ADS menetlusrakenduse kasutamine Pille Kosk AS Datel Tarkvaraarenduse osakond AADRESSIANDMETE SÜSTEEM jaguneb kahte ossa: Põhisüsteem sisaldab ADS kehtivaid andmeid koos ajalooga. Teatud objektide kohta (EHAK objektid, kohanimed)

Download Report

Transcript ADS menetlusrakenduse kasutamine Pille Kosk AS Datel Tarkvaraarenduse osakond AADRESSIANDMETE SÜSTEEM jaguneb kahte ossa: Põhisüsteem sisaldab ADS kehtivaid andmeid koos ajalooga. Teatud objektide kohta (EHAK objektid, kohanimed)

ADS menetlusrakenduse kasutamine Pille Kosk AS Datel Tarkvaraarenduse osakond

AADRESSIANDMETE SÜSTEEM

jaguneb kahte ossa: Põhisüsteem sisaldab ADS kehtivaid andmeid koos ajalooga. Teatud objektide kohta (EHAK objektid, kohanimed) esitatakse aadressi andmed otse põhisüsteemi ilma menetlussüsteemi läbimata. EHAK objektid määravad aadresside alguseosa kolm esimest taset – maakond, omavalitsus, asustusüksus/linnaosa.

Menetlussüsteemi kuulub ADS MENETLUSRAKENDUS, mille kaudu toimub katastriüksuste, hoonete ja hoone osade aadressiandmete haldamine. Menetlussüsteem sisaldab muutmisele võetud objekte ja koha-aadresse, menetlusprotsessi kirjeldavaid andmeid ning ärireegleid. Menetluse jõustamisel kirjutatakse muudetud andmed põhisüsteemi.

Põhisüsteem – ADS kehtivaid andmeid koos ajalooga.

AADRESSIANDMETE SÜSTEEM

Menetlussüsteem muutmisele võetud objektid ja koha aadressid, kirjeldavad andmed ning ärireeglid.

Perioodiliselt kantakse muudetud põhisüsteemi andmed ADS esitlussüsteemi, mis sisaldab kõiki Maa-ameti avalikke andmeid koos ADS andmetega. Avalikud rakendused ja X-tee teenused kasutavad esitlussüsteemi andmeid.

ADS MENETLUSRAKENDUS on kasutamiseks sisseloginud kasutajatele, kes on registreeritud Maa-ameti kasutajate süsteemis ning kellele on antud menetlusrakenduse kasutamise õigus. Rakendusse sisenemine toimub leheküljel: http://www.maaamet.ee/ADSMenetlusrakendus/

Rakenduse kasutamine

• Iga kasutaja on seotud organisatsiooniga ning kasutaja siseneb süsteemi selle organisatsiooni esindajana. Organisatsioonile on määratud tööpiirkond, näiteks omavalitsuse korral on selleks vastava omavalitsuse territoorium. Kasutaja saab tegutseda ja andmeid muuta organisatsiooni tööpiirkonnas.

• • Rakenduse tegevusi aadressiandmetega teostatakse menetlustena. Menetlejaks on organisatsioon ning menetlusi saavad teostada kõik selle organisatsiooni vastavates õigustes kasutajad. Vajadusel võib kasutaja esindada rohkem kui ühte organisatsiooni (töötada mitmes omavalitsuses). Sel juhul on rakenduses organisatsiooni vahetuse võimalus ning peale vahetust tegutseb ta rakenduses juba teise organisatsiooni esindajana.

ADS menetlusrakenduse kasutajate õigused

Tavakasutaja – omab ligipääsu ADS menetlusrakendusele ilma andmete muutmise õiguseta.

Menetleja – tavamenetlusõigusega kasutaja, kes saab süsteemis teha kõiki menetlustoiminguid, jõustada muudatusi ning märkida mitteaktuaalseks neid probleeme, mida on lubatud muuta menetleja õigustega.

Kohaliku omavalitsuse kasutajate administraator – omab lisaks menetlusõigusele ka õigust luua uusi kasutajaid oma omavalitsuse tööpiirkonnas. Igas omavalitsuses antakse see õigus ühele ametnikule.

ADS menetlusrakenduse kasutajate õigused

Haldaja – ADS süsteemi haldamise ja erimenetlusõigusega kasutaja (Maa-ameti töötaja), kes saab teha menetlustoiminguid juhul, kui omavalitsus on andnud loa oma valdusala piires mingeid toiminguid teostada ning lahendada probleeme, mis ei ole omavalitsuse pädevuses. ADS klassifikaatorite haldaja – eriõigusega kasutaja (Maa-ameti töötaja), kes saab teha muudatusi klassifikaatorite andmetes. Kuna need muudatused mõjutavad kogu süsteemi ja kõiki kasutajaid, siis on selle õigusega ainult üks kasutaja.

Aadressiobjekti otsing - Otsingu filter

Menüüvalikuga Register -> Aadressiobjekti otsing avaneb vormi lehekülg Otsingu filter.

