4.8. Romas kultūras avoti I. Etrusku ietekme No etrusku vēstures Pilsētbūvniecība Templu arhitektūra Mājoklis Etrusku kapenes Etrusku sarkofāgi Tēlniecība Bukero keramika Zīlēšanas māksla II.

Download Report

Transcript 4.8. Romas kultūras avoti I. Etrusku ietekme No etrusku vēstures Pilsētbūvniecība Templu arhitektūra Mājoklis Etrusku kapenes Etrusku sarkofāgi Tēlniecība Bukero keramika Zīlēšanas māksla II.

4.8. Romas kultūras avoti

No etrusku vēstures

I. Etrusku ietekme

Pilsētbūvniecība

Templu arhitektūra

Mājoklis

Tēlniecība

Etrusku kapenes

Bukero keramika

Etrusku sarkofāgi

Zīlēšanas māksla

II. Grieķu ietekme

Vēsturiskā saikne

Grieķijas pakļaušana 2.gs.

Grieķu kultūras šarms

Grieķu filozofijas ietekme

Grieķu literatūras ietekme

Ietekme izglītībā

Dievu panteona pārņemšana

Grieķu arhitektūras ietekme

Romas kultūras avoti

Itālijas karte ap 509.g. p.m.ē

Etrusku pārvaldītais reģions Grieķu pārvaldītais reģions Romas valsts pastāvēšanas laikā asimilējusi daudzu kultūru iezīmes (īpaši tas saistāms ar plašajiem iekarojumiem impērijas periodā), taču tradicionāli pie nozīmīgākajiem kultūras avotiem tiek minētas kuras izauga varenās Romas dižā kultūra

etrusku

un

grieķu

ietekmes, kuru sasniegumi dažādās sadzīves, reliģijas un kultūras sfērās veidojuši bāzi uz

I. Etrusku ietekme uz Romas kultūru

No etrusku vēstures

Pilsētbūvniecība

Templu arhitektūra

Mājoklis

Etrusku kapenes

Etrusku sarkofāgi

Tēlniecība

Bukero keramika Zīlēšanas māksla

No Etrusku vēstures

Romiešu kultūras saknes meklējamas Etrusku civilizācijā. Tās pēdas rodamas Arno upes ielejā un Tibras labajā krastā . Šo vietu senlaikos dēvēja par Etrūriju, bet šodien – par Toskānu. Roma 7.-6.gs. nonāca etrusku kontrolē. Ap 542.g. p.m.ē. romieši padzina savu etrusku valdnieku un apvienojās ar citām pilsētvalstīm cīņā pret etrusku režīmu drīz vien pakļaujot sev visu Etrūriju. Etruski pārstāja pastāvēt kā patstāvīga sena sabiedrība, pakāpeniski saplūstot ar citām apkārtējām tautām.

Pilsētbūvniecība

Par etrūriešu augsto civilizācijas līmeni liecina prasmīgi būvētās pilsētas, lieliskie ceļi, kas tās savienoja un citas inženiertehniskās celtnes. Etrusku pilsētbūvniecības principi cieši saistījās ar orientāciju telpā. Neredzamās asis, kas krustojoties noteica četras debespuses, reizē bija orientieris dievišķajā kosmiskās telpas sadalījumā labvēlīgajām dievībām austrumos, bet atbaidošajiem nāves valsts aizbildņiem rietumos.

Etruski, ceļot savas pilsētas, strikti ievēroja šo orientāciju. Tas izpaudās kvadrātveidīgajā apbūvē, jo galvenajām ielām (vismaz 3) bija jākrustojas atbilstoši debesu pusēm, kļūstot par kosmiskās kārtības redzamu atspulgu uz zemes. Arī šos celtniecības principus romieši mantoja no etruskiem.

