Transcript pps

Тема :Наддніпрянська Україна напередодні
реформи 1861 р. Селянська реформа та її
значення
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ. 9 КЛАС

Мета:

Завдання:

довести, що на сер. XIX ст. кріпосна система знаходилася в
кризовому стані, а проведення селянської реформи було
вимогою часу.
розвивати вміння роботи з текстом підручника, історичним
документом, аналізувати, робити висновки, відстоювати свою
точку зору;
формувати громадянську позицію щодо суспільно-політичних і
економічних перетворень у державі.



розкрити основний зміст реформи Олександра II та її
вплив на територію підросійської України;
Засоби:
робота з текстом підручника, документом, рольова
гра, прогнозування, порівняння з еталоном, групова робота;
вчитель інформує, організовує роботу учнів, інструктує, дає
поради.
Поняття:
тимчасовозобов'язані
селяни,
відрізки,
відробітки, недоїмки, земства, Земські
собори, кредит, кріпосне право, наділ,
натуральне господарство, община, податок,
судова реформа, грошово-кредитна політика.
Дати:




1853—1956рр. — Кримська війна.
1855р. — «Київська козаччина».
1856 р. — похід «у Таврію за волею».
19 лютого 1861 р. — ліквідація кріпосного права в
Російській імперії.
Хід уроку


I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань
Учням пропонується дати загальну характеристику соціальноекономічного стану Наддніпрянської України у І пол. XIX ст.
Вчитель повідомляє тему уроку, пропонує учням сформулювати
задачу уроку у формі історичної теореми. Учні пропонують свій
варіант і порівнюють з еталоном на дошці чи екрані кодоскопа:
1) довести, що на сер. XIX ст. кріпосна система в Україні
остаточно вичерпала себе й знищення кріпацтва — це вимога
всього українського суспільства, вимога часу.
2) проаналізувати зміст і значення селянської реформи 1861 р.
для економічного й соціального розвитку України.

Проблема уроку — з'ясувати, чи виправдала реформа сподівання

суспільства?
Ш. Розв'язування основної задачі
Слово вчителя



Економічне становище України сер. XIX ст. характеризується
стрімким розпадом кріпосницьких відносин і формуванням нових
ринкових. Але збереження кріпацтва унеможливило подальший
розвиток господарства. Поміщицькі господарства давали 90 % усього
товарного хліба, проте можливості збільшення його виробництва були
вичерпані.
У чому причина?
Учням пропонується вивчити документ на с. 148 (підр. Ф. Турченко)
— «Погляди поміщика О. Кошелєва, щодо скасування кріпосного
права» і, використовуючи наведений матеріал, назвати причини, які
зумовлювали необхідність скасування кріпосного права. Учні
аналізують матеріал і відзначають риси кризи кріпосницької системи.
Учні відзначають, що поряд з економічними чинниками Кошелєв
наголошує на високому рівні соціальної напруги.
Кризові явища в економічному й соціальному житті підсилив
зовнішньополітичний чинник — Кримська війна.

Учням пропонується на підставі аналізу тексту підручника (с.
136) відповісти на питання:

1. Чому Кримська війна була каталізатором та індикатором суспільноекономічної кризи в Росії?
2. Чому в Україні цей каталізатор був активніший, ніж в інших
регіонах Росії?

У ході відповідей учні підкреслюють, яким
величезним тягарем була для України війна, а також
відмічають
появу
таких
нових
форм
антикріпосницького руху, як «Київська козаччина»
1855 р. та похід «у Таврію за волею» 1856 р.
 Отже, суспільство готове було вибухнути знизу.
 А яку позицію займала українська еліта?
 Чи була вона готова до відкритої політичної
боротьби?
 Щоб відповісти на ці запитання, учні аналізують
фрагмент листа М. Костомарова до видавця
«Колокола» від 13 січня 1860 р. і позицію Герцена з
українського питання.

Висновки учнів
Таким чином, ми переконалися, що реформи були
необхідні. Цього вимагало суспільство, економіка,
цього вимагав час.
 Здійснене згори скасування кріпосного права, хоч і
врахувало перш за все інтереси поміщиків, стало
гігантським
кроком
уперед.
Ліквідація
середньовічних суспільних відносин створила умови
для швидкого економічного прогресу, незважаючи на
обмеженість і половинчастість селянської реформи.

IV. Аналіз змісту й значення селянської реформи





Варіант А
Вчитель знайомить учнів з різними проектами звільнення
селян:
Чому в російських і українських поміщиків були різні погляди
на вирішення селянського питання?
Російські поміщики наполягали на звільненні селян із землею.
Українські поміщики виступали за звільнення селян без землі.
Які причини «демократичності» російських поміщиків?
Дм. Жуковський уважав, що селян треба звільнити й наділити
землею без викупу.
Варіант Б
Можна організувати роботу учнів у групах по створенню
власних проектів звільнення селян. Ці проекти порівнюються
з оригіналом. Робляться висновки.
Слово вчителя
19 лютого 1861 р. Олександр II підписав Маніфест і
«Положення про селян». Положення торкалося двох
найголовніших питань: особистої залежності селян від
поміщика й поземельних відносин.




Вчитель пропонує учням проаналізувати реформу,
створивши спеціальні комісії:
1) комісія з прав людини;
2) земельна комісія;
3) фінансова комісія;
4) комісія з реформи державних селян.
Робота груп-комісій дає можливість учням довести
половинчастість
реформ,
викрити
причини,
спрогнозувати наслідки.
Результати
роботи
комісій
заслуховуються.
Робляться висновки.
Ознайомлення зі змістом реформи та аналіз можна
зробити,
застосувавши
інтерактивний
метод
«Ажурна пилка».
V. Закріплення






1. Який образний символ відповідає селянській реформі в
Російській імперії?
а)_____
б)_____
в)_____
(Використовують опорний символ «Гора»)
2. Які саме проблеми реформа вирішила?
3. Які проблеми залишилися?
4. Яке значення мала реформа?
5. Чому її називають великою?
6. Чи виправдала реформа сподівання суспільства?
Для відповіді на це питання доцільно організувати рольову
гру «Інтерв'ю». (Журналіст бере інтерв'ю у представників
різних верств українського суспільства.)
VI. Рефлексія, оцінювання
 Чи вирішили ми головну задачу уроку?
 Яким шляхом ми досягли мети?
 Які форми роботи використовували? Які, на
ваш погляд, найефективніші?
 Кого можна назвати зірками уроку?
 Хто Вас сьогодні здивував?
VII. Домашнє завдання
Узагальнити
особливості
скасування
кріпосного права в Україні.
Список використаної літератури
1. Історія та правознавство – 2004. -№6
(10). – С. 20 – 21.
2. Історія України кінця XVIII-XIX ст.
Конспекти уроків. 9 клас: Навчальний
посібник
3. http://www.emc.komi.com/02/10/139.htm