Postavenie krajín BRICS Michaela Mináriková

Download Report

Transcript Postavenie krajín BRICS Michaela Mináriková

P

OSTAVENIE KRAJÍN

BRICS

Michaela Mináriková

K TO SÚ BRIC.

    Koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokoch 20. storočia upadol bipolárny systém prerozdelenia sveta dvoch mocností (USA, ZSSR) a nahradil ho systém multipolárny. V ekonomickej a politickej sfére sa postupne zaužíval termín BRIC. Je to termín, ktorý označuje štyri veľké krajiny a ich hospodárstva.

Sú to štáty Brazília, Rusko, India a Čína.

V roku 2011 krajiny BRIC prijali medzi seba ďalšiu krajinu a to Juhoafrickú republiku.

 Začal sa používať názov BRICS.

K TO SÚ BRIC.

   Tieto štyri krajiny sa nachádzajú na 25% sveta a obyvatelia týchto krajín tvoria 40% z celkového množstva ľudí na svete. Podľa investičnej banky Goldman Sachs sa dá predpokladať, že v najbližších dvadsiatich až štyridsiatich rokoch krajiny BRIC dobehnú a pravdepodobne aj predbehnú najrozvinutejšie krajiny sveta.

Ako prvý použil termín BRIC v roku 2001 ekonóm z investičnej banky Goldman Sachs, Jim O’ Neill.

V ZOSTUP KRAJÍM BRIC

   Od roku 2000 sa postupne začalo vo svete ukazovať, ktoré štáty sa stanú víťazmi globálneho procesu. Okrem USA sa do popredia dostali štáty, ktoré v novodobej histórií označujem BRIC.

Tieto štáty budú s najväčšou pravdepodobnosťou ovládať a usmerňovať svetovú ekonomiku, ale lineárne s ňou budú musieť riešiť svoje sociálne, politické a ekonomické problémy.

P REČO PRÁVE BRIC?

   Za autora názvu sa považuje Jim O’ Neill, ktorý je hlavným ekonómom v investičnej banke Goldman Sachs.

O’ Neill sa považuje za autora názvu aj napriek tomu, že názov BRIC použilo už niekoľko politikov pred ním. Vo svojej práci z roku 2003, Snívanie s BRIC: Cesta do roku 2050, vytvoril na základe analýz predpovede, ako bude vyzerať svetová ekonomika v roku 2050 a akú úlohu v nej budú zohrávať štáty BRIC.

P REČO PRÁVE BRIC?

  Predbežná predikcia poukázala, že do roku 2050 budú Čína a India dominujúce štáty v oblasti exportu tovarov a služieb, a tiež predpovedala, Rusko a Brazília sa stan svetovými veľmocami v oblasti exportu komodít. Spolupráca týchto krajín by mala viesť k silnej konkurencii voči štátom G6(Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, USA, Japonsko + Kanada = G7).

Z AMERANIE KRAJÍN BRIC.

    Výhodou je, že každá krajina sa zameriava na inú oblasť svojho hospodárstva.

Ak v svetovej ekonomike nastane problém v nejakej oblasti, zasiahne tento problém iba krajinu, ktorá v tejto oblasti hospodári.

Brazília sa zameriava hlavne na poľnohospodársku výrobu(káva, bavlna, pomaranče a sója).

Rusko profituje hlavne z ťažby nerastných surovín(ropa, zemný plyn).

Z AMERANIE KRAJÍN BRIC

   India je zameraná podobne ako Brazília na poľnohospodársku produkciu(ryža, kukurica, čaj), ale čoraz viacej sa angažuje v oblasti IT.

Čína má širšie spektrum zamerania, a to poľnohospodársku výrobu, ťažobný priemysel a hlavne export tovarov (hlavne textil a elektronika).

Spoločný faktor krajín je, že krajiny dosahujú nízky príjem obyvateľstva a s tým spojený aj nízky domáci dopyt.

BRICS

   V roku 2011 krajiny BRIC prijali medzi seba ďalšiu krajinu. Stala sa ňou Juhoafrická republika.

Hospodárstva krajín BRIC tvoria spolu 18% z celkového svetového HDP.

Čína sa sama z toho podieľa 10%.

  Juhoafrická republika sa podieľa na svetovom HDP zhruba 0,6%.

Najväčšia svetová ekonomická mocnosť (USA) tvorí zhruba 24% svetového HDP.

BRICS

  Fakt, že sa JAR stala ďalšou krajinou BRIC prekvapilo celý svet.

