Психолого-педагогічний супровід важковиховуваних учнів

Download Report

Transcript Психолого-педагогічний супровід важковиховуваних учнів

ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СУПРОВІД ВАЖКОВИХОВУВАНИХ УЧНІВ

ПІДГОТУВАЛА МЕТОДИСТ ММК РАЧОВА Н.М.

Підліткам притаманне:

 наслідування негативних форм поведінки, що викликає незгоду, заперечливе ставлення з боку дорослих;  перевірка межі дозволеного і прагнення її розширити під час спілкування з батьками і однолітками;  прагнення до пригод, авантюри, потреби випробувати “завмирання духу”.

ДЕВІАНТНА ПОВЕДІНКА

– вид поведінки з відхиленнями, пов'язаний з порушенням відповідних віку соціальних норм і правил поведінки.

Типовими виявами девіантної поведінки є ситуаційно зумовлені дитячі і підліткові поведінкові реакції, такі як:    демонстрація, агресія, виклик, самовільне і систематичне відхилення від навчання або трудової діяльності; бродяжництво, пияцтво і алкоголізм дітей і підлітків; рання наркотизація і пов'язані з нею асоціальні дії;  антигромадські дії сексуального характеру;  спроби суїциду.

ДЕЛІНКВЕНТНА ПОВЕДІНКА ХАРАКТЕРИЗУЄТЬСЯ ЯК АСОЦІАЛЬНІ ПРОСТУПКИ ДІТЕЙ, ЯКІ СКЛАДАЮТЬСЯ В ПЕВНИЙ СТІЙКИЙ СТЕРЕОТИП ДІЙ, ЩО ПОРУШУЮТЬ ПРАВОВІ НОРМИ, АЛЕ ЩО НЕ ТЯГНУТЬ ЗА СОБОЮ КАРНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЧЕРЕЗ ЇХ ОБМЕЖЕНУ СУСПІЛЬНУ НЕБЕЗПЕКУ АБО НЕДОСЯГНЕННЯ ДИТИНОЮ ВІКУ, З ЯКОГО ПОЧИНАЄТЬСЯ КАРНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.

Типи делінквентної поведінки:

 агресивна поведінка, що включає образи, побої, підпали, садистські дії, направлені, в основному, проти особистості людини;  корислива поведінка, включаючи дрібні крадіжки, здирство, угін автотранспорту і інше майнове посягання, пов'язані з прагненням отримати матеріальну вигоду;  поширення і продаж наркотиків.

КРИМІНАЛЬНА ПОВЕДІНКА ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ЯК ПРОТИПРАВНИЙ ВЧИНОК, ЯКИЙ ПО ДОСЯГНЕННЮ ВІКУ КАРНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ СЛУЖИТЬ ОСНОВОЮ ДЛЯ ЗБУДЖЕННЯ КАРНОЇ СПРАВИ І КВАЛІФІКУЄТЬСЯ ЗА ПЕВНИМИ СТАТТЯМИ КАРНОГО КОДЕКСУ.

ПРИЧИНИ ВІДХИЛЕНОЇ ПОВЕДІНКИ ПІДЛІТКІВ

І.

1.

2.

3.

Біопсихологічні причини: Спадкові: ураження генетичного матеріалу, спадкові дефекти обміну, які мають вплив на визрівання мозкових структур.

Уроджені: властивість нервової системи; внутрішньоутробне ураження (токсикоз, енцефаліти, інтоксикації, пологова патологія).

Придбані: нервові та соматичні захворювання.

ІІ. Соціально-психологічні причини: 1.

Несприятливі обставини в сім’ї (алкоголізм, наркоманія, куріння, психічні порушення у батьків).

2.

3.

4.

ІІІ.

1.

2.

3.

Єдина дитина в сім’ї.

Неповна сім’я.

Зразки жорстокості, насильства, агресивності, обману значущих для дитини людей. Психолого-педагогічні причини: Невідповідність між установками дорослих, їхніми ствердженнями і їхньою поведінкою.

Відсутність знань у педагогів і батьків про індивідуальні, вікові та статеві особливості дитини.

Неправильне використовування дорослими психолого-педагогічних заходів обмежено-спонукального характеру.