Aadressiobjekti otsing - Otsingu filter

Päringuväljade Tunnus päritoluregistris, ADS_OID ja Vers.ID järgi saab teha otsingut täpse tunnuse järgi. Ripploendist objekti liik saab märkeruudu abil korraga valida mitmeid liike. Aadressi tingimusi saab määrata komponentide ripploendite ja nende kõrval asuvate tekstiväljade kaudu. Aadress tekstina sisestatud teksti alusel tehakse otsing, kus objekti täisaadressis sisalduvad kõik sisestatud sõnad, need ei pea olema samas järjekorras ning suur väiketähti ei eristata.

Aadressiobjekti otsing - Otsingu filter

Vormil saab otsida veel aktuaalse probleemi, märkuse, õigusliku aluse ja selle kuupäeva vahemiku, muutmise aja, ETAK ID ja seisundi järgi. Kuupäevade ajavahemiku määramisel võib kasutada ühte või mõlemat vahemiku välja: •algusaeg >= [vahemiku algus] •lõpuaeg <= [vahemiku lõpp] Nupuga Otsi - tehakse otsing vastavalt tingimustele, tulemused kuvatakse lehel Objektide nimekiri. Nupuga CSV eksport - päringu tulemustest toodetakse csv-laiendiga fail.

Nupuga Tühjenda väljad - tühjendatakse päringuväljad uue otsingu tegemiseks.

Aadressiobjekti otsing - Objektide nimekiri

Otsingu tulemused kuvatakse leheküljel Objektide nimekiri. Tabeli iga rea alguses on märkeruut objekti valimiseks ning rea lõpus on link Ava objekti andmete vaatamiseks. Nupuga Alusta menetlust saab valitud objektidega algatada uue menetluse.

Aadressiobjekti otsing - Objektide nimekiri

Kui tabelis on märgistatud üks või mitu objekti, siis lingiga Näita kaardil avatakse kaardirakendus valitud objekti(de) andmetega:

Aadressiobjekti detailandmed

Kui aadressiobjekti otsingu tulemustest on vajutatud objekti lingile Ava, siis avaneb detailandmete vorm valitud objekti andmetega, mis sõltuvalt objektiliigist on veidi erinevad. Pealkirjaks kuvatakse selle objekti liiki ning allpool üldandmeid.

Aadressiobjekti detailandmed

Kuju – siin kuvatakse kuju moodustusviisi ning kuju olemasolu korral linki Vaata kaardil, mis avab kaardiakna selle objekti andmetega.

Aadressid – siin kuvatakse objekti optimeeritud täis- ja lähiaadressi, tabelites kuvatakse objekti koha-aadresse ning ruumiaadresse.

Aadressiobjekti detailandmed

Probleemid ja märkused - siin kuvatakse objektiga seotud probleeme ja märkuseid. Objekti versioonid – tabelis kuvatakse kõik sama objekti teised versioonid, kus veerus Vers.ID oleva lingiga saab avada valitud versiooni detailandmed.

Aadressiobjekti detailandmed

Seotud objektid – seda komponenti kuvatakse objekti viimase versiooni korral, kui seotud objektid on olemas ning objekti liigiks on katastriüksus, elukondlik või mitteelukondlik hoone.

Tabeli link Ava avab objekti detailandmete vormi.

Hoone osad – seda komponenti kuvatakse ainult objekti viimase versiooni korral, kui objekti liigiks on elukondlik või mitteelukondlik hoone. Tabeli link Ava avab detailandmete vormi.

Aadressiobjekti detailandmed

Katastriüksuse lisaandmed - kuvatakse katastriüksuse puhul, siin on link selle üksuse andmete vaatamiseks rakendusest „Kiirpäring Maaregistrist”.

Hoone lisaandmed - kuvatakse hoone puhul, siin on link hoone andmete vaatamiseks Ehitisregistrist „Kiirpäring EHR-st”.

Kui hoonega on seotud AKP käigus kogutud andmeid, siis kuvatakse neid kiirpäringu lingi all

Aadressiobjekti detailandmed - tegevused

Menetleja õigusega kasutajale kuvatakse komponendis Probleemid ja märkused nuppe: Lisa märkus ja Kontrolli probleeme ning tabelis kuvatakse linke Muuda ja Kustuta. Nupuga Kontrolli probleeme käivitatakse objekti probleemide kontroll ning leitud probleemid kuvatakse tabelisse.

Tabeli lingiga Muuda avatakse aken märkuse või probleemi muutmiseks. Vastavalt konkreetse vea tühistamise tasemele ja kasutaja õigustele saab probleemi määrata aktuaalseks või mitteaktuaalseks. Nupuga Lisa märkus avaneb aken märkuse sisestamiseks. Lisatud märkust saab muuta ja kustutada linkidega Muuda ja Kustuta.

