Zoran Milo*evi* - Privredna komora Beograda

Download Report

Transcript Zoran Milo*evi* - Privredna komora Beograda

TIM AKTOM JE OSNOVANO

PRVO PRIVREDNO UDRUŽENJE U SRBIJI

u iniciranju mera fiskalne, kreditne i monetarne politike i

ukupne privredno-pravne regulative, radi izgradnje institucija tržišne privrede;

definisanju privredno-sistemskih propisa i mera

ekonomske politike;

izradi strategije privrednog razvoja regiona Beograda i

Republike Srbije, kao i sektorskih i granskih strategija – umrežavanje i ostvarivanje dobrih poslovnih veza

EDUKACIJA KADROVA SVIH NIVOA I PROFILA, SA IZDAVANJEM ODGOVARAJUĆIH UVERENJA

sve vrste ekonomsko-statističkih informacija i analiza;informacije o kreditnoj ponudi, ponudi razvojnih programa,

inovacija i patenata, programu podrške razvoju preduzeća i preduzetništva , posebno onih koji se finansiraju kroz projekte;

po svim aktuelnim pitanjima u vezi sa poslovanjem (poslovna

saradnja, primena zakona, carinske procedure, ugovori);

adresne podatke o privrednim društvima i podatke iz Registra

opštih udruženja;

pomoć pri registraciji privrednih subjekata i izradi biznis

planova;

pomoć pri implementaciji direktiva i standarda neophodnih za

poslovanje sa EU, CEFTA i drugim tržištima;

stručna pomoć za korišćenje fondova EU – informisanje,

konkurisanje, realizacija projekata, obuka za upravljanje projektima

Projekat je nastao kao rezultat aktivnosti Privredne komore Beograda na upoznavanju i edukaciji privrede o standardima i direktivama Evropske unije i s osnovnim ciljem pripreme naše privrede za proces evropskih integracija.

Publikacije predstavljaju prikaz osnovne zakonske regulative izložene po oblastima privređivanja

(opšti pristup, poljoprivreda i prehrambena industrija, industrija, saobraćaj, trgovina i građevinarstvo).

Projekat finansira Evropska unija preko Evropske agencije za rekonstrukciju

Biznis info centar Projekat finansira Evropska unija preko Evropske agencije za rekonstrukciju

Verified

sekretar

MIODRAG VESELI

dipl. inž. poljoprivrede e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2642 438 faks: +381 11 2642 029

U sektoru agrokompleksa posluje 759 preduzeća, sa oko 8.000 zaposlenih.

Tehničko-tehnološka opremljenost preduzeća i kadrovska osposobljenost predstavljaju osnov za razvijenu: Prehrambenu industriju (značajni izvoznici su industrija mesa, mleka, voća i povrća, smrznute hrane, konditorskih proizvoda i dr).

Industriju pića (eminentni su izvoznici vina, rakije, piva i drugih alkoholnih i bezalkoholnih pića) Beogradski region raspolaže značajnim poljoprivrednim zemljištem od oko 221 000 ha, što je 68 odsto ukupne teritorije Beograda.

Poljoprivredna preduzeća, zadruge i zemljoradnici raspolažu brojnom poljoprivrednom mehanizacijom i opremom. Beogradsko područje je značajno sa kapacitetima u primarnoj poljoprivrednoj i stočarskoj proizvodnji, kao i kapacitetima za preradu poljoprivrednih proizvoda.

Priprema i realizacija prolećne setve, program žetve i kupovine pšenice.

Izrada plana proizvodnje i kupovine tržišnih viškova osnovnih ratarskih kultura.

Pružanje pomoći i učestvovanje u procesu restrukturiranja i privatizacije preduzeća poljoprivredno-industrijske proizvodnje, posebno velikih agrarnih sistema.

Učestvovanje i organizovanje tradicionalnih manifestacija ''Smotra agrara'‘, ''Skup rekordera'' i drugih manifestacija i izložbi.

Sajmovi, seminari, edukacija.

Realizacija projekata.

Mr SVETOZAR KRSTIĆ

Udruženje industrije je organizovano po grupacijama i sekcijama :

ENERGETIKA I TELEKOMUNKACIJE METALSKA INDUSTRIJA, MAŠINOGRADNJA I BRODOGRADNJA HEMIJSKA I FARMACEUTSKA INDUSTRIJA TEKSTIL, KOŽA I OBUĆA INDUSTRIJA PAPIRA, GRAFIČKA INDUSTRIJA I IZDAVAČKA DELATNOST DRVNO- PRERAĐIVAČKA INDUSTRIJA

Industriju Beograda predstavlja 115 .

000 radnika zaposlenih u 7 društvenog proizvoda privrede Beograda .

.

