Teabepäev_30.11.2012_Tallinna Puuetega Inimeste Koja

Download Report

Transcript Teabepäev_30.11.2012_Tallinna Puuetega Inimeste Koja

SOTSIAALNÕUSTAMINE JA VÕRDSED VÕIMALUSED

Tiia Tiik Tallinna Puuetega Inimeste Koda sotsiaaltöötaja 30.11. 2012 Tallinnas

1

S

OTSIAALTÖÖTAJA

 On erialase kõrgharidusega spetsialist, kelle tegevus on suunatud üksikisikute, perede ja rühmade toimetuleku toetamisele ning kogukonna ja ühiskonna vastavusse viimisele tema liikmete vajadustega.  Tegeleb nii nõustamise kui ka konkreetse abiga või abi osutamisega.

 Sotsiaaltöötajad töötavad riigi ja omavalitsuses, era- või kolmanda sektoris, sh haiglates, koolides, puuetega inimeste MTÜdes, rehabilitatsiooniasutustes jne.

2

SOTSIAALNÕUSTAMINE

    On inimeste teavitame ja nõustamine: tema õigustest ja kohustustest; vastutusest ja võimalustest; kuidas abi saada ja abi küsida,  teenuseid taodelda – KOVis, töötukassas, koolis, töökohas, pensioniametis jne.

Tundub lihtne, kuid samas keerukas !

3

S

OTSIAALTÖÖ KLIENTIDEKS

          on inimesed, kellel on probleemid või toimetulekus raskused, sh töötud, puuetega inimesed, eakad, lastega pered, üksikemad, kodutud, kinnipidamiskohtadest vabanenud, lastekodust elluastujad jne.

4

MILLISTE KÜSIMUSTEGA VÕIB PÖÖRDUDA?

 Töövõimetuspensioni ja puude raskusastme taotlemine;  Teenuste (transport, rehabilitatsioon, tööhõive jmt) kasutamine;  Toetuste ja soodustuste taotlemine;  Abivahendite soetamine;  Hooldaja ja eestkoste määramine;  Sotsiaalabi saamine.

 Tasuta individuaalsed nõustamised toimuvad eesti ja vene keeles.

5

MIS ON VÕRDSED VÕIMALUSED?

 Võrdsete võimaluste loomine tähendab protsessi, mille kaudu erinevad ühiskonna- ja keskkonnasüsteemid, nagu teenused, talitused, informatsioon ja dokumentatsioon, tehakse kättesaadavaks kõigile, iseäranis puuetega inimestele (Puuetega Inimeste Standardreeglid ehk invapoliitika üldkontseptsioon , vastu võetud 1995).

6

PÕHISEADUS

 § 28. Igaühel on õigus tervise kaitsele. Eesti kodanikul on õigus riigi abile vanaduse, töövõimetuse, toitjakaotuse ja puuduse korral.  Lasterikkad pered ja puuetega inimesed on riigi ja kohalike omavalitsuste erilise hoole all.

7

PUUETEGA INIMESTE ÕIGUSTE KONVENTSIOON

 Eesmärk on edendada, kaitsta ja tagada kõigi inimõiguste ja põhivabaduste täielikku ja võrdset teostamist kõigi puuetega inimeste poolt ning edendada lugupidamist nende loomupärase väärikuse suhtes.

 Eesti Vabariigi president allkirjastas juba 2007. aastal ja riigikogu ratifitseeris 21. märtsil 2012.

8

VÕRDSUS JA MITTEDISKRIMINEERIMINE

Võrdsus

- kõik inimesed on seaduse ees võrdsed ning neil on ilma diskrimineerimiseta õigus võrdsele seadusest tulenevale kaitsele ja soodustusele.

Diskirkineerimine

on seadusevastane eelistamine ja õiguste piiramine rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.

9

TPIK

KUI ESINDUSORGANISATSIOON

 TPIK on katusorganisatsiooniks 22 liikmesorganisatsioonile Tallinnas  Liikmeid ühingutes ligi 4500  Tallinnas puudega inimesi ligi 24 000  Eestis puudega inimesi ligi 133 000

TPIK

MISSIOON

  1997.a. loodud Tallinna Puuetega Inimeste Koja eesmärgiks on puuetega inimeste ja oma liikmesorganisatsioonide huvide kaitsmine ja esindamine Tallinnas Koostöö edendamine avaliku, mittetulundus- ja erasektori vahel puuetega inimeste võrdsete võimaluste loomisel Tallinnas.

TPIK

TEGEVUSSUUNAD

     Puuetega inimeste huvide kaitsmine ja esindamine kohalikul tasandil- aktiivne koostöö Tallinna linnaga puuetega inimeste heaolu ja toimetuleku parandamisel.

Liikmesorganisatsioonide toetamine koolitused, nõustamine.