Analytici a ekonómovia sa domnievali, že piatou krajinou tohto zoskupenia sa stane silnejší hráč, a teda krajina, ktorá disponuje väčším hospodárstvom ako JAR.

 Podľa analytikov, bolo najväčším ašpirantom Turecko. Dosahuje raz tak väčšie HDP ako JAR a má dvojnásobný počet obyvateľov.

BRIC V ROKU 2050

  Projekt ukázal, že ak si krajiny BRIC zachovajú svoju tendenciu ekonomického rastu, môžu predbehnúť krajiny G6 vo výške vyprodukovaného HDP už v roku 2039. India by s tomto meradle dobehnúť Japonské hospodárstvo v roku 2032.  Čína môže predbehnúť USA v roku 2041 a do roku 2016 by mala predbehnúť všetky ostatné ekonomiky.

B RAZÍLIA

    Kritici tvrdia, že táto krajina patrí neprávom do tohto zoskupenia z toho dôvodu, že jej hospodárstvo rastie oveľa pomalšie ako u ostatných krajín.

V deväťdesiatych rokoch 20. storočia sa krajine odohrali vnútorné zmeny, a to v oblasti ekonomiky, politiky a sociálnej sféry.

Politika v tejto krajine silno ovplyvňuje jej hospodárstvo.

Vláda Brazílie sa zmenila po voľbách roku 2002, kedy sa k moci dostala robotnícka strana (PT).

B RAZÍLIA – E KONOMICKÝ VÝVOJ

    Veľa podnikov bolo štátnych, boli vysoké clá pre import a vôbec nebol vytvorený priestor pre zahraničný obchod.

Na konci 80. rokov sa začalo s neoliberalizáciou ekonomiky.

Krajina bola na tom podobne, ako niekdajšie krajiny s komunistickým režimom. Musela teda absolvovať podobné kroky k zmene hospodárstva. Sprivatizovali sa štátne podniky a domáci trh sa otvoril zahraničným investorom. Otvorenosť ekonomiky spôsobila rastúcu konkurenciu pre domácich podnikateľov.

B RAZÍLIA – E KONOMICKÝ VÝVOJ

  Zlomový bod v krajine nastal roku 1994, keď nastala reforma Plano Real. Zaviedla sa nová mena real.

Mala pevný kurz k americkému doláru a to spolu s nárastom konkurencie malo za následok zníženie inflácie.   Následne mala vplyv mexická, ázijská a ruská kríza na krajinu a vznikla finančná neistota, ktorá mala za následok odliv financií a spôsobila devalváciu domácej meny. Inflácia by opäť začala stúpať, a preto krajina zareagovala zvýšením úrokovej miery.

B RAZÍLIA – E KONOMICKÝ VÝVOJ

 V roku 1999 nastala v krajine hospodárska kríza.   Brazília dostala pomoc od Medzinárodného menového fondu s podmienkou, že zavedie úsporné daňové opatrenia.

Ďalšia kríza vznikla v rokoch 2002 a 2003. Bola spôsobená vysokým odlivom kapitálu z krajiny.   Podnetom bol bankrot Argentíny, ktorá je dôležitým obchodným partnerom Brazílie. Opäť pomohol Medzinárodný menový fond.

B RAZÍLIA – E KONOMICKÝ VÝVOJ

 Nová vláda nastúpila v roku 2002 a bola úspešná.

  Krajina splatila dlh voči Medzinárodnému menovému fondu do roku 2006 a taktiež sa podarilo znížiť mieru inflácie.

Export v krajine sa stal najdôležitejšou časťou hospodárstva.

  Vláda v druhom období ohlásila program „PAC“, čo znamená program rýchleho rastu.

Stále pretrvávajúcim problémom Brazílie je nedostačujúca infraštruktúra.

R AST HDP B RAZÍLIE ZA ROKY 1998-2010

R USKÁ FEDERÁCIA

 Je najväčším štátom na svete.

  Rusko sa značnou mierou zapája do globálneho vládnutia vo svete. Krajina patrí medzi 5 stálych členov Rady bezpečnosti OSN.

Rusko preukazuje silný potenciál na dosiahnutie popredného miesta v svetovom hospodárstve.   Podieľa sa na formovaní integrácie v svetovej ekonomike. Sú členmi v nadnárodných organizáciách a svetových inštitúciách. Neriešené problémy viedli k spoločenskej kríze v krajine (1998), ktorá mohla viesť k rozpadnutiu krajiny.

R USKÁ FEDERÁCIA

    Hospodárstvo Rusko začalo rapídnejšie rásť od roku 2004, kedy vzrástli ceny ropy na svetových trhoch. Taktiež od roku 2000 sme zaznamenali rýchli nárast cien plynu.

