Transcript מעגל ההוראה
התאמת מערכת החינוך למאה ה21
מעגל ההוראה ,דגמי הוראה ושילוב תקשוב
פיתוח חדשנות בארגונים ובמערכות חינוך וקהילה
מיומנויות המאה ה21
הידע א'
אפשרות
מעגל ההוראה – למידה אמצעי להערכת
פתיחה מושכת תשומת
לב וממקדת את
הלומדים בנושא השיעור
איסוף ידע קיים והגדרת איסוף ידע
שאלות ומטרות לשיעור
הקנייה
הבנייה
בתחום התוכן
והמיומנויות על פי
מטרות השיעור
גירוי
הערכה
פעילות המאפשרת
לתלמידים חשיבה מסדר
גבוה בתחום השיעור
הוראת התוכן
חשיבה
והמיומנויות של השיעור,
פעילות המאפשרת
בדרך אינטראקטיבית
פעילות המאפשרת
לתלמידים לתרגל את
לתלמידים ליישם את
פעילות המאפשרת
הידע החדש בעבודה
החדש בסיטואציה
הידעאת
לתלמידים לקשר
אישית
הידע החדש לידע הקייםחדשה
ולבנות מבנה ידע פנימיתרגול
יישום
מעגל ההוראה
מעגל ההוראה – למידה אפשרות ב'
מורה מקוון
בעיקר במתמטיקה ומדעים
פתיחה מושכת תשומת
לב וממקדת את
בנושא השיעור
הלומדים
המזמנת
פעילות
אמצעי להערכת הידע
בתחום התוכן
והמיומנויות על פי
מטרות השיעור
גירוי
לתלמידים התנסותהתנסות
מטרימה
בתוכן השיעור במשימה
הערכה
קלה
מעגל
ההוראה
למידה
המשגה
ניתוח ההתנסותוהבניה
פעילות המאפשרת
לתלמידים חשיבה מסדר
גבוה בתחום השיעור
חשיבה
והמשגה
פעילות המזמנת
לתמידים ליישם את
הידע בסיטואציה חדשה
ומורכבת יותר
יישום
תרגול
חזרה על החומר
בעבודה אישית.
מעגל ההוראה
מרכיבי מעגל ההוראה למידה ודגמי
בחירת דגם ההוראה
הוראה (אסטרטגיות הוראה למידה)
דגם
הוראה 2
דגם
הוראה 1
הוראה פרונטלית
באמצעות עמדת
מורה מקוון
הוראה פרונטלית
בסיוע מחשב ולוח
אינטראקטיבי
פתיחה ,הקנייה
לאיזה חלק של
והדגמה ,סיכום,
השיעור מתאים?
חשיבה
דגם
הוראה 3
עבודה עם מספר
קטן של מחשבים
בכיתה יחסית
ללומדים
ויישום
התנסותחלק של
לאיזה
מתאים?
בקבוצות
השיעור
דגמי הוראה
דגם
הוראה 4
עבודה יחידנית/
כשלכל /למרבית
התלמידים מחשב
לאיזה חלק של
יישום ותרגול אישי
השיעור מתאים?
מורה מקוון
שיעור מקוון לדוגמה -מתמטיקה
שיעור מתמטיקה
בפורטל
החלק הראשון
מציגים לתלמידים את הבעיה הבאה:
רוצים לחלק 3פיצות בטעמים שונים שווה בשווה ל 5-ילדים .איזה חלק מכל אחת מהפיצות יקבל כל
ילד?
משוחחים על האסטרטגיות ועל הפתרונות שהתלמידים יציעו תוך כדי המחשה ביישומון.
לצד ההמחשה המורה יכתוב על הלוח את השברים ואת התרגילים המתאימים.
תמונות היישומון
שלב ההתנסות המטרימה
לאיזה שלב במעגל הלמידה
פתיחה של המורה במליאה –
מתאים?
דגם א'
איזו אסטרטגיה /דגם הוראה
התנסות של תלמידים –דגם
מתאימים?
ג'-ד'
הצעות פתרון
שיעור מקוון
מורה מקוון
שיעור מקוון לדוגמה -מתמטיקה
דוגמת שיעור
חינוך לשוני
מליאה :המורה יציג את נושא השיעור -שקופית מס' .1
התלמידים יחשבו ויאמרו מה אומרת להם המילה" :גשם".
המורה ירשום את הרעיונות בטיפות שבשקופית מס' 2במצגת ,באמצעות "תיבת טקסט".
בשלב הבא המורה יציג את שקופית מס' .3
בשקופית זו התלמידים יתבקשו לגלות מה הם פירושי המילים:
צחיחה (אדמה) ,חרּול וסִ יעה (עננים) באמצעות תמונות.
