Transcript دانلود اسلاید علوم درس گرما و مواد
Slide 1
بسم هللا الرحمن الرحیم
طرح درس روزانه:علوم تجربی
فصل:گرما ومواد()1
تنظیم:مطهره بنی کریمی
سال تحصیلی91-92:
Slide 2
اهداف کلی :تبد یل مواد جامد به مایع-مایع به گاز
اهداف جزئی-1 :آشنایی دانش آموزان با مفهوم جامدومایع
-2آشنایی دانش آموزان با مفهوم ذوب
-3آشنایی دانش آموزان با مفهوم انجماد
-4آشنایی دانش آموزان با مفهوم تبخیر
اهداف رفتاری-1:دانش آموزبتواندحالت های مختلف موادرانام ببرد.
-2دانش آموز بتواند برای هر حالت چندمورد نام برده
و آنها را با هم مقایسه کند.
-3دانش آموز بتواند با آزمایش تغییر حالت جامد به
مایع و مایع به جامد را توضیح دهد.
-4دانش آموز بتواند فرایند ذوب را توضیح دهد.
-5دانش آموز بتواند فرایندانجماد را توضیح دهد.
Slide 3
اهداف رفتاری-6:دانش آموز بتواندتبدیل مایع به گاز و گاز به مایع راتوضیح دهد.
روش تدریس:توضیحی-پرسش و پاسخ-آزمایش
وسایل الزم:یخ-آب-شمع-کبریت-بشقاب-میخ-الکل-کتاب درسی
امور مقدماتی:سالم و احوالپرسی-حضوروغیاب-بررسی مشکالت
روحی و روانی دانش آموزان.
ارزشیابی تشخیصی :از درس های قبل سواالتی جهت تکرار و تمرین از
دانش آموزان پرسیده می شود.
Slide 4
ارائه درس:قبل از شروع درس به همراه کلیه دانش آموزان به آزمایشگاه مدرسه
می رویم،ابتدا برای ایجاد انگیزه توجه دانش آموزان را به تصویر آدم برفی فصل
گرماو مواد( )1جلب می کنیم واز آنها می پرسیم که در این تصویر چه چیزی تغییر
می کندو معنای تبدیل شدن یعنی تغییر حالتی به حالت دیگررا توضیح می دهیم
و حالتهای مختلف مواد را نام می بریم.
ابتدا اولین آزمایش درباره تبدیل جامدبه مایع را انجام میدهیم)1:مقداری یخ را در
ظرفی می ریزیم بعد از گذشت چند دقیقه مشاهده می کنیم که یخ در اثر گرما
کم کم آب شده و به حالت مایع در می آیدو نمونه های دیگری مانند آب شدن
کره،شمع روشن و بستنی را مثال می زنیم و می گوییم که اگر مواد جامد به
اندازه ی کافی گرم شوند به مایع تبدیل شده واین عمل را ذوب شدن می گویند.
)2آزمایش بعدی مقداری آب درون ظرفی می ریزیم و آن را درجا یخی قرارمیدهیم
پس از یک ساعت مشاهده می کنیم آب در اثر سرما به یخ تبدیل می شود و
توضیح می دهیم اگر مواد به اندازه ی کافی سرد شوند به جامد تبدیل می شوند
که این عمل را انجماد می گویند.
Slide 5
)3شمعی را روشن می کنیم و آن را طوری قرار می دهیم که قطره های آن در
بشقابی که زیر آن نگه می داریم بریزد وتوضیح می دهیم که شمع جامد است
وقتی آب می شود قطرات آن مایع بوده و پس از سرد شدن در بشقاب دوباره
جامد می شود و درباره شکل های مختلف شمع و یخ توضیح می دهیم که وقتی
مواد مایع را درون قالب های مختلف بریزیم به همان شکل در می آیند البته یخ ها
و شمع های مختلف را از نزدیک به دانش آموزان نشان می دهیم
تبدیل مایع و گاز به یکدیگر
)4مقداری آب را درون ظرفی می ریزیم و آن را حرارت می دهیم بعد از مدتی
نتیجه را از دانش آموزان می پرسیم که آب چه می شود؟بخار
بخار آب به کجا می رود؟هوا
چه مدت طول می کشد تا همه ی آب بخار شود؟بستگی به مقدار آب-
سطح ظرف و میزان حرارت دارد.
Slide 6
بعد اشاره به آب دریا می کنیم که بخار می شود و به هوا می رودو می گوییم
که بخار آب یک گاز است که در هوا وجود دارد ولی دیده نمی شود.تبدیل شدن
مایع به گاز را تبخیر می گویند.
)5چندقطره الکل را درظرفی می ریزیم و کمی صبرکرده بعدمشاهده می کنیم
که چیزی در ظرف نمانده و الکل درهوای معمولی بخارشده،مانند خشک شدن سبزی
که آب درون برگ های آن بخار می شود یعنی مایع به گازتبدیل میشود.
