LPP Kolföreningar 2 och 3

Download Report

Transcript LPP Kolföreningar 2 och 3

Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Kolföreningar 2 och 3
Termin:
Vt år 8
Kemi
Syfte. Varför ska vi arbeta med det här?
Vi ska arbeta med arbetsområdet för att
- utveckla förmågan att genomföra systematiska undersökningar i kemi
- använda kemins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara kemiska samband i samhället,
naturen och inuti människan
Mål. Det här ska du lära dig
Du ska
- veta vilka grundämnen som ingår i alkoholer, organiska syror och estrar
- kunna ge exempel på alkoholers namn, formel, användning och egenskaper
- kunna namnge några organiska syror, formel, användning och framställning
- ha kunskaper om estrar
- veta vad en katalysator har för funktion vid kemiska reaktioner
- ha kunskaper om kemiskt tekniska produkter av betydelse för vardagslivet
- ha kunskaper om kolhydrater, fetter och proteiner samt dess betydelse för hälsan
- kunna analysera livsmedel (påvisa socker, stärkelse och protein)
- ha kunskap om kemiska processer i människokroppen
- veta hur man tillverkar tvål och veta hur tvättmedel fungerar
Centralt innehåll. Det här kommer du att få undervisning om
- Kolatomens egenskaper och funktion som byggsten i alla levande organismer. Kolatomens kretslopp.
- Innehållet i mat och drycker och dess betydelse för hälsan. Kemiska processer i människokroppen, till
exempel matspjälkning.
- Systematiska undersökningar. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och utvärdering.
- Separations- och analysmetoder, till exempel destillation och identifikation av ämnen.
- Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter.
Camilla Liljegren 2013-01-07
Utskriven 2013-01-16
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Kolföreningar 2 och 3
Termin:
Vt år 8
Kemi
Arbetsgång. Så här kommer vi att arbeta
- Intro: Repetition av kolföreningar 1 och genomgång av alkoholer, syror och estrar.
ALKOHOLER - SYROR - ESTRAR
- Läs om alkoholer, organiska syror och estrar i Lpo bok 2, kapitel ”Alkoholer- syror-estrar” s. 20 – 25.
- Nitroglycerin är en ester. Ta reda på mer om nitroglycerin, dynamit och Alfred Nobel. Skriv och lämna in.
- Arbeta med studieuppgifter till kapitlet. Lpo-boken.
- I labbet: Diskussionsuppgift som du får av din lärare vid lektionen.
- Genomgång av kolhydrater, fetter och proteiner. Matens betydelse för hälsan och kemiska reaktioner i
människokroppen.
KOLHYDRATER
- Läs om Kolhydrater i Lpo bok 2, kapitel ”Vardagens kemi” s. 33-34.
- Laboration, Trommers prov, Lpo s. 43.
- Laboration, Undersökning av stärkelse, Lpo s. 45.
- Skriv och lämna in laborationsrapporter.
FETTER
- Läs om Fetter i Lpo, bok 2 s. 35 – 36.
- I labbet: Diskussionsuppgift som du får av din lärare vid lektionen.
PROTEINER
- Läs om Proteiner i Lpo bok 2 s. 36 – 37.
- Laboration, Reagens på protein, försök 1 Lpo s. 48.
- Skriv och lämna in laborationsrapport.
MAT
- Läs om tillsatser i mat och förvaring av mat, läs sidan 38 + s. 76 - 77 i Lpo.
KEMIKALIER I HEMMET
Tvätt, rengöring och kosmetika.
- Om du vill: Laboration, Tvåltillverkning, Lpo s. 50.
- Läs 39 – 41 i Lpo bok 2.
- Ta reda på hur tvättmedel fungerar.
- Arbeta med studieuppgifter till kapitlet. Lpo-boken.
- Läs på arbetsområdet.
Camilla Liljegren 2013-01-07
Utskriven 2013-01-16
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Kolföreningar 2 och 3
Termin:
Vt år 8
Kemi
Redovisning. Så här kommer du att redovisa dina kunskaper
Du kommer att redovisa genom:
- Diskussioner
- Laborationsrapporter
- Laborativ redovisning
- Skriftlig redovisning
Bedömning.Så här kommer dina kunskaper att bedömas
- Hur väl du kan samtala om och diskutera frågor som rör ... hälsa ... och skiljer då fakta från värderingar.
- Hur väl du formulerar ställningstaganden och hur du motiverar dina åskiter och påståenden.
- Hur väl du för en diskussion.
- Hur laborationerna planeras och genomförs.
- Hur laborationen analyseras, tolkas och kopplas till teori.
- Hur laborationen dokumenteras.
- Dina kunskaper om materiens uppbyggnad, oförstörbarhet och omvandlingar och andra kemiska
sammanhang och hur de används.
- Hur dina kunskaper kopplas till verkligheten.
Camilla Liljegren 2013-01-07
Utskriven 2013-01-16
