Успіх як життєвий пріоритет особистості, шляхи формування

Download Report

Transcript Успіх як життєвий пріоритет особистості, шляхи формування

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.

34.

35.

36.

37.

38.

Анкета для учня

Високі досягнення вимагають прикладання занадто великих зусиль.

Школярі загалом учаться на рівні своїх можливостей.

Учителі завжди помічають навіть незначні успіхи учнів.

у вчителів надто високі вимоги.

Учителі ніколи не відмовляються від своїх вимог, навіть якщо вони непосильні для учнів.

Учителі добре знають дійсний рівень знань учнів.

Учителі занадто часто ставлять перед класом недосяжні цілі. Навчання у моєму житті стоїть на першому місці.

З поліпшенням результатів учителі починають усе більш вимагати від учнів.

Оцінки залежать не стільки від старання, як від здібностей учнів.

Навчальний процес залежить тільки від учителя і планується ним самим.

Школа нав’язує учням свої цілі та плани.

Школа – це дисципліна, контрольні, опитування, екзамени.

Вчителі вважають, що учні загалом ліниві та небажаючі навчатися люди.

У вчителів загалом реальні вимоги до учнів.

Оцінки залежать тільки від результатів самих учнів і ні від чого іншого.

Вчителі вважають, що діти будуть учитися краще, якщо з них більше вимагати та карати за невивчені уроки.

Вчителі не завжди знають реальний рівень знань учнів.

Вчителі намагаються організувати навчання якомога більш цікаво.

Оцінки не відображають реальних знань учнів.

Вчителі завжди готові відмітити та підтримати намагання учнів досягти більшого.

Оцінки скоріш за все залежать від ставлення учителів до учня, ніж від реального рівня його знань та вмінь.

Шкільної підготовки достатньо для продовження освіти.

У кожному класі точно відомо, які учні кращі, які – гірші.

Школа – це перш за все особисте зростання, перемоги та досягнення.

Бути кращим учнем у школі – почесно.

Для досягнення більш високих результатів бракує часу.

Навчання – це праця та обов’язок, а вже потім цікавість та задоволення.

Вчителі націлюють учнів самостійно розв’язувати свої проблеми.

Вчителів перш за все цікавлять власні проблеми.

Навчання – не найголовніше в житті.

Усі корисні для життя знання люди отримують у школі.

У кожного учня класу є можливість стати одним із кращих у класі.

Вчителі вважають, якщо не вимагати та не контролювати, то і високих результатів не буде.

У школі дають занадто багато непотрібних та застарілих знань.

Крім школи є ще й інші більш важливі та цікаві захоплення.

Учителі більш за все переймаються знаннями, потрібними школярам у подальшому житті.

Школа – це перш за все свобода та творчість.

Система навчально-технологічних впливів, що стимулюють процес успішної творчої самореалізації особистості

1. Конструювання ефективної мотивації сфери саморозвитку. 2. Моделювання навчального діяльнісного середовища, що відповідає умовам: проблемно-пошукового характеру, інтерактивної організації, креативної направленості, актуалізації застосування набутих знань, умінь, навичок, розвитку необхідних психологічних якостей (ініціативність, здатність до мотивованого ризику, адекватна самооцінка, висока працездатність...), емоційної насиченості, естетизму, права вибору і відповідальності за прийняте рішення.

3. Розробка і застосування нового змісту освіти, що відповідав би потребам застосування сучасних навчальних технологій, вимогам науковості, толерантності та активного соціального пошуку.

4. Узгодження психолого-педагогічного впливу кооперованого та індивідуального підходів до пробудження і розкриття природних здібностей особистості.

5. Широке застосування розвивально-проективних форм освітньої діяльності.

6. Мобілізація традицій сімейного виховання, їх узгодження з психолого-педагогічним впливом шкільного колективу.

7.Створення єдиного інформаційного простору навчання, виховання, розвитку і самореалізації творчої особистості.

Перелік якостей, які є передумовою для досягнення людиною успіху:

1.

2.

3.

4.

Насамперед — це наявність потреби досягнення успіху. Досягти успіху може та людина, яка добре знає свої здібності. Це дозволяє ставити реальні цілі. Успіх же сам веде до підвищення мотиву досягнення.

Однією із найбільш важливих складових досягнення успіху є наявність стійкої самооцінки, що може розглядатися як упевненість у собі. Люди з високою та стійкою самооцінкою більш спокійно ставляться до невдач, демонструють готовність продовжувати справу, забезпечуючи гарний результат, навіть коли долають значні труднощі.

Для досягнення успіху необхідна наявність волі, що проявляється у наполегливості, впертості та здатності відмовитися від попередніх планів та цілей, що виявилися нереальними. Зрозуміло, що людина найбільш успішна в тій діяльності, до виконання якої в неї є природні здібності. Чим більш здібною відчуває себе особистість, тим на більші досягнення вона націлена. Так, школярі часто націлені на досягнення високих результатів насамперед з тих предметів, до засвоєння яких у них є здібності. Ці ж предмети викликають у них найбільший інтерес.