ХАРАКТЕРИСТИКА ВІДХИЛЕНЬ У ПСИХІЧНОМУ РОЗВИТКУ ЗА Х.КУЕЄМ

Неслухняність,

руйнівність, деструктивність, запальність, безвідповідальність, нахабство, ревнивість, гнівливість, шаленство, опоганення, нав’язливість, плутаність

Порушення поведінки Порушення особистості • Почуття

неповноцінності, розвинена самосвідомість, уникнення спілкування, тривожність, плач, гіперсенситивність, рідка посмішка, депресія, гризіння нігтів, боязливість

Розсіяність,

незграбність, пасивність, марення наяву, млявість, сонливість, нервовий сміх, мастурбація, гризіння предметів, запізніла гра

Незрілість Асоціальні тенденції • Протиправна поведінка.

Погані друзі, прогулювання школи, пізнє вкладання спати, відданість вибраним одноліткам, прийняття асоціальними групами, співучасть у крадіжках, участь у зграї.

НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ СЕРЕДНІЙ РІВЕНЬ

Це – важковиховуваний учень, який характеризується відставанням у навчанні та появою занедбаності. В свою чергу, відставання в навчанні веде до небажання вчитися.

Недостатньо негативних відхилення йде зі в вихований, якостей.

поведінці виховної має ряд Негативні (наприклад, часто запізнюється на перший урок, рано школи, періодично грубий зі старшими тощо), неорганізований.

в В поведінці цілому, нестійкий, контроль старших ігнорує, знижена критичність сприйняття власних дій і вчинків. Однак, домінують здорові риси характеру, притаманні віку.

Застосування спеціальної психолого педагогічної методики не потрібно.

Це – власне педагогічно занедбаний учень, який характеризується проявом стійкої комплекс дидактичної негативних і виховної захищеності. Така дитина має цілий якостей.

Відхилення в характеризуються постійністю.

контакту з дорослими й однолітками, батьками і вчителями. Конфліктність відхилень сприймаються Відбувається часто поведінці системністю порушення роз’яснюється егоїстичною спрямованістю особистості.

Інтерес до навчання і праці втрачений.

Позиція по відношенню до вчителів пасивна, оборонна. Педагогічні впливи правильно, але відповідно до них учень не вміє.

діяти і У цих випадках потребується застосування загальних мір психолого педагогічної профілактичної роботи.

РІВНІ ПЕДАГОГІЧНОЇ ЗАНЕДБАНОСТІ УЧНІВ:

ВИСОКИЙ РІВЕНЬ Це – учень-правопорушник, який характеризується проявом стійкого комплексу негативних якостей.

Неповнолітня дитина активно чинить опір вихованню. Вимоги дорослих виконує тільки під “натиском” і постійним контролем з їхнього боку.

У спілкуванні з педагогами агресивний. В колективі однолітків не уживається, суспільні норми і правила не виконує, живе відповідно до тієї “моралі”, яка виправдовує його поведінку, не відчуває межі між пустуванням і правопорушенням.

Робота з такою дитиною потребує спеціальних психолого-педагогічних профілактичних заходів.

КРИМІНАЛЬНИЙ РІВЕНЬ Це – неповнолітній злочинець, поведінка керована.

якого практично не Психолого-педагогічні впливи ним неповнолітній проти них.

не сприймаються, активно бореться Поведінка носить активно-наступальний характер, він живе відповідно до своїх норм “моралі”, яка виправдовує мотиви правопорушень, легко йде на злочини.

Для таких осіб необхідна спеціальна методика виховання в закритих спеціальних закладах.

“ЗАГАЛЬНИЙ ПОРТРЕТ” ПІДЛІТКА, СХИЛЬНОГО ДО ПРОТИВОПРАВНИХ ДІЙ У ПОВЕДІНЦІ

       Відставання в інтелектуальній сфері.

Недоліки в характері.

Завищена конфліктність.

Активізація механізму психологічного захисту.

Підвищений інтерес до заборонених розваг.

Притуплення гуманного начала.

Вибір негативних засобів самоствердження і прояву дорослості.

АЛГОРИТМ РОБОТИ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА І СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА З ВАЖКОВИХОВУВАНИМИ ДІТЬМИ ТА ПІДЛІТКАМИ Виявлення учнів, схильних до правопорушень, які мають проблеми в поведінці, ознаки емоційних розладів, труднощі в навчанні та вихованні. Визначення причин труднощів учнів різних категорій «групи ризику», індивідуальна діагностика «важковиховуваних».

Просвітницька робота з педагогічним колективом з питань взаємодії педагогів і працівників психологічної служби щодо профілактики злочинності та проявів насилля серед учнівської молоді, важковиховуваності учнів. Просвітницька робота з сім’ями важковиховуваних дітей (консультації, відвідування вдома).

