Zobacz prezentacje

Download Report

Transcript Zobacz prezentacje

D ZIEŃ WALKI Z RAKIEM OBCHODZILIŚMY W TYM ROKU 3 LUTEGO 2013 R .

W ZWIĄZKU Z TYM DNIEM PRZYGOTOWAŁYŚMY PREZENTACJĘ ZWIĄZANĄ Z TĄ TEMATYKĄ . W TEN SPOSÓB CHCIAŁYŚMY PRZYBLIŻYĆ WAM PROBLEM ZACHOROWAŃ NA RAKA ORAZ SPOSÓB WALKI Z NOWOTWOREM .

NOWOTWORY

PIERSI SZYJKI MACICY PŁUC BIAŁACZKA PROSTATA

Nowotwór

– grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

Dziedziną medycyny zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych jest onkologia.

STRONA GŁÓWNA

OTO KILKA NOWOTWORÓW KTÓRE CHCIAŁYBYŚMY PRZEDSTAWIĆ:

RAK PŁUC

RAK PIERSI

RAK SZYJKI MACICY

BIAŁACZKA

RAK PROSTATY

STRONA GŁÓWNA

RAK PŁUC

Rak płuca – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób Jest jednym z najgorzej rokujących. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy

STRONA GŁÓWNA

STRONA GŁÓWNA

OBJAWY RAKA PŁUC

Głównymi objawami choroby przy rozpoznaniu są: kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej i krwioplucie.

STRONA GŁÓWNA

L

ECZENIE RAKA PŁUC

Leczenie i rokowanie zależy od typu histologicznego raka oraz stopnia klinicznego zaawansowania i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W leczeniu stosuje się przede wszystkim metody operacyjne (wybrane postacie raka płuc), radioterapię i chemioterapię – co składa się na systemowe leczenie nowotworów

STRONA GŁÓWNA

R AK PŁUC

STRONA GŁÓWNA

R

AK PIERSI

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet (20 proc. wszystkich nowotworów). Na szczęście, o ile jest wystarczająco wcześnie zdiagnozowany, może zostać całkowicie wyleczony.

STRONA GŁÓWNA

STRONA GŁÓWNA

OBJAWY RAKA PIERSI

Objawy raka piersi: niebolesne, nieprzesuwalne guzki lub zgrubienia; zagłębienia, wciągnięcia skóry, zaczerwienienie; powiększenie obrysu piersi; powiększenie pachowych węzłów chłonnych

STRONA GŁÓWNA

STRONA GŁÓWNA

SAMOKONTROLA

STRONA GŁÓWNA

RAK SZYJKI MACICY

Pierwotny nowotwór złośliwy szyjki macicy. Inwazyjnego raka szyjki macicy poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją

szyjki macicy

STRONA GŁÓWNA

EPIDEMIOLOGIA

Na rozwój raka szyjki macicy wpływa wiele różnych czynników. Istnieje wyraźny związek między aktywnością seksualną kobiety a ryzykiem powstania stanu przedrakowego lub raka szyjki macicy.

Wcześnie rozpoczęte współżycie seksualne i zmiany partnerów ułatwiają infekcje wirusem karcinogennym, przenoszonym drogą płciową. W wielu przypadkach jest on właśnie odpowiedzialny za raka szyjki macicy. Seks z wieloma partnerami zwiększa zagrożenie tą chorobą. Z reguły ujawnia się w odległym czasie od stosunku seksualnego, podczas którego kobieta została zarażona.

STRONA GŁÓWNA

STRONA GŁÓWNA

OBJAWY RAKA MACICY

Objawy zgłaszane przez chore są niespecyficzne:   krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu  krwawienia międzymiesiączkowe krwawienia kontaktowe, po stosunku  bóle podbrzusza  bóle okolicy krzyżowo-

STRONA GŁÓWNA lędźwiowej.

