демистификација

Download Report

Transcript демистификација

ПРИМЕНА ПРАВИЛНИКА

О СТАЛНОМ СТРУЧНОМ УСАВРШАВАЊУ НАСТАВНИКА, ВАСПИТАЧА И СТРУЧНИХ САРАДНИКА

1

аутор: Александар Ничић

ЗАТЕЧЕНА ПРАКСА ПРЕДСТАВНИКА МИНИСТАРСТВА, ПОЈЕДИНИХ ДИРЕКТОРА, СТРУЧНИХ САРАДНИКА...

2 - ПРИМОРАВАЊЕ ЗАПОСЛЕНИХ НА ПОХАЂАЊЕ СЕМИНАРА - ПРЕТЊЕ ОТКАЗОМ, И ДРУГИМ САНКЦИЈАМА - АГИТАЦИЈА ПОХАЂАЊА ПРОГРАМА СТРУЧНОГ УСАВРШАВАЊА

НА КОЈИМА СУ АГИТАТОРИ АУТОРИ ИЛИ ПРЕДАВАЧИ

- СУКОБ ИНТЕРЕСА - ПОВРШНО ИЛИ НЕДОСЛЕДНО ИНТЕРПРЕТИРАЊЕ

ПРАВИЛНИКА

- ИЗБЕГАВАЊЕ ЗАКОНСКИХ ОБАВЕЗА - МОТИВ – БИЗНИС, ЗАСТРАШИВАЊЕ, СТРАХОВЛАДА...

ДЕМИСТИФИКАЦИЈА

Члан 27

Наставник, васпитач и стручни сарадник у оквиру норме непосредног рада са децом и ученицима и других облика рада има дужност да се стручно усавршава и право да одсуствује са рада, у складу са Законом и прописом донетим на основу њега.

3 У оквиру пуног радног времена наставник, васпитач и стручни сарадник има 68 сати годишње различитих облика стручног усавршавања, од чега је 24 сата право на плаћено одсуство из установе ради похађања одобрених програма и стручних скупова, а 44 сата стручног усавршавања које предузима

установа у оквиру својих развојних активности.

Наставник, васпитач и стручни сарадник дужан је да у току пет година оствари најмање 120 бодова из различитих облика стручног усавршавања.

68

САТИ ГОДИШЊЕ

различитих облика стручног усавршавања у оквиру радног времена 24 САТА плаћено одсуство

ради похађања одобрених програма и стручних скупова

44 САТА

стр. усавршавање које предузима установа у оквиру својих развојних

активности

4 РЕШЕЊЕ о структури радног времена

24 x 5 година = 120

обнављање лиценце најмање 100

из одобрених програма и до 20 за учешће на одобреним стручним скуповима развојне активности

ПРЕЦИЗНО ДЕФИНИСАНЕ

чланом 4, став 1, тачка 1

5

ОБЛИЦИ СТАЛНОГ СТРУЧНОГ УСАВРШАВАЊА Члан 6

Облици сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручног сарадника, а које надлежни орган или организација одобри по утврђеној процедури, јесу: 1) програми сталног стручног усавршавања који се остварују извођењем обуке; 2) акредитовани програми високошколских установа као облика целоживотног учења;

3) стручни скупови:

(1) конгрес; (2) сабор, сусрети и дани; (3) конференција; (4) саветовање; (5) симпозијум; (6) округли сто; (7) трибина; 4) летње и зимске школе; 5) стручна и студијска путовања.

24 САТА плаћено одсуство

ради похађања одобрених програма и стручних скупова

24 x 5 година = 120

обнављање лиценце најмање 100

из одобрених програма и до 20 за учешће на одобреним стручним скуповима

ПРОГРАМИ СТРУЧНОГ УСАВРШАВАЊА

6 1) програми сталног стручног усавршавања које одобрава министар или Завод и налазе се у Каталогу Завода; 2) акредитовани програми високошколских установа који имају за циљ развијање свих компетенција наставника, васпитача и стручих сарадника на уравнотежен начин

и упознавање са научним и стручним

иновацијама у одговарајућој области.

СТРУЧНИ СКУПОВИ (1) конгрес; (2) сабор, сусрети и дани; (3) конференција; (4) саветовање; (5) симпозијум; (6) округли сто; (7) трибина; ОБАВЕЗА ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ У ПОГЛЕДУ ПЛАЋАЊА ТРОШКОВА СТРУЧНОГ УСАВРШАВАЊА ЗАПОСЛЕНОГ ПРОПИСАНА ЈЕ ЧЛАНОМ 159. СТАВ 2 ТАЧКА 2 ЗАКОНА О ОСНОВАМА СИСТЕМА ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА

44 САТА

стр. усавршавање које предузима установа у оквиру својих развојних

активности

развојне активности

ПРЕЦИЗНО ДЕФИНИСАНЕ

чланом 4, став 1, тачка 1 7 Стално стручно усавршавање остварује се активностима које:

1) предузима установа у оквиру својих развојних активности,

и то:

(1) извођењем угледних часова, односно активности са дискусијом и анализом; (2) излагањем на састанцима стручних органа и тела које се односи на савладан програм стручног усавршавања или други облик стручног усавршавања ван установе, приказ књиге, приручника, дидактичког материјала, дискусијом и анализом;

(3) остваривањем:

стручног чланка, - истраживања (научна, акциона, ад хоц и др.); - програма од националног значаја у установи; - програма огледа, модел центар; установи у складу са потребама запослених; различите - пројекта образовно-васпитног карактера у установи; - облика стручног усавршавања који је припремљен и остварен у врсте истраживања, студијско путовање и стручну посету и др. са обавезном

