Az oktatásigazgatás aktuális kérdései

Download Report

Transcript Az oktatásigazgatás aktuális kérdései

 Intézményátszervezés a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény alapján  A kötelező felvételt biztosító általános iskolák körzethatárainak meghatározása  A megyei szintű feladat-ellátási, intézményhálózat-működtetési és köznevelés fejlesztési terv elkészítésével kapcsolatos feladatok

Nkt. 4. § 11. pontja Nkt. 21. § (3) bek. Kt. 121. § (1) bek. 15. pont Kt. 37. § (5) bek.       a köznevelési intézmény alapító okiratában azon részek módosítása amelyek tartalmazzák az: c) az intézmény típusát, d) az intézmény

feladatellátási helyét

, (székhelyét, tagintézményét, telephelyét), e)alapfeladatának jogszabály szerinti megnevezését, f) nevelési, oktatási feladatot ellátó feladatellátási helyenként felvehető

maximális gyermek-,

tanulólétszámot,

j) a feladatellátást szolgáló

vagyont

, továbbá a

vagyon feletti rendelkezés

vagy a

vagyon használati jogát

,

Nkt. 83. § Kt. 102. § A fenntartó dönt a köznevelési intézmény tevékenységi körének módosításáról .

létesítéséről, gazdálkodási jogköréről, átszervezéséről, megszüntetéséről, A döntés előtt ki kell kérni:  az intézmény alkalmazotti közössége,   

az óvodaszék

, az iskolaszék, (Kt.

az iskolaszéknek,

a

szülői szervezet

,

az iskolai szülői szervezetnek)

a nemzetiségi nevelés-oktatásban részt vevő intézmény esetén – ha nem rendelkezik egyetértési joggal – a települési nemzetiségi önkormányzat, ennek hiányában az érintett országos nemzetiségi önkormányzat véleményét.

Nkt. 83. § Kt. 102. §    A fenntartó – a július-augusztus hónapok kivételével – nevelési évben óvodát nem szervezhet át, nem szüntethet meg, fenntartói jogát nem adhatja át, óvodai csoportot nem szerveztethet át, és nem szüntettethet meg, óvoda feladatait nem változtathatja meg.

Nkt. 83. §  Kt. 102. § A fenntartó legkésőbb az intézkedés tervezett végrehajtása éve

májusának utolsó munkanapjáig

hozhat döntést a nevelési-oktatási

intézmény fenntartói jogának átadásával

,   a nevelési-oktatási

intézmény átalakításával

, amely történhet: › › egyesítéssel, amely lehet beolvadás vagy összeolvadás, szétválasztással, amely lehet különválás vagy kiválás, a nevelési-oktatási

intézmény megszüntetésével

, kapcsolatban. Kt. 102. § (11) bekezdésnél pontosabb meghatározás!

A fel nem sorolt egyéb átszervezésre vonatkozó döntések határideje

július utolsó munkanapja

.

Kt. 88. § (5)-(7) A helyi önkormányzat új közoktatási intézménye létesítéséhez beszerzi kormányhivatal megyei fejlesztési tervre épített szakvéleményét. A helyi önkormányzat a közoktatási intézménye megszüntetésekor, átszervezésekor a megfelelő színvonalon történő további gondoskodás és az igénybevétel aránytalan terhének megítéléséhez közoktatási szakértői véleményt tervre épített szakvéleményét szerez be. A szakértői vélemény mellett a kormányhivatal megyei fejlesztési is megkéri .

Nkt. 4. § 2. és 74. § (3) bek.

Az óvoda vallási, világnézeti szempontból elkötelezett intézmény fenntartójával részére történő átadásakor a települési önkormányzat gondoskodik arról, hogy a szülőkre, gyermekekre, tanulókra a köznevelési szerződés miatt a vallási, világnézeti szempontból el nem kötelezett nevelésben, nevelésben-oktatásban való részvételhez fűződő joguk érvényesítésében aránytalan teher nem hárulhat.

Nkt. 50. § (6)-(11) bek.

Az

általános iskola

köteles felvenni, átvenni azt a tanköteles tanulót, akinek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye a körzetében található. Ha a településen több általános iskola működik hogy kialakíthatóvá váljon a oktatási intézményekben.

, az egyes általános iskolai körzetet úgy kell meghatározni, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek egyenletes aránya a nevelési-

A kormányhivatal meghatározza és közzéteszi az iskolák felvételi körzetét

.

