Ctrl+ Shift+ - Informatik.az

Download Report

Transcript Ctrl+ Shift+ - Informatik.az

3.2.2. Mətni müvafiq qaydada
formatlaşdırır.
Mövzu:
Mətnin ğörüntüsünün yaxşılaşdırılması.
Təlim nəticələri:
Mətn redaktorunda işləməyi
bacarır.
Mətndə srifti,ölçünü, yazılış şəklini dəyişir.
Mətnə müxtəlif formalar verir.
İş üsulu:
Muzakirə,beyin həmləsi
İş forması:
Fərdi iş, qruplarla iş
Fənlərarası inteqrasiya: A-d. 4.1.4
Resurslar:
Kompüter,proyektor,iş vərəqi,
dərslik
Alt standart:
1)Əziz qızım Fatimə sənin ad gününü
ürəkdən təbrik edirəm.Sənə xoşbəxtlik
arzulayıram.Xoşbəxt ol!!!
2) Əziz qızım Fatimə sənin ad gününü
ürəkdən təbrik edirəm.Sənə xoşbəxtlik
arzulayıram.Xoşbəxt ol!!!
Tədqiqat sualı: Kompyuterdə
yığılmış mətndəki yazıları nə üçün və
necə dəyişdirmək olar? Mətni müvafiq
qaydada formatlamağın üstünlüyü
nədir?
Tədqiqatın aparılması
Tədqiqatın aparılması üçün sinif
4qrupa bülünür, qruplara tapşırıq verilir.
QRUP1. ŞRIFTI DƏYIŞMƏK ÜÇÜN
HANSI ALƏTDƏN ISTIFADƏ
OLUNUR?
Tapşırıq:
“Müəllim
şagirdlərə
“Bakı
Azərbaycanın
paytaxtıdır.” cümləsini yığıb, şrifti Arial, hərflərinin ölçüsünü
28 pt, yazılış şəklini kursiv, rəngini yaşıl və altından dalğalı
xətt çəkməyi tapşırır.
geri
QRUP2.KURSIV FORMADA YAZMAQ
ÜÇÜN HANSI ALƏTDƏN ISTIFADƏ
OLUNUR?
Tapşırıq: “Müəllim şagirdlərə “Bakı Azərbaycanın paytaxtıdır.”
cümləsini yığıb, şrifti Calibri, hərflərinin ölçüsünü 32 pt,
yazılış şəklini qalın, rəngini qrmızı və altından iki xətt çəkməyi
tapşırır.
QRUP3. MƏRKƏZƏ DUZLƏNDIRMƏ
ÜÇÜN HANSI ALƏTDƏN ISTIFADƏ
OLUNUR?
Tapşırıq: “Müəllim şagirdlərə “Bakı Azərbaycanın paytaxtıdır.”
cümləsini yığıb, şrifti Times New Roman, hərflərinin ölçüsünü 48
pt, yazılış şəklini qalın-kursiv, rəngini göy və altından qırıq xətt
çəkməyi tapşırır.
QRUP4. SÖZ-SÖZ ALTCIZGI ÜÇÜN
HANSI ALƏTDƏN ISTIFADƏ OLUNUR?
Tapşırıq: “Müəllim şagirdlərə “Bakı Azərbaycanın paytaxtıdır.”
cümləsini yığıb, şrifti Arial AzLat, hərflərinin ölçüsünü 24 pt,
yazılış şəklini kursiv, rəngini bənövşəyi və altından qırıq və
dalğalı xətt çəkməyi tapşırır.
MƏLUMAT MÜBADILƏSI VƏ ONUN
MÜZAKIRƏSI.
Müəllim: Nə üçün hər mövzunun
başlığı qalın yazılır? Nəyə görə yeni
sözlər,anlayışlar rənglə seçdirilir?
 Əgər sizin dərslikdə bütün hərflər
 eyni ölcüdə , rəngdə, formada olsaydı nə baş verərdi?
 Mətində
olan informasiyanın oxucuya tez və
asan çatdırılması üçün mətnin xarici görü nüşünün önəmi böyükdür. Oxucunun diqqə tini mühüm informasiyaya cəlb etmək üçün
 ayrı-ayrı sözləri, yaxud ifadələri müxtəlif cür
seçdirmək olar.
sənəd şrift vasitəsilə verilir.
Eyni bir şriftin müxtəlif ölçüləri ola
bilər. Şriftin ölçüsü punktla
göstərilir.
 Mətndə
Şrift
Qalın,
Kursiv,
Altcizgi
Ölçüləri
Mətni
düzləndirmə
sola,mərkəzə,
sağa,tam
geri
geri
geri
Klavişlər
kambinasiyası
Alətlər zolağında
düymə
Farmatlamanın
xarici görünüşü
<Ctrl+ Shift+ A>
HAMISI BÖYÜK
<Ctrl+ B>
Qalın
<Ctrl+ Shift+ D>
İkiqat altcizgi
<Ctrl+Z>
Bir addım geri, bir
addım irəli
<Ctrl+Y>
<Ctrl+ İ>
Kursiv
<Ctrl+ Shift+ K>
KIÇIK BAŞ
HƏRFLƏR
<Ctrl+ Shift+ W>
Söz-soz altcizgi
<Ctrl+ U>
Bütöv altcizgi
<Ctrl+ =>
aşağı indeks(sətr
səviyyəsindən aşağı)
<Ctrl+ Shift+ =>
yuxarı indeks(sətr
səviyyəsindən
yuxarı)
geri
NƏTİCƏ
 Deməli,
bütün mətnlər məqsəddən asılı
olaraq müəyyən şəklə salınır. Buna formatlama deyilir. Mətndə olan hər hansı
hissəni diqqətə daha tez çatdırmaq üçün
onda həmin hərflər mətndə seçdirilir.
Mətnlərı rəngli və yazıları fərqlı olan
səhifələr adi qara yazılara nisbətən daha
asan oxunur və bu insanı yormur.
 Kompyuterdə mətni yığıb, bütün bu işləri
görmək üçün müəyyən alətlər var. Bu alətləri
mətn redaktorunun zolaqlarına əlavə etmək
və lazım olmayanlarını isə çıxarmaq olur.
Meyar
N
SAA
Səviyyə1
Tapşırığı
yığır,formatmalaşdırmır.
Səviyyə2
Səviyyə3
Tapşırığı
Tapşırığı
çətinliklə for- qismən formatlaşdırır.
matlaşdırır.
Səviyyə4
Tapşırığı
müvafiq
qaydada
formatlaşdırır