Організація та розвиток читацької діяльності учнів при вивченні світової літератури МО вчителів російської мови та світової літератури ХЗОШ № 139 Спочатку було слово… З Біблії.

Download Report

Transcript Організація та розвиток читацької діяльності учнів при вивченні світової літератури МО вчителів російської мови та світової літератури ХЗОШ № 139 Спочатку було слово… З Біблії.

Організація та розвиток читацької діяльності учнів при вивченні світової літератури

МО вчителів російської мови та світової літератури ХЗОШ № 139

Спочатку було слово… З Біблії

Світова література розкриває літературний процес за певними напрямами, має свій предмет досліджень, джерела, а також сприяє розвитку особистості кожного школяра, підвищенню ефективності засвоєння ним навчального предмета.

Мета та задачі, системи формування читача при вивченні світової літератури

Діагностична (з’ясовувати рівень формування читачів при вивченні світової літератури). Виховна (впливати на процес формування читацьких інтересів школярів ).

Інформаційна (забезпечує знання вчителів про процес формування читачів під час вивчення літератури).

Формування навичок кваліфікованого читача – це складне, але дуже важливе завдання, яке потрібно вирішувати на кожному уроці. Слід визначити такі прийоми і методи, які перевірені досвідом:  виразно читати найяскравіші сторінки твору;     проводити показ ілюстрацій, що має залучити учня до читання; вчити учнів бачити деталі, які допомагають розкрити образи героїв; проводити короткі анотації цікавих книг того чи іншого письменника; практикувати на уроці складання плану до всього тексту або до його частини;   рекомендувати учням виписувати цитати: думки автора, героїв твору, крилаті вислови; завжди відзначати і заохочувати учнів, які багато читають.

З метою виявлення читацьких інтересів учнів вчителі МО проводять опитування за такою анкетою:  Які з творів, прочитаних в межах шкільного курсу, вам найбільше запам’яталися?

   Які твори, не передбачені шкільною програмою, ви прочитали останнім часом?

Як ви обираєте книги для читання?

Якою повинна бути книга, щоб без примусу прочитати її від початку до кінця?

 Якби ви складали шкільну програму з літератури, які б твори до неї включили?

З метою заохочення учнів до читання наводимо 18 аргументів на користь читання книги:                   Книга розвиває нашу мову і збільшує запас слів. Вона вчить висловлювати думки і розуміти, про що говорять і пишуть інші. Книга розвиває наше мислення. Книги розширюють горизонти нашого світосприйняття.

Книга стимулює фантазію і вчить нас мислити образами.

Із книг ми дізнаємося про інші країни, про життя в них.

Книга розвиває нашу здатність співчувати. Ми вчимося вживатись у становище інших.

Книги додають нам сили і натхнення. Вони захоплюють і розвивають. Вони заставляють нас сміятись і плакати.

Книги ставлять перед нами запитання, над якими варто задуматись.

Книга вчить нас етики. Вона змушує нас роздумувати про добро і зло.

Книга пояснює життя.

Із книг ми розуміємо, що не на всі запитання є однозначні відповіді. Книги переконують, що конфлікти не обов’язково вирішувати насильницьким шляхом.

Книги допомагають нам знайти себе.

Книги допомагають зрозуміти інших.

Книги позбавляють самотності. Книгу можна взяти з собою куди завгодно.

Книги – це частина нашого культурного спадку.

Книга об’єднує покоління.

З допомогою книги ми проживаємо 1000 життів, залишаючись самими собою.

Дитяча книжка відкриває нам шлях у велику літературу.

Дитяча книжка збагачує культуру країни Це також важлива стаття культурного експорту, яка приносить країні прибутки і підвищує її престиж за кордоном.

Чинники, які впливають на читацьку активність учнів

 відеоматеріал;  мережа Інтернет;  пізнавальні ігри;   літературні вікторини; використання наочності;  презентації художніх творів;  відвідування музеїв;  впровадження в практику роботи нестандартних уроків.

«Дати дітям радість праці, радість успіху у навчанні, збудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності – це перша заповідь виховання. Дитяча душа як чистий аркуш паперу… Записи на ньому роблять батьки, друзі, оточення Та чи не найважливішими є записи, зроблені педагогом на чистому аркуші дитячої душі. І головними його гаслами і цій роботі мають стати такі: «Допоможи! Не нашкодь!»

В. О. Сухомлинський