Kvalitetna sredina u učionici i školi Tatjana Vonta, PhD Pedagoški institut, Slovenija Pravo svakog deteta na obrazovanje: Uklanjanje barijera i unapređivanje inkluzije romske dece, Beograd, 2-3.

Download Report

Transcript Kvalitetna sredina u učionici i školi Tatjana Vonta, PhD Pedagoški institut, Slovenija Pravo svakog deteta na obrazovanje: Uklanjanje barijera i unapređivanje inkluzije romske dece, Beograd, 2-3.

Kvalitetna sredina u u čionici i školi

Tatjana Vonta, PhD Pedagoški institut, Slovenija Pravo svakog deteta na obrazovanje: Uklanjanje barijera i unapređivanje inkluzije romske dece, Beograd, 2-3. jun 2009.

Šta znamo iz Konvencije o pravima deteta

• •

Sva deca imaju ista prava

• Sva deca treba da imaju

priliku da razviju svoje potencijale u potpunosti.

• •

Svoj deci je potrebna posebna pažnja i briga

jer su ona fizički i mentalno mnogo ranjivija, • Treba obratiti naročitu pažnju na

posebno teškim uslovima

.

decu

koja žive u

Roditelji i porodice

imaju

primarnu odgovornost za

vaspitavanje, razvoj i obrazovanje

svoje dece.

Vlade

treba da uspostave

politike

koje će omogućiti porodicama i zajednicama da ispunjavaju svoje odgovornosti koje se tiču podizanja i zaštite dece.

Šta znamo iz ekonomskih studija

• Nekoliko studija kaže da investiranje u razvoj i obrazovanje u ranom uzrastu jeste najbolja investicija za društvo i pojedinca

Glavni nalazi studije o predškolskom programu High Scope Perry

Grupa van prog.

Grupa u programu 67% Spremni za školu u 5toj 28% 61% Posvećeni školi u 14toj 38% 49% Osnovno postignuće u 14toj 15% 77% Završili srednju školu 60% 60% Zarađivali 20$K+ u 40tim 40% 36% Uhapšeni 5+ puta do 40te 55% 0% 20% 40% 60% 80% 100%

Dugoročni efekti obrazovanja u ranom uzrastu (ECE)

Za svaki dolar koji se potroši na KVALITETNE programe za decu u ranom uzrastu vraća se 17.01$ u obliku uštede troškova. 12.90 ide u javni budžet; 4.17 pojedincu

Investicija u ljudski kapital

• Van der Gaag (2002.) tvrdi da razvoj u ranom uzrastu (ECD) utiče na obrazovni, zdravstveni i društveni kapital i nejednakost u društvu.

• James Hekman dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju razvio je model ulaganja u ljudski kapital.

• Što ranije počnemo da ulažemo u ljudski kapital veće su stope povrata investicije (2003, 2008.).

• Hekman zagovara za politiku koja podržava porodice u pristupu edukativnim resursima kao pristup kojim se smanjuje nejednakost i povećava produktivnost • On je predložio programe ranih intervencija za decu koja žive u ranjivim okruženjima i njihove porodice.

8 Stope povrata investicija u ljudski razvoj u svim uzrastima 6 Povrat po uloženom 4 $

R

2 Pre dškolski Predškolski programi Škola

0 6

Obuka za posao Školski Nakon škole

18 Uzrast Pedro Carneiro, James Heckman, Human Capital Policy, 2003

Šta znamo od istraživača o razvoju dece i njihovom učenju

• Veći deo razvoja odigrava se pre sedme godine. • Prva godina života je od presudnog značaja • U prve dve godine života dešava se najveći deo rasta neurona i uspostavljanja veza među njima • Uvremenjenost iskustva može biti veoma važna mogu biti značajno smanjene. efekte.

postoje periodi u životu kada je mozak naročito otvoren za nova iskustva. Ako ovi osetljivi periodi prođu bez stimulacije, prilike za različite vrste učenja • Postoje periodi kada je veća verovatnoća da će negativna iskustva ili izostanak dobrih ili odgovarajućih stimulusa imati ozbiljne i održive • Perceptivna i motorna iskustva u ranom uzrastu pozitivno utiču na strukturu i organizaciju neuronskih puteva u mozgu i utiču na učenje kasnije u životu. • Šta utiče na ovaj proces – stimulativno okruženje: ishrana, zdravstveni status, vrsta interakcije koju dete razvija sa ljudima i stvarima u tom okruženju

Stimulativna sredina

• •

Kod kuće:

– Socio-ekonomski status porodice deteta, što je više povezano sa položajem u društvu i sa dohotkom – Kvalitet ishrane i brige o zdravlju – Kvalitet interakcije

A sredina u školi?

