Transcript Taklimat Rancangan Pengajaran Harian KSSR PSV
Slide 1
Taklimat RPH
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Slide 2
02
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
1. Punca Kuasa
2. Butiran Rancangan
Pelajaran Harian
(RPH)
3. Contoh RPH
Slide 3
03
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Sub Seksyen 117(a):
Ketua Nazir Sekolah
bertanggungjawab
dengan kerjasama manamana pihak yang berkuasa
yang dilantik oleh Menteri
bagi memastikan bahawa
TARAF PENGAJARAN YANG
MEMUASKAN DIWUJUDKAN
DAN DIKEKALKAN di institusi
pendidikan
PUNCA KUASA
SEKSYEN 117 – 134
TANGGUNGJAWAB,
KUASA, FUNGSI DAN
BIDANG TUGAS KETUA
NAZIR SEKOLAH DAN
NAZIR SEKOLAH DALAM
AKTA PENDIDIKAN
1996 (AKTA 550)
Slide 4
04
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Ketua Nazir atau Nazir
Sekolah boleh
MEMBERIKAN NASIHAT
kepada pengelola atau
mana-mana orang lain
yang bertanggungjawab
ke atas pengurusan sesuatu
institusi pendidikan dan
kepada guru-guru tentang
perkara yang berhubungan
dengan pengajaran dan
kaedah pengajaran.
PUNCA KUASA
SEKSYEN 118
Slide 5
01
05
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Perkara 8:
Buku gaya pos atau PJJ,
hendaklah menyimpan dan
menyenggara suatu buku rekod
dalam mana hendaklah
direkod olehnya tidak lewat
daripada hari akhir
persekolahan setiap minggu
dalam suatu penggal
persekolahan, bahagian atau
bahagian-bahagian sukatan
pelajaran yang diluluskan yang
akan diajar pada minggu
berikutnya berkaitan dengan
suatu mata pelajaran,
Peraturan-Peraturan
Pendidikan
(Kurikulum
Kebangsaan) 1997:
dan buku rekod
hendaklah dengan sertamerta diadakan untuk
pemeriksaan.
Slide 6
01
06
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Perkara 11: Penalti
(1) Seseorang guru hendaklah
mengajar mengikut suatu sukatan
pelajaran yang diluluskan dan suatu
jadual waktu yang diluluskan dan
mana-mana guru yang mengajar
murid atau mana-mana orang yang
membenarkan seseorang guru
mengajar murid melainkan daripada
mengikut sukatan pelajaran yang
diluluskan atau jadual waktu yang
diluluskan adalah melakukan suatu
kesalahan dan apabila disabitkan
boleh didenda tidak melebihi lima ribu
ringgit atau dipenjarakan selama
tempoh tidak melebihi tiga bulan atau
kedua-duanya.
Peraturan-Peraturan
Pendidikan
(Kurikulum
Kebangsaan) 1997:
(2) Seseorang guru besar, pengetua
atau guru yang melanggar
peraturan 6, 7, 8, 9 atau 10 adalah
melakukan suatu kesalahan dan
apabila disabitkan boleh didenda
tidak melebihi lima ratus ringgit.
Slide 7
01
07
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
01
MAKLUMAT
UMUM
02
STANDARD
PEMBELAJARAN
03
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
04
AKTIVITI
05
PENILAIAN
06
SUMBER
PENDIDIKAN DAN
EMK
07
IMPAK / REFLEKSI
Slide 8
01
08
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
1
MAKLUMAT
UMUM
Guru mencatatkan
maklumat umum seperti:
Kelas
Masa PdP
Tajuk/Tema
Slide 9
01
09
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
2
STANDARD
PEMBELAJARAN
Guru perlu menetapkan
Standard Pembelajaran dalam
sesuatu P&P yang
mengandungi Persepsi Estetik,
Aplikasi Seni, Ekspresi Kreatif
dan Apresiasi Seni
Guru perlu memahami dan
tahu apa yang terdapat dalam
Standard Pembelajaran yang
perlu disampaikan dalam P&P.
Slide 10
01
10
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
3
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Guru perlu menetapkan objektif
sesuai dengan perkembangan
kognitif murid.
Objektif perlu dinyatakan dalam
bentuk perlakuan yang boleh
diukur.
