Procedura pozyskania oprogramowania. - COAS

Download Report

Transcript Procedura pozyskania oprogramowania. - COAS

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ

DEPARTAMENT INFORMATYKI i TELEKOMUNIKACJI

WDRAŻANIE SI PROMIEŃ W OGNIWACH KSWSIA

Warszawa 11.01.2012 r.

ppłk Adam BŁOTNIAK tel. (22) 6 845-905 [email protected]

Plan prezentacji

warunki udzielania licencji oraz zasady użytkowania oprogramowania;

procedura pozyskania oprogramowania SI PROMIEŃ i PGO;

procedura pozyskania cyfrowych produktów geograficznych;

Dokumenty odniesienia.

Pełnomocnictwo nr 11/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 marca 2011 r.

do udzielania zgody na nieodpłatne udostępnianie jednostkom organizacyjnym i organom administracji rządowej, a także samorządowej programów komputerowych lub systemów informatycznych, które mogą być wykorzystane przez te podmioty dla realizacji celów własnych lub związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz w ramach współpracy i wymiany informacji z jednostkami organizacyjnymi resortu obrony narodowej – do których resortowi obrony narodowej przysługują autorskie prawa majątkowe (Dz. Urz. MON Nr 7 poz. 92 z 2011r.).

Decyzja Nr 4 Dyrektora Departamentu Informatyki i Telekomunikacji z dnia 04 stycznia 2012 r.

w sprawie określenia procedury udzielania zgody na nieodpłatne udostępnianie jednostkom organizacyjnym i organom administracji rządowej a także samorządowej oprogramowania.

Warunki licencji.

Wybrane zapisy z Warunków Udzielenia Licencji.

      § 2 p.4 OTRZYMUJĄCY nie może udzielać dalszej licencji.

§ 4 p.2 Uprawnienie licencyjne jest udzielone na okres oznaczony tj. od

11.01.2012 do 11.01.2015

i uprawnia do uruchamiania na jednym komputerze.

§ 4 p.4. OTRZYMUJĄCY ma prawo korzystać z OPROGRAMOWANIA wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 4 p.5. OTRZYMUJĄCY nie jest uprawniony, niezależnie od wykorzystywanych środków technicznych, do umożliwiania osobom trzecim korzystania z OPROGRAMOWANIA, ani też wykorzystywania OPROGRAMOWANIA dla potrzeb osób trzecich w jakikolwiek inny sposób, niż opisany w Warunkach Udzielenia Licencji. W szczególności OTRZYMUJĄCY nie jest upoważniony do korzystania z OPROGRAMOWANIA w celu świadczenia usługi na rzecz osób trzecich. § 6 p. 3. OTRZYMUJĄCY nie ma prawa OPROGRAMOWANIA sprzedać, wypożyczyć, wynająć, sublicencjonować, przekazać, używać na zasadzie dzielenia czasu użytkowania, w całości lub w części, prezentować publicznie ani umożliwiać dostępu do OPROGRAMOWANIA. § 6 p. 4. OTRZYMUJĄCY nie ma prawa odtwarzać, rozkodowywać, dekompilować, dezasemblować OPROGRAMOWANIA, ani też czynić prób złamania, usunięcia lub ominięcia programowych kodów zabezpieczających.

Procedura pozyskania oprogramowania.

 Jednostka organizacyjna/organ administracji rządowej/organ administracji samorządowej, zwane dalej Wnioskodawcą, chcący wykorzystywać oprogramowanie pobiera (ze strony internetowej DIiT www.diit.mon.gov.pl

zakładka „dokumenty do pobrania”)

Wniosek o nieodpłatne udostępnienie oprogramowania

.

 Wnioskodawca po zapoznaniu się z

Warunkami Udzielenia Licencji

(opublikowanymi na stronie internetowej DIiT www.diit.mon.gov.pl zakładka „dokumenty do pobrania”) przesyła pismo wraz z wypełnionym wnioskiem do Dyrektora DIiT .

 Dyrektor DIiT w przypadku nie udzielenia zgody na udostępnienie oprogramowania informuje, o tym fakcie wnioskodawcę.

 Dyrektor DIiT po wydaniu „Zgody na nieodpłatne udostępnienie oprogramowania” przesyła, pismo wraz z załączoną zgodą do

Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi (RCZPI)

, celem dalszej realizacji procedury udostępnienia przedmiotowego oprogramowania.

 Resortowe Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi przygotowuje

Protokół nieodpłatnego udostępnienia oprogramowania.

Procedura pozyskania cyfrowych produktów geograficznych

 W celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania SI PROMIEŃ i PGO niezbędne jest wykorzystanie

cyfrowych danych geograficznych

będących w zasobach resortu obrony narodowej, które wytwarzane są w ramach zadań zabezpieczenia geograficznego SZ RP, przyjmowane na ewidencję ilościowo-wartościową i dystrybuowane do komórek/jednostek organizacyjnych resortu.

 Obecny stan prawny

nie uprawnia

Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych-P2 (ZAWiR i samorządowej. P2) jako gestora produktów geografii wojskowej na dysponowanie tymi produktami w zakresie zaopatrywania organów administracji rządowej  Zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA 1 istnieje możliwość

wzajemnego nieodpłatnego przekazywania materiałów

pochodzących z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (pzgik) oraz z wojskowego zasobu geograficznego (wzg) pomiędzy Głównym Geodetą Kraju i Szefem Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych- P2 2 .  JIM: 7644PL1012994 – Cyfrowe produkty geograficzne. Zestaw rozszerzony. Wersja 3.

1 Rozporządzenie MSWiA w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii z dnia 28 maja 2010 r (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 718).

2

§

4 Rozporządzenia MSWiA.

Dziękuję za uwagę

7