948 preduzeća, koja ostvaruju 29 odsto

Povezivanje članica Udruženja sa strateškim i poslovnim partnerima i definisanje oblika saradnje radi učešće na realizaciji programa i projekata, posebno iz oblasti:

 saradnje sa međunarodnim, republičkim i regionalnim organima i organima lokalne samouprave,  zaštite životne sredine,  razvoja partnerstva privatnog i javnog sektora,

Sagladavanje ekonomskog položaja sektora industrije, kao i ekonomskog položaja grana i grupacija,

 učešće na stručnim skupovima,

Saradnja sa naučno istraživačkim institucijama, fakultetima, institutima i strukovnim organizacijama

kongresima, konferencijama i seminarima ,

u cilju:

 organizacija i zajednički nastup na    razvoja i implementacije inovativnih tehnologija, pronalazaka i zaštite intelektualnog prava vlasništva, se odnose na bezbednost i zaštitu zdravlja, edukacija, obrazovanje i obezbeđenje kadrova, promotivnim manifestacijama i sajmovima ,  razmatranje efekata zakonskih propisa i pokretanje inicijative za izmene i dopune.

UDRUŽENJE GRAĐEVINARSTVA I KOMUNALNE DELATNOSTI

sekretar

MIRJANA SIĆEVIĆ

dipl. pravnik e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2646 633 faks: +381 11 2642 029 Građevinarstvo se odvija kroz intenzivnu stambenu izgradnju, izgradnju javnih objekata, industrijskih objekata, putne i železničke mreže, naftovoda i gasovoda, žičara, tunela, aerodroma i luka, pristaništa, hidro i termo-energetskih objekata i dr. U strukturi društvenog proizvoda Srbije i Beograda, građevinarstvo učestvuje sa oko 10 odsto.

Objedinjavanje građevinskih preduzeća, projektnih organizacija, instalatera i komunalnih preduzeća radi zajedničkog nastupa i zastupanja interesa.

Povezivanje građevinara i poslovnih banaka u vezi kreditiranja i izgradnje stanova.

Aktivnosti na utvrđivanju i poštovanju kriterijuma za dobijanje licenci za izvođenje radova, i sprečavanje nelojalne konkurencije.

Iznalaženje mogućnosti za nastavak radova na projektima Direkcije za izgradnju stanova Republike Srbije, kao i projekata za regione zahvaćene elementarnim nepogodama.

Restrukturiranje velikih građevinskih preduzeća i njihova privatizacija. Saradnja sa Direkcijom za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda u iznalaženju lokacija potencijalnim investitorima.

Praćenje i uskladjivanje razvojnih programa u oblasti građevinarstva i industrije građevinskog materijala.

Analiziranje uslova privređivanja i ekonomskog položaja preduzeća iz sektora i po grupacijama.

Sudelovanje u izradi i primeni zakonskih rešenja

sekretar

ALEKSANDAR MILOŠEVIĆ

dipl. ekonomista e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2641 778 faks: +381 11 2642 029 Trgovina ima značajno mesto i ulogu u ukupnom privrednom razvoju Beograda, s obzirom na visoko učešće trgovine u društvenom proizvodu (26 odsto) i zaposlenosti (15 odsto).

Na području Beograda posluje 56.300 preduzeća i radnji trgovine u kojima je zaposleno preko 70.000 radnika.

Kapaciteti trgovine Beograda su:

26.300 prodavnica površine preko 3,5 mil. m 2 (maloprodajni objekti, robne kuće, supermarketi) 10 velikih trgovinskih centara Luka Beograd Beogradski sajam kvantaška pijaca U 14 hala Beogradskog sajma sadržano je 100 hiljada m 2 izložbenog i poslovnog prostora. Godišnje se održava preko 45 redovnih sajamskih manifestacija. Ponuda Beogradskog sajma dopunjuje se stalnom izložbom – Bazarom robe široke potrošnje.

Pored klasičnih, razvijaju se i nekonvencio nalni oblici trgovine (prodaja putem interneta, tv prodaja, kataloška prodaja, direktna prodaja i sl.).

Pomoć u sprovođenju svojinske transformacije.

Pomoć privrednim društvima na uvođenju sistema kvaliteta po zahtevima standarda JUS-ISO 9000, HCCP i sl.

Izrada i primena Strategije razvoja trgovine Organizovanje stručnih rasprava i seminara u cilju dopunskog osposobljavanja kadrova u trgovini, na primeni novih tehnologija, kao i boljoj organizaciji rada

sekretar

Mr DRAGOLJUB STEFANOVIĆ

dipl. inž. saobraćaja e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2642 855 faks: +381 11 2642 029

Prisutne potrebe za unapređenje postojećih uslova i razvoj saobraćaja i telekomunikacija su sastavni deo planova privrednih društava/preduzeća, organizacija i strateških dokumenta grada Beograda i Republike Srbije.