Contoh:
Murid dapat menghasilkan…
Murid dapat menyenaraikan…
Slide 11
01
11
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
4
AKTIVITI
PEMBELAJARAN
& PENGAJARAN
Memperlihatkan perkembangan pelajaran
dari mudah kepada sukar, konkrit kepada
abstrak (jelmakan unsur KBAT).
Menetap dan menyatakan isi pelajaran
(standard kandungan dan standard
pembelajaran) yang ingin diterapkan.
Merancang penilaian formatif
(pemerhatian, lisan atau bertulis/amali).
Mengadakan sesi penutupan kognitif dan
sosial melalui sesi apresiasi seni.
Memperkukuhkan isi pelajaran yang
dipelajari seterusnya memotivasi murid.
Slide 12
01
12
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
5
PENILAIAN
Guru perlu menetapkan tahap
penguasaan yang ingin dicapai
berdasarkan dokumen Penilaian
Perkembangan Pendidikan Murid.
Penetapan penilaian dinyatakan
secara ringkas berdasarkan kata
kunci tertentu berasaskan tahap
yang ingin dicapai.
Slide 13
01
13
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
6
SUMBER
PENDIDIKAN &
EMK
Menyatakan secara ringkas
sumber pendidikan yang
digunakan bagi membantu
pemahaman murid dan
elemen EMK yang ingin
diterapkan.
Slide 14
01
14
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
7
IMPAK/
REFLEKSI
Guru menyatakan hasil
pembelajaran yang
dilaksanakan setelah selesai
proses PdP.
Perkara utama yang perlu
dinyatakan ialah tindakan
penambahbaikan guru
terhadap murid yang belum/
tidak menguasai sesi PdP
tersebut.
Slide 15
RPH
Mata Pelajaran
Masa
Kelas
Tema dan
Tajuk
CONTOH
01
15
Modul
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
Aktiviti PdP
Emk
BBB
Penilaian PdP
Refleksi
1. Murid memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think
2. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik
3. Murid menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai
garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan.
4. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan gabungan
teknik gosokan dan kolaj dalam karya lukisan
5. Murid membuat apresiasi hasil karya
Slide 16
RPH
1 MINGGU
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Masa
Kelas
6 Cemerlang
Tema dan Tajuk Alam Semula Jadi - Adik ku
Modul
Menggambar-Lukisan
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
1.1 Persepsi Estetik
Aktiviti PdP
Emk
BBB
Penilaian PdP
Refleksi
1.2 Aplikasi Seni
01
16
0800-0900pagi
1.3 Ekspresi Kreatif
1.4 Apresiasi Seni
Di akhir pengajaran murid dapat:
1. memahami dan menyatakan bahasa seni visual
2. menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif
3. menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj serta membuat
apresiasi terhadap karya
1. Murid memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think
2. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik
3. Murid menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai
garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan.
4. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan karya lukisan
5. Murid membuat apresiasi hasil karya
1 .Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5),TMK dan nilai murni
Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan empat Standard
Kandungan.
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan
datang
Slide 17
RPH
MINGGU
PERTAMA
01
17
Mata
Pelajaran:
Kelas:
Pendidikan Seni Visual
Masa
8..00-9.20 pagi
6 Cemerlang
Tema dan Tajuk
Alam Semula Jadi - Adik ku
Bidang
Menggambar-Lukisan
Standard
1.1 Persepsi Estetik
1.2 Aplikasi Seni
Pembelajaran
Objektif
Diakhir pengajaran murid dapat:
Pembelajaran 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni Visual
2. Menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif
3. Menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj
1. Memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think
Aktiviti PdP
2. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik
3. Menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai
garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan.
Emk
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2 dan EK3) TMK dan Nilai murni
BBM
Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan dua Standard
Kandungan.
