Я народився і жив для добра і любові (до 120-річчя з дня народження О.

Download Report

Transcript Я народився і жив для добра і любові (до 120-річчя з дня народження О.

Я народився і жив для добра і любові

(до 120-річчя з дня народження О. П. Довженка)

бібліографічний огляд літератури

 

Відзначення ювілеїв видатних людей –копітка справа й нелегке випробування для їхніх нащадків. Це не просто величання кумирів нації і славослів’я на їхню честь, а своєрідна ревізія себе самих, не стільки оцінка їхніх грандіозних постатей і досягнень, як чесний і критичний погляд на зроблене нами.

Ім’я Олександра Довженка увійшло до Пантеону національних геніїв і мислителів як незгасний взірець особистості воістину ренесансного масштабу, океанного діапазону інтересів, високої національної наснаги й стійкості духу. І хоч ця постать привертала увагу не одне покоління дослідників (О.Бабишкін, Ю.Барабаш, С.Коба, І.Корнієнко, І.Кошелівець, М.Куценко, О.Мар’ямов, Л.Новиченко, С.Плачинда, О.Поляруш, І.Рачук, Р.Соболєв, В.Фащенко), та в останні десятиліття цей інтерес помітно зріс у зв’язку з відкриттям невідомих сторінок творчої біографії митця, публікацією його "Щоденників", оприлюдненням деяких архівних матеріалів радянських спецслужб. Напевне, не помилимося, коли скажемо, що вітчизняне літературознавство не до кінця осягнуло й оцінило всієї грандіозності Довженкової постаті в культурному розвої України і світу.

«Правду життя піднімати до рівня серця, а серце нести високо».

Олександр Довженко

1894 - 1956

До 1-го тому ввійшли твори українського радянського письменника і кінорежисера О. Довженка (1894-1956), серед них кіноповісті: 'Зачарована Десна', сповнена полум'яної любові до Батьківщини, 'Арсенал' і 'Щорс', що відображають події громадянської війни, 'Земля' - про боротьбу за встановлення соціалістичного ладу на селі, а також сценарії та дикторські тексти. У 2-ий том ввійшли кіноповісті 'Україна в огні' та 'Повість полум'яних літ' про героїзм і моральну велич радянського народу під час Великої Вітчизняної війни. 'Мічурін' - про видатного перетворювача природи, а також кіносценарії 'Прощай, Америко!', 'Антарктида' та незавершені твори. В кіноповісті 'Поема про море', якою починається 3-й том, оспівується пафос комуністичної праці. У том також ввійшли драматичні твори та оповідання часів війни. До 4-го тому ввійшла публіцистика О. Довженка: статті, виступи, лекції. До 5-го записні книжки, щоденник, листи, фотографії різних років Довженко О. П. Твори [Текст] : в 5 т. / О. П. Довженко. – К.: Дніпро, 1983-1985.

  

Повість розповідає про жахливі роки Другої Світової війни в Україні. Головну увагу автор звертає на життя селян в окупації, їх скрутне становище та муки, на які вони приречені, але разом із цим, у головних героїв не пропадають почуття гідності, любові до батьківщини та сила духу. Це і допомагає їм перебороти усі ті страхіття, що випали на долю всього українського народу.

Як палко треба любити Україну, яким чесним та мужнiм бути, щоб написати "Україну в огнi"! У своєму "Щоденнику" за 26 листопада 1943 року Довженко зробив такий запис: "Менi важко од свiдомостi, що "Україна в огнi" - це правда. Прикрита i замкнена моя правда про народ i його лихо". Через те, що весь твiр з першого до останнього рядка пронизаний правдою, його замовчували так довго. Тiльки 1966 року уперше кiноповiсть було надруковано, але й пiсля такої довгої мовчанки у нiй було багато цензурних купюр. Жаль, що за життя автор не побачив свого твору. Ця кiноповiсть у творчiй бiографiї Олександра Довженка посiдає особливе мiсце, це один з найкращих його творiв.

"Україна в огнi" - твiр про трагедiю українського народу. Сьогоднi цiлком аргументовано дослiдники стверджують, що сталiнський режим був жорстоким, антинародним.

Довженко О. П. Україна в огні [Текст] : кіноповість, щоденник. / О. П. Довженко– К.: Радянський письменник, 1990. – 414 с.

