Transcript tutaj

Prezentacje wykonały: Monika Kotulska, Natalia Rek i Weronika Rek.

Pod kierownictwem Pani Marii Wytrykowskiej.

Odżywianie jest ważną sferą w życiu człowieka. Różnorodne przeżywane przez nas stresy są częstym powodem utraty apetytu, podjadania lub nadmiernego apetytu. Różne choroby somatyczne również bywają związane z jego zaburzeniami. We wczesnym okresie życia ( okres niemowlęcy i wczesny okres dzieciństwa) dziecko w sferze odżywiania jest całkowicie zależne od opiekunów. m

Rodzina

jest głównym środowiskiem, w którym kształtowane są zwyczaje żywieniowe (wspólne bądź nie spożywanie posiłków, zdrowy lub niezdrowy sposób odżywiania, przekonania dotyczące jedzenia, stosunek do własnego ciała). Problemy związane z zaburzonym odżywianiem dziecka stają się stresem dla całej rodziny

.

Do zaburzeń odżywiania zaliczane są powszechnie znane:

jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) i żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa).

Osoba chora świadomie rozpoczyna odchudzanie z powodu braku satysfakcji ze swojego wyglądu i sylwetki ciała. Anoreksja , czyli jadłowstręt psychiczny jest to choroba , która zazwyczaj rozpoczyna się w okresie dorastania.

Zdarza się jednak , że na początku odchudzania stwierdzono u niej nadwagę i pojęcie odchudzania było uzasadnione.

Zazwyczaj osoba chora na anoreksję przed chorobą była szczupła i miała prawidłową masę ciała.

Bulimia nazywana jest inaczej żarłocznością psychiczną. Występuje częściej u kobiet. U osób cierpiących na tą chorobę występują epizody niekontrolowanego spożywania bardzo dużych ilości pokarmu, którym towarzyszy poczucie nieumiejętności zapanowania nad tym co będzie się jadło i w jakiej ilości. Po nich pojawia się poczucie winy i zachowania, które mają zapobiec przybraniu na wadze , np. wymioty, lewatywa, stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych, głodówki, intensywne ćwiczenia fizyczne. Uważana jest za groźną rokującą odmianę anoreksji.

Anoreksja

Szacuje się, że na anoreksję choruje 1–2 % młodzieży między 12. i 14. oraz 17. i 25. rokiem życia. Stopień śmiertelności w przypadku tych chorych (na skutek powikłań zdrowotnych lub samobójstw) wynosi ok. 20 %.

Zaburzenia odżywiania w głównej mierze dotyczą dziewcząt i młodych kobiet (ok. 90–95% przypadków). Niższą zachorowalność u chłopców tłumaczy się mniejszym stresem związanym z dojrzewaniem płciowym oraz słabszą podatnością na presję otoczenia.

Bulimia

    Częstość występowania żarłoczności psychicznej to 4-19% Chłopcy stanowią 2-20% chorych Żarłoczność występuje u 50% osób, które wcześniej chorowały na anoreksję Okresy żarłoczności szczególnie w godzinach nocnych, w tajemnicy przed rodziną kończą się prowokowaniem wymiotów.

Anoreksja

- Nie akceptowanie własnego ciała - Niska samoocena - Chęć bycia piękniejszym - Zaburzenia psychiczne dotyczące wagi - Negatywne uwagi otoczenia na temat wyglądu - Pozytywne reakcje ze strony otoczenia - Emocjonalne zaniedbania dziecka w dzieciństwie 

Bulimia

- Brak samoakceptacji; - Brak samokontroli podczas stosowania diety; - Konflikty rodzinne; - Zaniedbywanie przez rodziców w dzieciństwie; - Stosowanie niewłaściwej diety przez rodziców, co kończy się otyłością dziecka; - Odrzucenie przez rówieśników z powodu otyłości.

Anoreksja:

Symptomy w postępowaniu:

- Pożywienie ściśle ograniczone - stosowanie drakońskich diet, obliczanie kalorii; - Dziwne przyzwyczajenia żywieniowe, np. liczenie kęsów, chowanie jedzenia; - Wykonywanie stałych ćwiczeń w celu zgubienia kalorii; - Ubieranie się w ubrania szerokie, luźne, aby ukryć własne ciało. 

Bulimia:

- Zjadanie wielkich ilości jedzenia, bez oznak tycia; - Prowokowanie wymiotów; - Intensywne, wręcz nadmierne wykonywanie ćwiczeń fizycznych; - zażywanie leków przeczyszczających; - Wykonywanie lewatyw.

Objawy anoreksji c.d.

Symptomy fizyczne:

- Bladość; - Ciągłe odczuwanie zimna; - Przywiązywanie dużego znaczenia do wyglądu zewnętrznego i do wagi

Symptomy psychologiczne:

- Dążenie do perfekcji; - Brak poczucia własnej wartości; - Czucie się nieszczęśliwym.

Anoreksja

- Wyniszczenie organizmu z powodu gubienia wagi w krótkim czasie ; - Strach przed jedzeniem; - Zatrzymanie miesiączki; - Zawroty głowy; - Omdlenia; - Nierówność uderzeń serca ( arytmia ) - Zanik mięśnia sercowego.

