Sistem zdravstvene zaštite i organizacija zdravstvene službe u Republici Srbiji Prof.dr Sanja Kocić.

Download Report

Transcript Sistem zdravstvene zaštite i organizacija zdravstvene službe u Republici Srbiji Prof.dr Sanja Kocić.

Sistem zdravstvene zaštite i organizacija zdravstvene službe u Republici Srbiji

Prof.dr Sanja Kocić

Zdravstvena zaštita

Zdravstvena zaštita jeste organizovana i sveobuhvatna delatnost društva sa osnovnim ciljem da se ostvari najviši mogući nivo očuvanja zdravlja građana, porodice i društva u celini.

Zdravstvenu zaštitu čine mere i aktivnosti na očuvanju i unapređenju zdravlja građana, sprečavanju, suzbijanju i ranom otkrivanju bolesti, povreda i drugih poremećaja zdravlja i blagovremenom i efikasnom lečenju i rehabilitaciji.

Zdravstvena zaštita 

U obezbeđivanju i sprovođenju zdravstvene zaštite, učestvuju građani, porodica, preduzeće, obrazovna i druga ustanova, humanitarne, verske, sportske, nevladine i druge organizacije, zajednice i udruženja, organizacija za zdravstveno osiguranje i opština, grad, autonomna pokrajina i Republika.

Zdravstvena delatnost

 je delatnost kojom se obezbeđuje zdravstvena zaštita građana, a koja obuhvata sprovođenje mera i aktivnosti zdravstvene zaštite koje se, u skladu sa zdravstvenom doktrinom i uz upotrebu zdravstvenih tehnologija, koriste za očuvanje i unapređenje zdravlja ljudi, a koju obavlja zdravstvena služba.

Zdravstvenu služba

1) zdravstvene ustanove i privatna praksa; 2) zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici koji zdravstvenu delatnost obavljaju u zdravstvenim ustanovama i u privatnoj praksi.

Zdravstvena ustanova obavlja zdravstvenu delatnost, a privatna praksa određene poslove zdravstvene delatnosti.

Uslovi za osnivanje zdravstvenih ustanova

 Zdravstvena ustanova može obavljati zdravstvenu delatnost ako Ministarstvo

rešenjem

utvrdi da su ispunjeni uslovi propisani zakonom za obavljanje zdravstvene delatnosti.

 Zdravstvena ustanova može obavljati samo zdravstvenu delatnost koja je utvrđena rešenjem  Rešenje donosi zdravstveni inspektor.

Organi zdravstvene ustanove i stručni organi

Organi zdravstvene ustanove su

:  direktor,  upravni odbor i  nadzorni odbor.  Direktor organizuje rad i rukovodi procesom rada, predstavlja i zastupa zdravstvenu ustanovu i odgovoran je za zakonitost rada zdravstvene ustanove.

 Direktor podnosi upravnom odboru pismeni tromesečni, odnosno šestomesečni izveštaj o poslovanju zdravstvene ustanove.

Organi zdravstvene ustanove i stručni organi

Stručni organi zdravstvene ustanove su

:  Stručni savet  Stručni kolegijum  Etički odbor  Komisija za unapređenje kvaliteta rada.

Organi zdravstvene ustanove i stručni organi Komisija za unapređenje kvaliteta rada

Pod kvalitetom zdravstvene zaštite podrazumevaju se mere i aktivnosti koje doprinose višem nivou kvaliteta zdravstvenih usluga koje pružaju zdravstveni radnici, povećavaju mogućnosti povoljnog ishoda i smanjuje rizik nastanka neželjenih posledica po zdravlje i zdravstveno stanje pojedinca i zajednice u celini

Komisija za unapređenje kvaliteta rada je stručno telo koje se stara o stalnom unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite koja se sprovodi u zdravstvenoj ustanovi.

Komisija za unapređenje kvaliteta rada donosi godišnji program provere kvaliteta stručnog rada .

Broj članova, sastav i način rada komisije uređuje se statutom zdravstvene ustanove.

Provera kvaliteta stručnog rada

unutrašnja provera kvaliteta stručnog rada;

spoljna provera kvaliteta stručnog rada.

Unutrašnja provera kvaliteta stručnog rada

Sprovodi se u svakoj zdravstvenoj ustanovi i privatnoj praksi, kao i nad radom zdravstvenih radnika i zdravstvenih unapređenje saradnika kvaliteta od strane stručnog ustanove, odnosno privatne prakse.

rada komisija za zdravstvene

Zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici za kvalitet stručnog rada odgovaraju stručnom rukovodiocu organizacione direktoru jedinice, zdravstvene a rukovodilac ustanove, odnosno odgovara osnivaču privatne prakse.

Provera kvaliteta stručnog rada

Spoljna provera kvaliteta stručnog rada vrše stručni nadzornici sa liste nadzornika koju utvrđuje ministar.

• •

Redovna Vanredna

Redovnu spoljnu proveru kvaliteta stručnog rada organizuje i sprovodi Ministarstvo, na osnovu godišnjeg plana provere kvaliteta stručnog rada koji donosi ministar.