MENETLUSED

Menetluse tegevuste tulemusena tekivad või muutuvad põhisüsteemis olevad aadressid, aadressiobjektid või objekti ja aadressi vahelised seosed. Menetlustes osalevad aadressiobjektid: katastriüksused, elamud ja mitteelamud, eluruumid ja mitteeluruumid. Menetlus on ühes menetlusprotsessis osalevate objektide ja nendega seotud andmete kogum. Menetlejaks saab olla korraga üks organisatsioon, kuid menetlust saavad teostada kõik selle organisatsiooni vastavates õigustes kasutajad. See tähendab, et ühe ametniku alustatud menetluse saab üle võtta teine sama omavalitsuse ametnik ja selle lõpule viia.

NB! Kuni EHR liidestamiseni ADS menetlusrakendusega tuleb EHR-i objekte menetleda ainult EHR-is, sest esialgu toimib vaid ühesuunaline andmevahetus EHR-ist ADS-i . Peale liidestamist saab hakata ka EHR-is olevaid hooneid ja hooneosi ADS-i kaudu muutma.

Uut menetlust saab luua kahe viisil: • alustada uut menetlust menüüvalikuga, täita üldandmed ning valida menetlusse sobivad objektid. • alustada menetlust aadressiobjekti otsingu tulemuste nimekirjast sobivate objektide valikuga.

Menetluste liigid

ADS menetlusrakenduse kaudu saavad kohaliku omavalitsuse ametnikud läbi viia erinevat liiki menetlusi: ADS menetlus KOV-idele - menetlust rakendatakse, kui on vaja: • lisada uusi maareformi käigus tekkivaid katastriüksusi; • lisada hooneid ja nende osi, mida ei ole Ehitisregistris (EHR-is) ja mida ei plaanita sinna registreerida; • teha eelloetletud objektide andmete osas muudatusi; • muuta Maakatastris registreeritud katastriüksuse koha-aadressi.

Menetluste liigid

KÜ maakorraldustoiming - menetlust rakendatakse, kui on vaja: • lisada uusi maakorraldustoimingu käigus (nt. jagamine, liitmine, piiride muutmine jmt) tekkivaid katastriüksusi, mida ei ole veel Maakatastris registreeritud; • teha objektide andmetes muudatusi kuni objekti registreerimiseni Maakatastris.

Kui objekt on Maakatastris registreeritud, siis tuleb muudatusi teha menetlusega „ADS menetlus KOV-idele“.

NB: Menetluse kaudu ei ole lubatud muuta Ehitisregistris olevate objektide andmeid ja Maakatastris juba registreeritud katastriüksuse ruumikuju.

Menetluste liigid

Süsteemi poolt algatatavad menetluste liigid:

Muutmine (M) - menetlus algatatakse automaatselt andmevahetuse käigus Maakatastriga, mille kaudu laekuvad ADS-i katastriüksuste ruumikujud ja teised katastriandmete muudatused (nt katastritunnus). Tulevikus hakkab selline andmevahetus toimuma ka Ehitisregistriga. ETAK muutmine (E) - menetlus algatatakse automaatselt andmevahetuse käigus ETAK-iga (Eesti Topograafiline andmekogu). Automaatne muutmine (A) - menetluse algatajaks ja läbiviijaks on alati Maa-ameti aadressiandmete osakonna ametnik. Menetlusse võetakse kehtetu või vananenud aadressidega objektid. See võib juhtuda näiteks EHAK muudatuste toimumisel (muutuvad omavalitsuste piirid) või liikluspinna kehtetuks muutumisel.

Menetluste liigid

Andmesiire (S) – menetlus on algatatud ühekordselt kõigi mitteametlike hoonete üleviimiseks ametlikult kihile. Mitteametlikule kihile lisandusid 2010. aastal hooned AKP (andmete korrastuse projekt) tööde käigus ning nende hoonete ruumikujude aluseks olid ETAK süsteemis kaardistatud hoonete ruumikujud, millel puudus seos hoonete andmeid haldava Ehitisregistriga. Enamus sellistest hoonetest on andmesiirde menetlusega kantud ADS põhisüsteemi. Siirdemenetlustes on sellised hooned, mille seostamisel leiti süsteemi poolt vastuolusid. Need hooned jäävad menetlustes ootama omavalitsuse poolset üle kontrollimist ja lahendamist.

Kõigi EHR-i seoseta hoonete andmed tuleb korrastada EHR-is: otsida EHR-ist hoonele vastet, teostada muudatused ja tekitada hoonele ruumikuju. EHR-is andmete jõustamisel jõuavad need andmed automaatselt ka ADS-i ning seejärel saab ADS-is topelt kande kustutada (objektid ühendada). Kui hoonet EHR-is ei ole ja ei soovita sinna tekitada, siis saab aadressi korrastada siirdemenetluses ja menetluse jõustada.

Menetluse loomine - uue menetluse sisestamisega

menüüvalikuga Menetlus -> Uus menetlus avaneb uue menetluse sisestamise vorm, kus saab vahetada menetluse liiki (vaikimisi ADS menetlus KOV-idele) ning sisestada lühikirjeldust, märkust, menetluse õiguslikku alust ja kuupäeva.