«Зачарована Десна» - автобіографічний твір, спогади Олександра Петровича Довженка про дитинство, перші кроки пізнання життя, про «перші радощі, і вболівання, і чари перших захоплень дитячих...», про діда і прадіда Тараса, прабабу, матір і батька, коваля діда Захарка, дядька Самійла — неперевершеного косаря. Спогади ці час од часу переростають у авторські роздуми — про «тяжкі кайдани неписьменності і несвободи», інші лиха й страждання трудових людей України і разом з тим — багатство їхніх душ, моральне здоров'я, внутрішню культуру думок і почуттів, їхній смак, їхню вроджену готовність до «найвищого і тонкого», про війну і спалене фашистами село, про ставлення до минулого: відомий авторський монолог, який починається словами: «Я син свого часу і весь належу сучасникам своїм. Коли ж обертаюсь я часом до криниці, з якої' пив колись воду...» і в якому висловлено знамениту формулу: «Сучасне завжди на дорозі з минулого в майбутнє».

Письменник прекрасно знав духовний світ селянина, народний побут, звичаї, його психологію. Можна сказати, що «Зачарована Десна» — своєрідна енциклопедія сільського життя України кінця XIX і початку XX століть.

Довженко О. П. Зачарована Десна [Текст] : кіноповість / О. П. Довженко. – К.: Молодь, 1977. – 63 с.

 

Що таке війна, ми знаємо з розповідей дідусів або навіть прадідів, зі старих кінофільмів або з таких книжок, як «Повість полум’яних літ» О. Довженка. Читаючи її криваві сторінки, підіймається з глибини душі страшний гнів, гнів за знівечені людські долі, за сплюндровану Батьківщину. Але й росте гордість за простих і, разом з тим, непростих людей. Скільки довелося їм пережити, скільки вистраждати, скільки крові й сліз довелося пролити на суворих шляхах війни. Пережили, вистраждали, пролили й знову почали жити, будувати, творити, адже наш народ неможливо перемогти! Ішла війна, страшна, кривава війна… Палахкотіли червоним полум’ям міста й села, і в очах червоніло від червоної крові. Скрізь трупи, скрізь біль, скрізь відчай на обличчях, а в серцях… В серцях тяжка ненависть, яка гамселить у скронях і кличе до помсти. А ще була історія, яка кликала на подвиги, на бій з остогидлим ворогом, яка ростила нових і нових героїв.

Зі сторінок «Повісті полум’яних літ» постають перед нами обличчя багатьох людей. І серед них є боягузи, є і зрадники, але більшість, починаючи з малого Тараса, який сам вбив трьох фашистів, і закінчуючи головним персонажем Іваном Орлюком, були героями, справжніми героями. Повість несе через роки хвилюючу розповідь про страшну війну і зігріває наші серця ГОРДІСТЮ за наш народ. «Повість полум’яних літ» - це справжній символ звеличення мужності І героїзму нашого народу в роки війни.

Довженко О. П. Повість полум’яних літ [Текст] : повісті, оповідання, публіцистика / О. П. Довженко. – К.: Вид-во ЦК ЛКСМУ «Молодь», 1984. – 366 с.: іл.

   

Книга І. Семенчука «Життєпис Олександра Довженка» не роман і не монографія, а життєпис: роздуми про дитинство, юність Довженка, фронтову його біографію, й нелегкі, часом драматичні, післявоєнні літа. Автор використав щоденникові записи Довженка, нові дослідницькі матеріали. У перших розділах «Мені здавалось, що я все можу..», «Дипломат стає художником» розповідається про докінематографічний етап життя і творчості поета світового кіно.

«Зачарована Десна», «Звенигора», «Арсенал», «Земля» та інші художні фільми, п’єси, кіноповісті й новели розглядаються в контексті світової культури. Роботу, сувору й вивірену в науковій основі, автор прагнув писати так, щоб вона була цікавою, легко читалась. Зроблено спробу показати широкому колу читачів особистість Олександра Довженка в усій її багатогранності – велику людину. Про себе він говорив: «Я належу людству як художник». А Андрій Малишко писав: «На вкраїнськім, вселюдськім полі український іде да Вінчі».

Видання адресоване юнацтву, всім, хто шанує українську культуру.

Семенчук І. Р. Життєпис Олександра Довженка [Текст] / І. Р. Семенчук. – К.: Молодь, 1991. – 224 с.: іл.