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Kolföreningar 2 och 3
Termin:
Vt år 8
Kemi
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Genomföra och planera
laboration
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
bidra till att formulera
enkla frågeställningar och
planeringar som det går att
arbeta systematiskt utifrån.
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
formulera enkla
frågeställningar och
planeringar som det efter
någon bearbetning det
går att arbeta systematiskt
utifrån.
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
formulera enkla
frågeställningar och
planeringar som det går att
arbeta systematiskt utifrån.
Utrustning och säkerhet
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert och i huvudsak
fungerande sätt.
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert och ändamålsenligt
sätt.
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert, ändamålsenligt
och effektivt sätt.
Resultat och slutsats
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då enkla slutsatser med
viss koppling till kemiska
modeller och teorier.
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då utvecklade slutsatser
med relativt god koppling
till kemiska modeller och
teorier.
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då välutvecklade
slutsatser med god
koppling till kemiska
modeller och teorier.
Rimlighet i resultat,
förbättringar och felkällor
Eleven för enkla
resonemang kring
resultatens rimlighet och
bidrar till att ge förslag på
hur undersökningarna kan
förbättras.
Eleven för utvecklade
resonemang kring
resultatens rimlighet och
ger förslag på hur
undersökningarna kan
förbättras.
Eleven för välutvecklade
resonemang kring
resultatens rimlighet i
relation till möjliga
felkällor och ger förslag
på hur undersökningarna
kan förbättras och visar på
nya tänkbara frågeställningar att undersöka.
Rapport
Eleven gör enkla
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Eleven gör utvecklade
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Eleven gör välutvecklade
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Områdeskunskaper
Eleven har grundläggande
kunskaper om materiens
uppbyggnad ..... och andra
kemiska sammanhang och
visar det genom att ge
exempel på och beskriva
dessa med viss
användning av kemins
begrepp, modeller och
teorier.
Eleven har goda
kunskaper om materiens
uppbyggnad ----- och andra
kemiska sammanhang och
visar det genom att
förklara och visa på
samband inom dessa med
relativt god användning av
kemins begrepp, modeller
och teorier.
Eleven har mycket goda
kunskaper om materiens
uppbyggnad ----- och andra
kemiska sammanhang och
visar det genom att
förklara och visa på
samband inom dessa och
något generellt drag med
god användning av kemins
begrepp, modeller och
teorier.
Resonemang
Eleven kan föra enkla och
till viss del underbyggda
resonemang om kemiska
processer i levande
organismer ---- och visar då
på enkelt identifierbara
kemiska samband i
naturen.
Eleven kan föra
utvecklade och relativt
väl underbyggda
resonemang om kemiska
processer i levande
organismer ------och visar
då på förhållandevis
komplexa kemiska
samband i naturen.
Eleven kan föra
välutvecklade och väl
underbyggda resonemang
om kemiska processer i
levande organismer ----och vatten och visar då på
komplexa kemiska
samband i naturen.
Camilla Liljegren 2013-01-07
Utskriven 2013-01-16
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Kolföreningar 2 och 3
Termin:
Vt år 8
Kemi
Nivå 1
Se samband
Eleven undersöker hur
några kemikalier och
kemiska processer
används i vardagen och
samhället och beskriver då
enkelt identifierbara
samband och ger exempel
på energiomvandlingar och
materiens kretslopp.
Camilla Liljegren 2013-01-07
Utskriven 2013-01-16
Nivå 2
Eleven undersöker hur
några kemikalier och
kemiska processer
används i vardagen och
samhället och beskriver då
förhållandevis komplexa
samband och förklarar och
visar på samband mellan
energiomvandlingar och
materiens kretslopp.
Nivå 3
Eleven undersöker hur
några kemikalier och
kemiska processer
används i vardagen och
samhället och beskriver då
komplexa kemiska
samband och förklarar och
generaliserar kring
energiomvandlingar och
materiens kretslopp.