U aktivnostima Udruženja saobraćaja i telekomunikacija učestvuju sa konkretnim predlozima i sugestijama preduzeća/privredna društva, stručne i upravne institucije, ministarstava i Grada.

Saradnja i definisanje prioriteta u strateškim pravcima održivog i konkurentnog razvoja saobraćaja i telekomunikacija na nivou Grada i Republike Srbije.

Učešće u predlaganju i primeni zakonskih rešenja u svim oblastima saobraćajnog i telekomunikacionog sistema, koji se izrađuju i usklađuju sa novim konceptom i propisima Evropske unije.

Ušečće u razmatranju i primeni planskih akata - izmena i dopuna GUP-a Beograda '21 god.,Programa razvoja Koridora VII, X i drugih značajnih dokumenata.

Učešće u razvoju intermodalnog saobraćaja sa robnim centrima i terminalima na prostoru Beograda i Srbije Saradnje sa privrednim društvima/preduzećima i organizacijama na poboljšanju logističko špediterskih usluga i modernizaciji postupaka carinjenja na nacionalnom i globalnom tržištu Priprema programa vezano za energetsku racionalnost , efikasnost i zaštitu životne sredine.

Saradnja u pripremi i pronalaženju potencijalnih finansijskih institucija, fondova i partnera za realizaciju strateških projekata i programa u saobraćaju Aktivnosti na inoviranju stručnog znanja i iskustva u cilju poboljšanja rada i poslovanja privrednih društava, organizacija i celog saobraćajnog sistema Priprema i održavanje sednica, stručnih okruglih stolova i prezentacija aktuelnih tema iz oblasti saobraćaja i telekomunikacija na poboljšanju stanja i razvoju procesa i sistema U aktivnostima Udruženja saobraćaja i telekomunikacija izdvojena su određena aktuelna pitanja, razvoj programa i projekata, nacionalna i međunarodna saradnja koji predstavljaju zajednički interes za novi privredni i društveni razvoj Beograda i Republike Srbije.

sekretar

Mr GORAN JANKOVIĆ

Beograd ima izvanredne pogodnosti za razvoj turizma, a samim tim i ugostiteljstva, prvenstveno prirodne uslove, geografski i strateški položaj, razvijenu infrastrukturu, bogato kulturno-istorijsko nasleđe.

Beograd je grad muzeja i čuvenih ambijentalnih celina - Knez Mihailova ulica, Terazije, Trg Republike, Skadarlija, Zemunska tvrđava, Ada Ciganlija i dr.

Beograd je grad kulture, sa preko 20 pozorišnih scena i isto toliko koncertnih dvorana, kao i grad sporta. Grad predodređen za razvoj turističko-ugostiteljske privrede.

Udruženje koordinira i zastupa interese članica, odnosno preduzeća iz oblasti hotelijerstva, restoraterstva i turističkog poslovanja.

Ugostiteljsko-turističku infrastrukturu čine :

35 hotela, od kojih 3 iz svetski poznatih lanaca sa 5 zvezdica , 5 hotela sa 4 zvezdice, 7 motela, oko 2 .

000 ugostiteljskih objekata restoranskog tipa, visokog standarda, preko 1 .

500 turističkih agencija i biroa.

Pružanje i organizovanje stručne pomoći članicama radi poboljšanja i unapređivanja uslova privređivanja i razultata poslovanja.

Koordinacija i pomoć preduzećima u sprovođenju procesa privatizacije, osavremenjavanju menadžerskih timova i privlačenju investicija. Realizacija projekta znaka “Beogradski kvalitet" Privredne komore Beograda Organizovanje privrednih subjekata u okviru priprema značajnih sportskih i sajamskih manifestacija.

Učešće u izradi Strategije razvoja turizma.

Koordinacija i pružanje pomoći u primeni novih zakonskiih propisa Realizacija projekata – domaćih i međunarodnih.

sekretar

VERA DOSTANIĆ

dipl. ekonomista e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2641 355 faks: +381 11 2642 029 Udruženje finansijskih organizacija Privredne komore Beograda zastupa interese banaka, organizacija osiguranja , brokersko - dilerskih društava, fondova i privrednih društava koja se bave uslugama finansiranja. Članice Udruženja zapošljavaju oko 30.000 radnika na području Beograda.

Kontinuirano praćenje i sprovođenje mera ekonomske politike i njihovog dejstva na realni sektor, spoljnotrgovinsku razmenu , na cene i kurs dinara. U saradnji sa članicama pokretanje inicijative za izmenu postojećih i donošenje novih privredno-sistemskih mera.

Praćenje realizacije mera monetarne i fiskalne politike i njihovih efekata na opšte uslove privređivanja, naročito u okviru finansijskog sektora.

