Wulkanizacja - Gumowy Surowiec

Download Report

Transcript Wulkanizacja - Gumowy Surowiec

Wyrób

Rodzaje

Wulkanizacja

Właściwe zagospodarowanie

Dalej

Guma

to bardzo rozciągliwy materiał,

chemicznie zbudowany z alifatycznych łańcuchów polimerowych ( np. niewielkim stopniu usieciowane w procesie wulkanizacji. W przemyśle, terminem "guma" obejmuje się czasami w uproszczeniu wszystkie rodzaje stałych elastomerów. Gumę stosuje się jako materiał na uszczelki, elastyczne przewody i opony.

poliolefin

elastomer

), które są w stosunkowo

Powrót Str. główna

Dalej

Przemysł chemiczny wytwarza ogromną ilość rodzajów gumy. Poprzez mieszanie szeregu polimerów tworzących medium oraz bardzo różnorodnych wypełniaczy można uzyskać materiały o całkowicie przeciwstawnych własnościach. W zależności od użytych surowców rozróżnia się gumę naturalną produkowaną z kauczuku otrzymywanego z żywicy drzewa Hevea brasiliensis -

lateksu , zawierającą cis-poliizopren oraz gumę

syntetyczną produkowaną z polibutadienu

i innych syntetycznych poliolefin.

Powrót

Str. główna

Dalej

Prawie każdy gatunek gumy otrzymuje się z kauczuku poprzez wulkanizację. Kauczuk składa się z ułożonych obok siebie bardzo długich łańcuchów poliolefin. Wulkanizacja powoduje tworzenie się stosunkowo niewielkiej liczby mostków chemicznych między tymi łańcuchami, na skutek czego powstaje przestrzenna sieć.

Powrót

Str. główna

Dalej

Proces sieciowania musi być dokładnie kontrolowany, gdyż gęstość występowania mostków chemicznych decyduje o własnościach mechanicznych produktu. Ze wzrostem stopnia usieciowana zmniejsza się elastyczność i wzrasta wytrzymałość na zerwanie. Przy zbyt dużym stopniu usieciowania materiał traci własności elastyczne i staje się duromerem.

Powrót

Str. główna

Dalej

Współczesna guma często jest łączona z innymi materiałami np. siatkami stalowymi tworząc kompozyty. Przykładem może być tutaj opona samochodowa, która stanowi bardzo zaawansowany wyrób nowoczesnej technologii.

Opona błotno-śniegowa

Powrót

Przekrój opony

Str. główna

Dalej

Wulkanizacja tradycyjnych rodzajów elastomerów zwanych kauczukami opiera się na addycji siarki rombowej do podwójnych wiązań chemicznych węgiel -węgiel występujących zarówno w naturalnych, jak i syntetycznych kauczukach. W wyniku tej reakcji tworzą się wiązania chemiczne C-S x -C, gdzie x=1-3.

Prasa kształtujące w procesie wulkanizacji

Powrót

Dalej

Str. główna

Wulkanizację tę przeprowadza się zazwyczaj mieszając rozdrobnioną siarkę rombową z kauczukiem, a otrzymaną pastę nanosi się na specjalne bębny zwane kalandrami, gdzie w temperaturze ok. 150 °C następuje wcześniej wspomniana reakcja sieciowania.

Schemat działania kalandra

Powrót

Dalej

Str. główna

Opona samochodowa

Powrót

Koło z wózka dziecięcego Opona rowerowa

Str. główna

Dalej

• • • • Zużytą oponę zgodnie z prawem należy oddać do punktu zbiórki. Wykorzystanie zużytych opon: odzysk energetyczny, bieżnikowanie, proces R14, wzbogacanie asfaltu.

Sportowa bieżnia

Powrót

Str. główna

Dalej

Składowanie opon w firmie logistycznej w Radomiu

Powrót

Str. główna

Cementownia Warta -składowisko opon

Dalej

Wszystkie informacje zawarte w prezentacji zostały zaczerpane ze stron: wikipedia.pl

gumowysurowiec.pl

Powrót

Str. główna

Poliolefiny to polimery zawierające tylko węgiel i wodór, w których występują długie łańcuchy węglowe -C-C-C-, stanowiące podstawowy szkielet łańcuchów samych polimerów. Można powiedzieć, że poliolefiny to polimeryczne węglowodory.

Powrót

Lateks (mleczko kauczukowe łac. latex sok, płyn.) – koloidalny roztwór kauczuku naturalnego (lateks naturalny) lub syntetycznego (lateks syntetyczny) w substancji płynnej.

Pozyskiwanie soku mlecznego z drzewa kauczukowego

Powrót

Polibutadien (PB, PBA) - polimer otrzymywany w wyniku polimeryzacji butadienu, stosowany jako tworzywa sztuczne z grupy elastomerów, stosowany do produkcji kauczuku syntetycznego.

Wzory strukturalne wikipedia.pl

wikipedia.pl

Powrót

Elastomery – to polimerowe tworzywa sztuczne lub naturalne, które cechuje zdolność do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych, z zachowaniem ciągłości ich struktury. Elastomery to szersza grupa materiałów niż gumy, które stanowią tylko jedną z klas elastomerów.

Powrót