Keďže Rusko bazíruje na profite tých surovín, nebolo pochýb, že ekonomika Ruska bude mať rastúcu tendenciu.

Od roku 2000 rástlo ruské hospodárstvo každoročne v priemere o 7%. V roku 2007 HDP narástlo o 8,1%.

R USKÁ FEDERÁCIA

   V posledných rokoch zaznamenáva Rusko veľký prílev investícií. V roku 2007 tvorili investície 21% HDP.

Investuje hlavne do dopravy, do ropovodov, ale aj do telekomunikácií.

V roku 2004 krajina vytvorila stabilizačný fond, kde vlieva časť peňazí z energetických surovín. Krajina vytvorila fond z obavy z poklesu cien ropy. V tomto prípade by HDP krajiny s najväčšou pravdepodobnosťou klesalo.

R USKÁ FEDERÁCIA

R USKÁ FEDERÁCIA

  Hlavným dôvodom silného vplyvu ekonomickej krízy na krajinu bolo klesnutie cien ropy na svetovom trhu. Od konca roku 2009 začali ceny ropy na svete opäť stúpať, a preto HDP v krajine začalo naberať rastúci charakter.

I NDIA

   Hovorí sa o tom, že z Indie sa stáva nová vychádzajúca veľmoc. Rastie síce HDP krajiny, ale na druhej strane kritici považujú Indiu za chudobný štát.

Dôvodom sú veľké sociálne a hospodárske problémy, ktoré krajina má.

I NDIA

     Krajina napreduje v novších oblastiach hospodárstva ako IT technológie, komunikačné technológie, outsourcing a iné moderné odvetvia.

Krajina má 4,6% podiel na svetovom hospodárskom produkte a na svetovom exporte tovarov a služieb sa podiela 1,3%.

Sú to ale malé čísla ak vezmeme fakt, že Indovia tvoria 17,5% svetovej populácie.

Medzi bariéry, ktoré brzdia hospodárstvo patrí vysoká korupcia, slabá infraštruktúra, nadmerné zasahovanie štátu do ekonomiky a iné.

Ak chce India zväčšiť svoj ekonimický potenciál musí bariéry odstrániť.

I NDIA

 Služby tvoria z celkového HDP 64,9%.    Najdôležitejším odvetvím služieb sú informačné technológie a výstavba telefonických centier v krajine. Export služieb sa v krajine zvýšil trojnásobne.

Vyváža sa hlavne softvér, finančné, kominikačné a podnikové služby.

I NDIA

      Poľnohospodárstvo je dôležitou oblasťou indickej ekonomiky. Tvorí 14,6% podielu HDP v krajine. India veľkú časť svojich poľnohospodárskych produktov exportuje. Na celkovom vývoze krajiny sa poľnohospodárstvo podieľa zhruba 10%.

Najväčšie množstvo tvorí export ryže, morských plodov a čaju.

Najviac sa dováža cukor a rastlinný olej.

Č ÍNSKA ĽUDOVÁ REPUBLIKA

   V roku 2010 sa stala Čína najväčším exportérom na svete.

V tomto roku krajina predbehla Japonsko v dosiahnutom celkovom HDP a stala sa druhou najväčšou ekonomikou sveta.

Vyššie ročné HDP dosiahla iba USA.  Čína je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcou ekonomikou sveta.

Č ÍNSKA ĽUDOVÁ REPUBLIKA

    Negatívnou stránkou hospodárstva Číny je nevyrovnanosť medzi jednotlivými regiónmi v krajine. Odlišnosť je hlavne v životnej úrovni u obyvateľov v rôznych regiónoch. Negatívnym faktorom je aj neustále starnutie populácie Číny.

Medzi problémy krajiny patrí znižujúci sa objem poľnohospodárskej pôdy v dôsledku výstavby, nedostatok pitnej vody, priemyselné znečistenie spojené s ekologickými problémami a ďalšie iné negatíva.

Č ÍNSKA ĽUDOVÁ REPUBLIKA

J UHOAFRICKÁ REPUBLIKA

 Je najrozvinutejšia krajina afrického kontinentu.

    Prírodné zdroje tvoria diamanty, zlato a mnoho iných kovov. Najvýznamnejšie aktivity sú ťažba nerastov a priemysel.

Z ekonomického hľadiska je JAR veľmi špecifickou krajinou.

Jej hospodárstvo bolo budované tak, aby bolo nezávislé od ostatného sveta.

HDP J UHOAFRICKEJ REPUBLIKY