)6درموردآزمایش کره که به دانش آموزان توصیه میکنیم درمنزل به این نکته دقت
کنند که وقتی مقداری کره را داخل کیسه ی پالستیکی در جای گرم قراردهیم
تا کامال ذوب شودچه تغییری می کند؟جرم کره تغییر نمی کند ولی
حجم آن افزایش می یابد.
)7دریک ظرف کمی آب می ریزیم و آن را حرارت می دهیم تا به جوش آیدبعدیک
بشقاب سرد روی آن نگه می داریم چه مشاهده می کنیم؟بخار آب وقتی به
بشقاب سردبرخوردمیکندسردشده وبه قطرات آب تبدیل میشود
به سرد کردن بخار آب میعان می گویند.
Slide 7
)8آینه ای را مقابل دهانمان قرار داده و به آن می دمیم در هوای بازدم که هنگام
تنفس از دهان و بینی خارج میشودبخار آب وجود داردکه وقتی به آینه برخوردمیکند
به مایع تبدیل می شود.مانند تشکیل مه در زمستان.
)9دریک لیوان کامال خشک مقداری آب ویخ می ریزیم کمی صبر می کنیم سپس
به بدنه ی لیوان دست می کشیم چه مشاهده می کنیم؟دستمان خیس
شده چون بدنه ی لیوان پرازقطرات آب میشود،درهوامقداری
بخار آب وجود داردکه به بدنه ی لیوان سرد برخوردکرده و بر
اثرسرما به قطرات آب تبدیل میشود.
اگر گازها به اندازه ی کافی سردشوند به مایع تبدیل می شود.
جمع بندی:بعد از انجام هر آزمایش یکی از دانش آموزان همان صفحه را می خواند
و سواالت مربوط به آن مبحث را می گوییم.
Slide 8
ارزشیابی تکمیلی:ازدانش آموزان می خواهم که این آزمایشات را در منزل انجام
دهند و نتیجه را به صورت گزارش در کالس شرح دهند.
ارزشیابی تکوینی:برای اینکه مطمئن شوم مطالب گفته شده درس توسط
دانش آموزان یاد گرفته شده از تعدادی،سواالتی در مورد آزمایشات مختلف
و مطالب مهم درس می پرسم تا تکرار و تمرینی برای بقیه باشد.
بسم هللا الرحمن الرحیم
طرح درس روزانه:علوم تجربی
فصل:گرما ومواد()1
تنظیم:مطهره بنی کریمی
سال تحصیلی91-92:
Slide 2
اهداف کلی :تبد یل مواد جامد به مایع-مایع به گاز
اهداف جزئی-1 :آشنایی دانش آموزان با مفهوم جامدومایع
-2آشنایی دانش آموزان با مفهوم ذوب
-3آشنایی دانش آموزان با مفهوم انجماد
-4آشنایی دانش آموزان با مفهوم تبخیر
اهداف رفتاری-1:دانش آموزبتواندحالت های مختلف موادرانام ببرد.
-2دانش آموز بتواند برای هر حالت چندمورد نام برده
و آنها را با هم مقایسه کند.
-3دانش آموز بتواند با آزمایش تغییر حالت جامد به
مایع و مایع به جامد را توضیح دهد.
-4دانش آموز بتواند فرایند ذوب را توضیح دهد.
-5دانش آموز بتواند فرایندانجماد را توضیح دهد.
Slide 3
اهداف رفتاری-6:دانش آموز بتواندتبدیل مایع به گاز و گاز به مایع راتوضیح دهد.
روش تدریس:توضیحی-پرسش و پاسخ-آزمایش
وسایل الزم:یخ-آب-شمع-کبریت-بشقاب-میخ-الکل-کتاب درسی
امور مقدماتی:سالم و احوالپرسی-حضوروغیاب-بررسی مشکالت
روحی و روانی دانش آموزان.
ارزشیابی تشخیصی :از درس های قبل سواالتی جهت تکرار و تمرین از
دانش آموزان پرسیده می شود.
Slide 4
ارائه درس:قبل از شروع درس به همراه کلیه دانش آموزان به آزمایشگاه مدرسه
می رویم،ابتدا برای ایجاد انگیزه توجه دانش آموزان را به تصویر آدم برفی فصل
گرماو مواد( )1جلب می کنیم واز آنها می پرسیم که در این تصویر چه چیزی تغییر
می کندو معنای تبدیل شدن یعنی تغییر حالتی به حالت دیگررا توضیح می دهیم
و حالتهای مختلف مواد را نام می بریم.