ROZPOZNANIE

Żeby skutecznie leczyć pacjentkę z rakiem szyjki macicy, powinna ona trafić do lekarza we wczesnym stadium rozwoju choroby. Objawy nowotworu występują jednak późno, a jeśli nawet pojawią się wcześnie, zwykle są skąpe. Dlatego Unia Europejska proponuje, aby u wszystkich kobiet od 30 roku życia wykonywane były przesiewowe badania cytologiczne przynajmniej raz w roku. Zaleca się, by lekarz pierwszego kontaktu pytał pacjentkę podczas wywiadu chorobowego o ostatnią wizytę u ginekologa oraz wynik badania cytologicznego.

STRONA GŁÓWNA

METODY LECZENIA RAKA SZYJKI MACICY

Radioterapia

Brachyterapia

Teleterapia

Chemioterapia

Hormonoterapia

STRONA GŁÓWNA

RADIOTERAPIA

Leczenie promieniami – podobnie jak leczenie chirurgiczne – jest leczeniem regionalnym, tzn. obejmującym dokładnie ograniczony obszar. Leczenie polega na napromienianiu wyznaczonego obszaru promieniami jonizującymi wytwarzanymi w skomplikowanej aparaturze. Celem tego leczenia jest zniszczenie komórek nowotworowych znajdujących się w obrębie narządu rodnego i okolicznych węzłów chłonnych. W radioterapii stosuje się dwie metody tzw. brachyterapię i teleterapię.

STRONA GŁÓWNA

B

RACHYTERAPIA

Napromienianie źródłami promieniowania w bezpośrednim kontakcie ze zmianą nowotworową. Stosując brachyterapię zakłada się do pochwy i/lub macicy źródła promieniowania.

STRONA GŁÓWNA

T

ELETERAPIA

To radioterapia, która zajmuje się napromienianiem przy pomocy tzw. wiązek zewnętrznych. Te dwie metody radioterapii stosuje się u każdej pacjentki w nieco innej kolejności i dawce. Napromienianie wiązkami zewnętrznymi odbywa się codziennie po kilka minut. Brachyterapia to najczęściej kilkudniowe leczenie. Leczenie jest skomplikowane, ale pobytu w szpitalu wymaga jedynie brachyterapia.

STRONA GŁÓWNA

C

HEMIOTERAPIA

To leczenie systemowe polegające na podawaniu leków zwanych cytostatykami. Leki te podaje się doustnie, domięśniowo lub dożylnie. Leki dostają się do krwi i dlatego jest to leczenie systemowe ukierunkowane na komórki nowotworowe rozprzestrzenione w organizmie. Cytostatyki zakłócają zdolności podziału i mnożenia komórek nowotworowych. W efekcie działania tych leków komórki nowotworowe ulegają uszkodzeniu, a następnie giną.

STRONA GŁÓWNA

H

ORMONOTERAPIA

To leczenie przy pomocy różnego typu leków hormonalnych. Stosuje się je w niektórych nowotworach jako leczenie uzupełniające lub samodzielne. Hormony działają podobnie jak cytostatyki tzn. działają na komórki nowotworowe rozprzestrzenione w organizmie. Hormony uszkadzają je i powodują ich śmierć.

STRONA GŁÓWNA

BIAŁACZKA

Białaczka jest to choroba krwi, w której białe krwinki produkowane są w sposób niekontrolowany, w skutek czego wypierają prawidłowe elementy komórkowe krwi. Białaczka jest nowotworem złośliwym i w przypadku braku prawidłowego leczenia prowadzi do śmierci z powodu niedokrwistości ( niedoboru krwinek czerwonych), ciężkich krwawień lub zakażeń.

STRONA GŁÓWNA

Poszczególne typy białaczki zależą od typów białych krwinek: aleukemiczna dotyczy nieprawidłowych krwinek białych w szpiku, białaczka szpikowa, w której dominują prymitywne komórki szpiku kostnego, limfocytowa – z dominującymi limfocytami, kosmatokomórkowa – charakteryzująca się powiększeniem śledziony i spadkiem liczby wszystkich komórek krwi. Przyczyna choroby jest nieznana ale łączy się ją z promieniowaniem, niektórymi wirusami i substancjami chemicznymi.