Saradnja sa državnim organima u pripremi i primeni propisa iz oblasti finansija.

Zastupanje, usklađivanje i zaštita zajedničkih interesa članica i iniciranje projekata za unapređenje saradnje realnog i finanisjskog sektora.

Organizacija prezentacija i sajamskih nastupa finansijskih organizacija i njihovih projekata usmerenih na razvoj saradnje sa sektorom malih i srednjih preduzeća i preduzetništva.

Organizovanje seminara, okruglih stolova i panel diskusija lokalnog i regionalnog karaktera radi edukacije zaposlenih, afirmacije najbolje prakse i razvijanja proaktivnog odnosa prema inovacijama u finansijskom sektoru i oblastima infrastrukture koje ga prate.

Koordiniranje rada Sekcije za razvoj faktoringa, Sekcije za razvoj lizinga i Sekcije institucionalnih investitora, koje rade u okviru Udruženja.

sekretar

DUŠAN RAKIĆ

dipl. inž. elektrotehnike e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2645 333 faks: +381 11 2642 029

Udruženje informatičke delatnosti

za privredu Beograda obezbeđuje savremenu poslovnu informatiku i računarske mreže za poslovnu komunikaciju partnera u zemlji i u svetu, za informatičke firme povoljan privredni ambijent za uspešno poslovanje u izgrađenoj tržišnoj konkurenciji, a za državu otvara put u informatičko društvo.

Udruženje je uvažilo Evropske trendove eEUROPE i eEUROPE+, koji su pravci razvoja integrisanja u Evropu.

Posebno se zalaže za sprovođenje Programa eSEEurope (2001. do 2004.). Aktivnosti u praćenju rada međunarodne komore ICC, u delu rada Komisije EBITT (E- Business, Information Technology and Telecommunications) i praktičnim radom u srpskom Nacionalnom komitetu. Stvaranje privrednog ambijenta za poslovanje informatičkih preduzeća, prvenstveno, aktivno učešće u kreiranju privredno-sistemskih propisa neophodnih u domenu informaciono-komunikacionih tehnologija

Zastupanje interesa informatičkih preduzeća u strateškim dokumentima razvoja zemlje Sagledavanje potencijala i konkurentnosti proizvoda i usluga u ICT oblasti, posebno u aplikativnom softveru, inženjering i konsalting uslugama Rad i inicijative u oblasti edukacije za sve nivoe obrazovanja i permanentnog usavršavanja, stručnjaka i korisnika, a posebno menadžera.

Uticaj na razvoj IS u domenu podrške planiranja korporativnih resursa i upravljanja resursima znanja, osnove za uspešnost preduzeća u budućnosti Doprinos razvoju poslovnih komunikacija Razvijanje odnosa saradnje i kooperativnosti u komorskom sistemu Promocija i marketing proizvoda i usluga preduzeća iz domena ICT

Objedinjavanje zajedničkih interesa i definisanja osnovnih ciljeva po temama koje su važne za sve članice Pružanje i organizovanje stručne pomoći članicama radi poboljšanja i unapređivanja uslova privređivanja i rezultata poslovanja Zastupanje interesa članica u definisanju sistemskih propisa i mera ekonomske politike kod nadležnih organa i institucija Zajednički nastup i afirmacija članica u poslovnoj zajednici Edukacija kadrova članica Udruženja

Udruženje socijalnih, društvenih i ličnih uslužnih delatnosti je organizovano po grupacijama:

Grupacija obezbeđenja, održavanja i čišćenja objekata Grupacija sportskih društava, sportskih objekata i igara na sreću Grupacija zdravstva i socijalne zaštite Grupacija kulture, medija i obrazovanja

Izrada informacija, analiza, studija o rezultatima poslovanja privrede, pojedinih sektora, grana i preduzeća.

Praćenje rezultata poslovanja grana i grupacija i iniciranje donošenja mera ekonomske politike, posebno kreditne, fiskalne, razvojne, na bazi efekata postojećih mera.

Izrada biznis-planova Praćenje stanja i sprovođenje strukturne transformacije privrede, posebno preduzeća nosioca razvoja u sektoru i u privredi Beograda.

Izrada analiza vezanih za restrukturiranje i povećanje konkurentske sposobnosti privrede preduzeća i proizvoda, od istraživanja tržišta do realizacije programa Indentifikacija i pomoć na realizaciji novih razvojnih – investicionih programa, od definisanja do ispunjenja tehničko tehnoloških i kreditnih zahteva.

