Prezentace - Montessori Jihlava

Download Report

Transcript Prezentace - Montessori Jihlava

Mgr. Markéta Olbertová

 poskytnutí uceleného vzdělání dětem s různou úrovní nadání, aniž by byly za menší objem vědomostí jakkoli trestány a separovány do různých druhů škol. (J.Nováčková)  opuštění mocenského, autoritativního vztahu vůči dětem (z ústředního herce režisérem), partnerský přístup  jiná organizace a metody vyučování (kooperativní učení, projekty, integrace předmětů)  rozvíjení zodpovědnosti žáků (ne manipulace, poslušnost)

 týmová práce  rozložení odpovědnosti  jednoduché rozhodovací a komunikační cesty  nastavení jednoznačných pravidel pro řízení školy  dokumenty a formuláře postupně nahrazuje výpočetní technika  využití dobré praxe, spolupráce mezi školami  vliv kvalitního a efektivního vedení škol na kvalitu výuky a vytváření konkurence schopného vzdělávacího prostředí  připravenost na získání certifikátu s evropskou platností dle normy ISO 9001

Výrazným motivátorem k dosahování kvalitních pracovních výsledků jsou zaměstnanecké vztahy na pracovišti.

Zásady: Respektování etických pravidel, vzájemná úcta, naslouchání si, spolupráce a pomoc.

Rozvoj organizace jako celku je podmíněn tvůrčí prací a aktivitou každého jednotlivého zaměstnance

 Projekty napříč ročníky  Spolupráce tříd (1.a 9.tř., ŠVP 1.a5.tř.)  Žákovský parlament  Schránka důvěry  Poradenská skupina na škole – metodik prevence, výchovný poradce, speciální pedagog, školní psycholog  Spolupráce s odborníky – PPP, SPC, Středisko výchovné péče, OPD…  Evaluace školy – SWOT analýza, dotazníkové šetření, Mapa školy  Okamžité řešení problému  Hodnocení a sebehodnocení žáků   Úzká spolupráce s rodiči Třídy Montessori – pozitivní „nákaza“

Klasická škola  Umí z paměti vyjmenovat kde co – třeba hlavní města všech států světa  Pamatuje si většinu letopočtů z dějepisu – třeba kdy byla bitva u Thermopyl  Vyjmenuje názvy všech chemických prvků  A další …………..

 Bude odpovědný  Bude samostatný  Bude schopen spolupracovat v týmu  Bude schopen prezentovat svoji práci, sdělovat svoje myšlenky  Bude schopen vyhledávat a zpracovávat informace, ….

 Zkoušení u tabule  Výklad učitele  Diktování zápisu do sešitu  Učení se ze sešitu nazpaměť  Jednotný přístup ke všem žákům ve třídě, bez ohledu na jejich individuální potřeby

Klasické metody - ne

       Aktivizace vyučování Práce s experimenty Práce s pracovními listy Prezentace myšlenek, nápadů, projektů, vlastních prací Práce s informačními zdroji Skupinová práce Práce ve třídách Montessori a rozvíjení prvků v běžných třídách

Moderní metody

 Jsou dána jasná kritéria hodnocení  Je dána dostatečná příležitost k nápravě výsledků – konzultace, opravy testů apod.

 Kvalitní učebnice a pomůcky  K výuce se využívá různých zdrojů informací (encyklopedie, knihovna, počítače)  Úzká spolupráce s rodiči – různé možnosti komunikace (SMS, e-mail, zprávy e learningového systému, elektronická žákovská knížka, časté hovorové hodiny,…)

 motivující  využívat popisného jazyka  sebehodnocení  průběžné mapování, sledování pokroku (posunu)  provádět vzhledem k předchozímu a očekávaného stavu  hodnotit směrem k individuálním schopnostem každého žáka

 Slovní hodnocení  Popis toho, co dítě zvládlo   Sdělení dítěti, ne o dítěti Neposuzuje osobnost dítěte  Portfolio  Pokroky dítěte shromážděné v deskách, krabici…  Práce dítěte, záznamy učitele  Posiluje odpovědnost dětí za vlastní učení  Sebehodnocení Práce s chybou – „chyba je přítel“

Používá se také označení volná nebo svobodná práce, protože dítě si může zvolit:  co = jaký materiál si vybere, jakou oblast, na čem bude pracovat, co se chce učit a o čem chce získat další informace  kde = vybírá si místo, kde bude ve třídě pracovat  kdy = dítě nepracuje na povel či podle zvonění, ale motivuje ho jeho polarita pozornosti; každé dítě je na určitou věc „naladěno“ v jinou dobu  s kým = může pracovat samo, ve dvojici, ve skupině

 Žáci nejsou za chyby trestáni nebo záporně hodnoceni, ale má jim být ukazatelem toho, co ještě je třeba procvičit či zopakovat.  Chyba je chápána jako běžný, přirozený projev v procesu učení, jako užitečná součást řešení problémů a jako bohatý zdroj nových poznatků.

 Materiály a pomůcky jsou připraveny tak, aby si dítě vždy samo mohlo zkontrolovat správnost řešení, najít a opravit chybu - vlastní chyby tak napomáhají v dalším učení.

 S pochvalou se zachází přiměřeně tak, aby se dítě nestalo na pochvale závislé. Dítě má cítit sebeuspokojení z práce, kterou dělá; nedělat práci pro uspokojování představ dospělého, pro pochvalu nebo známky.

 Pochvala je využívána zejména u nových a nejistých dětí k navození pocitu bezpečí a jistoty.

I. Praktický život

péče o vlastní osobu a své tělo, o okolí a společnost, cvičení sociálních vztahů, cvičení kontroly pohybu

II

. Smyslový materiál

procvičuje rozlišování, srovnávání, třídění a pojmenování

III. Jazykový materiál

tj. materiály podporující rozvoj řeči, materiály k výuce čtení a psaní

IV. Kosmická výchova

integrace témat zahrnutých v prvouce, vlastivědě, přírodovědě, zeměpisu, přírodopisu a dějepisu

V. Matematický materiál

Estetické kvality

Atraktivnost předmětu je silnou motivací, přitahuje pozornost dítěte a vyzývá ho k činnosti. Estetické kvality ovlivňují také vývoj estetického cítění. Vedou k vytváření pocitu zodpovědnosti.

Podněcování aktivity

Pomůcka má podněcovat činnost. Dítě pomůcka přitahuje, pokud s ní může manipulovat, brát ji do rukou, ne ji pozorovat a obdivovat. 

Kontrola chyb

Materiál je konstruován tak, aby dítě samo poznalo chybu. Kontrola chyby spočívá v materiálu samém. Dítě okamžitě zná výsledek, opravuje se samo, není tak závislé na hodnocení autorit.

 Pomůcky pro český jazyk, které využívají žáci ve třídách Montessori, jsou velmi dobře využitelné pro práci s dětmi , které mají specifickou vývojovou poruchu učení. Jejich specifikem je to, že si žák okamžitě provede sám kontrolu a učí se pracovat s chybou.  Pomůcky propojují tematicky okruhy, které se probírají např. v předmětech Člověk a jeho svět a rozvíjí čtenářskou gramotnost.

 Děkuji za pozornost.

Mgr. Markéta Olbertová Základní škola, Brno, Gajdošova 3 www.zsgajdosova.cz

[email protected]