Informatsiooni edastamine ja esmatasandi nõustamine - puuetega inimesed ning avalikkus Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskuse haldamine Puuetega Inimestele suunatud teenuste pakkumine ja projektide läbiviimine

INFORMATSIOONI EDASTAMINE JA ESMATASANDI NÕUSTAMINE

       Infopäevade korraldamine Veebileht www.tallinnakoda.ee

Meililistid Infoteatmik „Abiks puudega inimesele“ Infoleht „Kojaline“ Invamess Esmatasandi nõustamine telefoni, e-posti ja personaalse kohtumise teel

T

ALLINNA LINNA TOETUSED JA TEENUSED

 Psühholoogiline kriisinõustamine  Pärnu mnt 9, III korrus  Esmatasandinõustamist pakuvad puuetega inimeste ühingud vabatahtlikuse alusel.

 Inimeselt inimesele võrdsenõustamist kasutatakse palju näiteks puuetega inimeste ühingutes,  erivajadustega inimeste töölenõustamisel,  traumajärgsete inimeste nõustamisel jne.

TPIK KUI ESINDUSORGANISATSIOON

             Tallinna Puuetega Inimeste Koda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühing Tallinna Invaspordiühing MTÜ Kohanemiskeskus Danko Põhja-Eesti Pimedate Ühing Põhja-Eesti Neeruhaigete Selts Tugiühendus Võimalus Liikumispuudega Laste Tugiühing Tallinna Arengupuudega Inimeste Tugiühing Tallinna Suhkruhaigete Selts Tallinna Epilepsiaühendus MTÜ Elulõng Merimetsa Tugikeskus           Nõmme Vaegkuuljate Selts Tallinna ja Harjumaa Kurtide Ühing Tallinna ja Harjumaa Kutsehaigete Ühing Sclerosis Multipleksi Tallinna Ühing Tallinna Parkinsonihaiguse Selts MTÜ Pimedate Töökeskus Hariner Nõmme Puuetega Laste Vanemate Tugiühing Tallinna Reumaühendus Tallinna ja Harjumaa Vaegkuuljate Ühing Põhja-Eesti Autismi Liit

PUUETEGA INIMESTE MTÜ-D

 Võrdsetoe nõustamisel on täita kolm põhilist ülesannet:  anda hingelist tuge, jõustada  ·anda informatsiooni avalike teenuste kohta läbi kogemuse  võrdsetoe käigus ilmnevad ka avalike teenuste puudused ja selguvad sihtrühma tegelikud vajadused, mis omakorda mõjutavad avalike teenuste arengut.

Tänan!

Tiia Tiik Telefon 655 4160 Gsm 52 19 102 [email protected]

www.tallinnakoda.ee

17

MIDA SOTSIAALNÕUSAMISEL KÜSITAKSE?

 Kuidas vormistada puuet ja töövõimekaotust?

 Mida teha rehabilitatsiooniplaaniga?

 Mis vahe on taastusravil ja rehabilitatsioonil?

 Kas puudega inimene võib töötada?

 Kuidas leiada tööd?

 Mida pean tegema, et saada abivahendeid? Kas need on tasuta?

18

SOTSIAALNÕUSTAMINE (2)

 Millised on minu õigused ja kohustused?

 Kui kaua saan haigushüvitist?

 Kes võib olla minu hooldajaks?

 Kuhu pöörduda, et saada rohkem teada oma haigusest (nt epilepsia, diabeet, psüühikahäire)?

  Miks mulle ei anta toetusi?

Kui ma taotlen invataksot, kas siis võetakse puude toetus ja pension ära?

19

SOTSIAALNÕUSTAMINE (3)

 Kuidas täiskasvanud inimesel piirata teovõimet?  Mis on eestkoste?

 Kas mul on õigus töötuskindlustusele?

 Kuidas saada invaparkimiskaarti?

 Kui ma pole rahul mulle määratud puudeastme otsusega, siis mida ma tegema pean?

 Kuidas leian endale abistaja või tugiisiku?

20

SOTSIAALNÕUSTAMINE (4)

 Kuidas TPIK saab mulle kasulik olla? Kuidas astuda liikmeks?

 Kuidas saada sotsiaalkorterit?

 Kas puudega inimene peab maksma elatist oma lastele?

 Kas puudega last saab anda ajutiselt lastekodusse?

 Kas ma saan sotsiaalnõustamist vene keeles?

21

SOTSIAALNÕUSTAMINE (5)

 Milliseid soodustusi saavad töötavad puudega inimesed?

 Kuidas koduõde koju tuleb?

 Miks puudega inimene ei saa töötuabiraha?

 Miks hambaravi ei ole tasuta?

 Kuidas valida lasteaeda, kooli?

 Kes võib olla lapsehoidja?

 Jne.

22