Davanje informacija i potvrda o bonitetu.

sekretar

SANJA VASIĆ

dipl. sinolog e-mail: [email protected]

tel: +381 11 3625 145 faks: +381 11 2642 029 Analiza spoljnotrgovinske razmene privrede Beograda i države, ukazivanje na tendencije i predlaganje mera za unapređenje, Praćenje efekata propisa koji regulišu ovu oblast (spoljnotrgovinski režim, devizni, carinski, kreditni) i predlaganje izmena i dopuna radi unapređenja razmene i harmonizacije propisa sa EU, Iniciranje, podsticanje i unapređivanje najrazličitijih oblika saradnje beogradske privrede sa svetom radi povećanja izvoza i razvijanja viših oblika spoljnotrgovinskih aktivnosti, Organizovanje nastupa naše privrede prema inostranstvu, iniciranje, uspostavljanje i podsticanje bilateralnih i multilateralnih kontakata i saradnja sa međunarodnim organizacijama.

Promovisanje na inostranim tržištima potencijala grana, grupacija i privrednih društava Beograda, kroz razne oblike : publikacije, sajmov i , izložbe Uspostavljanje čvršće poslovne saradnje između beogradske privrede i dijaspore Pružanje informacija i pomoći u vezi sa propisima i davanje poslovnih informacija Informisanje domaćih preduzeća o mogućnostima korišćenja inostranih kredita i drugim oblicima finansiranja njihovih projekata i poslovnih poduhvata, promocija investicionih projekata i pronalaženje potencijalnih investitora

CENTAR ZA PRIVREDNO-PRAVNI SISTEM

sekretar

GORDANA GRUBOROVIĆ

dipl. pravnik e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2642 966 faks: +381 11 2642 029 Iniciranje donošenja novih i izmena i dopuna postojećih privredno-sistemskih propisa, u skladu sa potrebama privrede i zahtevima EU

AKTIVNOSTI CENTRA

Koordinacija aktivnosti na razmatranju privredno sistemskih zakona (organizovanje savetovanja, seminara, okruglih stolova i sl.) Simulacija - testiranje novih zakonskih rešenja iz oblasti privrednog prava radi predlaganja njihovog poboljšanja, izmena i dopuna Upoznavanje članica sa novim propisima, posebno iz oblasti autorskog prava, srodnih prava, prava industrijske svojine i drugim propisima značajnim za priključenje Svetskoj trgovinskoj organizaciji i EU.

Konsultantske usluge.

sekretar

VELIBOR PEŠIĆ

dipl. ekonomista e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2659 073 faks: +381 11 2642 029 Upoznavanje i edukacija lokalnih samouprava o značaju modela JPP i mogućnostima primene; Upoznavanje i edukacija lokalnih samouprava radi obezbeđivanja potrebnih sredstava za finansiranje kapitalnih izdataka izdavanjem municipalnih obveznica; Upoznavanje i edukacija članica Komore o tržištu kapitala, modalitetima razvoja tržišta hartija od vrednosti i pomoć u izdavanju i trgovanju HoV-a; Umrežavanje sa institucijama i asocijacijama fokusiranim na uspostavljanje partnerstva između javnog i privatnog sektora; Praćenje fondova EU, informisanje članica o mogućnostima korišćenja sredstava ovih fondova i povezivanje sa potencijalnim partnerima; Edukacija članica i podizanje kapaciteta i veština u upravljanju projektima finansiranim iz fondova EK; Zastupanje interesa članica Komore u oblasti korporativnog prava i podsticaj društvene odgovornosti korporacija za razvoj grada Beograda; Pružanje stručne pomoći u postupku privatizacije Razvoj Centra za javno-privatno partnerstvo (JPP) u saradnji sa Centrom za PPP Hrvatske i ekspertima iz Srbije.

sekretar

MILOŠ DOŠEN

dipl. ekonomista e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2659 073 faks: +381 11 2642 029 Praćenje poslovanja i pružanje stručne pomoći malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima (u daljem tekstu: MSPP) radi unapređenja njihovog rada i struke Pružanje stručne pomoći MSP u društvenoj svojini u privatizaciji.

Identifikacija i testiranje programa investicija u sektoru MSPP i pružanje pomoći u obezbeđivanju uslova za realizaciju.

Podrška razvoju MSPP u prioritetnim privrednim sektorima koji imaju najveći ekonomski potencijal: prerađivačka industrija, turizam i razvoj industrije softvera.

Podsticanje MSPP na uvođenju sistema kvaliteta, inovacija i menadžment veština i sposobnosti, a u cilju povećanja konkurentnosti MSPP .