STRONA GŁÓWNA

STRONA GŁÓWNA

O BJAWY BIAŁACZKI

We wczesnych stadiach większość białaczek przebiega bezobjawowo. Późne objawy stanowią: niedokrwistość, znużenie, bladość, ospałość, łatwe tworzenie się siniaków, objawy przedłużonego krzepnięcia krwi: krwawienia z nosa, dziąseł, obecność krwi w moczu i stolcu, nadwrażliwość na zakażenia zwłaszcza górnych dróg oddechowych, powiększone węzły chłonne, utrata łaknienia i wychudzenie, uczucie ucisku w lewym podżebrzu.

STRONA GŁÓWNA

L ECZENIE BIAŁACZKI

Leczenie polega na chemioterapii. W przypadku białaczki kosmkokomórkowej konieczne jest usunięcie śledziony. Konieczne są przetoczenia krwi i kuracje antybiotykowe. Inne rodzaje leczenia to radioterapia i przeszczepy szpiku kostnego

STRONA GŁÓWNA

R AK P ROSTATY

STRONA GŁÓWNA

RAK PROSTATY

Rak gruczołu krokowego - to choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem, jest chorobą bardzo groźną i niestety bardzo częstą: stanowi jedną z głównych przyczyn śmierci. Według statystyk u ludzi występuje pond sto różnych odmian raka, określanych według narządów lub tkanek, w których powstają.

STRONA GŁÓWNA

STRONA GŁÓWNA

O

BJAWY RAKA PROSTATY   trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,  słaby i przerywany strumień moczu  kroplowe oddawanie moczu ból lub pieczenie podczas oddawania moczu  częstomocz i oddawanie moczu w nocy   nagła potrzeba oddania moczu (tzw. parcia naglące)  zaburzenia erekcji bóle kostne (ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa)  bóle w podbrzuszu   krew w moczu lub spermie chudnięcie, utrata apetytu

STRONA GŁÓWNA

STRONA GŁÓWNA

LECZENIE stadium T1–T2

Prostatektomia radykalna, czyli zabieg całkowitego wycięcia gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych z dostępu nadłonowego, kroczowego lub laparoskopowo.

Ten typ leczenia proponuje się u osób z przewidywanym co najmniej 10-letnim okresem przeżycia, czyli zwykle poniżej 75 roku życia.

Powikłaniem tej metody jest:   praktycznie w 50% zaburzenia erekcji wskutek uszkodzenia naczyń i nerwów;  nietrzymanie moczu (5-8%); zwężenie zespolenia pęcherzowo-cewkowego (7%);   przetoka moczowa; śródoperacyjna utrata krwi.

STRONA GŁÓWNA

LECZENIE stadium T3

 Jako uzupełnienie leczenia operacyjnego (lub u osób z przewidywanym krótkim czasem przeżycia, lub po wznowie po leczeniu operacyjnym) stosowana jest radioterapia.

 Powikłania: zapalenie pęcherza moczowego;  zwężenie dróg moczowych;   nietrzymanie moczu; zapalenie odbytnicy;  przewlekła biegunka; zaburzenia erekcji (rzadziej niż w przypadku leczenia operacyjnego).

STRONA GŁÓWNA

LECZENIE stadium T4

Leczenie hormonalne polegające na wytworzeniu blokady androgenowej, czyli zablokowaniu wpływu androgenów na komórki raka gruczołu krokowego, co hamuje ich proliferację i przyspiesza ich apoptozę. Jest to typowy przykład leczenia paliatywnego, które nie ma wpływu na długość przeżycia, zmniejsza jedynie objawy zaawansowanej choroby i poprawia komfort życia.

Blokadę hormonalną można uzyskać dwoma sposobami:   kastracja – obecnie metoda rzadko stosowana; stosowanie analogów ganadoliberyn czyli agonistów LHRH.

 Działania niepożądane tej metody:    impotencja; osteoporoza; ginekomastia;  depresja; uderzenia gorąca, wypadanie włosów, zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej;  niedokrwistość.

STRONA GŁÓWNA

D

ZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE NASZEJ PREZENTACJI 

J

USTYNA ŚLEŻYŃSKA I MARLENA KOWALEWICZ

STRONA GŁÓWNA