File - Mari-Liis Kesküla e

Download Report

Transcript File - Mari-Liis Kesküla e

  Eduka hambaravi tagab õige materjalivalik ja selle vastupidavus manipulatsioonidele. Nõuded stomatoloogilistele materjalidele: › ei tohi lahustuda süljes ega teistes suhu võetavates vedelikes › › › › › ei tohi olla toksiline ega põhjustada allergiat peab olema tagatud hea adhesioon emailile ja dentiinile hästi käsitletav dentiinile ja emailile lähedane soojuspaisumistegur, kõvadus, soojusjuhtivus optimaalne tugevus, kõvadus, kulumiskindlus, korrosioonikindlus, plastsus, elastsus jne...

   Mehaanilised omadused: › tugevus › › kõvadus plastsus Elastsus › Soojuslikud omadused: › soojusjuhtivus › › › soojuspaisumine kootumine tihedus Optilised omadused ehk esteetilisus › Värvus › › Metamerism Läbipaistvus/poolläbipaistvus/läbipaistmatus

Edukas restauratsioon sõltub lisaks materjalivalikule ka koe biofüüsikalistest parameetritest.

Parameeter

Survetugevus Purunemispinge Tõmbetugevus Knoopi kõvadusarv Soojuspaisumis tegur Soojusjuhtivus tegur Tihedus Youngi moodul

Email

0,25 GN/m² Väiksem (st vähem sitke) 0,04 GN/m² 250-500 12 x10 -6 1/K 0,92 2,8x10³ kg/m³ 76,5 GN/m²

Dentiin

0,25 GN/m² Suurem 0,04 GM/m² 50-70 7,5x 10 -6 1/K 0,59 2,0x10³ kg/m³ 20,8 GN/m²

  

Materjali võime vastu panna kohalikule plastsele deformatsioonile.

Stomatoloogias oluline hammaste ülesehitamisel komposiidiga ja proteesitööde korral.

Näites:

› › Liiga madala kõvadusega materjal kulub emailiga kontaktis olles kiiremini.

Liiga suure kõvadusega (üle 343 kg/mm²) materjalid kulutavad emaili.

     Materjali võime purunemata taluda koormust.

Tõmbe-, surve-, painde- ja väändetugevus.

Paindeomadused olulised juurekanaliinstrumentide, süstlanõelte, kinnitusklambrite puhul.

Survetugevust testitakse amalgaamide ja tsementide võrdlemiseks ning jäljendmaterjalide kvaliteedi määramiseks.

Väändetestid instrumentide testimiseks.

     Materjali omadus deformeeruda välise jõu mõjul purunemata ning jõu kadumisel säilitada deformeerunud kuju.

Näiteks vahad ja vaigud on termoplastsed. Kasutatakse hambumuskõrguse mõõtmiseks, hambumusvallide tegemiseks, individuaallusikate servade täpsustamiseks.

Miinused: soojuspaisumise tõttu võivad dimensioonid muutuda, suust eemaldamisel võivad deformeeruda.

Jäljendmaterjalid peavad protseduuri ajal olema plastilises või vedelas olekus. Füüsikaline muutus, keemiline reaktsioon või polümerisatsioon muudavad vedelad materjalid elastseteks või plastseteks jäljenditeks.

 

Materjali omadus taastada oma kuju pärast deformeeriva jõu eemaldamist. Hambaravis on hea elastsusega nt osad jäljendmaterjalid.

› Nt alginaat, elastomeerid (polüsulfiid, silikoonid).

› Mitte-elastsed on kips, termoplastilised jäljendmaterjalid, Zn-oksiid eugenool.

   Iseloomustab soojuse kandumist ühest osast teise paigalseisvas aines.

Stomatoloogias oluline sügavate kaviteetide korral, kui pulbiruum on lähedal. Head soojusjuhid võivad anda valuaistingu, suurenenud tundlikkuse ja põhjustada pulbinekroosi.

Metallid on paremad soojusjuhid kui mittemetallid › Nt suur kuldkroon või amalgaamtäidis pulbi lähedal võivad olla patsiendile valutundlikud.

