Potravinársky priemysel

Download Report

Transcript Potravinársky priemysel

Potravinársky priemysel patrí pod rezort Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky

Minister : prof. Ing. Ľubomír JAHNÁTEK, CSc.

   potravinársky priemysel je úzko spätý s poľnohospodárstvom je to spracovateľské ekonomické odvetvie, ktoré sa zaoberá spracovaním poľnohospodárskych výrobkov z takzvanej prvovýroby hromadným spôsobom a masovou výrobou potravín zabezpečuje prevzatie, skladovanie a spracovanie poľnohospodárskych produktov, vyrába potravinárske výrobky a zúčastňuje sa na zásobovaní obyvateľstva potravinami  Dnes potravinársky priemysel organizačne členíme na 15 odborov: 1) mliekarenský, 2) mäsový, 3) hydinársky, 4) mlynsko-pekárenský, 5) cukrársko - pečivársky, 6) cukrovarnícky, 7) škrobárenský, 8) konzervárenský, 9) mraziarenský a rybný, 10) tukový a kozmetický, 11) liehovarnícky, 12) pivovarsko-sladovnícky, 13) vinársky, 14) nealkoholické nápoje, 15) tabakový.

 Výroba má hromadný charakter – realizácia vyrobenej rovnorodej produkcie vo veľkom rozsahu (výroba múky, piva, mlieka, cukru, atď.

 Potravinársky priemysel je bezprostredne závislý od poľnohospodárskej výroby.

 Potravinársku výrobu ovplyvňuje sezónnosť v dodávaní suroviny a tiež určitá sezónnosť v samotnej spotrebe výrobkov (napr. nápoje).

 V podstate takmer všetky produkované potravinárske výrobky a polotovary, suroviny majú veľmi krátku životnosť, čo si vyžaduje rýchle spracovanie, rýchlu dopravu  Potravinárska výroba kladie značné nároky na kvalitu a hygienu výrobkov a polotovarov (ide najmä o vodu).

 V porovnaní s ostatnými odvetviami priemyslu má potravinárska výroba osobitné nároky na obalovú techniku pre zachovanie kvality výrobkov.

Najvýznamnejší dodávatelia na SR v rôznych odvetviach potravinárskeho priemyslu:

        1.Výroba cukru - Trnava, Sereď, Sládkovičovo, Šurany, Dunajská Streda (Juhocukor a. s.), Považský cukrovar a. s. Trenčianska Teplá, ktorý je najstarším cukrovarom na Slovensku. Silnú konkurenciu výrobe cukru na Slovensku vytvára dovoz cukru z Českej republiky a trstinového cukru z Karibiku.

2. pivovarníctvo Bratislava (Stein), Hurbanove (Zlatý Bažant), Topoľčanoch (Topvar). Ďalšie pivovary sú v Banskej Bystrici (Urpín), Rimavskej Sobote (Gemer), Martine (Martiner), Bytči (Popper), Nitre (Corgoň), Veľkom Šariši (Šariš), Košiciach (Cassovar. Najstarším slovenským pivovarom je pivovar vo Vyhniach (Steiger).. Vlastníkom pivovarov v Hur-banove, Nitre, Martine a Rimavskej Sobote je holandská spoločnosť Heineken. Pivovarníctvo sa na produkcii potravinárskeho priemyslu podieľa 14% 3. liehovarnícky priemysel- Spišská Nová Ves, Levoča a Liptovský Mikuláš (St. Nicolaus a. s., Liptovský Mikuláš).  GAS Familia, s.r.o. Stará Ľubovňa,,Imperator s.r.o., Trenčín ,OLD HEROLD s.r.o. Trenčín Na výrobe nealkoholických nápojov má dominantné postavenie nadnárodná spoločnosť Coca-Cola.

Mäsokombináty - sú v Nitre, Trnave, Púchove, Zvolene, Lučenci, Rimavská Sobota.

Mliekárenstvo - Okrem veľkých mliekární celoštátneho významu napr. Rajo a. s. Bratislava, pôsobí na Slovensku viac ako 30 menších mliekární regionálneho významu.

 Levmilk – Levické mliekarne a. s. v Leviciach,TAMI – Tatranská mliekareň a. s. v Kežmarku,MILSY a.s. v Bánovciach nad Bebravou.

 MECOM a.s. Humenné, Mlyny a pekárne sú sústredené v hlavných obilninárskych oblastiach Slovenska (Trnava, Nitra, Piešťany).

s.r.o. Šenkvice, Mlyn Pohronský Ruskov a.s. Mlyn Sládkovičovo a.s. Sládkovičovo, MLYN TRENČAN spol. s.r.o. Trenčianska Turná.

 Framipek, Výroba čokolády je v Bratislave, Trnave (Jacobs Suchard – Figaro a. s.) a Trebišove (Deva). Mliečnočokoládové výrobky produkuje Nestlé – Food a. s. Prievidza.

Spracovanie vína sa sústredilo do regiónov produkujúcich hrozno. Najväčšie vinárske závody na Slovensku sú v Modre, Pezinku, Rači a Bratislave (malokarpatský región) a v Slovenskom Novom Meste (Tokaj). Šumivé vína vyrába Sereď. Časť produkcie ide na export (Vinárske závody Topoľčianky s.r.o., VÍNO NITRA spol. s.r.o. v Nitre, Víno Masaryk s.r.o. Skalica, Agro-Movino s.r.o. Veľký Krtíš)

1. COOP JEDNOTA SD, Vranov n /Topľou 2.

COOP JEDNOTA SD, Michalovce

3.

COOP JEDNOTA SD, Prešov

Nám. slobody 79, 093 01 Vranov n /Topľou

Obchodná 2, 071 20 Michalovce Konštantínova 3, 081 77 Prešov

76,5

76,3 75,8

47.

BILLA, spol. s r. o., Bratislava 48.

KON-RAD, spol. s r. o., Bratislava

49.

LIDL, v. o. s., Bratislava

Bajkalská 19/A, 821 02 Bratislava

Cesta na Senec 15725/24, 830 06 Bratislava Ružinovská 1/E, 821 02 Bratislava

46,0

35,4 16,4

 Potravinárska komora Slovenska (PKS) žiada poslancov Národnej rady SR, aby nepodporili návrh Renáty Zmajkovičovej, ktorým chce obmedziť predaj takmer všetkých potravín v školských bufetoch. Schválenie návrhu v rámci školského zákona ako je predložený na rokovanie Národnej rady SR spôsobí zákaz predaja aj takých potravín, ktoré v žiadnom prípade nie je možné považovať za nezdravé. Napríklad celozrnné pečivo, či obyčajnú makovku. Poslanecký návrh sa na jednej strane odvoláva na ochranu zdravia u detí neopiera sa však o žiadne odborné závery týkajúce sa zdravia a potravín a nepredchádzala mu žiadna odborná diskusia.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) chce upozorniť, že po prijatí obdobnej reštrikcie v Rumunsku a v Maďarsku nebol zaznamenaný pokles odbytu cukroviniek, predaj sa len presunul na predajné miesta umiestnené v blízkosti škôl.

Nedostatkom návrhu podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej je, že sa neopiera o žiadne odborné závery. Problémom nie je, ktorá potravina je a ktorá nie je zdraviu prospešná, ale vyvážená strava a vyvážený príjem a výdaj energie. Hodnotenie potravín z pohľadu ich nutričných vlastností je veľmi zložité a dodnes sa na tom nezhodli ani odborníci na úrovni Európskej komisie.