Transcript стрес

ПОДОЛАННЯ СТРЕСОВИХ ТА КРИЗОВИХ СИТУАЦІЙ У ДІЯЛЬНОСТІ

Виконала: Студентка групи ПП-411 Ріжко О.І.

ПЕРЕЛІК ІНФОРМАЦІЙНИХ ДЖЕРЕЛ

Основні поняття стресу

Стрес

в перекладі з англійської - це напруга.

1972 р.

Всесвітня організація прийняла таке визначення: охорони здоров’я

Стрес це неспецифічна реакція організму на будь-яку висунуту до нього вимогу.

Стрес -

це відповідь на загрозу, реальну чи уявну.

Під стресом

Г. Сельє

(1979 р.) розумів систему реакцій організму у відповідь на будь-яку вимогу до нього, яка спрямована на створення адаптації чи пристосування організму до труднощів.

Фази і компоненти стресу

1.

Фаза тривоги

.

Організм мобілізується для зустрічі із загрозою.

Відбуваються збільшення печінки тощо.

біологічні реакції, які обумовлюють боротьбу або втечу. З погляду фізіології це певні зрушення: згущення крові, підвищення тиску,

2.

Фаза опору.

Організм намагається опиратися загрозі або справлятися з нею, якщо загроза продовжує діяти і її не можна уникнути. Фізіологічні реакції перевищують норму, і це робить тіло вразливішим для інших стресорів.

3.

Фаза виснаження.

проблеми призводять до хвороб і навіть до загибелі організму.

Вразливість до втоми, фізичні

СТРЕС І ЗДОРОВ’Я

КРИЗОВІ СИТУАЦІЇ

СТРЕСОРИ

складність і суперечливість вітчизняного законодавства та нормативних інструкцій; низьку мотивацію співробітників і потребу в постійному контролі за їхньою діяльністю; відсутність взаєморозуміння партнерами і конфлікти з ними; з діловими постійний брак часу, надмірний і не завжди обґрунтований контроль з боку керівництва; відчуття невідповідності між зусиллями і реальними результатами; затраченими втрату сенсу діяльності; несправджених надій тощо.

переживання від

СТРЕСОРИ 1.

2.

3.

4.

5.

організація

її бюрократична структура, постійні зміни в організації, характер ієрархічних відносин;

робота

перевантаженість або незавантаженість роботою, необхідність часто приймати рішення і відповідальність за людей (слід зазначити, що незавантаженість роботою є більш значущою причиною для виникнення стресу, ніж можливі перевантаження);

кар'єра

зміна кар'єри в результаті невідповідності діяльності здібностям; зупинилася кар'єра, втрата чітких і ясних цілей і орієнтирів;

взаємини

колегами ; характер відносин з вищестоящими, підлеглими та

внутрішні переживання

негативний підхід до життєвих обставин, що зумовлений негативним "Я-образом", різними страхами з приводу своєї компетентності, а також неадекватні уявлення про себе, незбалансованими внутрішніми потребами.

ТИПОЛОГІЯ ПОВЕДІНКИ ЛЮДИНИ ПРИ РЕАКЦІЇ НА СТРЕС

Що таке синдром професійного вигорання?

Професійне вигорання це синдром, що розвивається на тлі хронічного стресу і веде до виснаження емоційно-енергетичних та особистісних ресурсів працюючої людини Виникає в результаті внутрішнього накопичення негативних емоцій без відповідної «розрядки», або «визволення» від них

ПРОЯВИ СИНДРОМУ ВИГОРАННЯ № з/п

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

Фізичні Психологічні Поведінкові

Болі в спині Зміна смакових уподобань Діарея Втрата інтересу до роботи, невиконання зобов’язань по роботі Підвищення тиску Почуття неадекватності, безпорадності і провини Утома Гнів та фрустрація Втрата самоповаги, упевненості в собі Відчуття занепокоєння Гастроінтеральні проблеми Головні болі Безсоння М’язова напруга Втрата ваги Депресія Пригніченість і завантаженість Лабільність, часта зміна настрою Відчуття неуспішності Тривога з приводу майбутнього Емоційні спалахи Віддалення від друзів та родини Втрата пунктуальності й зневага до обов’язків Зниження критичності Неможливість сконцентруватися Сум Постійно зростаюче вживання алкоголю, наркотиків Труднощі у спілкуванні з людьми Зниження трудової активності Неможливість змінюватися

Христина Маслач виділила шість форм «вигорання» Форми невідповідності особистості людини вимогам та умовам його професійної діяльності: 1.