 

Запропонована читачеві книга є першою науково-історичною розвідкою біографії видатного українського кінорежисера, яка висвітлює тернистий шлях життя в умовах тоталітарного комуністичного режиму, його творчий доробок, повсякденне життя, художньо-мистецькі смаки, світоглядні уподобання та громадянську позицію.

Призначена для істориків, політологів, культурологів, студентів, дослідників довженкознавців

Марочко В. І. Зачарований Десною: Історичний портрет Олександра Довженка [Текст] / В. І. Марочко. – К.: Києво-Могилянська Академія, 2006. – 285 с.

  

Роман Корогодський - автор сотень статей, десятків архівних літературознавчих, кінознавчих досліджень, серед яких тема "Олександр Довженко" – визначальна. Для Корогодського притаманний пошуково особистісний стиль і тонесеїста, що пов’язаний з його багатолітньою роботою в архіві, гостротою поставлених проблем. Він шукає відповіді на теми, котрі прийнято уникати. Мета цієї книжки – розкрити невідому сторінку трагедії пореволюційної України на матеріалі детального , скрупульозного аналізу життя і творчості найвидатнішої постаті української культури ХХ століття Олександра Довженка.

Ця книга репрезентує частину літературного доробку Романа Корогодського. А саме – присвячену життю і творчості Олександра Довженка, що їх автор досліджує вже понад 30 років. До книги включено тексти, писані й публіковані у 80-90-х рр. XX століття. Ці праці тут подаються з деякими змінами і виправленнями «технічного» характеру, а також із доповненнями, неможливими за тоталітарних часів.

Тексти в межах цієї книги розташовані таким чином, аби послідовно й цілісно віддзеркалити рух життя і творчості видатного режисера, прозаїка – Мистця.

Корогодський Р. Довженко в полоні [Текст] / Р. Корогодський. – К.: Вид-во «Гелікон», 2000. – 352 с. – (Українська модерна література).

  

Восьмисотсторінковий фоліант, відомий в Україні та за її межами, довженкознавець Сергій Тримбач писав майже чотири роки і, як прийнято казати в таких випадках, усе своє життя. Її - без перебільшення - чекали, адже вітчизняне довженкознавство не може похвалитися не те що версіями дослідників, а й навіть повною біографією людини, яка ввійшла у десятку кращих режисерів усіх часів і народів. На презентації автор книги розповів, що інший київський кінознавець Леонід Череватенко "затягує" з книгою про Довженка якраз через те, що не всі архівні документи доступні, а ті, що відкриті, додає Сергій Тримбач, "відредаговані" вдовою письменника. "Але я вирішив не чекати відкриття архівів. У моїй книзі теж є абсолютно нові, досі не друковані документи з Російського державного архіву літератури і мистецтва, та справа не тільки в них - досі не було серйозної наукової біографії Довженка, я претендував саме на цей жанр. Намагався дати якомога повніший фактаж про Довженка - звести в один сюжет його життя. А також описати його побут - чи були в нього домогосподарки, на яких машинах їздив, як спілкувався з родичами, які були стосунки в родині. Повоєнну творчість Олександра Довженка взагалі ніхто не розглядав детально, цікавилися тільки його довоєнним і воєнним періодами, я й про це пишу". Мені хотілося дати збалансований погляд на його біографію, адже не тільки прихильником і глашатаєм комуністичної ідеології був кінорежисер, він справді в це вірив, але разом із тим він був націонал-комуністом. А його трактують однобоко - або так, або так» Кандидат мистецтвознавства Оксана Мусієнко сказала на презентації, що її "підкупив" літературний виклад тексту - читається як захопливий роман - і дуже потішила відсутність науковоподібності. Тримбач С. Олександр Довженко: загибель богів [Текст] / С. Тримбач. – Вінниця: Глобус-прес, 2007. – 800 с.: фотоіл.

 

Нещодавно у переліку пам’ятних дат з’явилася ще одна – стодесятиріччя від дня народження Юлії Іполитівни Солнцевої (1901-1989), актриси і режисера, помітної в світі кіно особистості, вірного друга й дружини великого нашого земляка О. П. Довженка. Зібрані в книзі листи видатного митця (відомі, маловідомі і невідомі), сподіваємось, допоможуть читачеві глибше пізнати епоху, яка випала їм на долю, власним серцем торкнутися їх ідейних і творчих інтересів, зв’язків з оточенням; по новому осмислити й оцінити всю наявну в них чисто подружню, мистецьку й громадсько-політичну інформацію. Листи не призначались для оприлюднення. Довженко писав їх Солнцевій як свої довірливі послання, роздуми й сповіді головним чином у 40-х – 50-х роках, коли їм доводилось жити і працювати нарізно.