Refleksi
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Slide 18
RPH
MINGGU KEDUA
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Masa
Kelas
6 Cemerlang
Tema dan Tajuk Alam Semula Jadi - Adik ku
Bidang
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
Menggambar - Lukisan
Aktiviti Pdp
Emk
BBM
Penilaian PdP
Refleksi
01
18
8..00-9.20
1.3 Ekspresi Kreatif
1.4 Apresiasi Seni
Diakhir pengajaran murid dapat:
1. Menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj
2. Membuat apresiasi terhadap karya
1. Menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan karya lukisan
2. Membuat Apresiasi hasil karya
1. Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (,EK3 dan EK5) TMK dan Nilai murni
Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan empat Standard Kandungan
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Slide 19
Terima Kasih
doa, usaha, istiqamah dan tawakal
Taklimat RPH
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Slide 2
02
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
1. Punca Kuasa
2. Butiran Rancangan
Pelajaran Harian
(RPH)
3. Contoh RPH
Slide 3
03
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Sub Seksyen 117(a):
Ketua Nazir Sekolah
bertanggungjawab
dengan kerjasama manamana pihak yang berkuasa
yang dilantik oleh Menteri
bagi memastikan bahawa
TARAF PENGAJARAN YANG
MEMUASKAN DIWUJUDKAN
DAN DIKEKALKAN di institusi
pendidikan
PUNCA KUASA
SEKSYEN 117 – 134
TANGGUNGJAWAB,
KUASA, FUNGSI DAN
BIDANG TUGAS KETUA
NAZIR SEKOLAH DAN
NAZIR SEKOLAH DALAM
AKTA PENDIDIKAN
1996 (AKTA 550)
Slide 4
04
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Ketua Nazir atau Nazir
Sekolah boleh
MEMBERIKAN NASIHAT
kepada pengelola atau
mana-mana orang lain
yang bertanggungjawab
ke atas pengurusan sesuatu
institusi pendidikan dan
kepada guru-guru tentang
perkara yang berhubungan
dengan pengajaran dan
kaedah pengajaran.
PUNCA KUASA
SEKSYEN 118
Slide 5
01
05
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Perkara 8:
Buku gaya pos atau PJJ,
hendaklah menyimpan dan
menyenggara suatu buku rekod
dalam mana hendaklah
direkod olehnya tidak lewat
daripada hari akhir
persekolahan setiap minggu
dalam suatu penggal
persekolahan, bahagian atau
bahagian-bahagian sukatan
pelajaran yang diluluskan yang
akan diajar pada minggu
berikutnya berkaitan dengan
suatu mata pelajaran,
Peraturan-Peraturan
Pendidikan
(Kurikulum
Kebangsaan) 1997:
dan buku rekod
hendaklah dengan sertamerta diadakan untuk
pemeriksaan.
Slide 6
01
06
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Perkara 11: Penalti
(1) Seseorang guru hendaklah
mengajar mengikut suatu sukatan
pelajaran yang diluluskan dan suatu
jadual waktu yang diluluskan dan
mana-mana guru yang mengajar
murid atau mana-mana orang yang
membenarkan seseorang guru
mengajar murid melainkan daripada
mengikut sukatan pelajaran yang
diluluskan atau jadual waktu yang
diluluskan adalah melakukan suatu
kesalahan dan apabila disabitkan
boleh didenda tidak melebihi lima ribu
ringgit atau dipenjarakan selama
tempoh tidak melebihi tiga bulan atau
kedua-duanya.
Peraturan-Peraturan
Pendidikan
(Kurikulum
Kebangsaan) 1997:
(2) Seseorang guru besar, pengetua
atau guru yang melanggar
peraturan 6, 7, 8, 9 atau 10 adalah
melakukan suatu kesalahan dan
apabila disabitkan boleh didenda
tidak melebihi lima ratus ringgit.
Slide 7
01
07
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
01
MAKLUMAT
UMUM
02
STANDARD
PEMBELAJARAN
03
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
04
AKTIVITI
05
PENILAIAN
06
SUMBER
PENDIDIKAN DAN
EMK
07
IMPAK / REFLEKSI
Slide 8
01
08
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
1
MAKLUMAT
UMUM
Guru mencatatkan
maklumat umum seperti:
Kelas
Masa PdP
Tajuk/Tema
Slide 9
01
09
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
2
STANDARD
PEMBELAJARAN
Guru perlu menetapkan
Standard Pembelajaran dalam
sesuatu P&P yang
mengandungi Persepsi Estetik,
Aplikasi Seni, Ekspresi Kreatif
dan Apresiasi Seni
Guru perlu memahami dan
tahu apa yang terdapat dalam
Standard Pembelajaran yang
perlu disampaikan dalam P&P.
Slide 10
01
10
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
3
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Guru perlu menetapkan objektif
sesuai dengan perkembangan
kognitif murid.
Objektif perlu dinyatakan dalam
bentuk perlakuan yang boleh
diukur.
Contoh:
Murid dapat menghasilkan…
Murid dapat menyenaraikan…
Slide 11
01
11
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
4
AKTIVITI
PEMBELAJARAN
& PENGAJARAN
Memperlihatkan perkembangan pelajaran
dari mudah kepada sukar, konkrit kepada
abstrak (jelmakan unsur KBAT).