Kui omavalitsuse poolt võetakse vastu õigusakt koha-aadresside määramiseks katastriüksustele ja hoonetele, siis tuleb sisestada see akt õiguslikuks aluseks. Vaikimisi salvestatakse: Menetluse õiguslik alus: „Aadressisüsteemi menetlus nr“ koos süsteemi poolt omistatud menetluse numbriga. Õigusliku aluse kuupäev: jooksev kuupäev.

Menetluse loomine - uue menetluse sisestamisega

Leheküljel Objektid saab nuppudega Võta menetlusse ja Uus objekt lisada menetlusele objektid.

Menetluse loomine - uue menetluse sisestamisega

Nupuga Võta menetlusse avaneb Aadressiobjekti otsingu ekraanivorm, mille kaudu saab teha otsingu ja valida menetlusse sobivad objektid. Menetlusse ei võeta objekte, mis: •ei kuulu tööpiirkonda või •on muutmisel teises sama liiki menetluses. Muul juhul lisatakse märgitud objektid menetlusele ning suundutakse tagasi menetluse objektide leheküljele.

Menetluse loomine - otsingutulemuste märkimisega

Menüüvalikuga Register -> Aadressiobjekti otsing avaneb ekraanivorm Aadressiobjekti otsing, kus saab otsida sobivad objektid ning alustada märgitud objektidega menetlust, vajutades nupule Alusta menetlust. Analoogselt menetlusele objektide lisamisele kontrollitakse ka siin märgitud objektide kuulumist tööpiirkonda ja nende muutmist teises sama liiki menetluses. Kui leitakse ebasobivaid objekte, siis neid menetlusse ei võeta.

Menetluse loomine - otsingutulemuste märkimisega

Sobivate objektidega luuakse uus menetlus ning kasutajale avatakse menetluse vorm uue menetlusega.

Menetluse otsing - Otsingu filter

Menüüvalikuga Menetlus -> Menetluse otsing avaneb ekraanivormi lehekülg Otsingu filter, kus saab määrata erinevaid tingimusi menetluste otsimiseks.

Menetluse otsing - Otsingu filter

Vormil saab teostada otsingut päringuväljade Menetluse nr, Menetluse liik, Organisatsioon, Algataja ning Alustamise ja jõustamise kuupäeva vahemike järgi. Saab märgistada märkeruudu Jõustamata, mille puhul otsitakse ainult jõustamata menetlusi. Objekti liigiks saab valida korraga mitmeid liike. Väljade Menetluse nr, Tunnus päritoluregistris, ADS_OID ja Vers.ID kaudu teostatakse otsing täpse tunnuse järgi, ei saa otsida osaliselt ega alguse järgi. Kuupäevade ajavahemiku määramisel võib kasutada ühte või mõlemat vahemiku välja: •algusaeg >= [vahemiku algus] •lõpuaeg <= [vahemiku lõpp]

Menetluse otsing - Otsingu filter

Aadressi päringutingimusi saab määrata komponentide ripploendite ja nende kõrval asuvate tekstiväljade kaudu. Aadress tekstina - sisestatud teksti alusel tehakse otsing, kus objekti täisaadressis sisalduvad kõik sisestatud sõnad, need ei pea olema samas järjekorras ning suur-väiketähti ei eristata.

Nupuga Otsi - tehakse otsing ning tulemused kuvatakse lehel Objektide nimekiri. Nupuga CSV eksport - päringu tulemustest toodetakse csv-laiendiga fail.

Nupuga Tühjenda väljad - tühjendatakse päringuväljad uue otsingu tegemiseks.

Menetluse otsing - Objektide nimekiri

Otsingu tulemusena leitud menetlused kuvatakse leheküljel Objektide nimekiri tabelina, kus iga rea lõpus on link Ava menetluse andmete vaatamiseks. Sisseloginud kasutaja organisatsiooni menetlusi avatakse menetlusõigusega kasutajale muutmise režiimis. Jõustatud menetlusi või teise organisatsiooni menetlusi kuvatakse vaatamisrežiimis.

Menetluse detailandmed – lehekülg Menetlus

Kui menetluse otsingu tulemustest on vajutatud lingile Ava, siis avaneb menetluse detailandmete vorm, kus valitud menetluse andmeid kuvatakse kahel leheküljel: Menetlus ja Objektid.

Vormi päises kuvatakse välju: Menetlus nr, Organisatsioon, Loodud, Jõustatud. Menetluse päis jääb lehekülgede vahetamisel ja objekti detailandmete avamisel alati nähtavaks, et oleks arusaadav, millise menetluse kontekstis parajasti ollakse.

Kui tegemist on jõustatud või teise organisatsiooni menetlusega, siis kuvatakse andmeid vaatamisrežiimis.

Nupuga Tagasi otsingusse saab suunduda tagasi otsinguvormile.

Menetluse detailandmed – lehekülg Menetlus

Ekraanivorm on muutmise režiimis, kui: •kasutajaga seotud organisatsioon langeb kokku menetluse organisatsiooniga •menetlus on kasutaja poolt jõustamata •sisseloginud kasutajal on menetlemise õigus Muutmise režiimis saab andmetes teha muudatusi ja need salvestada nupuga Salvesta andmed.