Vanrednu spoljnu proveru kvaliteta stručnog rada sprovodi Ministarstvo na zahtev građana, ustanove, organizacije zdravstvenog osiguranja, državnog organa.

Zdravstvena ustanova, odnosno privatna praksa, dužna je da sarađuju sa stručnim nadzornicima, kao i da dostavi sve potrebne podatke i drugu dokumentaciju.

Provera kvaliteta stručnog rada

Po razmatranju izveštaja i predloženih mera nadzornika, ministar donosi rešenje kojim može privremeno zabraniti, u potpunosti ili delimično:

  

obavljanje određenih poslova ustanovi, odnosno privatnoj praksi; rad organizacionom delu zdravstvene ustanove, odnosno privatne prakse; rad zdravstvene prakse.

ustanove, zdravstvenoj odnosno privatne Privremena zabrana rada traje dok se ne otklone razlozi koji su doveli do izricanja zabrane.

      

NAČELA I PRINCIPI

ORGANIZACIJE ZDRAVSTVENE SLUŽBE

Jedinstvo dijagnostičko-terapeutskih i rehabilaticionih mera Sveobuhvatnost Pristupačnost Dostupnost Stalnost Efikasnost Racionalnost Načelo primene savremenih naučnih dostignuća

NAČELA I PRINCIPI ORGANIZACIJE ZDRAVSTVENE SLUŽBE

Jedinstvo dijagnostičko-terapeutskih i rehabilaticionih mera

Osnovno načelo zz

Označava jedinstvo sprovođenja svih pet grupa mera zz: primarne, sekundarne i tercijarne prevencije

NAČELA I PRINCIPI ORGANIZACIJE ZDRAVSTVENE SLUŽBE

Sveobuhvatnost

Merama zdravstvene zaštite obuhvata se celokupno stanovništvo:

Bez obzira na pol, starost, versku, nacionalnu, političku pripadnost, ekonomski status, vrstu oboljenja...

NAČELA I PRINCIPI ORGANIZACIJE ZDRAVSTVENE SLUŽBE

Pristupačnost

Da su raspoloživi kapaciteti zdravstvene službe bez ikakvog ograničenja (zdravstvena zaštita građanima fizički, geografski i ekonomski dostupna, bez kulturalnih, socijalnih, političkih, jezičkih i dr.barijera)

Načelo primene savremene naučnih dostignuća Obavezuje sve zdrav.radnike i saradnike da se stalno usavršavaju uz primenu savremenih naučnih dostignuća u praksi

NAČELA I PRINCIPI ORGANIZACIJE ZDRAVSTVENE SLUŽBE

Dostupnost

Da je mreža zdravstvenih ustanova i njihovih organizacionih jedinica ravnomerno raspoređena i maksimalno približena stanovništvu po mestu stanovanja, rada, školovanja.

Racionalnost

Korisnicima je obezbeđeno da zdravstvenu uslugu dobiju što jednostavnije, bez nepotrebnih ponavljanja pregleda.

NAČELA I PRINCIPI ORGANIZACIJE ZDRAVSTVENE SLUŽBE

Stalnost

Zdravstvena zaštita se obezbeđuje celog dana – 24 časa

Kontinuiranost ili neprekidnost

Pružanje zdravstvene zaštite od rođenja do smrti ( u svakom životnom dobu

) 

Efikasnost

Postignuti rezultati sa što manje finansijskih sredstava i utrošenog radnog vremena

Prvi profesionalni nivo zz Prvi nivo kontakta sa zdravstvenom službom Funkcionisanje zdrav službe organizovano po

Nivoi zdravstvene zaštite

Terci jarna

Visoko specijalizovana spec konsult. i stac. zdrav delatnost

Sekundarna zz Primarna zz Samozaštita -porodica-

Spec-konsult. i stac. zdrav delatnost

Samozaštita je neprofesionalni, laički nivo zz i ostvaruje se u po rodici. Na ovom nivou obezbe djuju se mere za očuvanje i unapredjenje zdravlja, samodijagnozu, samo lečenje, kao i socijalna podrška i nega obolelih i slabih članova porodice.

Uslovi za osnivanje zdravstvenih ustanova

Zdravstvena ustanova može obavljati zdravstvenu delatnost ako ispunjava uslove propisane zakonom i pravilnikom ( Pravilnik ), odnosno ako ima:     određenu vrstu i broj zdravstvenih radnika; opremu; prostor; odgovarajuće vrste i količine lekova i medicinskih sredstava, koji su potrebni za obavljanje određene zdravstvene delatnosti za koju se zdravstvena ustanova osniva.

Oblici zdravstvene službe

Zdravstvena ustanova može se osnovati kao :

        

Dom zdravlja Apoteka Bolnica Zavod Zavod za javno zdravlje Klinika Institut Kliničko bolnički centar Klinički centar

ZDRAVSTVENE USTANOVE I PRIVATNA PRAKSA

 Zdravstvenu ustanovu može osnovati Republika, autonomna pokrajina, lokalna samouprava, pravno ili fizičko lice, pod uslovima propisanim zakonom.