Podsticanje promocija proizvoda i proizvodnih programa MSPP na sajmovima i specijalizovanim izložbama Pružanje pomoći MSPP u vezi sa obezbeđivanjem lokacija za izgradnju novih i proširenje postojećih pogona i veću dostupnost kredita za sektor MSPP Pružanje pomoći MSPP u poslovnom povezivanju sa partnerima u zemlji i inostranstvu i podsticanje prodaje proizvoda i usluga nabavkama i dr.) , bolje povezivanje velikih preduzeća i MSPP (kooperacija, franšizing, veće učešće MSPP u javnim Animiranje potencijalnih osnivača MSPP i pružanje pomoći prilikom osnivanja i otvaranja novih radnji i preduzeća Pružanje informacija od značaja za savremeno poslovanje MSPP (berza poslovnog prostora, ponuda kredita i kreditnih linija, berza opreme, kadrova i td.).

sekretar

VERA TOŠIĆ

dipl. ekonomista e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2643 774 faks: +381 11 2642 029

Sektor za ekologiju

Identifikovanje i realizacija programa u oblasti zaštite životne sredine.

Sektor za razvoj pronalazaštva i dizajna

Saradnja sa naučnim, stručnim institucijama i pronalazačima na poslovima tehničko tehnološkog razvoja i prestrukturiranja. Iniciranje i učestvovanje u realizaciji tehnoloških parkova, inovacionih centara i pilot projekata od interesa za privredu Beograda. Podsticanje pronalazaštva i dizajna u privredi i za privredu dodelom nagrada Komore.

sekretar

BARBARA STANIŠIĆ

dipl. andragog e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2642 966; 3679 472 faks: +381 11 2642 029

Sektor za unapređenje kvaliteta

Unapređenje efikasnosti rada Komore i njenih članova primenom standarda kvaliteta i sistema mendžmenta kvalitetom Koordinacija aktivnosti Komore u izradi i usklađivanju standarda i drugih tehničkih propisa Učešće i rad na primeni zakona i drugih propisa iz oblasti standardizacije, akreditacije, sertfikacije Obuka iz oblasti kvaliteta

Sektor za poslovno obrazovanje

Organizovanje poslovnog obrazovanja, javno i po programima, na zahtev Organizovanje profesionalnog obrazovanja i prakse za potrebe članova Komore Podsticanje i usmeravanje studenata ka privrednoj problematici dodelom nagrada Komore

Odeljenje za proveru i ocenjivanje kvaliteta

Izrada kriterijuma za ocenu i ocena kvaliteta usluge i proizvoda radi dodela znaka kvaliteta Komore “Beogradski kvalitet” Aktivnosti na sticanju ovlašćenja za ocenu i proveru usklađenosti sistema menadžmenta kvalitetom sa zahtevima međunarodnih standarda

sekretar

VLADIMIR VUKSANOVIĆ

dipl. inž. org. nauka e-mail: [email protected]

tel: +381 11 3625 - 141 faks: +381 11 2642 029 unapređivanje, razvoj i popularizacija oblasti industrijske i korporativne bezbednosti i upravljanja rizicima u privrednim subjektima; praćenje efekata na nivou privrede i preduzeća i iniciranje donošenja neophodnih mera za dalji razvoj oblasti industrijske i korporativne bezbednosti; saradnja s naučnim, privrednim i stručnim organizacijama i ustanovama u zemlji i inostranstvu; razvoj i jačanje partnerstva između javnog i privatnog sektora korporativne bezbednosti u Republici Srbiji. upoznavanje članica Komore sa novim propisima i podzakonskim aktima iz oblasti korporativne bezbednosti i srodnih tema koji uređuju ovu oblast; saradnja sa svim relevantnim subjektima u podizanju i ostvarivanju ukupne sigurnosti zajednice; priprema i organizоvanje stručnih skupovа, savetovanja, konferencije, edukacije i drugih aktivnosti na temu korporativne bezbednosti; promovisanje svih elemenata kulture korporativne bezbednosti, unapređenje i promocija njenog značaja i uticaja na privredu u celini;

rukovodilac sektora za informatiku

MILAN VLAHOVIĆ

dipl. matematičar e-mail: [email protected]

tel: +381 11 3629 330 faks: +381 11 2642 029 Primena savremene informacione tehnologije u privredi, sastavni je deo strategije i poslovne politike Privredne komore Beograda. S toga su i aktivnosti Centra su usmerene na održavanje i razvoj postojećeg informacionog sistema, kao i web sajta Komore, zatim na razvoj baza podataka, edukaciju za osnovno i dopunsko obrazovanje vezano za korišćenje novih tehnologija, kao i na učešće u projektnim aktivnostima Komore.

Održavanje i razvoj informacionog sistema Komore Formiranje i ažuriranje baza podataka Komore Administriranje i održavanje mreže, hardvera i softvera Prezentacije Komore, njenih članica na Internetu i Intranetu, drugim mrežama i na svim javnim nastupima Komore i članica Informatička obuka Informatička podrška seminarima, prezentacijama, sastancima u Komori ili za potrebe članica Komore Konsultantske usluge za članice Komore, ostala privredna društva, preduzetnike i fizička lica.