Menetap dan menyatakan isi pelajaran
(standard kandungan dan standard
pembelajaran) yang ingin diterapkan.
Merancang penilaian formatif
(pemerhatian, lisan atau bertulis/amali).
Mengadakan sesi penutupan kognitif dan
sosial melalui sesi apresiasi seni.
Memperkukuhkan isi pelajaran yang
dipelajari seterusnya memotivasi murid.
Slide 12
01
12
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
5
PENILAIAN
Guru perlu menetapkan tahap
penguasaan yang ingin dicapai
berdasarkan dokumen Penilaian
Perkembangan Pendidikan Murid.
Penetapan penilaian dinyatakan
secara ringkas berdasarkan kata
kunci tertentu berasaskan tahap
yang ingin dicapai.
Slide 13
01
13
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
6
SUMBER
PENDIDIKAN &
EMK
Menyatakan secara ringkas
sumber pendidikan yang
digunakan bagi membantu
pemahaman murid dan
elemen EMK yang ingin
diterapkan.
Slide 14
01
14
PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
7
IMPAK/
REFLEKSI
Guru menyatakan hasil
pembelajaran yang
dilaksanakan setelah selesai
proses PdP.
Perkara utama yang perlu
dinyatakan ialah tindakan
penambahbaikan guru
terhadap murid yang belum/
tidak menguasai sesi PdP
tersebut.
Slide 15
RPH
Mata Pelajaran
Masa
Kelas
Tema dan
Tajuk
CONTOH
01
15
Modul
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
Aktiviti PdP
Emk
BBB
Penilaian PdP
Refleksi
1. Murid memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think
2. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik
3. Murid menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai
garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan.
4. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan gabungan
teknik gosokan dan kolaj dalam karya lukisan
5. Murid membuat apresiasi hasil karya
Slide 16
RPH
1 MINGGU
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Masa
Kelas
6 Cemerlang
Tema dan Tajuk Alam Semula Jadi - Adik ku
Modul
Menggambar-Lukisan
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
1.1 Persepsi Estetik
Aktiviti PdP
Emk
BBB
Penilaian PdP
Refleksi
1.2 Aplikasi Seni
01
16
0800-0900pagi
1.3 Ekspresi Kreatif
1.4 Apresiasi Seni
Di akhir pengajaran murid dapat:
1. memahami dan menyatakan bahasa seni visual
2. menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif
3. menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj serta membuat
apresiasi terhadap karya
1. Murid memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think
2. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik
3. Murid menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai
garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan.
4. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan karya lukisan
5. Murid membuat apresiasi hasil karya
1 .Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5),TMK dan nilai murni
Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan empat Standard
Kandungan.
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan
datang
Slide 17
RPH
MINGGU
PERTAMA
01
17
Mata
Pelajaran:
Kelas:
Pendidikan Seni Visual
Masa
8..00-9.20 pagi
6 Cemerlang
Tema dan Tajuk
Alam Semula Jadi - Adik ku
Bidang
Menggambar-Lukisan
Standard
1.1 Persepsi Estetik
1.2 Aplikasi Seni
Pembelajaran
Objektif
Diakhir pengajaran murid dapat:
Pembelajaran 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni Visual
2. Menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif
3. Menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj
1. Memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think
Aktiviti PdP
2. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik
3. Menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai
garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan.
Emk
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2 dan EK3) TMK dan Nilai murni
BBM
Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan dua Standard
Kandungan.
Refleksi
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Slide 18
RPH
MINGGU KEDUA
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Masa
Kelas
6 Cemerlang
Tema dan Tajuk Alam Semula Jadi - Adik ku
Bidang
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
Menggambar - Lukisan
Aktiviti Pdp
Emk
BBM
Penilaian PdP
Refleksi
01
18
8..00-9.20
1.3 Ekspresi Kreatif
1.4 Apresiasi Seni
Diakhir pengajaran murid dapat:
1. Menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj
2. Membuat apresiasi terhadap karya
1. Menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan karya lukisan
2. Membuat Apresiasi hasil karya
1. Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (,EK3 dan EK5) TMK dan Nilai murni
Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan empat Standard Kandungan
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Slide 19
Terima Kasih
doa, usaha, istiqamah dan tawakal