 Zdravstvene ustanove mogu se osnivati sredstvima u državnoj ili privatnoj svojini  Zdravstvene ustanove u državnoj svojini osnivaju se u skladu sa Planom mreže zdravstvenih ustanova koji donosi Vlada.

 Plan mreže za teritoriju autonomne pokrajine, utvrđuje se na predlog autonomne pokrajine  Planom mreže utvrđuju se: broj, struktura, kapaciteti i prostorni raspored zdravstvenih ustanova i njihovih organizacionih jedinica po nivoima zdravstvene zaštite, organizacija službe hitne medicinske pomoći, kao i druga pitanja od značaja za organizaciju zdravstvene službe u Republici.

Plan mreže utvrđuje se na osnovu: 1) Plana razvoja; 2) zdravstvenog stanja stanovništva; 3) broja i starosne strukture stanovništva; 4) postojećeg broja, kapaciteta i rasporeda zdravstvenih ustanova; 5) stepena urbanizacije, razvijenosti i saobraćajne povezanosti pojedinih područja; 6) jednake dostupnosti zdravstvene zaštite; 7) potrebnog obima određenog nivoa zdravstvene delatnosti; 8) ekonomske mogućnosti Republike.

Nivoi zdravstvene delatnosti

Primarna zdravstvena delatnost  Dom zdravlja  Apoteka  Zavod (zdrav.zašt.studenata, radnika, HMP, gerontologiju stomatologiju, plućne bolesti i TBC, kožno-venerične bol.)  Sekundarna zdravstvena delatnost  Bolnica (opšta i specijalna)  Tercijarna zdravstvena delatnost  Klinika  Institut  Kliničko-bolnički centar  Klinički centar

Zdravstvene ustanove u državnoj svojini, u zavisnosti od vrste, osnivaju Republika, autonomna pokrajina, opština, odnosno grad, u skladu sa zakonom i Planom mreže.

1) 2) dom zdravlja i apoteku - osniva opština, odnosno grad; zavod na primarnom nivou obavljanja zdravstvene delatnosti (za HMP, za zz studenata, za stomatologiju) i kliničko-bolnički centar osniva grad; 3) opštu bolnicu, specijalnu bolnicu, kliniku, institut i klinički centar - osniva Republika, a na teritoriji autonomne pokrajine - autonomna pokrajina; 4) zdravstvene ustanove koje obavljaju delatnost na više nivoa zdravstvene zaštite, i to: zavod za javno zdravlje, zavod za transfuziju krvi, zavod za medicinu rada, zavod za sudsku medicinu, zavod za virusologiju, vakcine i serume, zavod za antirabičnu zaštitu, zavod za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju i zavod za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju - osnivaju se u skladu sa ovim zakonom.

 Zdravstvene ustanove koje obavljaju hitnu medicinsku pomoć, snabdevanje krvlju i krvnim derivatima, uzimanje, čuvanje i presađivanje organa i delova ljudskog tela, proizvodnju seruma i vakcina i patoanatomsko-obdukcijsku delatnost, kao i zdravstvenu delatnost iz oblasti javnog zdravlja, osnivaju se

isključivo u državnoj svojini.

Zdravstvena ustanova može obavljati zdravstvenu delatnost ako Ministarstvo rešenjem utvrdi da su ispunjeni uslovi propisani zakonom za obavljanje zdravstvene delatnosti.

 Ministarstvo donosi rešenje o privremenoj zabrani rada, ili o privremenoj zabrani obavljanja određenih poslova zdravstvene delatnosti, ako: 1) zdravstvena ustanova ne ispunjava uslove propisane zakonom u pogledu kadra, opreme, prostora i lekova; 2) obavlja zdravstvenu delatnost koja nije utvrđena rešenjem za početak obavljanja zdravstvene delatnosti; 3) u postupku provere kvaliteta stručnog rada, odnosno obavljanja nadzora nad radom zdravstvene ustanove, bude izrečena jedna od mera utvrđenih ovim zakonom; 4) istakne naziv, odnosno obeleži zdravstvenu ustanovu suprotno rešenju za početak obavljanja zdravstvene delatnosti; 5) reklamira obavljanje stručno medicinskih postupaka i metoda zdravstvene zaštite, kao i druge zdravstvene usluge koje se pružaju u zdravstvenoj ustanovi 6) iz drugih razloga utvrđenih zakonom.

Zdravstveni inspektor o utvrđenim činjenicama donosi rešenje o privremenoj zabrani rada, odnosno obavljanja zdravstvene delatnosti ili određenih poslova zdravstvene delatnosti.

Zdravstvena ustanova može, na osnovu rešenja Ministarstva, početi sa radom, ako u roku propisanom zakonom, odnosno rešenjem Ministarstva otkloni razloge koji su doveli do privremene zabrane rada zdravstvene ustanove ili privremene zabrane obavljanja određenih poslova zdravstvene delatnosti

Privatnu praksu može osnovati: 1) nezaposleni zdravstveni radnik sa položenim stručnim ispitom; 2) zdravstveni radnik korisnik starosne penzije, uz saglasnost komore zdravstvenih radnika.