Nkt. 50. § (6)-(11) bek.

A az felvételi körzetek megállapításához be kell szerezni érdekelt települési önkormányzatok véleményét.

A nemzetiség hez tartozó gyermekek óvodai nevelését, iskolai nevelés-oktatását ellátó nevelési-oktatási intézmény működési, felvételi körzetének meghatározása előtt be kell szerezni az érdekelt települési nemzetiségi egyetértését.

vagy országos feladatot ellátó iskola esetén az országos nemzetiségi önkormányzat

Nkt. 33. § (1) bek.

Az egyházi és magánintézmény köznevelési szerződés vagy a fenntartó egyoldalú nyilatkozata alapján részt vesz a kötelező felvételt biztosító óvoda, általános iskola feladatainak ellátásában. Felvételi körzetnek kell tekinteni azt a települést , amelyben az óvoda, az általános iskola székhelye, telephelye található.

Nkt. 76. § (7) bek.

A kötelező felvételt biztosító iskolába való fenntartó gondoskodik.

utaztatásról a

20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 24. § A kormányhivatal minden év hellyel rendelkező november utolsó napjáig beszerzi az illetékességi területén található települési önkormányzatok véleményét, amely tartalmazza településen lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási halmozottan hátrányos helyzetű , általános iskolába járó gyermekek létszámát intézményi és tagintézményi bontásban . A kormányhivatal legkésőbb február utolsó napjáig tájékoztatja a települési önkormányzatokat és az általános iskolákat a kijelölt körzetekről.

Nkt. 50. § (7) bek. 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 22. §  Az iskolai beiratkozás idejéről a kormányhivatal közleményt (hirdetményt) tesz közzé a honlapján és a helyben szokásos módon , a beiratkozás első határnapját megelőzően legalább harminc nappal.

 A szülő a közleményben (hirdetményben) közzétett időpontban köteles beíratni az adott évben tanköteles korba lépő gyermekét a lakóhelye szerint illetékes (körzetes) vagy a választott iskola első évfolyamára.

 A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ döntése alapján a 2013/2014. tanévre történő általános iskolai beíratások időpontja: 2013. április 8-9. (hétfő, kedd) 8:00 18:00 óra

TÁMOP 3.1.1: XXI. századi közoktatás

(fejlesztés, koordináció) II. szakasz KIR, akkreditációs rendszerek, közösségi felületek

TÁMOP 3.1.5/12: Pedagógusképzés támogatása

pedagógus-továbbképzés, életpályamodell, minősítési rendszer – PILOT program

TÁMOP 3.1.8: Átfogó minőségfejlesztés a közoktatásban

mérési, értékelési rendszerek fejlesztése, minőségbiztosítás, intézményellenőrzés – PILOT program

TÁMOP 3.1.10-11/1: Helyi oktatásirányítás fejlesztése

Komplex helyzetelemzés, intézményszerkezet optimalizálás megyei képviseletek

Nkt. 75. § (1) bek.

A megyei szintű feladatellátási, intézményhálózat működtetési és köznevelés-fejlesztési terv A tervet  az oktatásért felelős miniszter adja ki,   az Oktatási Hivatal terjeszti elő, elkészítésében közreműködnek › a kormányhivatalok › a helyi önkormányzatok

Nkt. 75. § (1) Véleményt nyilvánít   a helyi önkormányzatok, akik a véleményükhöz beszerzik a településen működő köznevelési intézmény › nevelőtestületének, › alkalmazotti közösségének, › szülői és diákszervezeteinek véleményét. a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter (szakképzési terv) Nkt. 97. § (8) bek.

Az Oktatási Hivatal a köznevelés-fejlesztési tervet első alkalommal 2013. április 30-ig készíti el.

229/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet 22. § (1) bek.

Az elfogadott tervet az Oktatási Hivatal a KIR honlapján dokumentum formátumban teszi közzé, melyhez adatnyilvántartás kapcsolódik.

A nyilvántartásba adatot szolgáltat a települési önkormányzat jegyzője

, önkormányzati társulás esetén a társulás székhelye szerinti települési önkormányzat jegyzője arról, hogy a településen működő óvoda milyen jogcímen, milyen időtartamban és mekkora gyermeklétszámmal vesz részt a kötelező feladatellátásban.

A kormányrendelet hamarosan módosul!