Взаємодія з адміністрацією навчального закладу щодо профілактики негативних явищ в учнівському середовищі (рада профілактики, педради тощо).

Взаємодія зі службою у справах дітей, іншими інстанціями з питань профілактики злочинності та проявів насилля серед учнівської молоді, попередження дитячої безпритульності та бездоглядності.

ІНДИВІДУАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНА РОБОТА З ДІТЬМИ І ПІДЛІТКАМИ ПЕДАГОГІЧНОГО КОЛЕКТИВУ НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ СПРЯМОВАНА НА ВИРІШЕННЯ ТАКИХ ЗАВДАНЬ, ЯК:

Виявлення дітей і підлітків, схильних до девіацій Постійний і всебічний контроль (за місцем проживання, навчання) за їхньою поведінкою і способом життя Поглиблене вивчення особистості й індивідуальності дітей і підлітків, джерел позитивного і негативного впливу на дитину Визначення шляхів і розробка заходів зі створення обставин, які запобігають або виключають можливість здійснення правопорушень Виховний вплив на оточення, яке негативно діє на дітей і підлітків

У роботі з дітьми, схильними до девіантної поведінки варто керуватись такими принципами:

- зацікавити можливістю самореалізуватися в певному виді діяльності; - створити “групу підтримки”; - розвивати позитивні риси та позитивний соціальний досвід; - органічно поєднувати повагу до вихованця із системою вимог; - залучати до тісної співпраці всіх дорослих, які займаються вихованням підлітка; - індивідуально підходити до кожного учня; - гуманно ставитись до дитини у процесі її перевиховання; - встановити емоційний зв ’ язок зі значущим дорослим.

ПСИХОЛОГІЧНА РОБОТА З БАТЬКАМИ МОЖЕ ПРОВОДИТИСЬ В ТАКИХ АСПЕКТАХ, ЯК:

Інформаційно-просвітницька робота з метою профілактики дисгармонії сімейних відносин. Діагностична робота з метою виявлення типу сімейного виховання, установок батьків щодо відношення до дітей і гармонічності сімейних відносин в цілому.

Комплексна психолого-педагогічна робота з сім’єю з метою відновлення здорових взаємовідносин між її членами та корекції наявних відхилень у сімейному вихованні.

Психолого-педагогічний консиліум чи спеціальна педрада, присвячена профілактиці правопорушень. Під час підготовки до педради проводиться вивчення психологічного клімату в учнівських колективах, виявлення учнів, які займають статус лідерів чи відкинутих.

Індивідуальні бесіди та консультації за результатами тестувань та спостережень.

Педагогічні консиліуми щодо окремих учнів “групи ризику”.

Участь у розробці заходів щодо надання допомоги дітям із соціально незабезпечених сімей.

РОБОТА З ПЕДАГОГІЧНИМ КОЛЕКТИВОМ

ІГРОТЕРАПЕВТ Г. ЛЕНДРЕТ СФОРМУЛЮВАВ ТАКІ ПРИНЦИПИ СТОСУНКІВ ПСИХОЛОГА З ДІТЬМИ В ХОДІ КОРЕКЦІЙНОЇ РОБОТИ: Я не всезнайко.

Та я й не буду намагатися ним бути.

Я хочу, щоб мене любили.

Тому я буду відкритий для люблячих дітей.

Я так мало знаю про складні лабіринти дитинства.

Тому я дозволю дітям учити мене.

Я найкраще засвоюю знання, здобуті в результаті моїх власних зусиль.

Тому я об'єдную свої зусилля із зусиллями дитини.

Іноді мені потрібна схованка.

Тому я дам схованку дітям.

Я люблю, коли мене сприймають таким, який я є насправді.

Тому я прагнутиму співпереживати дитині та цінувати її.

Я роблю помилки.

Тому я буду терплячим до людської сутності дитини.

Приємно відчувати себе начальником та знати відповіді на всі запитання.

Тому мені доведеться багато працювати над тим, щоб захистити від себе дітей.

Я не можу зробити так, щоб страх, біль, розчарування та стреси в дитини зникли.

Тому я буду намагатися пом'якшити удар.

Я відчуваю страх, коли я беззахисний.

Тому я торкатимуся внутрішнього світу беззахисної дитини з добротою, ласкою та ніжністю.