Privatna praksa može se osnovati kao:

• ordinacija lekara, odnosno stomatologa (opšta i specijalistička); • poliklinika;

više zdrav.rad. sa vss

• laboratorija (za medicinsku, odnosno kliničku biohemiju, mikrobiologiju, patohistologiju); • apoteka; • ambulanta (za zdravstvenu negu i za rehabilitaciju); • laboratorija za zubnu tehniku.

všss i sss

Privatna praksa dužna je da:

• pruži hitnu medicinsku pomoć svim građanima; • učestvuje na poziv nadležnog državnog organa u radu na sprečavanju i suzbijanju zaraznih bolesti, kao i na zaštiti i spasavanju stanovništva u slučaju elementarnih i drugih većih nepogoda i vanrednih prilika; • vrši stalnu proveru kvaliteta svog stručnog rada u skladu sa zakonom; • istakne raspored radnog vremena i pridržava se tog rasporeda;

Privatna praksa dužna je da:

• istakne cenovnik zdravstvenih usluga i izda račun za pružene zdravstvene usluge; • redovno dostavlja nadležnom zavodu, odnosno institutu za javno zdravlje medicinsko statističke izveštaje i drugu evidenciju u oblasti zdravstva, u skladu sa zakonom; • organizuje, odnosno obezbeđuje mere za odlaganje, odnosno uništavanje medicinskog otpada, u skladu sa zakonom.

Privatna praksa dužna je da:

• mora obezbediti i stalno dostupan sanitetski prevoz, zaključivanjem ugovora sa najbližom zdravstvenom ustanovom koja može obezbediti sanitetski prevoz • može obezbediti laboratorijsku i drugu dodatnu dijagnostiku koja je potrebna za postavljanje dijagnoze za svog pacijenta, isključivo iz oblasti medicine, odnosno stomatologije, koje čine osnovnu delatnost privatne prakse utvrđene u rešenju Ministarstva

Zdravstvena zaštita obavlja se na

tri nivoa :

Tercijarna

Sekundarna

Primarna

DOM ZDRAVLJA

Dom zdravlja je zdravstvena ustanova u kojoj se obavlja zdravstvena delatnost na primarnom nivou.

•Dom zdravlja u državnoj svojini osniva se za teritoriju jedne ili više opština, odnosno grada, u skladu sa Planom mreže.

•Dom zdravlja u državnoj svojini osniva opština, odnosno grad.

•Osnivač doma zdravlja u državnoj svojini koji je osnovan za teritoriju više opština jeste ona opština u kojoj se nalazi sedište doma zdravlja.

•Dom zdravlja je zdravstvena ustanova u kojoj se obezbeđuje najmanje preventivna zdravstvena zaštita za sve kategorije stanovnika, hitna medicinska pomoć, opšta medicina, zdravstvena zaštita žena i dece, patronažna služba, kao i laboratorijska i druga dijagnostika.

•U domu zdravlja obezbeđuje se i prevencija i lečenje u oblasti stomatološke zdravstvene zaštite, zdravstvena zaštita zaposlenih, odnosno medicina rada i fizikalna medicina i rehabilitacija, ako obavljanje ove zdravstvene delatnosti nije organizovano u drugoj zdravstvenoj ustanovi na teritoriji za koju je osnovan dom zdravlja.

•U domu zdravlja obavlja se i farmaceutska zdravstvena delatnost, u skladu sa ovim zakonom.

 U domu zdravlja, u zavisnosti od broja stanovnika u opštini, kao i njihovih zdravstvenih potreba, udaljenosti najbliže opšte bolnice, odnosno postojanja drugih zdravstvenih ustanova u opštini, može se obavljati i druga specijalističko-konsultativna delatnost, koja nije u vezi sa bolničkim lečenjem, u skladu sa Planom mreže.  Izuzetno, na područjima sa specifičnim potrebama pružanja zdravstvene zaštite stanovništvu, gde saobraćajni i geografski uslovi to opravdavaju, u skladu sa Planom mreže, u domu zdravlja može se organizovati porodilište i stacionar za dijagnostiku i lečenje akutnih i hroničnih bolesti.

 Radi obezbeđivanja dostupnosti zdravstvene zaštite u domu zdravlja mogu se organizovati zdravstvene ambulante i zdravstvene stanice, u skladu sa Planom mreže.

 U zdravstvenoj stanici obavlja se najmanje hitna medicinska pomoć, delatnost opšte medicine i zdravstvena zaštita dece.

 U zdravstvenoj ambulanti obavlja se najmanje delatnost opšte medicine.

 Dispanzerski metod rada

   

Apoteka

Apoteka je zdravstvena ustanova u kojoj se obavlja farmaceutska zdravstvena delatnost na primarnom nivou.