Menetluse detailandmed lehekülg Menetlus

Kui vorm on muutmise režiimis, menetlus on jõustamata ning kasutajal on menetleja õigus, siis on nähtaval tegevuslink Vaheta menetleja, millega saab menetlust suunata ADS osakonnale või sellele KOV-ile, kelle tööpiirkonnas menetluse objektid asuvad. Peale suunamist kuvatakse uue organisatsiooni jaoks selle menetluse andmeid muutmisrežiimis, endise organisatsiooni jaoks aga vaatamisrežiimis.

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Vormi leheküljel Objektid kuvatakse menetlusse valitud objekte ja tegevusnuppe. Kui vorm on vaatamise režiimis, siis on nähtaval tegevuslink Vaata kaardil ning tabeli iga rea lõpus on link Ava objekti detailandmete vaatamiseks.

Lingiga Vaata kaardil avaneb kaardiaken menetluse objektidega - see tegevus on samasugune mõlemas režiimis.

Selle lingiga kaardil andmeid muuta ei saa, kuid kõik menetluse objektid kuvatakse eristuvalt kaardile.

Menetluse detailandmed vaatamine kaardil

Kui menetluses on palju eraldi paiknevaid objekte, siis avaneb kaardiaken sobivas kõrguses, et oleks nähtaval kogu menetluse piirkond. Menetluse objektid kuvatakse eristuvate pindadena ning nende täpsemaks vaatlemiseks tuleb kaardil sobivasse piirkonda lähemale liikuda.

Menetluse detailandmed vaatamine kaardil

Kaardiaknas kaugemale ja lähemale liikudes muutuvad nähtavaks erinevad kihid, millest paljusid saab kaardi legendiaknas lisanduvalt sisse ja välja lülitada. Kaardiakna tähistusi saab vaadata kaardirakenduse legendist nupuga

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Muutmisrežiimis kuvatakse sama tabelit, kuid tabeli ridadel on lisaks tegevuslingid Näita seotud objekte ja Muuda. Lingiga Muuda avatakse objekti detailandmete vorm, kus on võimalik teha muudatusi. Ridade alguses on märkeruudud objekti märgistamiseks ning valitud objektidega tegevuste teostamiseks. Lisaks on muutmise režiimis on nähtaval järgmised nupud: Jõusta menetlus, Kontrolli objektid, Kustuta menetlus, Võta menetlusse, Eemalda menetlusest, Uus objekt, Ühenda märgitud, Tõsta teise menetlusse.

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Objektide tabelis lingile Näita seotud objekte vajutamisel teeb süsteem ruumianalüüsi objekti kuju alusel ning leiab selle kujuga kattuvad teist liiki objektid. Hoonete puhul leitakse ruumiliselt seotud katastriüksused ja vastupidi. Seotud objekte otsitakse põhisüsteemist ja menetlustes pooleli olevate objektide hulgast, sh ka käesolevast menetlusest. Leitud objektid kuvatakse eraldi vormil tabelina ning siin saab seotud objekti võtta samasse menetlusse, kui märgistada sobiva rea alguses olev märkeruut ning vajutada nupule Võta menetlusse. Kui valitud objekt on teises menetluses, siis nupuvajutusega tõstetakse see ühest menetlusest teise. Kui vanasse menetlusse enam objekte alles ei jää, siis vana menetlus kustutatakse ning kasutajale kuvatakse vastav teade.

Kui seotud objekt on juba valitud samasse menetlusse, siis märkeruut kirje märgistamiseks puudub. Kui kõik ongi sellised objektid, mis on juba menetluses, siis puudub ka nupp Võta menetlusse.

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Jõustamata menetlustesse on igal ajal võimalik täiendavalt objekte juurde lisada: •nupuga Võta menetlusse, millega avanevalt Aadressiobjekti otsingu vormilt saab valida menetluse jaoks sobivad objektid. •vajutades tabelis olemasoleva menetlusobjekti lingile Näita seotud objekte, millega leitakse seotud objektid ning võimaldatakse menetlusse juurde valida neid objekte, mis selles menetluses veel ei leidu.

Nupuga Uus objekt saab menetlusse lisada uue registreerimata objekti.

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Nupuga Uus objekt saab menetlusse lisada uue registreerimata objekti, avanevast aknast tuleb valida loodava objekti liik: Peale liigi valimist ja nupuvajutust avatakse valitud liiki menetlusobjekti vorm andmete sisestamiseks ja kuju loomiseks, tagasi menetluse vormile saab nupuga Tagasi menetlusele.

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Nupuga Tõsta teise menetlusse saab tabelis märgistatud objekti tõsta teise menetlusse. Avanevas aknas tuleb sisestada selle menetluse number, kuhu valitud objekt tõsta ning vajutada nupule.

Tegevuse tagajärjel kuvatakse ekraanil seda menetlust, kuhu objekt tõsteti ning kasutajale kuvatakse teadet objekti menetluse muutumise kohta.

