Презентація

Download Report

Transcript Презентація

«Педагогічні умови використання інтерактивних засобів навчання у підготовці учнів старшої школи на уроках «Технології»

студент освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» Войнаровський Андрій Сергійович

Мета

обґрунтувати та експериментально перевірити педагогічні умови використання інтерактивних засобів

дослідження

навчання в навчальному середніх загальноосвітніх шкіл I-III ступенів, зокрема на уроках «Технологій».

теоретично процесі

Об’єктом

процес у середніх загальноосвітніх школах I-III ступенів.

дослідження

є навчальний

Предметом дослідження

– педагогічні умови формування професійних знань та умінь учнів інтерактивними засобами навчання учнів на уроках «Технологій».

Гіпотеза дослідження:

за рахунок збільшення обсягу навчальної інформації під час підготовки учнів із застосуванням інтерактивних засобів навчання процес формування професійних знань та вмінь на уроках технологій буде більш ефективним якщо: під час вивчення предмету «Технології» будуть розвиватися пізнавальна активність учнів шляхом візуалізації навчального матеріалу за допомогою інтерактивних засобів навчання; для передачі знань учням на уроках «Технології» будуть застосовуватися інтерактивні засоби навчання; здійснювати комплексне використання інтерактивних засобів навчання на основі ІКТ.

Завдання дослідження

:

Проаналізувати теорію, зміст інтерактивних технологій навчання та виокремити відповідні інноваційні аспекти у зв’язку з впровадженням цих технологій у навчальний процес, середньої загальноосвітньої школи I-III ступенів.

Визначити можливості інтерактивних засобів навчання для підвищення якості навчального процесу.

Розробити структуру електронного посібника з предмету для «Технології» «Технологій».

Теоретично обґрунтувати Експериментально варіативного модулю «Деревообробка» для підготовки учнів на уроках педагогічні умови використання інтерактивних засобів навчання для формування знань і вмінь учнів на уроках технологій.

перевірити педагогічні використання інтерактивних засобів у підготовці учнів старшої школи на уроках «Технологій».

умови

Наукова новизна

• дослідження полягає у тому, що: • проаналізовано застосування інтерактивних засобів навчання на уроках технології: • визначено вимоги до розробки інтерактивних засобів навчання; • визначено педагогічні умови використання інтерактивних засобів на уроках технології та розроблено електронний посібник.

РОЗДІЛ 1 РОЛЬ ТА МІСЦЕ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

Інтерактивне навчання – це специфічна форма організації пізнавальної діяльності, яка має передбачувану мету – створити комфортні умови навчання, інтелектуальну спроможність.

за яких кожний учень відчуває свою успішність, Сутність інтерактивного навчання, полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів; учитель і учень є рівноправними суб’єктами навчання.

Схема форм, методів та засобів інтерактивного навчання

Принципи інтерактивного навчання:

1.

Принцип активності.

2.

Принцип відкритого зворотнього зв’язку.

3.

Принцип експериментування

4.

Принцип довіри в спілкуванні.

Застосування ІКТ для інтерактивного навчання забезпечує:

• мобільність. • швидка передача навчальних матеріалів. • покращене управління і стандартизація. • комунікація і співпраця.

РОЗДІЛ 2

ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ЗАСОБІВ У ПІДГОТОВЦІ УЧНІВ СТАРШОЇ ШКОЛИ

Дидактичні функції використання засобів ІКТ

:

• підсилення унаочнення; • забезпечення науковості навчання; • розвиток пізнавальних інтересів і здібностей учнів; • підвищення якості знань, умінь і навичок учнів; • прискорення темпу навчання; • поліпшення усвідомлення і запам’ятовування навчального матеріалу; • активізація самостійної роботи учнів; • зв’язок теорії з практикою; • індивідуалізація навчання; • контроль знань.

Основні прийоми застосування ІКТ на уроках «Технологій»:

• •

Використання мережі Інтернет; Мультимедійні програмні засоби;

Офісні програмні продукти

; • Електронні посібники.

Використання електронних посібників на уроках «Технологій» забезпечують:

• індивідуалізацію та диференціацію процесу навчання за рахунок можливості вивчення з індивідуальною швидкістю засвоєння матеріалу; • здійснення контролю зі зворотним зв’язком, з діагностикою помилок навчальної діяльності; і оцінкою • здійснення самоконтролю і самокорекції; • тренування в життєдіяльності суспільства.

