TEORIJA FIZIČKOG VASPITANJA

Download Report

Transcript TEORIJA FIZIČKOG VASPITANJA

Predavanje 3

Doc.dr Mara Kerić

Fizičko vaspitanje u školi

 Fizičko vaspitanje predstavlja ključnu komponentu kvalitetnog obrazovanja i sastavni deo doživotnog učenja.

 Pozicije fizičkog vaspitanja u školi, tj. školskom kurikulumu su kod nas u najvećoj meri zakonski definisane i unificirane.  Prema zastupljenosti u nastavnom planu, fizičko vaspitanje je na trećem mestu, odmah iza maternjeg jezika i matematike.

Fizičko vaspitanje u školi

 U prvom ciklusu (1. do 4. razred), fizičko vaspitanje je zastupljeno sa 3 časa nedeljno, dok je u drugom ciklusu (4-8. razred) , zastupljeno sa 2 časa nedeljno.  Izabrani sport, zastupljen je sa jednim časom nedeljno.

 Preračunato u minute, to iznosi 135 minuta obavezne nastave nedeljno.

 U EU to iznosi 109 minuta nedeljno.

Cilj fizičkog vaspitanja

 Cilj fizičkog vaspitanja je da raznovrsnim i sistematskim motoričkim aktivnostima, u povezanosti sa ostalim vaspitno-obrazovnim područjima, doprinese integralnom (kognitivnom, afektivnom, motoričkom) razvoju ličnosti učenika, razvoju motoričkih sposobnosti, sticanju, usavršavanju i primeni motoričkih umenja, navika i neophodnih teorijskih znanja u svakodnevnim i specifičnim uslovima života i rada.

(Službeni glasnik RS - Prosvetni glasnik)

Zadaci fizičkog vaspitanja

 Pažljivim odabirom zadataka obezbeđuje se diferencirano prilaženje svakom cilju, u zavisnosti od uzrasnih i polnih osobenosti učenika, stepena njihove fizičke i duhovne razvijenosti. Broj zadataka je neograničen, jer je mogućnost raščlanjivanja na parcijalne ciljeve prilično velika.

 Većina autora nastoji da iz mnoštva zadataka izdvoji one koji su po njima najznačajniji i zaslužuju posebnu paznju.

Zadaci fizičkog vaspitanja

 Većina naših autora deli zadatke fizičkog vaspitnja na: 

Biološke (zdravstveno-higijenske) zadatke

 uticaj na rast i razvoj organizma    normalno stanje aparata za kretanje formiranje pravilnog držanja tela čeličenje organizma tj.stvaranje otpornosti organizma prema bolestima    stvaranje i učvršćivanje higijenskih navika fizičko vaspitanje kao faktor odmora (formiranje navika za pravilno koriščenje slobodnog vremena), značaj telesnih vežbi za potomstvo

Pedagoški (vaspitno-obrazovni ) zadaci fizičkog vaspitanja

Vaspitni zadaci

 vaspitanje volje, karakter i svesne discipline   pozitivnog odnosa prema radu disciplinovanog i svesnog odnosa prema kolektivu  razvijanje interesovanja i smisla za lepo  razvijanje humanizma i patriotizma  

Obrazovni zadaci

svestrana fizička osposobljenost za rad     razvoj koordinacije pokreta formiranje motoričkih navika učvršćivanje motoričkih navika sticanje teorijskih znanja

Sredstva fizičkog vaspitanja

 Da bi smo ostvarili cilj fizičkog vaspitanja koristimo sredstva koja možemo klasifikovati kao:  Osnovna sredstva - fizičke aktivnosti/telesne vežbe;  Dopunska sredstva - objekti, sprave i rekviziti;  Pomoćna sredstva - prirodni i higijenski činioci (voda, vazduh, sunce).

Bazične nauke fizičkog vaspitanja

 Fizičko vaspitanje je čvrsto isprepleteno sa drugim naukama čija saznanja i rezultate koristi za sopstveni razvoj: 

Biologija

(biološki zakoni motoričke uspešnosti); 

Fiziologija

(zakonitosti funkcionisanja organskih sistema i zakonitosti delovanja motoričke aktivnosti na funkcionisanje organskih sistema);   

Psihologija

(zakonitosti adaptacije ljudskih reakcija od kojih zavisi efikasnost motoričke aktivnosti);

Sociologija

(položaj fizičkog vaspitanja u društvenoj zajednici i uloga fizičkog vaspitanja u struktuiranju te društvene zajednice);

Matematika

(formiranje modela za procese fizičkog vaspitanja i analiza primarnih informacija).

