Transcript matematika

Mavzu: Butun sonlar ustida to’rt amalgam
doir mashqlar.
Mustahkamlash darsi.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad: o’quvchilarda butun sonlar haqida
bilimlarni shakllantirish, ularga butun sonlar ustida
to’rt amalgam doir misollar yechishni o’rgatish.
Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni o’zaro maqsadiga
erishish ruhida tarbiyalash, bir- birlariga hurmat,
jamoa bo’lib ishlash, o’zaro yordam va berilgan
vazifani bajarishdama’suliyat sezish ko’nikmalarini
tarkib toptirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni mustaqil
ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga, xotirani
mustahkamlashga, tez fikrlash, fikrini aniq
ifodalashga o’rgatish, nutq madaniyatini o’rgatish.
Darsning jihozi: darslik, tarqatma
materiallar, tast savollari yozilgan
varaqalar va rag’bat uchun gullar.
Dars tipi: aralash dars.
Dars turi: noananaviy.
Darsda qo’llaniladigan metodlar: “Kichik
guruhlarda ishlash”, “Aqliy hujum”.
Darsni tashkil etilishi: o’quvchilar sinfga
kirib tanlagan emblimalarini orqali
guruhlarga bo’linib, joylariga o’tiradilar.



1-guruh: “Butun sonlar”.
2-guruh: ”Manfiy sonlar”.
3-guruh: “Musbat sonlar”.
Darsning borishi:
Tashkiliy qismdan so’ng o’quvchilar bilan birgalikda guruhlarda
ishlash uchun amal qilinishi lozim bo’lgan qoidalar ishlab
chiqiladi.
Intizom, vaqtga rioya qilish, asosli va mantiqli fikr bildirish,
fikrni takrorlamaslik, o’zaro hurmat, o’ng qo’l qoidasi, to’g’ri
javob uchun rag’bat.
Qizil gul- “5” ball.
Ko’k gul- “4” ball.
Sariq gul- “3” ball.
Guruh a’zolari har bir olgan rag’bat kartochkasini stol ustidagi
maxsus yer maydonchasiga qo’yib boriladilar. Dars so’ngida
esa, rag’bat orqali guruh ballari guruh a’zolarining o’zlariga
hisoblantiriladi va to’g’ri hisoblanganligi tekshiriladi.
O’qituvchi: - Hurmatli oquvchilar, sizlar bilan “Butun sonlar”
bobini tugatdik. O’tgan mavzular bo’yicha bilimingizni sinab
ko’rish maqsadida quyidagi beshta shartlar bo’yicha darsni
boshlaymiz.
I-shart – “Tushunchalar tahlili”
metodi.
Har bir guruhdan bittadan
o’quvchi doskaga chiqib,
misollar yozilgan
kartochkalardagi misollarni
bajarishadilar.
I-guruh:
 1. Santimetrni detsimetrga aylantiring va
hisoblang:
25 sm-1,5dm=
 2. Hisoblang va natijani o’nli kasr ko’rinishida
yozing:
3. Tenglamani yeching:
x+(12,7-5,97)=8,439.
 4. Quyidagi sonlarni oddiy kasrga aylantiring
va taqqoslang: 1 va 1,41(6).
 5. Aylana radiusi 6 sm gat eng. Aylana
uzunligini toping.
II-guruh:
• 1. Santimetrni detsimetrga aylantiring va
hisoblang:
2,3sm+1,7dm=
• 2. Hisoblang va natijani o’nli kasr
ko’rinishida yozing:
3. Tenglamani
yeching: x-(7,32+2,99)=20,5.
• 4. Quyidagi sonlarni oddiy kasrga
aylantiring va taqqoslang: va 3,(34).
• 5. Aylana radiusi 3 sm gat eng. Aylana
uzunligini toping.
III-guruh:
1. Santimetrni detsimetrga aylantiring va
hisoblang:
8dm-18sm=
2. Hisoblang va natijani o’nli kasr
ko’rinishida yozing:
5,17-=
3. Tenglamani yeching:
14+x=12,81+22,3.
4. Quyidagi sonlarni oddiy kasrga
aylantiring va taqqoslang: va 0,(076923)
5. Aylana radiusi 5 sm gat eng. Aylana
uzunligini toping.
Guruhning qolgan a’zolari
“Tushunchalar tahlili” metodini
bajarishadilar. Bu shartda tushunchalar
mazmuni beriladi. O’quvchilar
kartochkalar ichidan to’g’ri javob
yozilgan qog’ozchalarni topib,
tushunchalar mazmuni to’liq
berilmagan varaqdagi o’rniga
joylashtiradilar. Guruh a’zolaridan bir
kishi chiqib o’z guruhini himoya
qiladilar.
I-guruh:
t/r
Tushunchalar mazmuni
Tushunchalar
1
Oldida qo’shuv ishorasi bo’lgan sonlar qanday sonlar
deyiladi?
Musbat sonlar deyiladi.
2
Bir xil ishorali sonlarni ko’paytirganda va bo’lganda
natija qanday bo’ladi?
Musbat bo’ladi.
3
Qavs oldida “+” ishorasi bo’lsa qavslar qanday
ochiladi?
Musbat sonlar deyiladi.
4
Manfiy sonning toq darajasi nimaga teng bo’ladi?
Manfiy son bo’ladi.
5
Musbat sonning toq darajasi nimaga teng bo’ladi?
Musbat son bo’ladi.
II-guruh:
t/r
Tushunchalar mazmuni
Tushunchalar
1
Manfiy sonlar, nol va natural sonlar birgalikda
qanday sonlar deyiladi?
Butun sonlar deyiladi.
2
Faqat ishorasi bilan farq qiluvchi sonlar qanday
sonlar deyiladi?
O’zaro qarama- qarshi
sonlar deyiladi.
3
Har xil ishorali sonlarni ko’paytirganda va bo’lganda
natija qanday bo’ladi?
Manfiy son bo’ladi.
4
Maxrajlari bir xil bo’lgan kasrlar qanday
taqqoslanadi?
Surati katta kasr katta
bo’ladi.
5
Suratlari bir xil, ammo maxrajlari har xil bo’lgan
kasrlar qanday taqqoslanadi?
Maxraji kichik bo’lgan
kasr kichik bo’ladi.
III-guruh:
t/r
Tushunchalar mazmuni
Tushunchalar
1
Oldida ayirish ishorasi bo’lgan sonlar qanday sonlar
deyiladi?
Manfiy sonlar deyiladi.
2
Koordinatalar boshidan shu sonni ifodalovchi
nuqtagacha bo’lgan masofa nima deyiladi?
Kesma deyiladi.
3
Har xil ishorali sonlar qanday taqqoslanadi?
Musbat son katta bo’ladi.
4
Bir xil “-” ishorali sonlar qanday taqqoslanadi?
Moduli kichik son katta
bo’ladi.
5
Qavs oldida “-” ishorasi bo’lsa, qavslar qanday
ochiladi?
Sonlar qarama- qarshisiga
o’zgartirilib qavs ochiladi.
Uyga vazifa
 1. 214-220 mashqlar.
 2. o`tilganlarni takrorlash.
ETIBORINGIZ UCHUN
RAXMAT.