Impulzusos zajok elleni egyéni védelem a katonai lőtereken

MSZ ISO 1996-1:2009 szabvány 3.5. (Impulzív zajforrások)

„Jelenleg nem létezik olyan matematikai jellemzés, mely egyértelműen meghatározná az impulzív hang jelenlétét, vagy az impulzív hangokat elkülöníthetné…”

a szabvány szerinti szubjektív kategóriák

nagyenergiájú impulzív hangforrás (robbanás, gránát, bomba)   erősen impulzív hangforrás (fegyvertűz, kalapálás, légkalapács) szokványos impulzív hangforrások (ajtóbecsapás, foci, kosárlabda)

„Az impulzív hangokra vonatkozólag bizonyíték van rá, hogy azonos egyenértékű hangnyomásszintnél az impulzív hangok okozta zajterhelés nagyobb…”

MSZ ISO 1996-1:2009 szabvány B függelék

 meghatározása nem egységes…  egyedi hangenergia-csomagok sorozata  különböző források szerint a szünetek időtartama 35–500 ms  a zaj impulzusossága empirikus eljárásokkal (nem működnek!) 

impulzív zaj

 a szünetek időtartama > 200 ms 

kvázi-impulzusos zaj

 a szünetek időtartama < 200 ms 

impakt zaj

 a zajhatás időtartama < 35 ms

NATO 2003 A-duration (azonos időtartam = azonos spektrum)

 

a dobhártya maradandóan sérülhet a hallócsontok maradandóan sérülhetnek > 125 dB)

   

impulzusos zajok

a belső fül károsodása

Szőrsejtek károsodása

Corti-szerv károsodása membrana basilaris károsodása mikrotraumatizáció indokolt a maximális szint vizsgálata

max

nem kerül figyelembe vételre az impulzusos jelleg nem jelenik meg a tényleges zajterhelésben

  

7/2006. (III. 21.) HM rendelet

 kizárja az egyenruha viselését a nagyfokú halláscsökkenés  a hallás elbírálásánál a beszéd megértése a döntő  több esetben is előírt a speciális szakvizsgálat

a zajvédelem szempontjából kiemelt beosztások

 tűzszerész, aknakutató      lövész, harckocsizó vagy páncéltörő tüzér, felderítő repülőgép, helikopter személyzet, légi vezetés, repülő harcbiztosító légvédelmi rakéta és tüzér egészségügy

katonazenész…

minden katona kapcsolatba kerül impulzusos zajforrással

 évente végrehajtott éleslövészet

MHKKB

ESETTANULMÁNY

 

MH Központi Kiképző Bázis Izbég lőtér (Szentendre) vizsgált tevékenység: lőgyakorlat

 általában 100 – 150 fő (a lövészárokban max. 6 fő lő egyszerre)  az alapkiképzés során 6 nap éleslövészet és 8 nap harcászati foglalkozás 

éleslövészet AK-63D gépkarabéllyal

 egyedi és sorozat lövések leadása célpontra  acélmagvas lőszerrel  elméleti tűzgyorsaság 600 lövés/perc 

gyakorlat 93M gyakorló kézigránáttal

 kézigránát dobás, majd gépkarabéllyal végrehajtott lövés  a gyakorlógránát elvi működése megegyezik az éles kézigránátokéval

vizsgált munkakörök:

 lövő állomány  lőgyakorlat- és lövészetvezető  kézigránátdobás foglalkozásvezető 

egyéni hallásvédő eszközök: MAX 200 fültok

SNR 80% = 27 dB (lőgyakorlat- és lövészet)

3M Earline 30205 füldugó

SNR 80% = 36 dB (harcászati foglalkozások)

Mérési pont / tevékenység jele

leírása

M1 Lövészárok: lövést végrehajtó, lőgyakorlat vezető 10 lövés egyenként M2 Lövészárok: lövést végrehajtó, lőgyakorlat vezető 1 lövés M3 Lövészárok: lövést végrehajtó, lőgyakorlat vezető 2 lövés M4 Lövészárok: lövést végrehajtó, lőgyakorlat vezető sorozatlövés: 7 lőszer M5 Torony előtt: megfigyelő személyzet gépkarabély és pisztoly lőgyakorlat folyamatosan M6 Torony - lövészárok fél távon: várakozó állomány gépkarabély és pisztoly lőgyakorlat folyamatosan

Mérési idő Mért hangnyomásszintek SNR t (min:sec) L Aeq (dBA) L Ceq (dBC) L max (dBC) (dB)

143,9

27 70,8 76,8 78,7 121,5 27 77,7 123,2 27 M7 Lövészárok: kézigránátot dobó, foglalkozásvezető kézigránátdobás és egy lövés egymás után 7-szer 16:04

89,8

99,3

145,1

27

120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20 12:26:39 12:27:39 12:28:39 12:29:39 12:30:39 12:31:39 12:32:39 12:33:39 12:34:39

  

lőgyakorlat vezető napi zajexpozíciója határérték feletti az egyéni védőeszköz mindenhol megfelelő???

minden munkakörben az L max határérték feletti!

L max (dB) 145 144 145

Impulzusos jelleg meghatározása:

AK-63D gépkarabéllyal végrehajtott egyedi lövések

 egyedi hangenergia-csomagok sorozata  impulzusos: a szünetek időtartama > 200 ms  szubjektív megítélés szerint erősen impulzív zajforrás

AK-63D gépkarabéllyal végrehajtott sorozatlövés

 egyedi hangenergia-csomagok sorozata   kvázi-impulzusos: a szünetek időtartama < 200 ms (600 lövés/perc) szubjektív megítélés szerint erősen impulzív zajforrás

93M gyakorló kézigránáttal végrehajtott gyakorlat

 egyszeri zajimpulzus: hanglökés (aperiodikus hanghullám)  dörej: nagy intenzitású hanghatás és légnyomásváltozás együttese  szubjektív megítélés szerint nagyenergiájú impulzív hangforrás

EGYÉNI VÉDŐESZKÖZ KIVÁLASZTÁS

nehézségek a kiválasztásnál

 a katonák mozognak (pl. szemben a sporttéri lövészettel)  a meglévő védelemmel együtt szükséges alkalmazni (pl. sisak)  biztosítani kell a megfelelő hallást (pl. vezényszavak)  nincs egyértelműen impulzív zajokat csillapító EVE (kiv. Combat Arms) 

a rendelet nem alkalmazható

 a munkavállalókat érő A-hangnyomásszint minden esetben 80 dB alatti 

 egyéni védőeszközök csillapításának értékelésére impulzív zajok esetén  kifejezetten a 140 dB feletti C-csúcshangnyomásszint esetén 

az EVE megfelelő, ha (L AM és L max ) < ABH

Impulzusos zajhatások kategorizálása:

1-es típusú:

 a legtöbb hangenergia a mély frekvencia tartományban  pl. présgép, robbanóanyag 

2-es típusú:

 a legtöbb hangenergia a közepes és a magas frekvenciatartomány között  pl. szögbelövő pisztoly, puska, kalapács 