Etrusku senpilsēta Perudža

Vārtiem bija īpaša sakrāla nozīme, tie norobežoja iesvētīto un dievu aizsargāto teritoriju no svešās, naidīgās ārpasaules. Simbolisks bija jau pats vārtu apveids. Taisnā pamatne lejas daļā simbolizēja zemi, bet arkveidīgais noslēgums debesu loku. Bieži vien vārti tika greznoti ar pilastriem, īpaši apdarinātiem slēgakmeņiem, pat frīzē iekomponētām sargājošo dievu figūrām. Šie rotājumi tos darīja īpaši iespaidīgus un svinīgus.

Pilsētbūvniecība

Romieši no etruskiem aizguva pilsētu plānošanas prasmi, arku, velvi.

Pilsētbūvniecība

Iela romiešu pilsētā

Lai lietus periodā sausām kājām varētu pārkļūt pāri ielai, etruski mēdza virs ielas seguma atstāt paceltus dažus akmeņus laipošanai. Šādu paņēmienu sastopam arī Romiešu būvētajās pilsētās.

Pilsētbūvniecība

Netīro notekūdeņu aizvadīšanai ielas zemseguma slānī tika izbūvēta cauruļvadu kanalizācija. Etrusku meistari likuši pamatus arī vienai no pirmajām notekūdeņu savākšanas sistēmām Eiropā - slavenajai Romas pilsētas

cloaca

maxima,

kura darbojas vēl šodien.

Savus tempļus etruski būvējuši no koka, tie bijuši pacelti uz augstas platformas un segti ar divslīpju jumtu. Tempļu pamatā bijusi taisnstūra forma, sānu sienām cieši piegūlušas kolonnas. Priekšpusē dziļš portiks, uz kuru veduši akmens pakāpieni.

Etrusku templis

No etruskiem tempļu būvniecības stilu mantojuši romieši

Mājoklis

Dzīvojamās mājas formā darināta etrusku apbedījumu urna

Gandrīz nekas nav saglabājies no etrusku dzīvojamajām mājām. Vienīgi apbedījumu urnas, veidotas cilvēka mitekļa formā, liecina par tā apveidiem un arhitektoniskajām īpatnībām. Tās ir vienkāršas ar kvadrātveida pamatni un salmiem klātu divslīpju jumtu, iekšpusi bieži vien veido viena liela telpa ar pavardu centrā. Jau ar 7. gs.p.m.ē. tās plānojums pamazām tapa sarežģītāks - centrālā daļa apauga ar palīgtelpām, pati ar laiku kļūstot par iekšējo pagalmu.

Etrusku kapenes

Šodien visbagātāko izziņas materiālu par etrusku kultūru sniedz viņu kapenes, kas izbūvētas dziļi pazemē, redzamu atstājot tikai nelielu kurgānveidīgu uzbērumu.

Etrusku kapenes

Etruski savas kapenes būvēja kā dzīvojamās telpas ar kvadrātveidīgu grīdu, velvētiem akmens griestiem un sienām, kas klātas spilgtām, krāsainām freskām. Kapeņu iekārtojums un bagātīgie apbedīšanas piederumi ir apliecinājums etrusku pasaules uzskatam, ka nāve nav beigas, bet pāreja kādā citā īpatnā eksistences formā.

Kapeņu freskas

Cilvēku vēlmes labi atspoguļojās arī kapeņu sienu gleznojumos. Tajos visbiežāk tika atainot dzīves līksmie brīži, jo tieši tādu etruski iedomājās savu pēcnāves dzīvi. Bieži sastopami gleznojumi, kas ataino rituālās norises, maģiskas dejas, cīņas.

Tik greznus sarkofāgus nepazina ne senie grieķi, ne Tuvo Austrumu tautas, vien etruski, no kuriem šo mantojumu saņēma romieši. Sarkofāga apveids atgādināja zvilni, uz kura mēdza atlaisties dzīrotāji mielasta laikā. Mirušo tēli netika idealizēti, drīzāk gan vērojamas tendences saglabāt personības individualitātes iezīmes.

