Szkodliwość palenia papierosów

Download Report

Transcript Szkodliwość palenia papierosów

Szkodliwość palenia papierosów

Autor: Marcin Świerczewski Klasa: Ic

Przyczyny palenia

• Istnieje wiele czynników warunkujących nieświadome często decyzje sięgnięcia po ten szkodliwy środek, jakim jest papieros. Najczęściej jest to ciekawość, a także imponowanie otoczeniu oraz bunt przeciwko autorytetom , a także palenie rodziców.

• Zacznę od tego, iż składniki dymu tytoniowego zagrażają naszemu organizmowi, powodując wywoływanie chorób a także zmniejszenie sprawności funkcjonowania całego ustroju palacza. Ma on zły wpływ nie tylko na jamę ustną czy płuca, ale także na wszystkie inne narządy wewnętrzne np. trzustkę, pęcherz moczowy. • Wywołuje on astmę oskrzelową i sprawia, że spada ogólny poziom odporności organizmu. Palenie przyczynia się też do powstania ośmiu nowotworów (od raka płuc do białaczki) i jest głównym czynnikiem występowania chorób serca. Powoduje także stępienie wrażliwości na zapachy i smaki, przez co palacz jest osobą uboższą o wiele wrażeń zmysłowych. To wszystko i jeszcze więcej przez cztery tysiące trujących związków chemicznych zawartych w dymie papierosowym. Oto niektóre z nich: nikotyna, czyli silna trucizna, tlenek węgla, który jest składnikiem spalin, cyjanowodór stosowany w komorach gazowych podczas drugiej wojny światowej, w małych ilościach nie jest on groźny, lecz u nałogowców może być powodem zatruć. W tych czterech tysiącach związków chemicznych jest zawartych czterdzieści rakotwórczych m.in. piren, chlorek winylu i benzopiren. • Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym, większość dorosłych osób sięgających po nie zdaje sobie z tego sprawę. Jednak dzieci i młodzież nie mają świadomości, że każdy wypalony papieros zbliża ich do śmierci, a dokładnie o pięć i pół minuty. Dym wchłaniany do płuc, jest też wydychany przez palacza co powoduje, że osoby z jego najbliższego otoczenia dostają małą dawkę tych szkodliwych związków.

• Osoby palące chociaż by się bardzo starały będą miały problemy estetyczne.

• •

Palenie nie tylko niszczy nasze zdrowie, ale także i portfel!

Kolejną negatywną cecha palenia tytoniu jest osłabianie budżetu domowego. Gdy ktoś jest nałogowym palaczem pali ok. jednej paczki papierosów dziennie to „wyrzuca w błoto” ok. 150 złotych miesięcznie. Polacy wypalają 90 miliardów papierosów rocznie i wydają na nie 16 miliardów złotych. Te sumy z pewnością mogą przyprawić o zawrót głowy każdego, dbającego o własne zdrowie człowieka. Ostatnia sprawa to umieralność spowodowana paleniem papierosów. Z tego powodu umiera trzy razy więcej osób palących niż niepalących. A dokładniej pisząc na świecie umiera 3,5 miliona osób rocznie, co stanowi dziesięć tysięcy zgonów dziennie. W Polsce zaś nałóg ten jest przyczyną śmierci 70 tysięcy osób rocznie.

Jest to sprawa również przyspieszonego starzenia się. Natomiast palące kobiety ciężarne, wpływają nie tylko niekorzystnie na swoje zdrowie i wygląd, ale zatruwają jeszcze nienarodzone dzieci.

• Na zakończenie dodam, że na świecie obchodzony jest 15 listopada Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa. Dzięki niemu wiele palaczy zaczyna brać udział w tzw. pięciodniówkach odwykowych i podejmowaniu wysiłku na rzecz przezwyciężenia nikotynowego uzależnienia, a osoby niepalące nie rozpoczynają tego wstrętnego nałogu.

Powyższe argumenty jasno dowodzą, że palenie papierosów jest szkodliwe, niszczy zdrowie i życie wielu ludzi. Zobowiązuje, wiec nas do zdecydowanego przeciwdziałaniu paleniu tytoniu ponieważ zdrowie trzeba szanować i z niego korzystać jak pisze Jan Kochanowski w swoim wierszu „Na zdrowie”: „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz, (...)”.

KONIEC