Statistička obrada podataka iz baza podataka Komore Saradnja sa članicama, kao i Info Centrima drugih komora, radi razmene informacija Prijem, obrada i odgovori na upite privrednih društava i pojedinaca

sekretar

MAJA STOŠKOVIĆ

dipl. ekonomista e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2642 638 faks: +381 11 2642 029 Zajednica opštih udruženja preduzetnika ili skraćeno Zajednica preduzetnika je oblik organizovanja beogradskih preduzetnika koji ima dugu tradiciju u Privrednoj komori Beograda.

U Zajednici trenutno postoji 19 opštih udruženja za područje grada Beograda, sa tendencijom stalnog rasta.

U Beogradu ima preko 78.000 preduzetnika, vlasnika trgovinskih, ugostiteljskih, zanatskih i drugih radnji, biroa i agencija, koje samostalno obavljaju delatnost. Na preduzetničkoj mapi Srbije (u kojoj ukupno ima oko 209.000 registrovanih preduzetnika) Beograd je zastupljen sa više od 24 odsto, uz dominaciju zanatsko-uslužnih i tercijarnih zanimanja.

Promoviše ideju udruživanja preduzetnika i radi na omasovljenju opštih udruženja i unapređenju njihovog rada; Bavi se zaštitom interesa privatnog sektora kroz poboljšanje uslova rada i poslovanja preduzetnika; Artikuliše zahteve preduzetnika i inicira uređenje pravnog okvira za njihovu delatnost; Sprovodi sve aktivnosti koje doprinose boljem poslovnom ambijentu i stimuliše edukaciju i razmenu informacija. Deo svoje delatnosti Zajednica ostvaruje i kroz Odbor, koji čine predstavnici svih opštih udruženja registrovanih u Privrednoj komori Beograda.

Zajednica opštih udruženja preduzetnika blisko sarađuje sa Skupštinom grada Beograda, organima lokalne samouprave, ministarstvima resorno nadležnim za pravno – ekonomska i privredna pitanja, Republičkim zavodom za tržište rada, organizacijama poslodavaca, kao i sa svim drugim vladinim i nevladinim agencijama i organizacijama koje mogu da pomognu u stvaranju boljeg poslovnog ambijenta. Zajednica delegira svoje predstavnike u Zajednicu preduzetnika Privredne komore Srbije.

Preduzetnici svih zanata – udružite se: ZAJEDNO SMO JAČI !

sekretar

MILICA ĆOSOVIĆ - KITIĆ

dipl. pravnik e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2644 800 faks: +381 11 2642 029

Negovanje dobrih poslovnih običaja je jedan od najznačajnijih zadataka sudova časti pri privrednim komorama.

Sud časti obrazovan je na svim nivoima komorskog organizovanja, a u Privrednoj komori Beograda postoji od 1913. godine. Sud časti broji 56 članova, koje bira Skupština Komore, na mandatni period od 4 godine.

Sud časti doprinosi:

jačanju savesnosti i poštenja u poslovnim odnosima, edukaciji i podizanju moralne svesti članica u poslovanju, zaštiti članica, potrošača i građana od nesavesnih privrednih subjekata, prevazilaženju nedostatka i pravnih praznina u zakonskoj regulativi, daje puni doprinos izgradnji adekvatnog privrednog ambijenta i uspešnosti privređivanja.

Svojim delovanjem Sud časti doprinosi rasterećenju redovnih i specijalizovanih sudova i bržem rešavanjem sporova.

povrede dobrih poslovnih običaja i poslovnog morala, nastalih u međusobnim poslovnim odnosima i u spoljnotrgovinskom poslovanju, povrede kojima se narušava jedinstvo tržišta ili se sprovode monopolističke radnje na tom tržištu, povrede kojima se nanosi šteta društvenoj zajednici, drugim članovima komore i građanima, izigrava duh i smisao zakona i drugih propisa ili ruši ugled zemlje u inostranstvu.

nelojalne konkurencije, špekulacija i povreda kojima se nanosi šteta potrošačima i drugim učesnicima u pravnom prometu, povreda odredaba statuta komore, Kodeksa poslovne etike, drugih opštih akata komore, odluka i zaključaka organa komore sa obavezujućom snagom i zbog neizvršavanja obaveza članica komore.

predsednik

Mr VELIMIR RADOJEVIĆ

dipl. inž. poljoprivrede e-mail: [email protected]

tel: +381 11 2642 688 faks: +381 11 2642 029

Zadružni savez organizuje i vodi 49 zemljoradničkih zadruga, 36 zanatskih i 44 zadruge drugih delatnosti.