Apoteka u državnoj svojini osniva se za teritoriju jedne ili više opština, odnosno grada, u skladu sa Planom mreže.

Apoteku u državnoj svojini osniva opština, odnosno grad.

Apoteka može organizovati ogranke apoteke ili jedinice za izdavanje gotovih lekova.

 1) 2) 3) 4) 5) 6)

Apoteka

U apoteci se obavlja farmaceutska zdravstvena delatnost koja obuhvata: promociju zdravlja, odnosno zdravstveno vaspitanje i savetovanje za očuvanje i unapređenje zdravlja pravilnom upotrebom lekova i određenih vrsta medicinskih sredstava; promet na malo lekova i određenih vrsta medicinskih sredstava, praćenje savremenih stručnih i naučnih dostignuća u oblasti farmakoterapije i pružanje građanima, zdravstvenim radnicima, drugim zdravstvenim ustanovama i privatnoj praksi, kao i drugim zainteresovanim subjektima, informacija o lekovima i određenim vrstama medicinskih sredstava; davanje pacijentima saveta za pravilnu upotrebu lekova i određenih vrsta medicinskih sredstava, odnosno uputstava za njihovu pravilnu upotrebu; izradu magistralnih lekova; druge poslove, u skladu sa zakonom

 Pored prometa lekova i medicinskih sredstava na malo, apoteka može snabdevati građane i dečijom hranom, dijetetskim proizvodima, određenim vrstama kozmetičkih i drugih sredstava za zaštitu zdravlja, u skladu sa aktom koji donosi nadležna komora.

 Apoteka može u svom sastavu imati i galensku laboratoriju za izradu galenskih lekova u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast lekova i medicinskih sredstava

Magistralni lek

je lek izrađen u apoteci na osnovu recepta (formule) za određenog pacijenta - korisnika.

Galenski lek

je lek izrađen u galenskoj laboratoriji apoteke u skladu sa važećim farmakopejama ili važećim magistralnim formulama i namenjen je za izdavanje ili prodaju pacijentima-korisnicima te apoteke.

Zdravstvene ustanove sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite

Bolnica (opšta i specijalna)

Bolnica je zdravstvena ustanova koja obavlja zdravstvenu delatnost na sekundarnom nivou.

 Bolnica obavlja zdravstvenu delatnost po pravilu kao nastavak dijagnostike, lečenja i rehabilitacije u domu zdravlja, odnosno kada su zbog složenosti i težine oboljenja potrebni posebni uslovi u pogledu kadrova, opreme, smeštaja i lekova.

 Bolnica je dužna da sarađuje sa domom zdravlja i pruža mu stručnu pomoć u sprovođenju mera primarne zdravstvene zaštite.

 Stacionarna i specijalističko-konsultativna delatnost bolnice čine jedinstvenu funkcionalnu i organizacionu celinu.

 Bolnica može biti • opšta (pruža zdravstvenu zaštitu licima svih uzrasta obolelih od raznih vrsta bolesti.) • i specijalna (pruža zdravstvenu zaštitu licima određenih dobnih grupa, odnosno obolelima od određenih bolesti.)

 Osniva se za teritoriju jedne ili više opština.

 Mora imati organizovane službe najmanje za: 1) prijem i zbrinjavanje hitnih stanja; 2) obavljanje specijalističko-konsultativne i stacionarne zdravstvene delatnosti iz interne medicine, pedijatrije, ginekologije i akušerstva i opšte hirurgije; 3) laboratorijsku, rendgen i drugu dijagnostiku u skladu sa svojom delatnošću; 4) anesteziologiju sa reanimacijom; 5) ambulantu za rehabilitaciju; 6) farmaceutsku zdravstvenu delatnost preko bolničke apoteke.

 Opšta bolnica mora obezbediti samostalno ili preko druge zdravstvene ustanove i: 1) sanitetski prevoz za upućivanje pacijenata na tercijarni nivo; 2) snabdevanje krvlju i krvnim produktima; 3) službu za patološku anatomiju.

SPECIJALNA BOLNICA

• Pruža zdravstvenu zaštitu licima određenih dobnih grupa, odnosno • obolelima od određenih bolesti.

Obavlja specijalističko-konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnost za oblast za koju je osnovana, laboratorijsku i drugu dijagnostiku, • kao i farmaceutsku zdravstvenu delatnost preko bolničke apoteke.

Specijalna bolnica u skladu sa delatnošću koju obavlja mora obezbediti samostalno ili preko druge zdravstvene ustanove i: 1)sanitetski prevoz za upućivanje pacijenata na tercijarni nivo; 2)snabdevanje krvlju i krvnim produktima; 3)službu za patološku anatomiju.

•Specijalna bolnica koja u obavljanju zdravstvene delatnosti koristi prirodni faktor lečenja (gas, mineralna voda, peloid i dr.) dužna je da u toku korišćenja prirodnog faktora prati njegova lekovita svojstva i najmanje jednom u tri godine izvrši ponovno ispitivanje njegove lekovitosti u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi.

•Specijalna bolnica može pružati i usluge iz turizma, u skladu sa propisima koji uređuju oblast turizma.

