Course Plan-workshop-EDC-Golestan
Download
Report
Transcript Course Plan-workshop-EDC-Golestan
برنامه ریزی درس ی
با تاکید بر طرح دوره ،طرح درس
Course Planning
Lesson Plan
مر کز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی
لیال پاداش عضو هیئت علمی
دفتر رشد و بالندگی
•
هدف کلی :آشنایی با برنامه ریزی درس ی با تاکید بر Lesson Plan ,Course Plan
اهداف اختصاص ی:
•
شننخاخ ی :آشنننایی بننا برنامننه ریننزی درسن ی بننا تاکینند بننر ن ننا معلن در کننال و را ن Course ،Lesson Plan
Plan
•
نگرش ی :عالقمندی به حوزه برنامه ریزی درس ی و را
•
مهارتی :توانایی را
Lesson Plan ,Course Plan
Lesson Plan ,Course Plan
اهداف رفتاری:
شخاخ ی:
•
ضرورت و اهمیت برنامه ریزی درس ی را با تمرکز بر ن شهای اساتید علوم پزشکی تشریح کنند.
•
ن شهای اساتید علوم پزشکی را فهرست کنند.
•
سطوح تصمی گیری در برنامه ریزی درس ی را تشریح کند .
•
اجزاء مختلف رح دوره را نام ببرند .
نگرش ی:
•
به ن ا برنامه ریزی اساتید توجه کنند.
•
به نوشتن رح دوره و رح در عالقمند شوند
•
به رعایت اصول علمی در نگارش رح دوره و رح در حسا شوند.
•
فعالیت های تعیین شده را با جدیت وعالقه دنبال کنند .
مهارتی :
•
•
متناسب با رشته تخصص ی خود یک رح دوره ( ) Course Planبنویسند.
متناسب با رشته تخصص ی خود یک رح در
( ) Lesson Planرا
کنند.
• نقش های آموزش ی اساتید علوم پزشکی
6حوزه نقش های اساتید علوم پزشکی
*تامین کننده ا العات
*الگو
*تسهیل گر
*ارزشیابی کننده
*برنامه ریز
*تهیه کننده مواد آموزش ی
تامین کخخده اطالعات:
*سخنران در کال در
*مدر در محیط آموزش بالینی یا کال عمل
الگو:
* الگوی رفتاری در هنگام ارائه خدمات بالینی ( مثال درمانگاه ها و بخا های بستری )
* الگو در محیط های آموزش ی
تسهیل گر
* راهنما و مشاور فردی برای یک دانشجو یا گروه از دانشجویان
* تسهیل گر یادگیری نظیر یادگیری در گروه های کوچک و مربوط به جلسات آموزش ی مبتنی بر
حل مسئله
ارزشیابی کخخده
* ارزشیابی پیشرفت تحصیل دانشجویان
* ارزشیابی برنامه درس ی
تهیه کخخده مواد آموزش ی
* تهیه Study guideبرای کمک به یادگیری فراگیران در یک دوره آموزش ی
* تهیه منابع آموزش ی به شکل برنامه های رایانه ای ،فیل یا متن مکتوب و ...
برنامه ریز
* برنامه ریزی درس ی ،مشارکت در برنامه ریزی درس ی کالن ،عضویت در کمیته برنامه ریزی
* مسئول دوره آموزش ی ،مسئولیت برنامه ریزی و اجرای یک دوره مشخص
ساختار برنامه
هدف
ساختار برنامه
هدف
Objective
ساختار برنامه
اهداف
Objective
درس
ساختار برنامه
اهداف
Objective
)Lesson(درس
Objectives
)Lesson(درس
Objectives
)Lesson(درس
Objectives
Objectives
)Lesson(درس
)Lesson(درس
ساختار برنامه
Objectives
Lesson
Objectives
Lesson
Course
Objectives
Lesson
اهداف
Objectives
درس
Lesson
دوره
ساختار برنامه
Objectives
Lesson
Objectives
Lesson
Objectives
Lesson
اهداف
Objectives
درس
Lesson
دوره
Course
برنامه
سطوح تصمیم گیری در برنامه درس ی:
-1وزارت بهداشت و درمان
-2دانشگاه
-3گروههای آموزش ی
-4استاد
اجزای مختلف Curse plan
اطالعات دوره:
• سال ونیمسال دوره
• عنوان در
• تعداد واحد
• پیا نیاز ،در صورت داشتن پیا نیاز چه دوره ای
• رشته و م طع تحصیل
• روز و ساعت برگزاری
• محل برگزاری
اطالعات مدرس یا مدرسین:
نام مسئولین در :
آدر و شماره تلفن :در صورت داشتن آدر پست الکترونیکی گروه یا دفتر
هدف کلی دوره:
شرح مختصری از رئو مطالب و ن ا دوره در برنامه مثال این دوره آموزش ی یک دوره عمومی – ماژور یا نه؟ پیا
نیاز چه دوره ای است.
اهداف دوره:
آنچه دانشجویان باید فراگیرند یا بتوانند پس از دوره انجام دهند.
مخابع:
کتب Textمورد نیاز با ذکر نویسنده
سایر منابع آموزش ی ( اختیاری )
لینک های مرتبط
تکالیف یا فعالیت های کالس ی:
شرح مختصر و آموزش های الزم جهت تکالیف ( م االت -ارائه مطالب ،پروژه ها )
هدف از انجام این تکالیف توضیح داده شود.
زمان تحویل تکالیف
تقویم /زمان بخدی و مکان دوره:
برنامه زمان بندی جهت برگزاری – مکان برگزاری کالسها
نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی:
آزمونها :
زمان برگزاری آزمون ( میان ترم – پایان ترم )
چگونگی برگزاری آزمون
نمره دهی
در ول دوره ( کوئیز -امتحان پایان ترم )
ارائه یک موضوع در
نظ رعایت شئونات اخالق ،حضورفعال در کال بارم
بارم
آزمون پایان ترم ( چهارگزینه ای)... ،
تاریخ اعالم نتایج:
چگونگی حق اعتراض به نمرات و تجدید نظر خواه
وضعیت و یا شرایطی که دانشجویان می افتند
بارم
بارم
سیاست های دوره ( مقررات و نحوه برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو )
• بیان واضح از موارد ممنوع در کالسها ( صحبت کردن ،خوردن)
• خاموش نگه داشتن تلفن همراه
• حضور به موقع در کال
• شامل جریمه در خصوص ارائه تکالیف
• براسا قوانین آموزش ی دانشکده در خصوص غیبت اعمال نظر خواهد شد