процесі в засвоєння умовах результатів навчального матеріалу і самопідготовки учнів; • проведення практичних робіт в умовах імітації в комп’ютерній програмі; • підготовки учасників освітнього процесу до інформаційного

Вимоги до створення власних електронних ресурсів:

• дидактичних (науковість, доступність, проблемність, наочність, активізація, систематичність і послідовність, міцність засвоєння, єдність навчання, розвитку та виховання); • специфічних (адаптивність, інтерактивність, візуалізація, інтелектуальний розвиток, системність, повнофункціональність, цілісність і неперервність); • методичних (взаємозв’язок і взаємодія, різноманітність тренування); • психологічних (вербально-логічне й сенсорно-перцептивне сприйняття, стійкість і перемикання уваги, пам’ять, теоретичне понятійне й практичне наочно-дієве мислення, уява, мотивація, врахування віку); • технічних (надійні й універсальні ПК, периферія, різні носії); • мережевих (архітектура «клієнт-сервер», телекомунікації, мережеві освітні ресурси та Інтернет-навігатори, засоби адміністрування процесу навчання, колективної роботи, зовнішнього зворотного зв’язку); • ергономічних (дружність, можливість вибору темпу, послідовності, адаптація до індивідуума); • естетичних (впорядкованість, виразність елементів, кольору, розміру, розташування)

Нами розроблено електронний посібник з предмету «Технології» для варіативного модулю «Деревообробка»

Педагогічні умови використання інтерактивних засобів навчання на уроках «Технологій»

1.

Інтерактивні заняття. Цей вид роботи вчитель застосовує здебільшого для вивчення нового матеріалу.

2.

Різноманітні комп’ютерні вправи.

вид діяльності спрямований на практичне застосування та засвоєння відповідних умінь і навичок на основі попередньо Цей вивченого теоретичного матеріалу.

3.

Використання мультимедійних технологій

у навчанні дає змогу здійснити справжній технологічний прорив в організації і практичній реалізації навчального процесу.

4.

Тестові програми

значно полегшують роботу і, що досить суттєво, дозволяють виявити реальний рівень знань учнів

.

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПЕРЕВІРКА ЕФЕКТИВНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ УМОВ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНТЕРАКТИВНОСТІ

Початко-вий Високий 0 0,1 0,2 0,3 0,4 0,5 К Е

Висновки

У результаті дослідження виявлено, що інтерактивних засобів навчання дозволяє забезпечити навчальний процес так, що практично всі учні виявляються залученими в процес пізнання, вони мають можливість розуміти і рефлектувати з приводу того, що вони знають, думають і яку роботу виконують. Спільна діяльність учнів в процесі форми кооперації і співпраці.

пізнання, освоєння навчального матеріалу означає, що кожний вносить свій особливий індивідуальний внесок, йде обмін знаннями, ідеями, способами діяльності. Причому, відбувається це в атмосфері доброзичливості і взаємної підтримки, що дозволяє не лише одержувати нові знання, а й розвиває саму пізнавальну діяльність, переводить її на вищі

Під час використання ІКТ учень стає повноправним учасником навчального процесу, його досвід служить основним джерелом навчального пізнання. Педагог не дає готових навчанням знань, але спонукає в інтерактивному навчанні учасників до самостійного пошуку. В порівнянні з традиційним змінюється взаємодія і активність функцію педагога поступається місцем активності учнів, а завданням педагога стає створення умов для їх ініціативи. Педагог відмовляється від помічника ролі в учня: своєрідного пропускає через себе навчальну інформацію, і виконує роботі, одного фільтру, з педагога що джерел інформації. Впровадження в освіті творчого пошуку дидактичних новацій.

інтерактивних технологій підвищує загальний рівень навчального процесу, підсилює мотивацію навчання і пізнавальну активність учнів, постійно підтримує вчителів у стані

Теоретично експериментально перевірено методику застосування електронного посібника для варіативного модуля «Деревообробка» на уроках «Технологій»; нами розроблено конкретну обґрунтувано методику й застосування електронного посібника «Деревообробка».

на уроках «Технології» під час вивчення розділу

Інтерактивна діяльність на уроках «Технологій» припускає продумані організацію рішення, і розвиток діалогового спілкування, яке веде до взаєморозуміння, взаємодії, до сумісного вирішення загальних, але значущих для кожного учасника навчального процесу. Інтерактив виключає домінування як одного виступаючого, так і однієї думки над іншою. В ході діалогового навчання учні вчаться критично мислити, вирішувати складні проблеми на основі аналізу обставин і відповідної інформації, зважувати альтернативні думки, ухвалювати брати використовуються творчі роботи .

участь в дискусіях, спілкуватися з іншими людьми. Для цього на уроках організовуються індивідуальна, парна і групова робота, застосовуються дослідницькі проекти, ролеві ігри, йде робота з документами і різними джерелами інформації,