Bolygó-dimenziók Diavetítés

Download Report

Transcript Bolygó-dimenziók Diavetítés

BOLYGÓ DIMENZIÓK

Az Orion elsőszámú csillaga a A második számú csillag a

Betelgeuse

. Ez egy gigantikus méretű vörös óriáscsillag ! Mivel életútja végén jár, hatalmas mértékben "pöfékeli" magából a saját anyagát, ami a csillag körül gázfelhőt alkot

Rigel

, az Orion Bétája. 800 fényév távolságban lévő többtagú csillagrendszer legfényesebb tagja, egy fehér szuperóriás csillag, mely a Napnál negyvenszer(!) nagyobb tömegű.

CSILLAGKÉPEK

ORION

Az

Orion

az egyik legismertebb és leglátványosabb csillagkép az északi égbolton . Az Égi Egyenlítőn fekszik, ezért a világ minden tájáról jól látható, Orionnak.Számos Magyarországról mélyég-objektumot nézve télen figyelhető meg legjobban: ősszel hajnalban a keleti égbolton, kora tavasszal este a nyugati égbolton ragyognak csillagai.

A fenti óriáscsillagok, a Rigel és a Betelgeuse csak kis részei az tartalmaz; a Lófej-köd és az Orion köd a laikusok körében is ismert.

Az Orion röntgensugaras képe

Az Orion leghíresebb és leglátványosabb objektuma a híres

Orion köd

, más néven

M42

. Szabad szemmel is látszik, mint a kard középső csillaga, melyet jól megnézve bolyhosnak tűnik. Látcsővel kis ködösséget látunk, melynek közepén egy csillagot is észrevehetünk. Ez a Theta Orionis, mely egy többszörös csillagrendszer.

Az Orion nagy Nebulája

(Az Orion csak a 26. legnagyobb csillagkép, de a legfényesebb)

Igen érdekes része az Orionnak, a

Lófej-köd

. Ezt a jól ismert alakzatot két köd együttesen adja ki: a távolabbi fénylő ködösség előtt lévő sötét porköd alakja emlékeztet minket a sakk lófigurájának a fejére. Nagy távcsövekkel is igen nehéz megpillantani, nemcsak a halványsága miatt, hanem mert az öv bal oldali csillaga, a Zeta Orionis közvetlen szomszédságában látszik.

Pleiádok

1000 10.000 csillagból álló nyílt csillaghalmazok a Bika csillagképben, Fiastyúk néven is ismertek.

VÉGE