Bulimia

- Odwodnienie organizmu - Problemy z koncentracją i pamięcią; - Ból brzucha; - Przybywanie na wadze; - Brak kontroli nad swoim zachowaniem; - Ciągłe osłabienie i zawroty głowy; - Popękane naczynka krwionośne oka; - Zatrzymanie miesiączki.

Anoreksja c.d.

- Niedokrwistość; - Wzrost poziomu hormonu wzrostu; - Wypadanie włosów; - Zmiany nastroju; - Depresja.

 Anoreksja

Psychoterapia:

-Terapia indywidualna - skupia się na wartościach dla których osoba chora popadła w anoreksję; - Terapia rodzina - anoreksja jest symptomem, że cała rodzina ma pewien problem; - Terapia grupowa – ten rodzaj terapii jest potrzebny przy rozwiązywaniu problemów odosobnienia.

 Bulimia - Wizyty u psychoterapeuty; - Stosowanie leków (leczenie farmakologiczne); - Hospitalizacja (w stanie skrajnego wyczerpania).

Anoreksja c.d.

- Lekarze specjaliści: internista, ginekolog (anoreksja zmienia cykl menstruacyjny), psychiatrzy (grupy wsparcia składają się z anorektyczek różnie zaawansowanych ,aby dzielić się doświadczeniem); - Hospitalizacja – stosowana jest kiedy zdarzają się omdlenia czy zapaście.

Kesha Iza Miko

Najpierw usłyszały, że powinny nieco schudnąć, a potem traciły kontrolę nad ciałem. Głodziły się, żeby poradzić sobie z problemami życiowymi. Chciały być szczupłe, a zaczynały przypominać szkielet. Powody, dla których gwiazdy cierpiały na anoreksję lub bulimię są różne, ale każda z nich zgodnie przyznaje: to straszna, niebezpieczna choroba. Zobacz, które z nich odważyły się przyznać.

Jessica Alba Calista Flockhart Jane Fonda Mary-Kate Olsen

Katie Couric Demi Lovato

Świat kocha rozmiar zero, a one kochają być na topie. Wiele celebrytek zrobi wszystko, aby zadziwić wszystkich filigranową sylwetką. Tylko jakim kosztem?

Lady Gaga Isabelle Caro Portia de Rossi Nicole Richie

Najchudsza kobieta świata To wydaje się niemożliwe! Mieszkająca w Monako Rosjanka Valeria Levitin (39 l.) waży tylko 25 kilogramów i wygląda jak szkielet. Chora na anoreksję jest najchudszą kobietą na świecie. Gdy była nastolatką, marzyła o tym, by zostać modelką. Ale na przeszkodzie stała – jak się dowiedziała – jej tusza. Postanowiła się więc odchudzać. Gdy miała 20 lat i była przekonana, że już ma odpowiednią figurę, znów przeżyła rozczarowanie, gdy w jednej z agencji modelek usłyszała, że wciąż jest za gruba.

Jednym ze sposobów walki z jadłowstrętem psychicznym oraz z żarłocznością psychiczną jest ukazanie tego poważnego problemu w poruszających kampaniach. W kampanie przeciwko anoreksji i bulimii angażują sie największe firmy reklamowe. A oto kilka z nich.

Kampanią przeciwko anoreksji finansowana przez włoską firmę

No-lita

. Kontrowersyjne zdjęcia

Oliviero Toscaniego

przedstawiające modelkę Kampania przeciwko anoreksji zatytułowana „Umbrella ” została wykonana przez Saatchi & Saatchi w kwietniu 2007 roku w Szwajcarii.

Jedno ogłoszenie, jedna wiadomość – „15% kobiet cierpiących na anoreksję umrze w tym roku”. Ale to jest obraz, przeznaczony wyłącznie dla niezależnej organizacji w Izraelu, by szerzyć wiedzę zaburzeń odżywiania, które przyciągnęły uwagę krytyków na całym świecie… Najnowsza kampania reklamowa Forum Crisalide , włoskiego stowarzyszenia zaangażowanego w walkę z problemem bulimii i anoreksji. Kampania reklamowa przedstawia uderzającą wizualizację. która podkreśla skutki bulimii i anoreksji…

A-Anoreksja-moja królowa B-Bezsilność-wkrada się w życie... C-Chudnięcie-im więcej tym lepiej... D-Doskonałość-zawsze daleka E-ED-zaburzenia łaknienia F-Figura-wciąż nie ta upragniona G-Głodówka-szczyty wytrzymałości H-Hamowanie głodu-tabletkami... I-Izolacja-tylko ja i anoreksja J-Jedzenie-zabronione! K-Kalorie-obsesja liczenia L-Lustro-odbicie sprawia rozpacz M-Męczarnia-katowanie się ćwiczeniami N-Nałóg-nie do zwyciężenia O-Osamotnienie-przecież nikt nie rozumie P-Pragnienie-bycia piękną... R-Ratunek-ale po co... S-Satysfakcja-jest cudowna... T-Thinspiracje-pomagają U-Ukrywanie niejedzenia-ciągły stres W-Ważenie się-chwila niepewności Z-Zero-wymarzona waga...

Niektóre osoby wygrały walkę z anoreksją. Jedną z nich jest kobieta, która prowadzi blog „ Pamiętnik anorektyczki’’. Opowiada historie jak zachorowała na anoreksję, pragnąc spodobać się mężczyźnie. Teraz naucza innych, by akceptowali siebie takich jacy są.