Etrusku sarkofāgi

Apbedīšanas urnas

Par tēlniecības šedevriem kļuva arī urnas pelnu uzglabāšanai pēc mirušo kremācijas. To veidols sniedz liecību par etrusku priekštatiem par pēcnāves dzīvi.

Etrusku tēlniecība

Etrusku māksliniekiem nozīmīga loma reālistiskā portreta izveidošanā. Mirušo kulta vajadzībām tika noņemtas pēcnāves maskas, kuru atlējumus glabāja īpašos skapjos.

Vīrietis ar laru maskām Bruts Orators

Etrusku tēlniecība

Etrusku tēlnieki strādāja arī ar bronzu. Kapitolija vilku māte ir viena no vecākajām liela izmēra skulptūrām, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Tā kļuvusi par Romas emblēmu Apbrīnu izraisa precīzais dabas vērojums, skarbums, lakonisms, kas tajā pat laikā ļauj izstrāvot no mežonīgā zvēra mātišķām rūpēm pret nevarīgajiem cilvēkbērniem. Ar savu plastiskumu, dzīvniecisko stihiju un arī dekoratīvismu piesaista 4.gs.p.m.ē. atlietā mitoloģiskās būtnes himēras statuja.

Spārnotie zirgi no Tarkvīnija kapenēm

Etrusku tēlniecība

Apollons no Veijiem

Etrusku māksliniecisko izjūtu pauž jumta dzegu rotājumi - antefiksi, kuru veidoliem izmantoti floras elementi, etrusku sieviešu tēli, kā arī fantāzijas par mitoloģiskām tēmām.

Etrusku darinātie trauki

Nevar nepieminēt etrusku keramikas savdabību, kas visspilgtāk izpaudās tā saucamajā bukero stila vāzēs. Īpašs apdedzināšanas paņēmiens, neļaujot piekļūt gaisam, radīja raksturīgo melno toni, tad to pārklāja ar laku, un rezultātā radās iespaids, ka trauks darināts no cēlā un dārgā metāla, ne tapis no parasta māla uz podnieka ripas. Formas ziņā trauki bija visdažādākie, bet pēc iepazīšanās ar sengrieķu keramiku, to klāsts kļuva īpaši daudzveidīgs.

Zīlēšanas māksla

No etruskiem romieši pārņēma mistiskās izdarības, saistītas ar zīlēšanu, lai izzinātu dievu gribu. Daba viņiem bija zīmju pilna, un visur tā netiešā veidā pauda dievu gribu un noskaņojumu. Cilvēka uzdevums bija šīs zīmes iztulkot un ar rituālo ceremoniju palīdzību nodrošināt dievu labvēlību.

Grieķu ietekme

Vēsturiskā saikne

Grieķijas pakļaušana 2.gs.

Grieķu kultūras šarms

Ietekme izglītībā

Grieķu filozofijas ietekme

Dievu panteona pārņemšana

Grieķu literatūras ietekme

Grieķu arhitektūras ietekme

Senākā vēsturiskā saikne

Grieķu kultūras ietekmētie reģioni ap 550.g. p.m.ē.

Senākās grieķu kolonijas Sicīlijā un Itālijas dienvidos veidojās jau ap 8.gs.p.m.ē. Lai arī tās bija patstāvīgas polisas ar savu pārvaldi un attīstītu saimniecisko dzīvi un kultūru, saikni ar Grieķiju tās nezaudēja. Laika gaitā stabilizējās kolonistu attiecības ar vietējiem iedzīvotājiem, kuri daudz ko mantoja no hellēniskā dzīvesveida. Šīs ietekmes skāra arī etruskus, kuri pārņēma daudzus grieķu panteona dievus, mitoloģiskos tēlus, alfabētisko rakstību, keramikas formas u.c.

