TRUMIEJKI WCZORAJ I DZIŚ O Trumiejkach kilka słów Trumiejki to wieś położona w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty.

Download Report

Transcript TRUMIEJKI WCZORAJ I DZIŚ O Trumiejkach kilka słów Trumiejki to wieś położona w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty.

TRUMIEJKI

WCZORAJ I DZIŚ

O Trumiejkach kilka słów

Trumiejki to wieś położona w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty. Liczy około 400 mieszkańców. W latach 1975 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY W TRUMIEJKACH

W Trumiejkach pierwsza świątynia musiała istnieć w I. połowie XV wieku , ponieważ w tym czasie parafia była obsadzona. Potem podzieliła losy wsi i uległa zniszczeniu prawdopodobnie w czasie wojen XV i XVI wieku. Pod koniec XVI wieku Fryderyk von Dobeneck ufundował tu drewnianą świątynię i założył parafię protestancką. Pastor z tego kościoła obsługiwał również kościół w Nowej Wiosce aż do 1624 roku. Zdewastowany kościół w latach 1745-1748 zastąpiono murowanym z cegły, barokowym, jednonawowym z wieżą frontową. Budowlę wzniesiono pod nadzorem mistrza budowlanego Haselbachera.

Cmentarz ewangelicki (przykościelny) jest związany z historią kościoła. Powstał przypuszczalnie już w XIV wieku wokół kościoła w Trumiejkach. Powstał jako katolicki, od czasu reformacji do roku 1945 funkcjonował jako ewangelicki. Po wojnie przejęty został przez katolików, nie zachowały się nagrobki sprzed 1945 roku.

Od września do listopada 2008 roku przeprowadzono prace remontowo konserwatorskie na dachu i wieży kościoła.

PRZED REMONTEM

PO REMONCIE

Wnętrze kościoła

SZKOŁA W TRUMIEJKACH

Kolejnym, bardzo ważnym elementem wsi jest szkoła. Pierwsza szkoła powstała w Trumiejkach na początku XIX wieku. Widoczny na zdjęciach budynek szkolny powstał w 1900 roku.

Po II wojnie światowej od 1946 roku w tym samym budynku zaczęła działać polska szkoła . Początkowo składała się z czterech klas. W skład grona pedagogicznego wchodził Franciszek Cieślik, nauczyciel przysłany z Inspektoriatu Szkoły w Iławie.

Szkoła w po II wojnie światowej

Szkoła z roku na rok bardzo się rozwijała. Rosła liczba uczniów , nauczycieli i przedmiotów. Utworzono również 3-letnie gimnazjum. W 2005 r. zostaje ogłoszony przetarg na rozbudowę szkoły. Dzięki niemu szkoła zostaje wyremontowana i powiększona o 400 m2 .

ALEJA LIPOWA

Znajduje się w południowej części Trumiejek. Była wspaniałą atrakcją dla mieszkańców. Z obu stron otoczona drzewami lipy. Obecnie drzewa te są wycięte i pozostała tam tylko droga wyłożona kamieniami.

AEJA LIPOWA KIEDYŚ

ALEJA LIPOWA TERAZ

PAŁAC W TRUMIEJKACH

Mówiono o nim „architektoniczna perła Trumiejek’’ . Po dawnym pałacu rodowym baronów von Hoverbecków w Trumiejkach niewiele pozostało,praktycznie nic. Miejsce, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu dumnie się prezentował, dziś porastają tylko krzaki. Do dawnej rezydencji prowadzi jeszcze kamienna droga.

MIEJSCE PO DAWNYM PAŁACU

PRACA WYKONANA W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO „MOJA WIEŚ-WCZORAJ I DZIŚ” Trumiejki , 2013/2014

WYKONAWCY:

Eliasz Kwiatkowski Marzena Manelska Klaudia Lubas Dawid Malicki Kacper Walencik