הערה :בשקופית קישוריות לתמונות המתאימות.
תשובות מצופות :צחיחה -יבשה; חרול -עשב קוצני; סיעה -קבוצה.
אם לכל תלמיד מחשב אישי ,התלמידים יבארו את המילים באמצעות רב-מילים ברשת.
המורה יחלק את השיר" :גשם" מאת אסתר ראב ,והתלמידים יקראו אותו בקריאה דמומה.
במעגל
בקובץשלב
אם לכל תלמיד מחשב אישי ,התלמידים יקבלו את הטקסטלאיזה
הלמידההמורה
לאחר מכן
Word.
מתאים? -דגם א'
שלב הגירוי וההקניה
יקריא את השיר ויקרין את שקופית מס' .4
דגם ג'-ד'
איזושל
עבודה
הוראה
תלמידים –/דגם
אסטרטגיה
בסיום קריאת השיר ישאל המורה את התלמידים:
מתאימים?
מה הם הרגשות שהתעוררו בכם בקריאתו?
מה בשיר עורר רגשות אלו?
שיעור מקוון
מורה מקוון
משימה :ניתוח שיעור מקוון
.1היכנסו לשיעור המקוון בקישור:
בילוי בשעות הפנאי -המלצה על חוג/תחביב
.2בדקו את מרכיבי השיעור והשלימו את הטבלה הבאה:
שיעור
חלק במעגל הלמידה
אסטרטגיה/
דגם הוראה
פריט מתוקשב
ותרומתו להוראה
שיעור מקוון ואתר כיתתי
מורה מקוון
משימה :המשך עבודה על שיעור מקוון
.1חזרו לטופס השיעור המקוון שפתחתם.
.2השלימו את השורות העוסקות בפעילויות ואסטרטגיות הוראה.
מהלך השיעור –
פתיחה ,גוף וסיכום
(כולל הערכה).
פתיחת השיעור
פעילות
אמצעים
(מליאה ,אישי,
קבוצתי)
אסטרטגיות הוראה
(קבוצות ,מליאה,
(מליאה ,אישי,
יחידני) וקישורים
לאמצעים מתוקשבים קבוצתי)
גוף השיעור
סיכום והערכה
פעילות
אמצעים
חלק זה בהמשך
פעילות
אמצעים
(מליאה ,אישי,
קבוצתי)
שיעור מקוון ואתר כיתתי
התאמת מערכת החינוך למאה ה21
שילוב פריטים מתוקשבים בשיעור מתוקשב
פיתוח חדשנות בארגונים ובמערכות חינוך וקהילה
מיומנויות המאה ה21
מורה מקוון
התנסות בבחירת פריט וקישור לשיעור.
.1ניכנס לפורטל התוכן
פורטל התוכן
הנחיות חיפוש
בפורטל
.2נבחר פריט
.3נעתיק את הכתובת שלו
שיעור מקוון ואתר כיתתי
מורה מקוון
קישור פריטים לשיעור
.4נפתח תיבת טקסט
.5נבחר :קובץ קיים
.6נדביק את הכתובת
בשורה התחתונה.
.7נכתוב כותרת
בשורה העליונה
.8נלחץ על אישור
ונראה את הקישור על הדף
גרפים
שיעור מקוון ואתר כיתתי
מורה מקוון
משימה :חיפוש פריטים מקוונים
פתחו קובץ הטבלה ב Word
היכנסו לפורטל ,חפשו מספר פריטים בנושא השיעור שלכם.
רשמו את הפריט בטבלה וצרו קישור.
תחום
תוכן
שיעור
פריט
(מצגת,
יישומון,
סרטון,
שיעור
שלם,
משחק,
מבדק)
קישור
אתר
חלק
השיעור
תרומה
לשיעור
תוצר
מצופה
(תלמיד)
מיומנויות המאה ה21
דרך
הערכה
מורה מקוון
משימה :המשך עבודה על שיעור מקוון
.1חזרו לטופס השיעור המקוון שפתחתם.
.2השלימו את התאים העוסקים באמצעים – צרו קישורים לפריטים
בהם בחרתם..
מהלך השיעור –
פתיחה ,גוף וסיכום
(כולל הערכה).
פתיחת השיעור
פעילות
אמצעים
(מליאה ,אישי,
קבוצתי)
אסטרטגיות הוראה
(קבוצות ,מליאה,
(מליאה ,אישי,
יחידני) וקישורים
לאמצעים מתוקשבים קבוצתי)
גוף השיעור
סיכום והערכה
פעילות
אמצעים
פעילות
אמצעים
(מליאה ,אישי,
קבוצתי)
שיעור מקוון ואתר כיתתי
מורה מקוון
תודה על השותפות וההשתתפות!
מיומנויות המאה ה21