– Strukturni ili procesni indikatori

K ljučne karakteristike Programa kvalitetnog obrazovanja u ranom uzrastu / program za predškolce

H

igh-Scope Perry

• Vaspitači(ce) su kvalifikovani i obučeni za participatorno obrazovanje • Vaspitači(ce) podržavaju decu, učestvuju u njihovom obrazovanju – uključuju decu u planiranje, sprovođenje i reviziju svojih aktivnosti • Proporcija odrasli - deca: 1:8 • Program u školi se kombinuje sa redovnim posetama porodicama

6 oblasti kvalitetne nastave u programima u ranom uzrastu prema ISSA

Interakcija Porodica i zajednica Različitost, inkluzija i demokratske vrednosti Procena i planiranje Strategije podučavanja Sredina za učenje Profesionalni razvoj

Interakcija

Intera kcije između vaspitača/učitelja i dece i između dece • deca se ohrabruju da razmenjuju znanja, iskustva, osećanja i mišljenja • deca razvijaju svest o sebi, osećaj da su članovi zajednice, znanje o svetu • Uloga vaspitača/učitelja: – Pružiti deci mogućnost da učestvuju u procesima ko konstruisanja znanja i značenja i sa roditeljima i sa drugom decom – model kako interakcija između odraslih u nekom okruženju unapređuje ideal zajednica koje uče – Pokazivanje i negovanje značajne razmene među učesnicima, pune poštovanja, gde se čuje glas svih, unapređuje razvoj dece kao samopouzdanih učenika i kao članova društva koji daju svoj doprinos i brinu o njemu.

Porodica i zajednica

• Čvrsto partnerstvo između vaspitača/učitelja, roditelja i drugih članova zajednice je od izuzetne važnosti za učenje i razvoj deteta.

• Uloga vaspitača/učitelja: – Da grade mostove između škole i članova porodice/zajednice i da se angažuju u stalnoj dvosmernoj komunikaciji. – Da stiču znanja o različitim sastavima, situaciji i karakteristikama porodica i zajednica dece u njihovoj školi. – Da nalaze više načina da porodice doprinose procesu razvoja i učenja i da nalaze načine na koje porodice mogu učestvovati u procesima učenja, u životu škole i učionice.

– Da olakšaju uspešnu komunikaciju i interakcije između škole, kuće i zajednice i podrže zajedničko uvažavanje interesovanja i odgovornosti svih u obrazovanju.

In kluzija, različitost i demokratske vrednosti

• Vrlo je značajno da vaspitači/učitelji grade svoj svakodnevni rad na verovanjima koja se tiču prava deteta • Uloga vaspitača/učitelja: – Promovisanje jednakih mogućnosti za svako dete i porodicu da u značajnoj meri i aktivno učestvuje u inkluzivnoj sredini – Obraćanje posebne pažnje i pomoć onima kojima je potrebna dodatna podrška – Promovisanje pozitivnih stavova prema drugima i prepoznavanje potreba onih koji su različiti. – Objašnjavanje, promovisanje i praktikovanje demokratskih vrednosti i vrednosti civilnog društva u svakodnevnom radu – Pružanje mogućnosti svakom detetu da bude aktivni učesnik u obrazovnom procesu – Negovanje detetovog ličnog i grupnog identiteta, unapređenje njegovog razvoja empatije, zajedničkog prihvatanja i kapaciteta da se povezuje sa stvarnošću drugih ljudi i njihovim osećanjima.