Tercijarna zdravstvena zaštita

Zdravstvena delatnost na tercijarnom nivou

Klinika

•Klinika je zdravstvena ustanova koja obavlja visokospecija-lizovanu specijalističko-konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnost iz određene grane medicine, odnosno stomatologije.

•Klinika obavlja i obrazovnu i naučnoistraživačku delatnost, u skladu sa zakonom.

•Klinika se može osnovati samo u sedištu univerziteta koji u svom sastavu ima fakultet zdravstvene struke.

Institut

•Institut je zdravstvena ustanova koja obavlja visokospecijalizovanu specijalističko-konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnost, ili samo visokospecijalizovanu specijalističko-konsultativnu zdravstvenu delatnost iz jedne ili više grana medicine ili stomatologije. •Institut obavlja obrazovnu i naučnoistraživačku delatnost, u skladu sa zakonom.

•Institut se može osnovati samo u sedištu univerziteta koji u svom sastavu ima fakultet zdravstvene struke.

Obrazovnu delatnost zdravstvena ustanova može obavljati ako zaključi ugovor sa odgovarajućom školom, odnosno fakultetom.

Uslove koje zdravstvena ustanova mora ispunjavati za obavljanje praktične nastave učenika i studenata zdravstvene struke sporazumno propisuju ministar i ministar nadležan za poslove obrazovanja

Kliničko-bolnički centar

Obavlja visokospecijalizovanu specijalističko konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnost iz više grana medicine.

U svom sastavu ima najmanje opštu bolnicu i kliniku

Kliničko-bolnički centar u državnoj svojini u čijem sedištu ne postoji opšta bolnica obavlja za teritoriju za koju je osnovan i odgovarajuću delatnost opšte bolnice.

Može osnovati samo u sedištu univerziteta koji u svom sastavu ima fakultet zdravstvene struke.

 

Klinički centar

Klinički centar

1) obavlja visokospecijalizovanu specijalističko konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnosti iz više grana medicine, odnosno oblasti zdravstvene zaštite; 2) obrazovno-nastavnu delatnost; 3) naučnoistraživačku delatnost.

 

U sastavu ima klinike (najmanje 3) i institute Može se osnovati samo gde postoji fakultet zdravstvene struke.

Zavod za javno zdravlje

Zavod za javno zdravlje osniva Republika a na teritoriji autonomne pokrajine - autonomna pokrajina.

 Zavod za javno zdravlje je zdravstvena ustanova koja se osniva za teritoriju više opština, odnosno grada, okruga, kao i za teritoriju Republike, u skladu sa Planom mreže.

 Pod javnim zdravljem, podrazumeva se ostvarivanje javnog interesa stvaranjem uslova za očuvanje zdravlja stanovništva putem organizovanih sveobuhvatnih aktivnosti društva usmerenih na očuvanje fizičkog i psihičkog zdravlja, odnosno očuvanje životne sredine, kao i sprečavanje nastanka faktora rizika za nastanak bolesti i povreda, koji se ostvaruje primenom zdravstvenih tehnologija i merama namenjenih promociji zdravlja, prevenciji bolesti i poboljšanju kvaliteta života.

Zavod za javno zdravlje: 1) prati, procenjuje i analizira zdravstveno stanje stanovništva i izveštava nadležne organe i javnost; 2) prati i proučava zdravstvene probleme i rizike po zdravlje stanovništva; 3) predlaže elemente zdravstvene politike, planove i programe sa merama i aktivnostima namenjenim očuvanju i unapređenju zdravlja stanovništva; 4) vrši informisanje, obrazovanje i obuku stanovništva za brigu o sopstvenom zdravlju; 5) vrši procenu efikasnosti, dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite; 6) planira razvoj stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika; 7) podstiče razvoj integrisanog zdravstvenog informacionog sistema; 8) vrši primenjena istraživanja u oblasti javnog zdravlja; 9) sarađuje i razvija partnerstvo u društvenoj zajednici na identifikaciji i rešavanju zdravstvenih problema stanovništva; 10) obavlja druge poslove, u skladu sa zakonom.

Zavod za javno zdravlje je zdravstvena ustanova koja obavlja socijalno medicinsku, higijensko - ekološku, epidemiološku i mikrobiološku zdravstvenu delatnost.

Vrši bakteriološke, serološke, virusološke, hemijske i toksikološke preglede i ispitivanja u vezi sa proizvodnjom i prometom životnih namirnica, vode, vazduha, predmeta opšte upotrebe, kao i u vezi sa dijagnostikom zaraznih i nezaraznih bolesti.

Koordinira, usklađuje i stručno povezuje rad zdravstvenih ustanova iz Plana mreže, za teritoriju za koju je osnovan.

Sarađuje sa drugim zdravstvenim ustanovama na teritoriji za koju je osnovan, kao i sa nadležnim organima lokalne samouprave i drugim ustanovama i organizacijama od značaja za unapređenje javnog zdravlja.

