Transcript File

MODUL TENAGA BOLEH BAHARU DAN
KECEKAPAN TENAGA 2013
Pendidikan Seni Visual
Kumpulan A
Hotel Selesa Beach Resort,
Port Dickson
2-4 September 2013
PENDIDIKAN SENI VISUAL
KUMPULAN A
Ahli:
Lee Mei Li
2. Tee Sze May
3. Mohd Fikry Adnan
4. V. Mariamah
5. C. Krishna Bamah
6. Norbaya Zainul Abidin
7. Tuan Mariana Tuan Ismail
8. Azri Azura Mad Aris
9. Ahmad Shakir Che Ali@Bahari
10. Johanis Nordin
11. Norizan Saaban
1.
SJKC Chung San
SJKC Kampung Baru Bt 8 Labu
SK Londah
SJKT Kubang
SJKT Ladang Sendayan
SK Kampai
SK Kundor
SK Seremban Jaya 2
SK Port Dickson
SK Desa Jasmin
SK Pelangai
Rancangan Pengajaran Harian
PENDIDIKAN SENI VISUAL
KUMPULAN A
Rancangan Pengajaran Harian
Tahun
Bidang
Aktiviti
Tema
Tajuk
Masa
Jenis-jenis Media
:
:
:
:
:
:
:
Bahan Bantu Belajar
EMK
Tenaga Boleh Baharu
:
:
:
4
Membentuk dan Membuat Binaan
Rumah
Objek Buatan Manusia
Rumahku Cekap Tenaga
60 minit
Alat – gunting
Bahan – kotak, sugar paper, kertas
lukisan, gam, pensel warna,
plastisin, kerajang aluminium
Contoh model rumah
Kreativiti dan Inovasi
Tenaga suria
Rancangan Pengajaran Harian
4.1 Persepsi Estetik
: Murid dapat mengenal, memahami dan
menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
rumah cekap tenaga.
4.1.1 Unsur Seni
4.1.1.1 Bentuk – konkrit
4.1.1.2 Warna – sekunder atau tertier atau atau gabungan keduadua warna
4.1.2 Prinsip Rekaan
4.1.2.1 Imbangan- simetri
4.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni
visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan
rumah cekap tenaga.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
4.2.1.1 Alatan – gunting
4.2.1.2 Bahan – kotak, sugar paper, kertas lukisan, gam, pensel
warna, plastisin, kerajang aluminium
4.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam
penghasilan karya.
Objektif Pembelajaran dan Pengajaran
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid
dapat:
1. Mengetahui proses penghasilan karya melalui
teknik lipatan, guntingan dan mewarna.
2. Menghasilkan karya dengan menggunakan teknik
tampalan dan guntingan.
3. Memahami dan mengetahui sumber tenaga suria
dapat menjana tenaga elektrik (TBB).
4. Dapat menjimatkan tenaga elektrik (KT).
Hasil Pembelajaran
Aras 1
1. Menghasilkan objek 2D mudah dengan menggunakan
elemen Asas Seni Reka seperti bentuk dan warna.
Aras 2
1. Mengaplikasi konsep, struktur, dan imbangan dalam
membentuk dan membuat binaan yang berfungsi.
Aras 3
1. Menghasilkan binaan 2D yang lebih kompleks dengan
mengutamakan teknik seperti menggunting, menampal
dan menggantung.
2. Mempamer dan menceritakan secara lisan tentang hasil
karya sendiri dan rakan.
Aktiviti Pembelajaran
Langkah 1
1. Murid melihat contoh model Rumah Cekap Tenaga.
2. Guru bersama murid menyanyikan lagu rumah dengan
rentak lagu “Ikan Kekek”.
3. Guru menerangkan tentang fungsi panel suria yang ada
pada Rumah Cekap Tenaga.
Langkah 2
1. Guru menerangkan tentang alat dan bahan yang
digunakan dalam menghasilkan Rumah Cekap Tenaga.
2. Guru menunjukkan cara menghasilkan Rumah Cekap
Tenaga.
Rumah Solar
Rumah saya, rumah saya,
Rumah saya, rumah solar.
Jimat wang, jimat tenaga,
Hidup bahagia selamanya.
(mengikut rentak lagu “Ikan Kekek”)
Aktiviti Pembelajaran
Langkah 3
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil
untuk menghasilkan Rumah Cekap Tenaga.
2. Murid memulakan aktiviti membina Rumah Cekap
Tenaga mengikut kreativiti kumpulan dengan bimbingan
guru.
Langkah 4
1. Murid mempamerkan binaan yang telah siap dan
menceritakan secara lisan kepada rakan.
2. Murid menerangkan tentang kecekapan tenaga suria yang
dapat menjimatkan tenaga elektrik di rumah.
Aktiviti Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Penutupan
 Guru merumuskan dan bersoal jawab dengan murid
mengenai kecekapan tenaga suria dalam pengajaran dan
pembelajaran.
Soal Jawab
Contoh soalan:
1. Apakah sumber tenaga suria?
Jawapan : Matahari
2. Apakah fungsi dan kelebihan panel suria yang ada
pada Rumah Cekap Tenaga?
Jawapan :
i. Fungsi – memanaskan air
ii. Kelebihan – menjimatkan tenaga elektrik
Contoh Model Rumahku Cekap Tenaga
SEKIAN
TERIMA KASIH