Fizičko vaspitanje kao sistem

Ideološke osnove

(usmerenost, opšti principi delovanja, opstajanje i dalje osmišljavanje fizičkog vaspitanja); 

Teorijsko-metodičke osnove

(koncepcija sistema, naučno – praktična znanja o zakonitostima, pravilima, sredstvima i metodama fizičkog vaspitanja); 

Programsko-normativne osnove

pravna akta); (programi, dokumenta i 

Organizacione osnove

(povezanost svih međusobnih delova sistema u cilju razvoja i funkcionisanja fizičkog vaspitanja).

Funkcije fizičkog vaspitanja

1.

Kognitivne funkcije fizičkog vaspitanja.

2.

Afektivne funkcije fizičkog vaspitanja.

3.

Psihomotorne funkcije fizičkog vaspitanja.

Kognitivne funkcije

Poznavanje:

 Funkcionisanja tela,  Zdravlje,   Rast i razvojni procesi, Motoričko učenje .

Razumevanje:

  Pravila igre, Veštine,  Strategija,   Bezbednost, Lepo ponašanje.

Afektivne funkcije

Socijalne:

 Samopouzdanje, asocijativnost;  Vrednosni sudovi;  Razvoj karaktera;  Sposobnost komuniciranja, fer plej.

Emotivne:

 Samokontrola, samodisciplina;  Zabava;    Smanjenje tenzije; Samoizražavanje; Učenje o tome kako se dobija i gubi.

Psihomotorne funkcije

Osnovna tehnika pokreta:

 Osnovna tehnika pokreta,  Lokomotorne i manipulativne veštine,  Perceptualno-motorne veštine.

Fizička spremnost:

 Kardiovaskularna izdržljivost,  Mišićna snaga,  Fleksibilnost.

Savremeni trend funkcija fizičkog vaspitanja u svetu

Aktivna životna perspektiva:

  Promovisanje fizički aktivnog, zdravog stila života; Postizanje i održavanje zdravlja i povećanje telesne kondicije.

Kretna perspektiva:

  Dokazati kompetentnost i znanja u mnogim fizičkim aktivnostima, Primeniti kretne koncepte i principe za učenje i razvoj kretnog obrazca i veštine.

Savremeni trend funkcija fizičkog vaspitanja u svetu

Socijalna perspektiva:

 Ponašati se na načine koji su lično i društveno odgovorna u okviru fizičkog vaspitanja;   Razumeti i poštovati razlike među ljudima u okviru fizičkih aktivnosti; Shvatiti da fizička aktivnost može da pruži uživanje, izazov, samoizražavanje, socijalnu interakciju, rad i slobodno vreme.

Fizičko vaspitanje u Srbiji

 Fizičko vaspitanje u Srbiji (obavezni nastavni predmet i obavezni izborni predmet), ne razlikuje se mnogo od razvijenih zemalja Evrope.

 Što se tiče programskog usmerenja i tematskih oblasti, fizičko vaspitanje širom EU je veoma ujednačeno, iako postoje značajna i zanimljiva odstupanja. U programima dominiraju sportske igre, gimnastika i atletika, što je slučaj i kod nas  U ciljnom određenju i dalje dominira sportski diskurs, uz ipak primetno uvođenje širih celoživotnih obrazovnih ishoda, poput promocije aktivnog životnog stila, razvijanja kondicije koja je u vezi sa zdravljem i sl.

Fizičko vaspitanje u Srbiji

 Više od jedne trećine učenika osnovnih i srednjih škola ne bavi ni minimalnim oblicima fizičkog vežbanja.

 Pre trideset godina, broj učenika koji redovno pohađaju nastavu fizičkog vaspitanja (osnovaci i srednjoškolaci), izraženo u procentima, bio je 85%. Danas to je ispod 60%.

 Znači da se više od jedne trećine učenika osnovnih i srednjih škola ne bavi ni minimalnim oblicima fizičkog vežbanja.

Fizičko vaspitanje u Srbiji

 Razlozi koji utiču na izostanke učenika sa nastave fizičkog vaspitanja:  Fizičko vaspitanje ne uspeva uvek da motiviše decu i mlade na bavljenje fizičkom aktivnošću;  Postojeći programski sadržaji su nedovoljno atraktivni.

 Ne obezbeđuje iskustva koja bi za učenike bila značajna na ličnom i socijalnom planu;  Rezultati nekih istrazivanja ukazuju da čak 73% učenika smatra da su časovi fizičkog vaspitanja jednolični i dosadni, dok blizu 80% ispitanika želi više informacija o značaju pojedinih vežbi.

Fizičko vaspitanje u Srbiji

 Korisnost predmeta fizičko vaspitanje, učenici su na skali od 1 do 5, ocenili prosečnom ocenom 3,62 (podjednako su ocenjeni istorija i hemija dok su likovno, muzičko i tehničko vaspitanje slabije ocenjeni).

 Istovremeno, fizičko vaspitanje je za učenike ubedljivo najinteresantniji i najlakši predmet.

HVALA NA PAŽNJI