(בינאום) במערכת החינוך בישראל
Download
Report
Transcript (בינאום) במערכת החינוך בישראל
השימוש במאגרי מידע דיגיטליים
כמסייעים למורה ככלי פדגוגי בעבודתו
שרון כלימי ,ענת כהן ,רפי נחמיאס
כנס מיט"ל
יולי 2012
OER: Open Educational Resource
צמיחה מתמשכת של חומרי-למידה ( )OERבמאגרי מידע ברשת עם
דגש על פתיחות החומרים ,נגישותם וזמינותם
מגמות שיתוף ושימוש חוזר בחומרי-למידה
והזדמנות אסטרטגית לשיפור איכות ההוראה והלמידה.
מאגרים לחומרי למידה ברשת
פלטפורמה לשיתוף משאבים
מאגרים לחומרי למידה ברשת
פלטפורמה לשיתוף משאבים
תרומה
•הנגשת משאבים (חומרי-למידה עם קוד פתוח ,מערכי שיעור ,ספרי
לימוד ,משחקים ,תוכנות.)...
•השכלה נגישה יותר.
•עידוד תרבות משותפת של למידה גמישה ושיתופית,
יצירה ושיתוף פעולה ,הנחוצים בעידן בו הידע דינמי.
אנשי חינוך המפתחים ומשתפים משאבים חינוכיים יוצרים
עולם ,שבו כל אחד ואחד יכול לתרום למכלול הידע.
השימוש במאגרי המידע בחינוך
הפוטנציאל קיים ,התועלות רבות,
אולם ,מחקרים מוכיחים כי השימוש החוזר בחומרי
הלמידה הינם נמוכים יחסית (.)Hilton, Lutz, & Wiley, 2012
אנשי חינוך רבים
-אינם מודעים למאגרים.
אינם משוכנעים בתועלת שלהם. חוששים מבלבול ,בזבוז זמן ומקושי בהערכת איכותואמינות המידע ובניהולו.
מטרת המחקר
שאלות המחקר
(א) באלו מאגרי מידע משתמשים המורים?
(ב) איך המורים משתמשים במאגרי מידע לימודיים?
(ג) מה המורים תורמים למאגרי המידע?
(ד) מהי תרומת ההשתלמות/ההדרכה שקיבלו על
השימוש במאגרי מידע?
אוכלוסיית המחקר
נבחרו 43מורים משלושה בתי-ספר:
.1השימוש במאגר מוטמע ומהווה חלק מהתרבות
הארגונית והפדגוגית בבית-הספר.
.2השימוש במאגר לא הוטמע כחלק מהתרבות
הארגונית והפדגוגית.
.3לא קיים מאגר מקומי.
***ההבחנה בין בתי-הספר בוצעה בהתאם לדוחות מרכז התקשוב האזורי
מהלך המחקר
• הועבר שאלון ב google docs -ל 15 -מורים
אקראיים מכל אחד מבתי הספר (.)N=45
קישור לשאלון
דוגמה לקבלת הנתונים בgoogle docs -
• התקיים ראיון עומק חצי מובנה עם שישה מורים
(שני מורים מכל בית ספר)
ממצאים
מאגרי המידע בהם משתמשים המורים
ממצאים
שימוש במאגר המקומי בבתי הספר
ממצאים
שימוש המורים במאגרי מידע
ממצאים
תרומה למאגרי מידע
40%
תורם
לא תורם
משתמש במשאבים במאגרים ומפיץ
לעמיתים
56%
60%
50%
40%
33%
במידה מועטה
21%
30%
במידה בינונית
במידה רבה
20%
10%
0%
במידה מועטה
במידה בינונית
במידה רבה
60%
ממצאים
תרומה למאגרי מידע על פי בתי ספר
ממצאים
החומרים הנתרמים למאגרי המידע בבתי הספר
•נמצאו הבדלים מובהקים בנוגע למידת התרומה בין בתי הספר.
בנוגע לסוגי החומרים ההבדלים נמצאו מובהקים רק בנוגע לתרומת דפי עבודה ()t(28)= 2.31, p < .05
• ולמבחנים () t(28)= 2.73, p < .05
ממצאים
עמדות מורים באשר להדרכה/השתלמות ושימוש במאגרים בבתי הספר
תובנות ומסקנות-
מאגרי מידע בהם משתמשים המורים
.1המורים השתמשו במאגרים מקומיים (הסוג הראשון)
מאגרים של משרד החינוך (פורטל התוכן החינוכי ,מרכז מורים למתמטיקה ,ראמ"ה) מאגרים של ספקי תוכן (כותר ספרי לימוד ,בריינפופ) מאגרים בית ספריים .1השימוש המירבי הוא ב:
מאגר המידע הבית ספרי שפותח ע"י צוות ההוראה מאגר ראמ"ה ,המספק למורים חומרי מדידה והערכה. .2השימוש המועט הוא בפורטל התוכן החינוכי
-
תובנות ומסקנות
תרומת המורים למאגרי מידע
• בהמצאות מאגר בית ספרי מעורבות הקהילה
ותרומתה למאגר גבוהה יותר.
• האובייקטים שנתרמים הינם מגוונים* ונגזרים
מתוכנית הלימודים הכללית ומתוכניות ייחודיות
לבית הספר.
*
יומני חקר ב ,Google Docs -סרטונים ,מטלות צפייה ,תיעוד תהליך בתמונות,
מצגות ,קישורים וטפסים ונהלים המשמרים את הידע הארגוני ,לדוגמה :תיק
מנהל ,מיפויים ,תכנון שנתי.
תובנות ומסקנות-
תרומת ההשתלמות/ההדרכה על השימוש
ישנה חשיבות להדרכה בתהליך ההטמעה בדגש על:
• חשיפה למאגרי מידע שונים.
• הלימה בין תכני הסדנה לביצוע בשטח.
• פיתוח יכולת לשימוש חוזר במשאבים לצורך בנייה של דגמי הוראה והערכה.
• מתן מענה להטרוגניות של המורים.
ההדרכה אפקטיבית יותר כאשר מוטמע מאגר מידע בבית הספר
וכאשר לצוות הניהול של בית הספר יש מעורבות בתכנון ההדרכה
ותכניה.
!תודה רבה
[email protected]