Procena i planiranje

• Podržava razvoj i učenje svakog deteta nadograđujući prethodna znanja i veštine dece, njihova interesovanja i iskustva. • Uloga vaspitača/učitelja je: – Da sistematski posmatra decu i primenjuje druge formativne strategije primerene razvoju kako bi kreirali kratkoročne i dugoročne programe obrazovanja koji odražavaju odgovarajuća očekivanja u pogledu razvoja i kombinuju nacionalne zahteve sa interesovanjima i potrebama pojedinca i grupa dece pružajući i oslonac i izazove za buduća dostignuća. – Da pomognu deci da postanu vešti u samoproceni kako bi ih uključili u proces učenja i razvili njihove veštine za celoživotno učenje. – Da usklade planove sa različitim stilovima učenja i sposobnostima pojedinačne dece.

– Da uključe decu, porodice i relevantne profesionalce u procenu ciklusa planiranja, usredsređujući se na to kako napreduje proces učenja, određivanje gde se može postići napredak i identifikovanje narednih koraka.

Strategije podučavanja

• Uloga vaspitača/učitelja je: – Da obezbedi različite aktivnosti u kojima se uzima u obzir briga i negovanje deteta u celini, a dobrobit i angažovanje deteta su preduslov za razvoj i učenje. – Da unapređuju radoznalost, istraživački duh, kritičko mišljenje i saradnju tako da svako dete razvije veštine i dispozicije za celoživotno učenje. – Da promovišu učenje, odražavaju demokratske vrednosti; razvijaju osećaj dece za empatiju i brige za druge; razvijaju otvorenost dece i poštovanje prema različitosti; obezbeđuju mogućnosti deci da formiraju i izražavaju svoje mišljenje, prave izbor, i da budu odgovorni članovi društva. – Da donose odluke i biraju koje strategije podučavanja pružaju najbolju podršku svakom detetu da bude uspešno u učenju i postigne rezultate koji su definisani nacionalnim zahtevima i ličnim razvojem

Sredina za učenje

• Sredina za učenje može umnogome uticati na kognitivni, socijalni, emocionalni i fizički razvoj dece. • Uloga vaspitača/učitelja je : – Da obezbede fizički i psihološki bezbednu sredinu koja pruža razne stimulativne materijale primerene za razvoj i situacije koje podržavaju sposobnost svakog deteta da dostigne svoj maksimalni potencijal. – Da obezbede da sredina prenosi poruku detetu da je ono dobrodošlo, poštovano, da svako od njih jeste važan deo zajednice koja uči. – Da obezbede sredinu u kojoj su deca angažovana u različitim aktivnostima, prihvataju rizike koji se tiču učenja, i rade zajedno. – Da kreiraju sredinu koja promoviše primenu demokratskih vrednosti kod dece kroz deljenje odgovornosti za stvaranje njihove sredine za učenje.

Profesionalni razvoj

• je stalan deo procesa celoživotnog učenja.

• Uloga vaspitača/učitelja je: – Da izgrade svoj profesionalni habitus kako bi promovisali najbolje interese svakog deteta uključujući razvoj i učenje.

– Da oblikuju uživanje u učenju i veštinama koje ga unapređuju. – Da pokažu svest o potrebi da se angažujemo na stalnom sopstvenom unapređenju jer se suočavaju sa različitim potrebama u svom svakodnevnom radu, izazovima. promenama u društvu, povećanju količine novih informacija, novih tehnologija i drugim – Da razmišljaju o svom radu i rade u partnerstvu sa drugima i stiču nova znanja, veštine, formiraju mišljenja, izgrađuju odnose i razvijaju ponašanja koja im pomažu da poboljšaju kvalitet njihovog profesionalnog rada; kvalitetno obrazovanje za decu obogaćuju svoju ličnost; i povećavaju svoju posvećenost i veštine zagovaranja za

.

Vaspitačima/učiteljima je potrebna podrška

• Promene u obukama pre zapošljavanja Podrška u obukama za zaposlene • Uspostavljanje sistema podrške za profesionalni razvoj i kvalitetno poboljšanje na nivou škole • Uspešna eksterna profesionalna pomoć • I…….ne zaboravite

Kreiranje stimulativnog okruženja u čijem je centru dete

Dete Detetova porodica Zajednica Partnerske institucije škola Nacionalne politike i progr.

Makro-ekonomska politika

• Sfere su međusobno zavisne • Samo promene u svim sferama mogu dovesti do održive promene u obezbeđivanju okruženja koje je stimulativno za detetov razvoj i uspešan život u društvu