Kui objekti tõstmine mingil põhjusel ebaõnnestub, siis jäädakse sama menetluse vormile ning kasutajale kuvatakse selgitav veateade ebaõnnestumise kohta

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Kui ühte menetlusse on valitud kaks samasugust objekti, mida saab ühendada, siis tuleb need objektid tabelis märgistada ja vajutada nupuga Ühenda märgitud. Nupuvajutusega käivitub protseduur, mis kontrollib andmeid ja teeb ühendamise. Tegevuse õnnestumisest ja ebaõnnestumisest kuvatakse kasutajale selgitav teade. Peale ühendamist on üks objektidest on kehtiv ja teine tühistatud ning tühistatud objekti võib menetlusest eemaldada. Menetlusest ebasobiva objekti eemaldamiseks tuleb märgistada eemaldatav objekt ning vajutada nupule Eemalda menetlusest. Nupuvajutusega eemaldatakse valitud objekt menetlusest ning kasutajale kuvatakse teade objekti eemaldamise kohta. Nupuga Kustuta menetlus saab kustutada menetlust mistahes hetkel enne menetluse jõustamist. Kustutamisel eemaldatakse menetlus koos objektidega andmebaasist ning põhisüsteemis objekti andmed sellest ei muutu.

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Nupuga Kontrolli objektid leitakse kõik menetluse objektidega seotud probleemid ja kuvatakse need objektide kohale tabelisse. Probleemid viitavad puudustele objekti andmetes ning on takistuseks menetluse jõustamisel. Lingiga Muuda saab avada probleemi muutmise komponendi eraldi aknas. Olenevalt konkreetse vea tühistamise tasemest ja kasutaja õigustest saab probleemi määrata aktuaalseks või mitteaktuaalseks. Kasutaja saab lisada probleemi juurde märkuse, seda ka juhul, kui tal ei ole õigust aktuaalsuse muutmiseks.

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Nupuga Jõusta menetlus käivitatakse sama protseduur nagu nupuga Kontrolli objektid. Kui kontrollimisel vigu ei leitud, siis jõustamine õnnestub ja kasutajale väljastatakse teade jõustamise õnnestumise kohta. Menetluse andmetesse kirjutatakse jõustaja nimi ja jõustamise kuupäev ning tegevused selle menetlusega on lõpetatud.

Kasutajale kuvatakse teade menetluse jõustamise tagajärjel tehtud muudatustest põhisüsteemis:

Menetluse detailandmed lehekülg Objektid

Vigade korral jõustamist ei toimu. Kasutajale kuvatakse probleemid ja väljastatakse veateade menetluse jõustamise ebaõnnestumise kohta.

Kui menetluse jõustamist teeb menetleja ning leitud probleemid on kõik sellised, mida saab tühistada haldaja, siis esitatakse kasutajale küsimus: „Menetluse jõustamist takistavad probleemid, mida saab tühistada erimenetleja õigustega kasutaja. Kas soovid märkida menetluse jõustamisvalmiks ja oodata erimenetleja otsust probleemide osas?” Kasutaja nõusolekul määratakse kasutaja jõustajaks, kuid jõustamise aeg jääb tühjaks ning edasi saab seda menetlust jõustada haldaja õigustes kasutaja. Sellised menetlused ilmuvad haldaja õigustes kasutaja avalehele.

Menetlusobjekti detailandmed

Kui menetluse andmetest on vajutatud objekti lingile Ava, siis avaneb menetlusobjekti detailandmete vorm valitud objekti andmetega ning vormi päises on nähtaval menetluse andmeid. Vorm on muutmisrežiimis, kui kasutajal on menetlemise õigus ning objektiks on katastriüksus , hoone või hoone osa ning objekt puudub põhisüsteemist (puudub tunnus päritoluregistris). Kui tegemist on hoone või hoone osaga ning päritoluregistri tunnus on olemas, siis kuvatakse vormil teadet: „NB! EHR-ist pärit objekti tuleb muuta EHR-is kuni EHR-i liidestumiseni ADS menetlusrakendusega!“

Menetlusobjekti detailandmed - Menetlusobjekti kuju

Kuju - siin kuvatakse objekti ruumikujuga seotud andmeid ja tegevusi olenevalt vormi üldisest režiimist (muutmine või vaatamine), objektiliigist ja sellest, kas tegemist on põhisüsteemi objektiga või selles menetluses alles loodava objektiga.

Kui objektil on kuju olemas, siis on nähtaval Kuju moodustusviis, kui kuju puudub, siis kuvatakse moodustusviisiks: kuju puudub. Kui tegemist on katastriüksusega, millel on olemas päritoluregistri tunnus, siis kuju muuta ei saa ning kasutajale kuvatakse teadet: „NB! Objekti kuju muuta ei saa, muudatus tuleb teha Maakatastris.“ Kui kuju muuta ei saa, siis kuvatakse kasutajale linki Vaata kaardil, millega avatakse kaardiaken selle objekti kuju vaatamiseks. Sama link on nähtaval ka siis, kui vorm tervikuna on avatud vaatamise režiimis.

