Transcript prezentacja

Spis treści:

Strona główna.

Co to jest Internet?

Jak Internet znalazł się w Polsce?

Tylko dobre strony?

Dobre strony Internetu.

Strona końcowa.

Co to jest Internet?

To ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej .

Początki Internetu wiążą się z powstaniem sieci rozległej ARPANET i sięgają końca lat 60. XX wieku, gdy amerykańska organizacja badawcza RAND Corporation prowadziła badania studyjne nad możliwościami dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie uzyskanych raportów podjęto prace projektowe nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować mimo jej częściowego zniszczenia.

Jak Internet znalazł się w Polsce?

Pierwsze internetowe łącze analogowe zostało uruchomione 26 września 1990 r. i miało ono prędkość 9600 bit/sek. Pierwsza transmisja internetowa w Polsce miała miejsce w listopadzie 1990 roku i jest związana z osobą dr. Grzegorza Poloka z Instytutu Fizyki Jądrowej (IFJ) PAN w Krakowie, który ściśle współpracował z CERN (Międzynarodowy Ośrodek Badań Jądrowych) w Genewie. Internet w Polsce dostępny jest oficjalnie od 20 grudnia 1991 roku.

Tylko dobre strony?

Internet ma swoje dobre i złe strony. Ta cecha łączy go np. z telewizją. Dostęp do Internetu w XXI wieku jest rzeczą normalną, codzienną. Nikt już dzisiaj nie wzdycha i nie marzy o nim tak, jak jeszcze 20 lat temu. Żyjemy w czasach, gdzie coraz młodsi ludzie uzależniają się od dostępu do Internetu, a przez to zaniedbują przyjaciół, rodzinę… Nie widzą innego świata poza Internetem. To on jest dla nich granicą, której nie chcą i nie mogą (zależy od stopnia uzależnienia) przekroczyć w obawie, że stracą go już na zawsze. Nie chcą słyszeć o czytaniu książek. Jeśli coś nie jest napisane na portalu społecznościowym, to dla tych ludzi po prostu nie istnieje. W Internecie czeka na nas wiele zagrożeń. Pamiętajmy o tym!

Dobre strony Internetu.

Edukacja

.

Dostęp do wiadomości.

Komunikacja

.

Bankowość

.

Zakupy

.

Rozrywka

.

Edukacja.

W Sieci istnieje wiele stron, takich jak np. Wikipedia, które pomagają w nauce. Oprócz tego w Internecie można znaleźć wiele programów edukacyjnych. Jeśli chodzi o uczniów, największą popularnością cieszą się strony takie, jak zadane.pl, na którym (przy odrobinie szczęścia) znajdziemy rozwiązanie każdego zadania.

Dostęp do wiadomości.

Internet zapewnia szybki i łatwy dostęp do wiadomości z całego świata, dając możliwość przeniesienia się do innego regionu świata nie ruszając się z wygodnego fotela. Swoją rolę odgrywają tutaj zdjęcia, filmy i transmisje na żywo z miejsca zdarzenia. Dzięki stronom z informacjami nie musimy martwić się, czy zdążymy na 17 na Teleexpress.

Komunikacja.

Jak tanio i bez problemu skontaktować się z osobą na drugiej stronie kuli ziemskiej? To bardzo proste. Dzięki usłudze takiej, jak Skype nie mamy z tym problemu. Korzystając z tego, że Skype jest bezpłatny, coraz częściej wybieramy go, gdy chcemy porozmawiać z przyjaciółmi.

Bankowość.

Płacenie rachunków bez wychodzenia z domu? Przelewy internetowe? Gdyby zobaczyli to nasi przodkowie, to byłoby to dla nich niedorzeczne i niemożliwe… a jednak! Banki udostępniają swoim klientom usługę, dzięki której mogą płacić rachunki przez konto internetowe, nie wychodząc przy tym z domu.

Zakupy.

Coraz więcej ludzi stawia na zakupy przez Internet. Prosty schemat: szukasz- wybierasz- zatwierdzasz kupujesz przesyłasz pieniądze- oczekujesz na kuriera. Prosto, szybko i przyjemnie. Dodatkowym plusem zakupów przez Internet są zagraniczne strony z aukcjami, dzięki którym nie musimy jechać do Paryża, by najnowsza sukienka znalazła się w naszej szafie.

Rozrywka.

Internet zapewnia nam różne rodzaje rozrywki. Są nimi gry, zabawy, quizy, konkursy, ale również portale społecznościowe. Umożliwiają one szybką i sprawną komunikację. Dzięki nim możemy poznać wielu ciekawych ludzi, a nawet miłość swojego życia. Jednak z poznawaniem ludzi przez Internet trzeba uważać- nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie.

Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji.

Monika Letniowska 3c.