Osnivač može organizovati zavod za javno zdravlje kao institut, ukoliko su ispunjeni propisani uslovi.

Može obavljati poslove dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije ako na području za koje je osnovan ne postoji druga zdravstvena ustanova koja obavlja te poslove.

  

1)

2) 3)

Zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici

Zdravstveni radnici su lica koja imaju završen medicinski, stomatološki, odnosno farmaceutski fakultet, kao i lica sa završenom drugom školom zdravstvene struke, a koja neposredno obavljaju zdravstvenu delatnost u zdravstvenim ustanovama ili privatnoj praksi, pod uslovima propisanim zakonom.

Zdravstveni saradnik jeste lice sa srednjom, višom, odnosno visokom stručnom spremom koje obavlja određene poslove zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi, odnosno privatnoj praksi.

Zdravstveni radnik, u zavisnosti od stepena stručne spreme jeste: doktor medicine, doktor stomatologije, diplomirani farmaceut i diplomirani farmaceut medicinski biohemičar - sa završenim odgovarajućim fakultetom zdravstvene struke; viša medicinskа sеstrа, viši medic. tehničar i viši zdravstveni tehničar – završenu višu medicinsku školu; medicinskа sеstrа - tehničar, laboratorijski tehničar, farmaceutski tehničar i zubni tehničar - završenu srednju medicinsku školu; Zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici ne mogu obavljati samostalni rad dok ne obave pripravnički staž i polože stručni ispit,

    

Pripravnički staž za zdravstvene radnike i zdravstvene saradnike sa visokom stručnom spremom traje 12 meseci, Pripravnički staž za zdravstvene radnike i zdravstvene saradnike sa višom, odnosno srednjom stručnom spremom, traje šest meseci.

Pripravnički staž se obavlja u zdravstvenim ustanovama i privatnoj praksi pod neposrednim nadzorom zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika koji ima najmanje pet godina radnog iskustva nakon položenog stručnog ispita.

Po isteku pripravničkog staža zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici dužni su da polože stručni ispit u roku od 12 meseci od dana završetka programa pripravničkog staža, pred ispitnim komisijama koje obrazuje ministar.

Članstvo u komori je obavezno za zdravstvene radnike, koji kao profesiju obavljaju zdravstvenu delatnost.

 

Stručno usavršavanje zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika

Pod stručnim usavršavanjem, podrazumeva se sticanje znanja i veština zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika, koje obuhvata: specijalizacije i uže specijalizacije; kontinuiranu edukaciju.

Troškove stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika zdravstvenih saradnika snosi poslodavac.

Stručno usavršavanje zdravstvenih radnika je uslov za dobijanje,odnosno obnavljanje licence.

Kontinuirana edukacija podrazumeva: 1) učešće na stručnim i naučnim skupovima; 2) učešće na seminarima, kursevima i drugim programima kontinuirane edukacije.

Specijalizacije  Zdravstveni radnik i zdravstveni saradnik sa visokom školskom spremom može se specijalizovati ako ima završen pripravnički staž i položen stručni ispit i dve godine obavljanja zdravstvene delatnosti po položenom stručnom ispitu.

 Zdravstveni radnik sa visokom stručnom spremom može se posle završene specijalizacije usavršavati u užoj specijalnosti.

 Odobravanje specijalizacija i užih specijalizacija vrše zdravstvene ustanove, odnosno privatna praksa, u skladu sa planom stručnog usavršavanja .

 Odluku o odobravanju specijalizacije i uže specijalizacije donosi direktor zdravstvene ustanove, odnosno osnivač privatne prakse.

 Ministar rešenjem daje saglasnost na odluku .

 Doktori medicine, doktori stomatologije i diplomirani farmaceuti koji imaju najmanje 12 godina rada u zdravstvenoj delatnosti, položen specijalistički ispit, stručne i naučne radove, mogu podneti zahtev, odnosno biti predloženi za dobijanje naziva primarijus, kao stručnog priznanja za dugogodišnji uspešni zdravstveni, obrazovni i stručni rad.

 Predlog za dobijanje naziva primarijus može podneti odgovarajuća sekcija ili podružnica Srpskog lekarskog društva, odnosno Farmaceutskog društva Srbije, kao i nadležna komora.

 Bliže uslove, način i postupak za dobijanje naziva primarijus utvrđuje ministar.

 Za zdravstvene radnike sa teritorije autonomne pokrajine, prilikom odlučivanja o dodeli naziva primarijus, prethodno se pribavlja mišljenje nadležnog organa autonomne pokrajine.

 Naziv primarijus dodeljuje ministar.

ИЗАБРАНИ ЛЕКАР

 Законом о здравственом осигурању дефинисано је право на избор лекара у Дому здравља на подручју матичне филијале или на подручју пребивалишта , односно боравишта.

 Лекар се бира из области опште медицине или медицине рада, педијатрије, гинекологије или стоматологије.

 Сви пунолетни грађани имају право на избор доктора медицине, или специјалисту опште медицине, односно, специјалисту медицине рада.  Деца млађа од 18 година имају право на изабраног доктора специјалисте педијатрије.