Vēsturiskā saikne hellēnisma periodā

Maķedonijas Aleksandra

tradīcijas. (356. p.m.ē. - 326. p.m.ē) iekarojumi veicināja grieķu kultūras izplatīšanos vairākos kontinentos, radot t.s

. helēnisma kultūru

Grieķiju labprātīgi atstāja daudzi intelektuālās elites pārstāvji: arhitekti, skulptori, dzejnieki, dramaturgi, aktieri, zinātnieki. Savās jaunajās apmetnes vietās viņi turpināja izplatīt savu kultūru, uzslāņojot tai vietējo zemju sasniegumus un .

Grieķijas pakļaušana 2.gs.

Romieši 2.gs.p.m.ē.iekarojuši Grieķiju, diezgan nesaudzīgā veidā veseliem kuģiem izveda no šīs zemes statujas, vāzes, dažādus greznumpriekšmetus, grāmatas un citas

kara trofejas

. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ par daudziem seno grieķu mākslas darbiem varam sacīt, ka tie saglabājušies vienīgi

romiešu kopijās

.

Grieķu kultūras šarms

Aristokrātu jaunā paaudze uzskatīja par prestižu spēju orientēties grieķu kultūrā, zināt grieķu valodu, tādēļ to apgūt nereti devās uz Grieķiju. Lielos apmēros tika tulkotas un iestudētas grieķu autoru lugas un citi sacerējumi. Izplatīta parādība bija literāro darbu lokalizācija, kad grieķu dievu un cilvēku vārdi, vietu nosaukumi tulkojumos tika nomainīti ar romiešiem atbilstošajiem.

Grieķi – romiešu bērnu skolotāji

Uz Romu un citām lielās impērijas pilsētām tika aizvesti arī karagūstekņi, lai padarītu tos par vergiem. Šāds liktenis sagaidīja arī grieķu filozofus, zinātniekus un literātus. Tas, ka viņi bieži vien kļuva par romiešu aristokrātu bērnu skolotājiem un audzinātājiem, liecina par iekarotāju spēju novērtēt hellēņu intelektuālo potenciālu.

Grieķu filozofijas ietekme

Zēnons no Kitijas, stoicisma pamatlicējs

Stoicisma

aizsākumi meklējami jau Senajā Grieķijā, un 2.gs. ar to iepazinās arī romieši.

Platons, sengrieķu filozofs

Neoplatonisms

savukārt bija uz Platona filozofiskajām atziņām balstīta mācība, kas iezīmē pēdējo augstāko virsotni helēniskās domas attīstības vēsturē.

Stoicisms

un

neoplatonisms

– divi nozīmīgākie filozofijas virzieni Romas kultūrā

Grieķu dievi

Zevs Hēra Poseidons Artemīda Krons Afrodīte Dionīss Hermejs Erots Atēna Hēfests Demētra

Romiešu dievi

Jupiters Junona Neptūns Diāna Saturns Venēra Bakhs Merkūrijs Kupidons Minerva Vulkāns Cerēra

Dievu panteona pārņemšana

Ietekme no grieķiem ir vērojama arī reliģiskajā kultā, kur romieši manto pantenonu, kā arī visus divpadsmit Olimpa dievus, dodot tiem tikai citus vārdus

Grieķu literatūras ietekme

Visi lugu tematiskie nosaukumi –

drāma, komēdija, satīra, ir nākuši no Grieķijas

un, pateicoties Romai, izgājuši cauri gadsimtiem. Pateicoties Grieķijai, Roma iepazina literatūru, valodu, retoriku un diplomātiju.

Grieķu arhitektūras ietekme

Romas arhitektūra adoptēja orderu principu, grieķu stila rotājumus- kolonnas, frontonus, karnīzes utt. No grieķie romieši pārņēma peristilu (telpa, ko apjož kolonāde).

Kolizeja celtnes risinājumā izmantoti grieķu arhitektūras elementi: joniešu un korintiešu ordera puskolonnas.