Yuklab olish - Eduportal.uz

Download Report

Transcript Yuklab olish - Eduportal.uz

JIZZAX VILOYAT PEDAGOG
KADRLARNI QAYTA TAYYORLASH
VA MALAKASINI OSHIRISH
INSTITUTI
Tabiiy va aniq fanlar ta’limi kafedrasi
o’qituvchisi Gadayev Qamaraddinning
7-sinf Zoologiya fanidan tayyorlagan bir
soatlik dars ishlanmasi
Dars mavzusi: Sudralib yuruvchilar sinfi
Dars maqsadlari:
a) ta’liimiy: O’quvchilarning sudralib yuruvchilar sinfi
haqidagi bilimlarini mustahkamlash, sudralib
yuruvchilarning tashqi va ichki tuzilishi haqida
ma’lumot berish;
b) tarbiyaviy: O’quvchilarning tabiatga muhabbat, birbiriga o’zaro hurmat, jamoa bo’lib ishlash, o’zaro
baho berish va ma’suliyat sezish ko’nikmalarini tarkib
toptirish ;
d) rivojlantiruvchi: O’quvchilarning mustaqil fikrlash,
xotirasini mustahkamlash, tez fikrlash, sudralib
yuruvchilar fikrni aniq ifodalashga o’rgatish.
Dars tipi: Aralash.
Dars turi: Noan’anaviy.
Darsda foydalaniladigan texnologiya: Didaktik o’yin texnologiyasi.
Dars o’tish uslublari:”Muzyorar”, ”Auksion”, “Moychechak”
o’yinlari, guruhlarda ishlash
Dars jihozlari: Darsliklar, tarqatma materiallar, rasmlar, slaydlar.




Darsning rejasi:
Tashkiliy qism: Salomlashish, o’quvchilarning dardga tayyorligini va
davomatini aniqlanadi.
O’tgan mavzu bo’yicha umulshtiruvchi darsni tashkil qilish.
“Muzyorar” usulini qo’llagan holda sinf o’quvchilari 4 guruhga
bo’linadi.Har bir guruh ro’yxati tuziladi.Topshiriqlar ham yozma,
ham og’zaki tarzda o’tkaziladi.Har bir javob uchun ball berib
boriladi.Agar birinchi guruh savolga javob bera olmasa, ikkinchi
guruh javob brrib qo’shimcha ball oladi.Musobaqaning natijalari
jadvalda belgilab boriladi.
1-topshiriq.”Krestlar – nollar ” o’yini
.
Regeneratsiya
Imago
Metamorfoz
Nerest
Miyacha
Xorda
Hasharot urug’i
Traxeya
Malpigi
naychalari
2-topshiriq. ”Nuqtalar o’rniga
mosini tanla”.




Sudralib yuruvchilar . . . tipiga mansub bo’lib,
. . . turkumlarini o’z ichiga oladi.
Sudralib yuruvchilarning tanasi . . . bilan
qoplangan.
Ko’payishi . . . usulda amalgam oshadi.
Sudralib yuruvchilarning yuragi . . . kamerali
bo’lib, qon aylanish . . . aylanish doirasi . . .
tipda tuzilgan.
3- topshriq. “Auksion” o’yini.

O’qituvchi hayvonlarning rasmini
ko’rsatadi.O’quvchilar rasmlarda tasvirlangan
hayvonlarni topib , qisqacha ta’rif
berishadi.Kim ko’ptopsa, kop ball beriladi.
4- topshiriq. “O’yla, izla, top” o’yini.Agar birinchi ta’rif
topilsa - 4 ball, ikkinchisi topilsa -3 ball va hk.





1 – guruhga savol:
1- ta’rif.O’zbekiston suv havzalarida uchraydi.
2- ta’rif. Baliqlar va baqalar bilan ozqlanadi.
3- ta’rif. Baliqchilikka zarar yetkazadi.
4- ta’rif. Zaharsiz ilon. (Suvion)
2 – guruhga savol:




1- ta’rif. Baqalar, ilonlar va kaltakesaklar bilan
oziqlanadi.
2- ta’rif. Uzunligi 170-200 sm.
3- ta’rif. Zahari kuchli, dori tayorlashda
ishlatiladi.
4- ta’rif. Odam yaqinlashishsi bilan tanasini
ko’taradi. (Kobra)
3 – guruhga savol:




1- ta’rif. Tanasining uzunligi 80-90 sm.
2- ta’rif. O’rta osiyo cho’llarida yashaydi.
3- ta’rif. Bezovta qilinsa bitta joyda turib
aylanadi va tangachalarning bir- biriga
ishqalanishi natijasida o’ziga xos ovoz
chiaradi.
4- ta’rif. Chaqsa juda og’riydi, lekin o’limga
olib kelmaydi. (Efa)
4 – guruhga savol:




1- ta’rif. Tanasining uzunligi 68sm.
2- ta’rif. Toshkent va Samarnd viloyatlari,
Xorazm va Mirzacho’lda uchraydi.
3- ta’rif. Chaqqanda shish paydo bo’lib,
harorat ko’tariladi.
4- ta’rif. Bu ilonning nomi askarlar himoya
quroli nomiga o’xshaydi.(Qalqontumshuq)
4- topshriq.”Klaster”. Sudralib yuruvchilar organlari
aytiladi va tizimlarga ajratib yoziladi.
5- topshiriq.” Moychechak” o’yini.Har bir guruh stolida
turli irsiy kasalliklarga ta’luqli bo’gan xususiyatlar
yozilgan yaproqchalar, kley, marker, qaychi va qog’oz
bo’ladi.




1- guruh: Kaltakesaklar va Gekkonlar uchun xos
bo’lgan xususiyatlarni ajratib , Moychechak gulini
yasash topshiriladi;
2-guruh: Ilonlarga;
3- guruh: Timsohlarga;
4- guruh: Triton (buqalamun) larga xos
xususiyatlatdan Moychechak gulini yasashadi.
III .O’quvchilarni baholash va uyga
vazifa berish.


O’qituvchi har bir guruhni jamlagan ballarini
hisoblab g’olib guruhni va faol ishtrok etgan
o’quvchilarni rag’bat ballari bilan
mukofotlaydi.
Darslikni o’qib, o’tilganlarni takrorlab kelish.

E’tiboringiz uchun
raxmat.