ПРАВА И ОБАВЕЗЕ НАСТАВНИКА, ВАСПИТАЧА И СТРУЧНОГ САРАДНИКА

8

Члан 26

Наставник, васпитач и стручни сарадник има право и дужност да сваке школске године учествује у остваривању различитих облика стручног усавршавања у установи, и то да: 1) прикаже поједини облик стручног усавршавања који је похађао, а који је у вези са пословима наставника, васпитача и стручног сарадника; примену наученог са стручног усавршавања; резултате праћења развоја детета и ученика; стручну књигу, приручник, стручни чланак, дидактички материјал; резултате обављеног истраживања, студијско путовање, стручну посету и слично;

2) одржи угледни час наставе, односно активност, води радионицу; 3) присуствује активностима из тач. 1) и 2) овог члана и учествује у њиховој анализи;

4) учествује у истраживањима; пројектима образовно-васпитног карактера у установи; програмима од националног значаја у установи; програмима огледа, модел центра; планирању и остваривању облика стручног усавршавања у оквиру установе, у складу са потребама запослених.

Установа обезбеђује остваривање права и дужности наставника, васпитача и стручног сарадника из става 1. овог члана.

КОМПЕТЕНЦИЈЕ И ПРИОРИТЕТНЕ ОБЛАСТИ

Члан 28.

Наставник, васпитач и стручни сарадник остварује најмање 100 бодова из одобрених програма и до 20 бодова за учествовање на пријављеним и одобреним стручним скуповима.

Наставник, васпитач и стручни сарадник остварује најмање по 16

бодова

похађањем облика стручног усавршавања који развија

компетенције за:

1) уже стручну област; 2) поучавање и учење; 3) подршку развоју личности детета и ученика; 4) комуникацију и сарадњу.

9 Наставник, васпитач и стручни сарадник дужан је да од 120 бодова

оствари најмање

овог правилника.

30 бодова похађањем облика стручног

усавршавања који се односе на приоритетне области из члана 8.

Преостали број бодова до 120 у току пет година наставник, васпитач и стручни сарадник распоређује на основу приоритета установе и сопственог плана професионалног развоја.

ПРИОРИТЕТНЕ ОБЛАСТИ

10

Члан 8

Приоритетне области стручног усавршавања од значаја за развој образовања и васпитања јесу: 1) превенција насиља, злостављања и занемаривања; 2) превенција дискриминације; 3) инклузија деце и ученика са сметњама у развоју и из друштвено маргинализованих група; 4) комуникацијске вештине; 5) учење да се учи и развијање мотивације за учење; 6) јачање професионалних капацитета запослених, нарочито у области иновативних метода наставе и управљања одељењем; 7) сарадња са родитељима, ученицима и ученичким парламентима; 8) информационо-комуникационе технологије.

ЛИЧНИ ПЛАНОВИ ПРОФЕСИОНАЛНОГ РАЗВОЈА И САМОПРОЦЕНА НИВОА РАЗВИЈЕНОСТИ КОМПЕТЕНЦИЈА

11 Стручно усавршавање наставника, васпитача и стручних сарадника установа планира у складу са потребама и приоритетима образовања и васпитања деце и ученика, приоритетним областима које утврђује министар надлежан за послове образовања (у даљем тексту: министар) и на основу сагледавања нивоа развијености свих компетенција за професију наставника, васпитача и стручног сарадника у установи.

Члан 3

Потребе и приоритете стручног усавршавања установа планира на основу

исказаних личних планова професионалног развоја наставника,

васпитача и стручних сарадника, резултата самовредновања и вредновања квалитета рада установе, извештаја о остварености стандарда постигнућа, задовољства ученика и родитеља, односно старатеља деце и ученика и других показатеља квалитета образовно-васпитног рада.

Лични план професионалног развоја наставника, васпитача и стручног сарадника сачињава се на основу самопроцене нивоа развијености свих компетенција за професију наставника, васпитача и стручног

сарадника (у даљем тексту: компетенције).

АПЛИКАЦИЈА ЗА САМОПРОЦЕНУ НАЛАЗИ СЕ НА АДРЕСИ: http://www.zuov.rs/programi1/Kompetencije/Anketa.aspx

РЕЗИМЕ

12 1. Стручно усавршавање, у облику предвиђеном овим Правилником, постаје обавеза ако је оно предвиђено Решењем о структури радног времена запосленог.

2. Стручно усавршавање којим се стиче 120 бодова у петогодишњем периоду и обнавља лиценца, обавеза је по Закону о основама система образовања и васпитања – под условом да није остварено о трошку запосленог.

3. Запослени не може сносити никакву одговорност за неусавршавање уколико послодавац није обезбедио средства за то (Локална управа) / ПКУ (чл.7.) 4. Пожељно је да запослени попуњава лични план професионалног развоја (стручног усавршавања), као доказ да је усавршавање планирао.

5. Запослени нема обавезу да плаћа стручно усавршавање, нити да се стручно усавршава нерадним даном.

6. За стручно усавршавање предвиђено Правилником које се остварује нерадним даном запослени мора добити накнаду у складу са ПКУ.

7. Запослени је дужан да годишње одржи угледни час, радионицу, прикаже резултате праћења развоја ученика, а друге облике предвиђене чланом 26.

само ако је добио прилику да похађа програме и стручне скупове у складу са Законом.

8. Запосленом који је планирао своје стручно усавршавање али га није остварио немаром установе или локалне самоуправе не може се суспендовати лиценца.

9. Запослени не мора писати лични план стручног усавршавања ако је самопроценом потврдио своју супериорност.