Poljoprivredna proizvodnja u selima u privatnom sektoru organizovana je u 58 hiljada zemljoradničkih domaćinstava, od toga 51 hiljada se, pored primarne, ratarske, bavi i stočarskom proizvodnjom. Osim što snabdevaju 38 gradskih pijaca svežim voćem i povrćem, individualna seljačka domaćinstva značajnim delom (oko 60 odsto) podmiruju potrebe i prehrambene industije na područiju Beograda.

U zadružnom sektoru, zemljoradnici poseduju:

57 odsto stočnog fonda 85 odsto ukupne poljoprivredne mehanizacije koju čini 22 hiljada raznih tipova traktora 86 odsto površina pod voćnjacima 100 odsto vinograda

U 167 sela koja teritorijalno pokriva trinaest beogradskih opština, od ukupno 185 hiljada ha obradive površine, 80 odsto poseduju zemljoradnici.

Zadružni savez Beograda angažovan je na:

Pokretanju inicijativa i pružanju pomoći prilikom formiranja i konstituisanja specijalizovanih ili zadruga opšteg tipa Učešću u izradi plana proizvodnje osnovnih ratarskih kultura na području Beograda Izradi bilansa poljoprivrednih proizvoda i povezivanje zadruga sa prehrambenom industrijom Pružanju pomoći na izradi investicionih projekata i biznis planova u zadrugama Ostvarivanju uticaja na izgradnju i poboljšanje agrarne politike, posebno u domenu pariteta cena, poreske politike i slično Stručnom obrazovanju i edukaciji zemljoradnika i poljoprivrednih stručnjaka zaposlenih u zadrugama.

Beograd, glavni grad Srbije i centar Jugoistočne Evrope, ima značajne potencijale u svim delatnostima koji mu daju atribut moderanog grada, poželjanog za savremen život i stvaralaštvo. Sa oko 1,6 miliona stanovnika (21 odsto stanovnika Srbije) i preko 570.000 zaposlenih, Beograd predstavlja ne samo sedište državnih organa i institucija, već i turistički, trgovački, industrijski, saobraćajni, finansijski, kulturni, naučni i obrazovni centar.

Područje Grada Beograda je administrativno podeljeno na 17 opština: Čukarica,

Voždovac, Vračar, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad, Zemun, Zvezdara, Barajevo, Grocka, Lazarevac, Obrenovac, Mladenovac, Sopot i Surčin.

Privredni potencijal Beograda čine, pre svega, 47.867 privrednih društava i preko 56.000 preduzetnika, koji obavljaju privrednu delatnost.

U strukturi privrede, posmatrano po važnijim ekonomskim indikatorima (ukupan prihod, dobit), dominantno je učešće industrije, trgovine, finansijskih i drugih usluga, saobraćaja, telekomunikacija i građevinarstva. Sa učešćem u društvenom proizvodu i u broju zaposlenih, od preko 30 odsto, Beograd ima odlučujući uticaj na privredni život Srbije. To je prednost, ali i obaveza, da realizujući pozitivne promene u privrednom i ukupnom životu utiče na brži razvoj i viši standard života .

100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% Beograd Srbija

100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% UKUPNA RAZMENA IZVOZ UVOZ SRBIJA BEOGRAD DEFICIT

90000 80000 70000 60000 50000 40000 30000 20000 10000 0

Društvena svojina Mešovita svojina Privatna svojina Državna svojina Zadružna svojina

250000000 200000000 150000000 100000000 50000000 0

1 Poljoprivreda, lov i šumarstvo Vađenje ruda i kamena Prerađivačka industrija Proizv. i snabd. el. en., gasom i vodom Građevinarstvo Trgovina na vel. i malo, opravka mot. voz.

Hoteli i restorani Saobraćaj, skladišt. I veze Aktivnosti u vezi sa nekret, iznajmlj. I posl.

akt.

120 100 80 60 40 20 0 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

42% 10% 48%

Vađenje ruda i kamena Prerađivačka industrija Proizv. I distrib. el. en., gasa i vode

5% 2% 22% 14% 2% 5% 3% 46%

Industrija i rudarstvo Poljoprivreda i ribarstvo Šumarstvo Vodoprivreda Građevinarstvo Saobraćaj i veze Trgovina

RADNJE, 115.702

PRAVNA LICA, 461.203

90000 80000 70000 60000 50000 40000 30000 20000 10000 0

Energija Intermed.proizvodi osim energije Kapitalni proizvodi Trajni proizvodi za široku potrošnju Netrajni proizvodi za široku potrošnju Ostalo Energija Intermed.proizvodi osim energije Kapitalni proizvodi Trajni proizvodi za široku potrošnju Netrajni proizvodi za široku potrošnju Ostalo

100% 80% 60% 40% 20% 0%

SRBIJA BEOGRAD