WPŁYW NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

Download Report

Transcript WPŁYW NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

WPŁYW NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

Autorzy: PATRYCJA CWALINA MAGDALENA SKRODZKA AGNIESZKA FALIŃSKA KATARZYNA KUKLIŃSKA TOMASZ MSCIWUJEWSKI

NIKOTYNA

Nikotyna jest dość silną toksyną działającą na układ nerwowy, przewyższającą toksycznością wiele nielegalnych narkotyków. Stosuje się ją m.in. w mieszankach z innymi związkami jako środek owadobójczy . Zawartość nikotyny w tytoniu papierosowym jest rzędu 1–2% suchej masy.

NIKOTYNA

• W małych dawkach działa ona stymulująco, powodując wzmożone wydzielanie adrenaliny, co powoduje wszystkie związane z tym objawy (zanik bólu i głodu, przyspieszone bicie serca, rozszerzone źrenice itp). W większych dawkach powoduje trwałe zablokowanie działania układu nerwowego, gdyż wiąże się ona trwale z tzw. receptorami nikotynowymi w komórkach nerwowych zaburzając ich metabolizm.

• W przypadku palenia papierosa nikotyna działa niemal natychmiast po zażyciu (ok. 7 sekund - czas potrzebny na przedostanie się nikotyny szlakiem: jama ustna, płuca, krew krążenia małego, serce, aorta, tętnice mózgu), ale utrzymuje się w organizmie bardzo długo (czas półtrwania wynosi 72 godziny). Wszystko to razem powoduje, że jest ona substancją silnie uzależniającą. Jakkolwiek dawki pochłanianie przy paleniu są minimalne, gdyż większość obecnej w papierosach nikotyny ulega spaleniu, wystarczają one do szybkiego uzależnienia.

Dlaczego palenie jest szkodliwe?

Fakt szkodliwości palenia nie jest tajemnicą. Na każdym opakowaniu papierosów widnieje złowieszczy napis, którego próbujesz nie zauważać, albo wyobrażasz sobie, że ciebie konkretnie nie dotyczy.

Czy wiesz, dlaczego palenie ma negatywny wpływ na organizm? Poniżej fakty stwierdzone w badaniach naukowych:

Dlaczego palenie jest szkodliwe?

1. Dym tytoniowy zawiera 4000 związków chemicznych szkodliwych dla zdrowia, z czego około 40 ma działanie rakotwórcze; 2. Regularne palenie zwiększa ryzyko występowania wielu chorób układu naczyniowo-sercowego, oddechowego, jak również chorób nowotworowych; 3. U panów nikotynizm często prowadzi do zaburzeń erekcji, a u pań – do zaburzeń płodności; 4. Jeżeli palisz, stwarzasz zagrożenie dla siebie i twoich bliskich (zarówno palenie czynne, jak i bierne są szkodliwe); 5. Palenie przez ciężarną kobietę szczególnie zagraża zdrowiu i prawidłowemu funkcjonowaniu jej przyszłego dziecka; 6. Próbując uprawiać sport, łatwo zauważysz, jak drastycznie pogarsza się wydolność organizmu u palaczy; 7.Rozwijając w sobie uzależnienie od tytoniu, stajesz się niewolnikiem palenia.

Co grozi osobie palącej ?

udar mózgu -katarakta nowotwór krtani rak płuca zawał serca nowotwór nerek choroba żołądka i dwunastnicy nowotwór trzustki -mniejsza potencja seksualna i płodność częste infekcje górnych dróg oddechowych amputacja kończyn dolnych (z powodu miażdżycy tętnic)

Choroby wywołane paleniem tytoniu:

rak: płuc, nerki, trzustki, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani, pęcherza moczowego -choroba niedokrwienna serca przewlekłe zapalenie oskrzeli gruźlica układu oddechowego nadciśnienie tętnicze udar mózgu wrzody żołądka oraz dwunastnicy -przepukliny jelitowe.

Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci. Nie pocieszaj się tym, że palisz niewiele lub mniej niż kiedyś. Nie ma "bezpiecznej" liczby wypalanych papierosów. Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego.

Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

Podejmij decyzję o rzuceniu palenia już dzisiaj. Jest to możliwe w USA udaje się to ponad milionowi palaczy rocznie, a liczba byłych palaczy przewyższa ilość osób nadal palących papierosy.

Próba odstawienia papierosów ma większe szanse powodzenia, jeżeli zdecydujemy się na nią nagle bez długiego planowania.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London, wyniki badań przedstawili w "British Medical Journal".

Sposoby rzucania palenia:

1. Oczyść mieszkanie.

Wyrzuć z domu wszystkie papierosy i popielniczki. Zadbaj o czyste i świeże otoczenie w domu i pracy. Upierz swoje ubrania,firanki i zasłony, wyczyść siedzenia w samochodzie.

2. Czym się zająć ?

Polecam pestki ze słonecznika lub dyni, żeby zająć ręce lub coś do chrupania (marchewka). Bardzo dobrym sposobem są też gumy do żucia. Rozmawiając przez telefon przekładaj między palcami ołówek. Nie siedź w ciszy - włącz radio, telewizor, dużo rozmawiaj z innymi.

3. Ruch

Wysiłek fizyczny zabije w Tobie ostatnie chęci do zapalenia papierosa. Zrezygnuj z windy, przejdź się pieszo na zakupy Polecam szczególnie basen, dla chcących więcej może to być też siłownia czy aerobic. Skupisz swoją uwagę na czynnościach, które nie idą w parze z paleniem

Sposoby rzucania palenia:

Musisz też wygrać z nałogiem na polu psychiki.

4.

5.

6.

7.

8.

Napisz na kartce listę argumentów za rzuceniem palenia. Może jest to Twoje zdrowie, może robisz to dla rodziny, a może powodem są prostu finanse ? W ciągu pierwszych dni odnotowuj odczuwane przez siebie korzystne efekty: oddech, smak, zapach, finanse. Nie unikaj sytuacji w których zawsze paliłeś - dostosuj się do tego. Zapisuj na tej samej kartce ile dni minęło od dnia, w którym przestałeś palić. W chwilach zwątpienia tą czytaj kartkę - dobrym pomysłem, jest kartka napisana przez bliską Ci osobę. Jeśli jest taka możliwość podziel się z nim swoją chęcią zapalenia Ilekroć będziesz miał ochotę sięgnąć po papierosa, powtarzaj sobie swój motyw przewodni.

Sposoby rzucania palenia:

Najtrudniejsze są pierwsze trzy dni niepalenia – z czasem głód nikotynowy będzie coraz słabszy.

9. Dieta

Celem zapobiegnięcia przybrania na wadze od razu zastosuj odpowiednią, niskokaloryczną dietę. Jedz dużo warzyw i owoców. Ogranicz spożywanie słodyczy, mięsa (zwłaszcza wołowego i wieprzowego). Pij dużo płynów (najlepiej niegazowaną wodę, soki owocowe, mleko).

10

. Nie popalaj od momentu dnia terapii.

11.

Przebywaj na świeżym powietrzu,

12

. Miej przy sobie wspomagacz typu guma czy pastylki

13

. Stosuj jogę lub inne metody relaksujące

14.

Wierz w siebie i nie słuchaj negatywnych opinii znajomych.

Gdy rzucisz palenie to

* po 2 godzinach organizm pozbędzie się nikotyny, * po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi, * po 12 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgla, * po kilku dniach powróci smak i węch, * po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc, * po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają elastyczność, * po 5 miesiącach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie samo jak dla osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka.

Dziękujemy za uwagę ;-)