje nije pravi oblik iskazivanja nezadovoljstva jer ga učenici mogu pogrešno shvatiti
Što kažu istraživanja?
► Učenici tvrde da će se ponašati nemarnije no inače ako znaju da učitelji ne kažnjavaju, što znači da bez restrikcije, učenici manje poštuju nastavnikov autoritet.
► Takav rezultat govori u prilog tome da je za optimalan rad učenika potrebno imati razvijen sustav nagrada i kazni, jer njihova primjena utječe na rad učenika i njihov pristup prema radu.
► Prema suvremenim pedagoškim spoznajama nagrade su poticajnije pedagoške mjere nego kazne, iako je dokazano kako je instanca kazne neophodna za očuvanje autoriteta i discipline u razredu.
► Danas su kazne usklađene s Poveljom o ljudskim pravima i poštuju se prava djeteta te su stoga one puno blaže no što su bile prije, jer nije uputno da budu ponižavajuće i okrutne.
► učenik - punopravan sugovornik
Primjeri
► ► ► ► ► ► ► ► Učenik vrijeđa drugog učenika STIL 1 poniziti ga pred razredom STIL 2 zapisati ime na ploču – gubitak povlastica STIL 3 reci nekome drugome nešto lijepo Učenik je uhvaćen u krađi STIL 1 viče na učenika i ponižava ga pred razredom STIL 2 uskraćuju se povlastice STIL 3 učenik vraća ukradeno i pita oštećenog što može učiniti da grešku popravi Učenici stoje u redu i guraju se STIL 1 pošalje ih ravnatelju STIL 2 pošalje krivce na kraj reda STIL 3 naprave plan za bolje ponašanje Bježanje s nastave STIL 1 opomena- ukor… STIL 2 uskraćivanje povlastica STIL 3 “Ako te nije bilo, znači da si nešto propustio. Što ćeš učiniti?”
Vrste kritike - vježba
Kod svake poruke uvježbavamo aktivnost u sljedećim koracima: ► 1. Upoznajemo naziv poruke (kritike) ► 2. Definiramo formulu (teorijski dio) ► 3. Uočavamo dijelove formule na navedenom primjeru iz prakse ► 4. Formuliramo samostalno vlastiti primjer
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Ja poruka Moćna poruka Ti poruka Hladno-topla kritika Sendvič kritika Poziv na samokritiku Preusmjeravanje Poziv na samokorekciju
► Marko je učenik 8. razreda. Vrlo dobar je učenik. U razrednom odjelu ga svi vole. Tijekom ove školske godine Marko često kasni na nastavu, posebno u jutarnjoj smjeni na prve sate.
► Napišite i/ili odglumite 8 načina na koje biste uputili kritiku Marku.
► Opišite neku odgojno problematičnu situaciju iz vaše školske prakse koja traži od Vas da učeniku uputite kritiku. Pokušajte je opisati što detaljnije.