ابتدا اولین آزمایش درباره تبدیل جامدبه مایع را انجام میدهیم)1:مقداری یخ را در
ظرفی می ریزیم بعد از گذشت چند دقیقه مشاهده می کنیم که یخ در اثر گرما
کم کم آب شده و به حالت مایع در می آیدو نمونه های دیگری مانند آب شدن
کره،شمع روشن و بستنی را مثال می زنیم و می گوییم که اگر مواد جامد به
اندازه ی کافی گرم شوند به مایع تبدیل شده واین عمل را ذوب شدن می گویند.
)2آزمایش بعدی مقداری آب درون ظرفی می ریزیم و آن را درجا یخی قرارمیدهیم
پس از یک ساعت مشاهده می کنیم آب در اثر سرما به یخ تبدیل می شود و
توضیح می دهیم اگر مواد به اندازه ی کافی سرد شوند به جامد تبدیل می شوند
که این عمل را انجماد می گویند.
Slide 5
)3شمعی را روشن می کنیم و آن را طوری قرار می دهیم که قطره های آن در
بشقابی که زیر آن نگه می داریم بریزد وتوضیح می دهیم که شمع جامد است
وقتی آب می شود قطرات آن مایع بوده و پس از سرد شدن در بشقاب دوباره
جامد می شود و درباره شکل های مختلف شمع و یخ توضیح می دهیم که وقتی
مواد مایع را درون قالب های مختلف بریزیم به همان شکل در می آیند البته یخ ها
و شمع های مختلف را از نزدیک به دانش آموزان نشان می دهیم
تبدیل مایع و گاز به یکدیگر
)4مقداری آب را درون ظرفی می ریزیم و آن را حرارت می دهیم بعد از مدتی
نتیجه را از دانش آموزان می پرسیم که آب چه می شود؟بخار
بخار آب به کجا می رود؟هوا
چه مدت طول می کشد تا همه ی آب بخار شود؟بستگی به مقدار آب-
سطح ظرف و میزان حرارت دارد.
Slide 6
بعد اشاره به آب دریا می کنیم که بخار می شود و به هوا می رودو می گوییم
که بخار آب یک گاز است که در هوا وجود دارد ولی دیده نمی شود.تبدیل شدن
مایع به گاز را تبخیر می گویند.
)5چندقطره الکل را درظرفی می ریزیم و کمی صبرکرده بعدمشاهده می کنیم
که چیزی در ظرف نمانده و الکل درهوای معمولی بخارشده،مانند خشک شدن سبزی
که آب درون برگ های آن بخار می شود یعنی مایع به گازتبدیل میشود.
)6درموردآزمایش کره که به دانش آموزان توصیه میکنیم درمنزل به این نکته دقت
کنند که وقتی مقداری کره را داخل کیسه ی پالستیکی در جای گرم قراردهیم
تا کامال ذوب شودچه تغییری می کند؟جرم کره تغییر نمی کند ولی
حجم آن افزایش می یابد.
)7دریک ظرف کمی آب می ریزیم و آن را حرارت می دهیم تا به جوش آیدبعدیک
بشقاب سرد روی آن نگه می داریم چه مشاهده می کنیم؟بخار آب وقتی به
بشقاب سردبرخوردمیکندسردشده وبه قطرات آب تبدیل میشود
به سرد کردن بخار آب میعان می گویند.
Slide 7
)8آینه ای را مقابل دهانمان قرار داده و به آن می دمیم در هوای بازدم که هنگام
تنفس از دهان و بینی خارج میشودبخار آب وجود داردکه وقتی به آینه برخوردمیکند
به مایع تبدیل می شود.مانند تشکیل مه در زمستان.
)9دریک لیوان کامال خشک مقداری آب ویخ می ریزیم کمی صبر می کنیم سپس
به بدنه ی لیوان دست می کشیم چه مشاهده می کنیم؟دستمان خیس
شده چون بدنه ی لیوان پرازقطرات آب میشود،درهوامقداری
بخار آب وجود داردکه به بدنه ی لیوان سرد برخوردکرده و بر
اثرسرما به قطرات آب تبدیل میشود.
اگر گازها به اندازه ی کافی سردشوند به مایع تبدیل می شود.
جمع بندی:بعد از انجام هر آزمایش یکی از دانش آموزان همان صفحه را می خواند
و سواالت مربوط به آن مبحث را می گوییم.
Slide 8
ارزشیابی تکمیلی:ازدانش آموزان می خواهم که این آزمایشات را در منزل انجام
دهند و نتیجه را به صورت گزارش در کالس شرح دهند.
ارزشیابی تکوینی:برای اینکه مطمئن شوم مطالب گفته شده درس توسط
دانش آموزان یاد گرفته شده از تعدادی،سواالتی در مورد آزمایشات مختلف
و مطالب مهم درس می پرسم تا تکرار و تمرینی برای بقیه باشد.