«…Я щиро прийняла в своє серце все те, що було близьке й дороге українському художнику, і з великою радістю, з захопленням почала працювати над його картинами, завжди незвичайними, завжди сповненими відчуттям вітру і моря, сонця і шуму листя, відчуттям переднього краю, відчуттям величності і потреби життя», - з гордістю говорила вона.

Його Юліана: з епістолярної спадщини О. П. Довженка [Текст] / упор. В. М. Пригоровський. – Ніжин: ТОВ «Видавництво «Аспект-Поліграф». – 2011. – 108 с.: іл.

  

Аналізуються світоглядно-філософські погляди геніального українського кіномитця та письменника О.П.Довженка, втілені у його художніх, публіцистичних творах та “Щоденнику”. Розрахована на загал читачів, які цікавляться філософською думкою України, що знайшла своє відображення у художньо мистецькій творчості.

2014 року відзначається 120-річчя від дня народження видатного українського кіномитця, письменника Олександра Петровича Довженка(1894 – 1956). Поряд з проведенням інших заходів шана великій людині віддається і шляхом видання дослідницьких, публіцистичних праць, присвячених його життєвому шляху та творчості.Не винятком виглядає і ця книжка, хоча створювалася вона протягом не одного року і написана не до ювілейної дати, а за покликом серця. Мащенко С. Фідософські обрії Олександра Довженка [Текст] / С. Мащенко. – Чернігів: Чернігівські обереги, 2004. – 124 с.

  

Це чи не єдине україномовне видання в Росії, яке подає найсвіжіші новини довженкознавства. Це незалежне видання українців в Росії.

Дослідження творчості О. Довженка і його життєвого шляху майже всіма поважними фахівцями кіномистецтва і мистецтва взагалі сфокусовані на підкреслюванні здійсненого ним обов’язку художника і громадянина – захист гуманітарних завоювань людства і самостійності України. Одна з величей О. Довженка полягає в тому, що в його творах з новою силою ожили образи обожнюваних ним людей світу і насамперед людей української землі, аристократизму козацького духу як явища надзвичайної загальнолюдської цінності, даної Богом інтелігентному, доброму і працьовитому українському народові. Він і сам був носієм аристократизму козацького духу, втіленням найкращих національних рис.

Провісник

[Текст] :довженківський літературно-художній, науково популярний і громадсько-політичний альманах:незалежне видання українців Росії. № 3. Літо 2004 р. / фундатор Т. Дудко. - М.:(Редакція газети "Підручники і посібники", 2004. - 160 с. - (Довженкові - 110).

Автор статті Станіслав Мащенко, доцент Чернігівського педагогічного університету, у своїй статті зупинився лише на деяких моментах аналітично критичного ставлення великого митця-філософа до сталінського тоталітарного режиму. Уважне прочитання творів О. Довженка приводить до висновку, що дійсно інтелігентна людина, патріот своєї Вітчизни не може миритися з існування будь-яких проявів економічного, політичного та духовного гніту над особистістю, прагне до свободи, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому виборі діяльності, у створенні таких соціальних умов, коли б кожна людина відчувала себе індивідуальністю, творцем своєї щасливої долі.

Мащенко С. Сталінський тоталітарний режим очима Олександра Довженка [Текст] / С. Мащенко // Літературний Чернігів. – 2007. - № 2. – С. 114-124.

При зверненні до безсмертної творчості митця переконуємося в тому, що О.Довженко — великий гуманіст, який не мислив себе без людей, своєї діяльності на благо народу без органічного свого єднання з ними, а через них — з самим життям. «Я син свого часу і весь належу сучасникам своїм», — так говорив про себе Олександр Петрович Довженко, помиляючись по суті, можливо, вперше в житті. Історія розсудила по-своєму: належить він тепер вічності, як невід’ємна частка могутньої світової культури, як світосяйний геній українського народу.

 Бібліографічний огляд літератури підготувала провідний бібліотекар Кільдіватова О. Д.