Якості притаманні успішному випускнику: Перший блок

Бажання досягти успіху в діяльності Знання своїх можливостей

Другий блок

Готовність братися за задачі, що не гарантують 100% успіху (нові, творчі), тобто середньої важкості Потреба в отриманні зворотного зв'язку Зацікавленість ділом Наявність середнього, адекватного здібностям і умовам досягнення рівня сподівань Здатність поставити реалістичні цілі, вміння вчитися Направленість особистості на досягнення успіху, ставлення до успіху як до норми життя, неприпустимість у будь-якій справі (навчанні) незадовільних результатів Стала самооцінка Воля

Третій блок

Орієнтація на справу, на задачу, здатність отримувати задоволення від виконання справи, навчання Життєва активність, мажорний настрій, оптимізм Зменшення тривоги і страхів перед помилкою і невдачею Творчість та ініціатива у діяльності, високий ступень самостійності і особистої відповідальності за її результативність Цілеспрямованість, впертість, наполегливість у справі Здатність успішно діяти у ситуаціях конфлікту і невизначеності (при виконані творчих, проблемних, нових дослідних завдань) Поліпшення навчальних результатів і бажань домогтися більшого Упевненість у собі, самоповага, почуття власної гідності Здатність розробляти реалістичні плани майбутнього Готовність до самостійного розв’язування життєвих проблем, готовність до подолання труднощів та перепон

Успіх

— це вдала діяльність, досягнення визначних результатів, суспільне визнання особистості. У залежності від того, ким та як успіх підготовлений, чим мотивований, він може бути очікуваним та неочікуваним, підготовленим та непідготовленим, короткочасним та довготривалим

Ситуація успіху

учнем — це створення умов, що забезпечують успіх як результат даної ситуації. Ситуація успіху — це те, що може створити вчитель для досягнення успіху

Організація ситуації успіху

Мотиваційний етап Організаційний етап Результативний етап Заключний етап

«Банк ситуацій успіху»

Категорія «НАДІЙНІ» Категорія «ВПЕВНЕНІ» Категорія «НЕВПЕВНЕНІ» Категорія «ЗНЕВІРЕНІ»

Умови виникнення в учнів їх власної мотивації

Для виникнення в учнів їх власної мотивації важливо, щоб вони знали, яких результатів від них чекає вчитель та за якими критеріями буде оцінена їх діяльність. Крім цього учні повинні бути впевнені у тому, що: завдання, що стоять перед ними, не тільки привабливі, але й відповідають їх можливостям та не потребують прикладання занадто великих зусиль; їх здібності не нижчі, ніж в інших учнів, що виконують такі ж навчальні завдання; результати розв'язання задач цілком залежать тільки від них самих; контроль з боку вчителя має об'єктивний характер; навіть незначні досягнення, а також намагання оцінюються вчителем добре; всі учні, які мають однакові результати, оцінюються вчителем однаково; оцінка залежить тільки від результатів навчальної діяльності і ні від чого іншого; для досягнення успішних результатів створені всі необхідні умови і ніщо не заважає їх досягненню; сам учитель зацікавлений у тому, щоб учні отримали більш високі результати й особистий успіх.

Правила управління успіхом на уроці

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

Якщо після уроку в учнів не залишилося питань, які хотілося б обговорити, пошукати розв'язання, то це означає, що урок, можливо, був корисним, але залишив дітей байдужими до того, що на ньому відбувалося. Незаслужена похвала, перебільшені компліменти, випадкові оцінки принижують відчуття успіху. Треба побачити реальні зміни, реальні досягнення учнів, якими б малими вони не були, та вчасно підтримати учня. Успіх починається з прийняття дітьми права вчителя вчити. Авторитет, особистість вчителя, його різноманітні уподобання та зацікавлення — основа успіхів учнів.

Психологічний клімат, обстановка життєрадісності, організація діяльності учнів на уроці, вдале поєднання творчих та репродуктивних методів.

Передчуття незвичайності, спроможність вчителя дивувати, вносити елементи романтичності відіграють важливу роль на уроці.

Учитель повинен любити дітей та вміти це робити. Не можна виказувати захоплення від спілкування з одними дітьми та заставляти страждати інших.

Учитель повинен знати цілий клас і кожного учня окремо. Він повинен дуже багато знати про дітей, щоб навчитися у потрібну хвилину допомагати їм. Початок уроку — момент, від якого у значній мірі залежить успіх всього уроку.

9. 80% навчального успіху дітей залежить від вміння вчителя давати домашні завдання. Проблема в тому, що діти та дорослі розмовляють різними мовами, вкладають різний зміст у слова і тому домашні завдання без детальних пояснень того, що б хотів отримати учитель, яке завдання він ставить, часто призводять учнів до непорозуміння і вони зовсім відмовляються від виконання домашніх завдань. Домашні завдання повинні бути «смачними», цікавими, гарними, творчими, часто практично орієнтованими, оригінальними, доступними, посильними, різнорівневими.

Поряд із балами розгорнута словесна оцінка відіграє виключну роль у стимулюванні навчальної діяльності дитини.

Ступінь зацікавленості учнів предметом виявляється в їх бажанні й готовності займатися ним після уроків.

Учитель повинен навчитися включати учнів в колективну пізнавальну діяльність.

Успішні учні бувають в успішного вчителя!

Щоб знайти сенс свого життя, людина повинна поставити перед собою мету, яка перевищує її здібності

У. К. Дюран

Література

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

1.

Алферов Ю. С. и др. Оценка и атгестация кадров образования за рубежом / Под ред. Ю. С. Алферова и В. С. Лазарева.—М., 1997.

Глассер. Школа без неудачников.—М., 1991.

Ильин Е.П. Мотивация и мотивы.—СПб., 2000.

Немова Н. В. Управление методической работой в школе.— М., 1999.

Прихожан А. М. Психология неудачника: тренинг уверенности в себе.— М., 1998.

Фопель. Как научить детей сотрудничать.— М., 1998.

Хеккаузен Хайнц. Психология мотивации достижения.— СПб., 2001 Ямбург Е. А. Школа для всех.— М., 1996 Вердіна С.В., Панченко А.Г. Педагогічна рада: нестандартні форми. Х.:Вид.група «Основа», 2008