невідповідність вимог до працівника з його можливостями. Розуміючи, що працювати краще не вдається, людина працює гірше, ніж міг би.

Відчуття своєї нездатності перешкоджає самореалізації. Виникає і прогресує деформація особистості; 2.

3.

бажання самостійності професіонала постійно наштовхується на обмеження умовами діяльності. Ентузіазм змінюється відчуттям пригніченості, виникає уявлення марності, озлобленість; невідповідність винагороди очікуванням працівника за свій трудовий вклад; 4.

відсутність позитивної підтримки товаришами по службі; 5.

6.

утиск почуття справедливості не тільки до нього, але і до інших членів колективу: невизнання заслуг, приниження, знущання; невідповідність між морально-етичними принципами людини і тим, що від нього вимагається робити під час його професійної діяльності.

ТЕХНОЛОГІЇ ЗАХИСТУ ВІД СТРЕСОВИХ СИТУАЦІЙ

Що таке психічна саморегуляція?

Психічним саморегулюванням метою підтримки прийнято вважати свідомі дії людини на властиві йому психічні явища (процеси, стани і властивості), а також виконувану ним діяльність і власну поведінку з (збереження) або зміни характеру їх протікання (функціонування) Стресостійкість, захист свого фізичного психічного здоров'я від впливу чинників стресу, багато в чому залежить від самої людини, її бажання і вміння користуватися тими чи іншими засобами психічної саморегуляції .

і

МЕТОДИ ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАХИСТУ

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ СТРЕСІ

• не приймайте жодних рішень • рахуйте до 10; • займіться своїм диханням

Повільно вдихніть повітря носом і на деякий час затримайте дихання. Видих здійснюйте поступово також через ніс, зосередившись на відчуттях, пов'язаних з вашим диханням.

Якщо стресова ситуація спіткала вас у приміщенні:

• встаньте, попросіть вибачення, вийдіть із приміщення, найдіть можливість побути наодинці; • знайдіть можливість змочити чоло й артерії на руках холодною водою; • роздивіться навколо, огляньте приміщення, подумки опишіть його зовнішній вигляд; • подивіться в небо, зосередьтеся на тому, як пливуть хмаринки; • наберіть води і поволі пийте, відчуваючи вологу в горлі; • випростайтесь, поставте ноги на ширину плечей, аби голова і руки вільно звисали додолу, зробіть глибокий видих, підніміть голову

Якщо стресова ситуація сталася з вами поза приміщенням:

• озирніться навколо, у думці назвіть усе, що ви бачите (про себе); • знайдіть будь-який маленький предмет (листочок, камінець, гілочку...), уважно погляньте на нього (близько чотирьох хвилин), потім заплющіть очі, уявіть його; • подивіться на небо, намагайтесь роздивитися, що там є; • якщо є можливість випити води, випийте; • ще раз простежте за своїм диханням, дихайте повільно, через ніс; вдихніть, затримайте дихання і знову повільно — видих, плечі розслабляйте

Формула-відповідь при нерівному конфлікті

• • •

Мені дуже шкода, що так все вийшло.

Мені шкода, що це вас так засмутило.

Скажіть мені, що я зробив не так?

( Що ми зробили не так?) Розкажіть, що саме сталося?

( Що сталося з вашої точки зору, дайте свою версію).

Що ми можемо тепер зробити?

Коло життєвого балансу

Гармонізація власного часу

ЧАС ДЛЯ ПРАЦІ І ВІДПОЧИНКУ

МЕТОДИ ЕНЕРГЕТИЧНОГО ЗАХИСТУ

АРТ-ТЕРАПІЯ

МЕДИТАЦІЯ

РОЗВИТОК ІНТУЇЦІЇ

ЩОДЕННИК САМОАНАЛІЗУ

Список літератури

1. Анцупов А.Я., Шипілов А.І. Конфліктологія: Підручник для вузів. - М.: ЮНИТИ, 2000 р.

2. Сельє Ганс. Що таке стрес. / / Психологія мотивації та емоцій / Под ред. Ю. Б. Гіппенрейтер і М. В. Фалікман. - Москва: ЧеРо, 2002 р.

3. Маклаков А.Г. - «Загальна психологія», СПБ, 2003 р. - с.141