 Особе женског пола старије од 15 године живота могу изабрати и доктора специјалисту гинекологије.

 Особе млађе од 18 или старије од 65 година могу изабрати и доктора стоматологије.

ДУЖНОСТИ ИЗАБРАНОГ ЛЕКАРА:

 организује и спроводи мере на очувању и унапређењу осигураниковог здравља;  обавља прегледе и дијагностику која је неопходна;  одређује начин и врсту лечења, прати ток лечења и усклађује мишљење и предлоге за наставак лечења;  упућује осигуранике на амбулантно специјалистичке прегледе или на стационарно лечење;

ДУЖНОСТИ ИЗАБРАНОГ ЛЕКАРА:

 одређује врсту и дужину кућног лечења и прати његово спровођење;  прописује лекове и медицинска средства, као и одређене врсте медицинско-техничких помагала;  води прописану медицинску документацију о здравственом стању и лечењу осигураника;  даје оцену о здравственом стању и упућује на оцену радне способности, односно инвалидности;

ДУЖНОСТИ ИЗАБРАНОГ ЛЕКАРА:

 утврђује дужину привремене спречености за рад због болести или повреде, до 30 дана спречености за рад и предлаже првостепеној лекарској комисији продужење привремене спречености за рад;  утврђује потребу пратиоца за време путовања;  утврђује потребу одсуствовања са посла ради неге члана уже породице;

ДУЖНОСТИ ИЗАБРАНОГ ЛЕКАРА:

 даје налаз и мишљење о осигураниковом здравственом стању на основу кога се издаје потврда о коришћењу здравствене заштите у иностранству;  одређује употребу и врсту превозног средства за превоз болесника, с обзиром на здравствено стање;  врши друге послове у вези са остваривањем права из здравственог осигурања.

ДУЖНОСТИ ИЗАБРАНОГ ЛЕКАРА:

 Поред наведених послова изабрани лекар гинеколог одређује старост трудноће, ради остваривања права на одсуствовање са рада због трудноће и порођаја.  Изабрани лекар педијатар даје мишљење о здравственом стању детета ради остваривања права на одсуствовање са рада због посебне неге детета.  Изабрани лекар утврђује привремену спреченост за рад осигураника по прописима о запошљавању.

ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ ВАЖНО ИЗАБРАТИ ЛЕКАРА?

Изабрани лекар брине о свим сегментима здравља пацијената. Увек је у току са њиховим здравственим стањем и увек има довољно времена за пацијента. Код изабраног лекара прегледи се заказују телефоном и на тај начин избегава чекање.

 Изабрани лекар је упознат са претходним здравственим стањем и факторима ризика по здравље пацијента, са његовим начином живота, добрим и лошим навикама. Предочава му до којих болести лоше навике могу да доведу, а уколико евентуално постоји неко обољење, континуирано прати развој болести и лечи је.

ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ ВАЖНО ИЗАБРАТИ ЛЕКАРА?

 Изабрани лекар има могућност да позива пацијенте и заказује редовне годишње и превентивне прегледе. Редовни прегледи важни су због раног откривања премалигних и малигних промена, лечења хормонских проблема, контроле рађања и правовременог планирања породице...

 Сада заједнички, лекар и пацијент могу спречити, а не више само лечити неку болест.

ИЗБОР ЛЕКАРА

 Лекар се бира у неком од Домова здравља на подручју матичне филијале здравственог осигурања, а, у случају када пребивалиште није на подручју матичне филијале која је осигуранику издала здравствену књижицу, он има право да изабере лекара у месту свог пребивалишта.

ИЗБОР ЛЕКАРА

 Лица која привремено бораве ван места свог пребивалишта (ученици и студенти, лица смештена у установе социјалне заштите, деца у хранитељским породицама) лекара бирају у месту привременог боравка и он је њихов лекар док ту бораве.

ИЗБОР ЛЕКАРА

 Лекар се бира на период од једне календарске године ( од дана избора до 31.12. текуће године), са списка лекара, који мора бити истакнут у сваком Дому здравља.

ИЗБОР ЛЕКАРА

 Лекар се бира на период од једне календарске године ( од дана избора до 31.12. текуће године), са списка лекара, који мора бити истакнут у сваком Дому здравља.  Једном датој изјави о избору лекара, продужава се важност аутоматски сваке календарске године, све док осигураник не да изјаву о промени изабраног лекара.

ИЗБОР ЛЕКАРА

 Ако је осигураников изабрани лекар привремено одсутан, због коришћења годишњег одмора, боловања, службеног пута и др., дом здравља је у обавези да обезбеди лекара који привремено замењује његовог изабраног лекара.

ИЗБОР ЛЕКАРА

 Осигураници имају право да промене изабраног лекара по истеку календарске године, без навођења разлога промене.  Особе незадовоље својим изабраним, или лекаром који им је додељен као замена, могу захтевати промену изабраног лекара и пре истека календарске године, али у изјави морају да наведу разлог промене.