Menetlusobjekti detailandmed - Menetlusobjekti kuju

Kui tegemist on menetluses loodava objektiga ja vorm on muutmisrežiimis, siis on nähtaval link Digi kaardil, millega avatakse kaardiaken kuju digimiseks: uue kuju loomiseks või muutmiseks. Kui kuju puudub, siis kuvatakse kaardiaknas organisatsiooni tööpiirkonda või sama menetluse teisi objekte. Kasutaja peab leidma kaardil sobiva koha ning lähemale liikuma.

Geomeetria redaktoris tuleb vajutada sisse nupud Punkti lisamine ja Uus geomeetria objekt, luua kaardil objektile sobiv kuju ning salvestada. Enne salvestamist on võimalik tehtud muudatusi tühistada.

Menetlusobjekti detailandmed - Menetlusobjekti kuju

Kui kaardil on tegevused tehtud ja salvestatud, saab jätkata tööd objekti andmetega. Kuna tegevused kaardil tehakse teises aknas, siis need muudatused ei ole vormile tagasi suundudes kohe näha. Tehtud muudatuste värskendamiseks tuleb vajutada vormi nuppu Värskenda, millega värskendatakse loodud või muudetud kujuga seotud andmeid.

Menetlusobjekti detailandmed - Menetlusobjekti kuju

Nupuga Koordinaadid avatakse objekti kuju koordinaatide vorm eraldi aknas, kus vajadusel saab teha muudatusi koordinaatides, muuta kuju tüüpi ning teha märge, et koordinaadid on saadud mõõdistuse teel. Juhul, kui objekti koordinaadid on teada, võib need sobival kujul siia aknasse sisestada ja täita teised andmed. Salvestamisel luuakse objektile kuju ilma kaardil digimiseta ning hiljem võib suunduda kaardile selle kuju kontrollimiseks ja muutmiseks. Tehtud muudatused saab salvestada nupuga Salvesta kuju.

Menetlusobjekti detailandmed - Menetlusobjekti kuju

Kui on olemas txt-tüüpi tekstifail objekti kuju koordinaatidega, siis nupuga Koordinaatide import avatakse koordinaatide impordi vorm, kus saab valida sobiva faili ning vajutada nupule Impordi kuju, millega luuakse objektile kuju analoogselt eelmise tegevusega. Kui objektil on ETAK seos (ETAK_ID on täidetud) ja kuju moodustamisviis ei ole kaardistatud, siis on vormil nupp „Loe kuju ETAK süsteemist“ Nupuga käivitatakse protseduur, mille korral asendatakse objekti kuju vastava ETAK objekti kujuga. Selline tegevus võib osutuda vajalikuks juhul, kui tekib viga objekti kuju ja ETAK kuju erinevusega. Kui vormil on tegemist on eluruumi ja mitteeluruumi andmetega, siis on nähtaval sissepääsu punkti X ja Y koordinaadid. Vormi muutmisrežiimis on nähtaval nupp Arvuta koordinaadid, millega arvutatakse objekti koordinaadid põhiobjekti kuju alusel.

Menetlusobjekti detailandmed - Aadressid

Aadressid - siin kuvatakse objekti aadresse tabelina, kus on nähtaval: ID, Aadress ja Menetluses muutmise suund. Muutmise suund näitab seost objektiga, võimalikud variandid on: „objektil muutmata”, „objektile lisatud” ja „objektilt eemaldatud.

Komponendi nupud ja tegevuslingid on nähtaval ainult muutmise režiimis: Nupuga Lisa avatakse eraldi aknas aadressi detailandmete vorm uue aadressi sisestamiseks.

Nupuga Lisa kuju alusel leitakse objektile aadress ruumikuju alusel Lingiga Eemalda saab aadressi objekti juurest eemaldada. Kui tabeli veerg ID on täidetud, siis muutub lingi nimetuseks Taasta ning seda aadressi saab objekti juures taastada. Kui veerg ID on tühi, siis kustutatakse aadress täielikult. Veerus Aadress kuvatakse täisaadressi lingina, mis avab selle aadressi detailandmed eraldi aknas. Kui vorm on muutmise režiimis ja tabeli veerg ID on täitmata, siis avaneb detailandmete vorm muutmise režiimis, ülejäänud juhtudel vaatamise režiimis.

Menetlusobjekti detailandmed - Aadressid

Aadressi aken avaneb muutmisrežiimis nupuga Lisa või põhisüsteemis registreerimata aadressi (tabeli veerg ID on täitmata) lingile vajutamisel: Aadressi komponente saab valida ripploenditest ning alates 4. tasemest ka tekstina sisestada. Tekstina sisestamine on vajalik juhul, kui antud taseme loendis vajalikku väärtust ei leidu.

Nupuga Salvesta salvestatakse aadressi kirje ning leitakse täis- ja lähiaadress. Vorm sulgub ning kasutaja saab edasi tegutseda menetlusobjekti vormil. Nupuga Arvuta aadressipunkt kuju alusel arvutatakse aadressipunkti koordinaadid objekti kuju alusel. Kui aadressi andmeid on enne arvutamist muudetud, siis toimub ka salvestamine. Vorm jääb avatuks edasisteks tegevusteks.