› Pulbi isoleerimiseks on head tsemendid, sest nad on halvad soojusjuhid.

   Keha soojendamisel tema mõõtmed muutuvad. Seda iseloomustatakse ruum- ja joonpaisumisteguriga. Oluline jälgida komposiitmaterjalide koostamisel, kus kasutatakse koos kahte või enamat väga erinevat materjali. Erinevatel materjalidel varieerub joonpaisumistegur väga suures vahemikus ning vead võivad viia purunemiseni. Nt hambaemail puruneb kui külmale jäätisele juua peale kuuma kohvi või teed. Portselanist hambakroon võib praguneda, tekivad mikropraod.

Materjal

Hambaemail Dentiin Amalgaam Komposiit Silikaattsement Modelleerimisvaha

Joonpaisumistegur 10 1/K

11,4 8,3 22,1-28 35 7,6 350,0

      Temperatuuri toimel materjali dimensionaalsete mõõtmete vähenemine.

Toimub üheaegselt nii hambakudedes kui täidises. Pidev temperatuurimuutuste kordamine võib viia täidise ja hambavahelise sidususe katkemisele. Tulemuseks on mikrolekked ja sekundaarne kaaries.

Täidise püsimise seisukohalt on oluline, et täidise kõvastumiskootumine ei ületaks adhesiivi kinnitustugevust hambakudede külge. Kootub vaik, mitte filler. Praegu kasutatakse juba selliseid vaikude kombinatsioone, mis on aidanud nende kootumist vähendada. Mida vähem vaiku, seda parem kulumiskindlus.

Jäljendmaterjalide kootumine (mõnel juhul vajalik kiire transport laborisse!)

    Mida enam täiteainet (fillereid), seda väiksem on materjali kootumine.

Voolavad komposiidid on madala viskoossusega, täiteaine sisaldus väiksem. Seetõttu on nende kulumiskindlus ja tugevus halvemad. Soovitatav kasutada alusmaterjalina. Valgub hästi laiali ja haakub adhesiiviga, aidates kaasa tiheda seose tekkimisele. Komposiitmaterjalide koormustaluvus on 2x suurem kui ionomeeridel. Poleeritavus- mida väiksemaid osakesi komposiit sisaldab, seda parem poleeritavus. Kui on suuremad osakesed, siis jääb pind ebatasasem. Nanofilleritega ja mikrofilleritega saavutatakse parim poleeritavus. Charisma Classic Estelite Quick

Fillerite sisaldus

61% (0,005-10 μm) 71% (0,1-0,3 μm) Relyx (tsementeerimiseks) 65% (12,5 μm) Voco x-tra fil ESPE Filtek Z250 Venus Bulk Fill Estelite Flow Quick 70,1% 60% (0,01-3,5 μm) 38% (0,02-5 μm) 53% (0,02-0,3 μm)

  Erinevad materjalide (metallid, plastid, keraamika) grupid erinevad üksteisest tiheduse poolest.

Kaariese Rö diagnostika põhineb hamba kõvakudede tiheduse vähenemisel. Kaariesekolle laseb röntgenkiiri läbi ning pildil paistab karioosne ala tumedam.

Materjal

Polüetüleen Kroom Alumiinium Kuld Elavhõbe Email Dentiin

Tihedus kg/m³

950 7200 2700 19 280 11 340 2,8 2,0

       Hamba restauratsioonil oluline värvivalik.

Hamba värvus oleneb emailikihi paksusest ja läbikumava dentiini värvusest. Ülesehitusel kasutada mitut värvust (opaakne toon+transparentne).

Kasutusel ka erinevad pigmentvärvid, mis neelavad valgust selektiivselt. Metamerism- erinevates valgustes paistab restauratsiooni toon erinev. Hambaravis hõõglamp kombineeritud päevavalguslambiga. Hambaemail ja hammast ümbritsevad koed poolläbipaistvad. Hambakoe ja restauratsiooni värvusi võrreldakse CIE värvussüsteemiga.