Centri za socijalni rad 1

Download Report

Transcript Centri za socijalni rad 1

Centri za socijalni rad

M E T O D E I T E H N I K E S O C I J A L N O G R A D A

Centri za socijalni rad

    Centri za socijalni rad (istorijski nastanak i razvoj) Razlozi insistiranja na primjeni individualnog socijalnog rada.

Odnos pravne djelatnosti u centrima za socijalni rad prema socijalnom radu i drugim stručnim problemima.

Upravno pravo i upravno-pravni postupak u socijalnom radu.

Centri za socijalni rad

    Načela upravnog postupka u centrima za socijalni rad: 1. načelo oficijelnosti pokretanja postupka (zaštita mora biti obezbijeđena po službenoj dužnosti da bi bila blagovremena i efikasna), 2. načelo materijalne istine (centar je dužan da prikupi sve podatke o svim činjenicama relevantnim za izbor oblika i mjera zaštite u skladu sa potrebama korisnika), 3. načelo slobodne ocjene dokaza (ocjenu dokaza vrši stručni tim u skladu sa svojim profesionalnim referencama)

Centri za socijalni rad

    Organizacija stručnog rada u centrima za socijalni rad. 1. Teritorijalni pristup ili polivalentan socijalni rad (prednosti i nedostaci).

2. Kategorijalni pristup – specijalizacija socijalnih radnika prema prirodi problema (prednosti i nedostaci).

Prednosti i nedostaci.

Centri za socijalni rad

     Opštinski i međuopštinski centri za socijalni rad (timovi).

Opštinski model: a) ekipe za zaštitu djece i omladine, b) ekipe za zaštitu starih i odraslih lica, Međuopštinski model: predviđeno je postojanje matičnog centra i odjeljenja.

Centri za socijalni rad

        Funkcije centara za socijalni rad: 1. Neposredno ostvarivanje socijalne zaštite 2. Ostvarivanje funkcije organa starateljstva 3. Praćenje i proučavanje socijalnih problema i potreba 4. Preventivna djelatnost 5. Planiranje i programiranje socijalne zaštite 6. Koordiniranje aktivnosti na sprovođenju socijalne zaštite i socijalnog rada u opštini 7. Savjetovalište za porodicu

Neposredno ostvarivanje socijalne zaštite

        Prava iz oblasti socijalne zaštite: 1. pravo na materijalno obezbjeđenje; 2.dodatak za pomoć i njegu drugog lica; 3. pomoć za osposobljavanje za rad; 4.pomoć u kući, dnevni boravak, smještaj u ustanovu, itd.

5. usluge socijalnog rada; 6.oprema korisnika za smještaj u ustanovu ili u drugu porodicu; 7. jednokratna pomoć.

Ostvarivanje funkcije organa starateljstva

   Postupak stavljanja maloljetnika pod starateljstvo i sam čin starateljstva.

Kriterijumi za izbor staraoca. Situacije u kojima je moguće odbiti starateljstvo.

Negativni kriterijumi. Lice koje je: - lišeno roditeljskog prava - lice koje je lišeno poslovne sposobnosti - čiji su interesi u suprotnosti u odnosu na štićenika - od koga se obzirom na njegova lična svojstva, ne može očekivati da će pravilno vršiti dužnosti staraoca.

Organ starateljstva

 Uslovi za prestanak starateljstva. Uslovi pod kojima prestaje dužnost staratelja:       1. Punoljetstvo 2. Zaključenje braka prije punoljetstva 3. Usvojenje maloljetnika 4.Povraćajem roditeljima roditeljskog prava maloljetnikovim 5. Preuzimanjem brige o maloljetniku od strane njegovih roditelja 6. Smrću maloljetnika

. Praćenje i proučavanje socijalnih problema i potreba

    Praćenje socijalnih potreba i problema ima dva aspekta: 1) Tekuće praćenje preduzetih mjera i stučnih aktivnosti u vezi sa zadovoljavanje potreba korisnika; 2) Na osnovu vremenskom intervalu, prati se izraženost pojedinih vrsta problema.

tekućeg rada u određenom Proučavanje socijalnih potreba i problema može imati: izvještajno-sintetički i istraživački karakter.

Preventivna djelatnost

    Dvije klasifikacije pojma prevencija: A) medicinska: primarna, sekunadrna i tercijalna B) sociološko - kriminološka: opšta, posebna i specijalna.

Tri osnovna momenta tipična za preventivne djelatnosti: a) utvrđivanje učestalosti javljanja praćene pojave, b) određivanje populacije na koju če se primjeniti preventivne mjere c) sam čin primjene prevencije

Planiranje i programiranje socijalne zaštite

       Osnovni zahtjevi planiranja: A) Uvijek se planira u odnosu na realno iskazane potrebe i probleme; B) postojanje godišnjeg programa kao dijela srednjeročnog programa; C) godišnji program pored realnih zahtijeva i postojanje očekivanih aktivnosti; D) planiranje saradnje sa odgovarajućim društvenim subjektima; E) Planira se kretanje pojedinih socijalnih problema i to u zavisnosti od prethodne aktivnosti centra; F) godišnji program rada stvara se u odnosu na frekfenciju socijalnih problema, kadrovskog potencijala i materijalnih sredstava.