Lingiga Digi aadressipunkt kaardil avatakse kaardiaken aadressipunkti redigeerimiseks. Kui kasutaja on vormil aadressi muutnud, siis salvestatakse tehtud muudatused enne kaardile suundumist.

Menetlusobjekti detailandmed - Probleemid ja märkused

Probleemid ja märkused - siin kuvatakse objektiga seotud probleeme ja märkuseid. Menetleja õigusega kasutajale kuvatakse nuppu Lisa märkus ning tabelisse linki Muuda, märkuse puhul ka linki Kustuta. Nupuga Lisa märkus avaneb aken märkuse sisestamiseks. Lisatud märkust saab hiljem muuta ja kustutada.

Lingiga Muuda avatakse aken märkuse või probleemi muutmiseks. Probleemi muutmisel mitteaktuaalseks muudab kasutaja selle lubatud erandiks ning saab probleemi juurde lisada märkuse, miks seda probleemi antud juhul ei arvestata. Kasutaja saab lisada märkuse ka juhul, kui tal ei ole õigust aktuaalsuse muutmiseks. Nupuga Salvesta salvestatakse vormil tehtud muudatused.

Menetlusobjekti detailandmed – Hoone osad

Hoone osad – seda komponenti kuvatakse hoone andmete korral. Kui vorm on vaatamise režiimis, siis kuvatakse tabeli ridadel linke Ava, millega saab suunduda valitud hoone osa detailandmete vormile andmete vaatamiseks.

Muutmisrežiimis kuvatakse tabeli ridadel linke Muuda ja Eemalda ning märkeruutu objekti valimiseks ja tegevuste teostamiseks. Nähtaval on nupud Lisa 1 osa, Lisa mitu osa ja Muuda mitmekaupa. Lingiga Muuda suundutakse valitud hoone osa detailandmete vormile andmete muutmiseks. Lingiga Eemalda kustutatakse valitud hoone osa– see on võimalik ainult põhisüsteemis registreerimata ja päritoluregistriga mitteseotud objektide korral.

Olenevalt vajadusest saab hoone osasid lisada ühe või mitmekaupa. Kui hoonel on palju osi, siis on eelistatud nende lisamine ja muutmine mitmekaupa.

Menetlusobjekti detailandmed – Hoone osad

Nupuga Lisa mitu osa avaneb aken, kus saab määrata hoone osa liigi, aadressi ning loodavate tähiste vahemiku alguse ja lõpu. Tähised peavad olema täisarvud. Nupuga Salvesta käivitatakse protseduur, millega lisatakse vahemikus soovitud hoone osad. Protseduuri käigus toimub kontroll, et hoonel poleks vastavas numbrivahemikus oleva tähisega osi. Kui on, siis osade lisamine ebaõnnestub. Õnnestumise korral vorm sulgub ning hoone vormil värskendatakse hoone osade tabelit.

Menetlusobjekti detailandmed – Hoone osad

Nupuga Lisa 1 osa avatakse aken üksiku hoone osa lisamiseks. Analoogselt eelmisele tuleb ka siin määrata hoone osa liik, aadress ja tähis. Nupuga Salvesta lisatakse soovitud tähisega hoone osa, kui hoonel vastava tähisega osa puudub. Kui salvestamine õnnestub, siis vorm sulgub ning kasutajale avatakse selle hoone osa detailandmete vorm täiendavate muudatuste tegemiseks.

Menetlusobjekti detailandmed – Hoone osad

Nupuga Muuda mitmekaupa avatakse aken kõigi või tabelis valitud hoone osade muutmiseks. Vormil saab märkeruutudega tähistada need atribuudid, mida soovitakse muuta ning valida sobivad väärtused. Aadressi valikus on kättesaadavad kõik erinevad hoone aadressid ning sissepääsu punkti valikus sisalduvad kõik erinevad valikud. Nupuga Muuda kõik osad muudetakse valitud väärtustega kõik selle hoone osade andmed. Märgistatud peab olema vähemalt üks atribuut, mida muuta soovitakse, vastasel korral tekib viga. Õnnestumise korral vorm sulgub ning hoone vormil värskendatakse hoone osade tabelit. Nupuga Muuda märgitud osad eeldatakse, et enne vormi avamist on kasutaja tabelis märgistanud vähemalt ühe osa ning vormil muutmiseks on märgistatud vähemalt üks atribuut. Vastasel korral tekib viga ning kasutajale kuvatakse veateade. Õnnestumise korral vorm sulgub ning hoone vormil värskendatakse hoone osade tabelit.

Menetlusobjekti detailandmed – Hoone lisaandmed

Seda komponenti kuvatakse elukondliku ja mitteelukondliku hoone andmete korral. Kui hoonel on olemas päritoluregistri tunnus, siis kuvatakse linki päritoluregistrisse: „Kiirpäring EHR-st”.

Kui hoonega on seotud AKP käigus kogutud andmeid, siis kuvatakse neid kiirpäringu lingi all.