Творчий задум уроку як діалог вчителя і учня.Семінарське заняття

Download Report

Transcript Творчий задум уроку як діалог вчителя і учня.Семінарське заняття

   Найкращий експромт той, що заздалегідь добре підготовлений. К.Станіславський.

Без передбачення й наукового розрахунку педагогіка схожа на знахарство, а вчитель, котрий не хоче або не вміє розраховувати, -на неграмотну няньку. В.Сухомлинський.

Кожний шкільний день, кожний урок має осмислюватися педагогом як подарунок дітям. Ш. Амонашвілі.

.

Надсистема (Навчальна програма, тема)

Система (Урок)

Підсистема (Учасники уроку)

  1. Вивчення навчальної програми перед початком навчального року та перед вивченням чергової теми.

2. Вивчення методичної літератури:перегляд стабільного підручника, методичних посібників,статей у педагогічних журналах, підготовка загального плану вивчення теми (тематичне планування).

3.

Аналіз матеріалу конкретного уроку у стабільному підручнику, співвіднесення його з рівнем підготовки та розвитку учнів, продумування методики викладу різних питань навчального матеріалу у класі.

4.Підготовка засобів навчання відповідно до теми уроку.

5. Розробка плану уроку, в якому зазначається тема уроку, мета й завдання уроку, структура уроку(послідовність навчальних ситуацій, перелік і місце навчальних демонстрацій, час на кожний етап уроку, необхідне для проведення уроку обладнання та наочне приладдя) (від автора) Вивчення складу учнів складу учнів, їх психофізичний розвиток …Чітке уявлення про те, для кого складається урок.

 

“Головна мета її, по-перше,- виховний вплив на цілий колектив, по-друге, вона повинна мати на увазі вплив на конкретну особистість, а по-третє, вона мусить у якесь гармонійне становище поставити й мене…” Готуючись до уроку, слід ураховувати механізми взаємозв'язку психології всього колективу з “будовою” кожної окремої особистості і при цьому усвідомлювати свої можливості й позиції…

 У плані зазначається дата, клас, порядковий номер уроку, тема, мета освітня й виховна, конкретні завдання уроку, змістові лінії, компетенції учня, очікувані результати,наочні засоби навчання. Далі описується хід уроку.

   

1. Визначення теми уроку.

2. Визначення мети уроку. З якою метою навчати? Який досвід, надбання маєте? Який результат очікуєте? Як той матеріал, який ви запропонуєте учням, допоможе їм у формуванні світогляду, чи реальне їх застосування в житті?

3. Визначення задач уроку, без яких неможливе досягнення мети на певному етапі навчально-виховного процесу.

Освітня( навчальна):планування видів роботи на уроці .Освітня мета реалізується на базі навчального матеріалу, наприклад, текстів для читання, завдань, практичної роботи, самостійної роботи, групової роботи, роботи з роздатковим матеріалом тощо.

 

Виховна (згідно з загальнолюдськими та національними гуманістичними уявленнями та цінностями).Наприклад: виховувати свідоме ставлення до суспільного життя, прищеплювати повагу до колективних рішень свого народу, виховувати самоповагу, почуття патріотизму, прищеплювати повагу до традицій інших народів, виховувати активну життєву позицію, почуття необхідної активної соціалізації, виховувати повагу до себе та інших членів суспільства , свідоме ставлення до навчання, прищеплювати почуття відповідальності,….)

Виховання учнів у процесі навчання забезпечується підбором навчального матеріалу(епізодів тексту, малюнків, ситуацій тощо), в якому відображені загальнолюдські моральні цінності; застосування у процесі навчання проблемних завдань, вирішення яких потребує від учня висловлення своїх почуттів, поглядів, критичної оцінки і своєї власної думки щодо різних подій, стосунків, фактів, які відображені в інформативному навчальному матеріалі.

Розвиваюча(визначаємо пріоритетні напрямки та дії з розвитку особистісних психічних якостей учня, які забезпечують поетапне формування розумових дій). Реалізується у процесі оволодіння учнями досвідом творчості,

     

пошукової діяльності , усвідомлення явищ як своєї, так і іншої

дійсності, їх подібності та розбіжності. Передбачається розвиток в учнів : умінь переносу знань та навичок у нову ситуацію на основі здійснення проблемно-пошукової діяльності; мовленнєвих здібностей; інтелектуальних і пізнавальних здібностей(різних видів пам’яті слухової й зорової, оперативної та тривалої, уваги – довільної та мимовільної, уяви тощо). У процесі навчання мета та задачі реалізуються одночасно, у комплексі.

   

4.Ресурси. Ефективне використання всіх матеріальних можливостей. Які засоби необхідні для проведення уроку ( ТЗН, роздатковий матеріал, мапа, папір, крейда тощо).

Зовнішній вигляд учителя.

Час, місце проведення, якісний результат, якого я очікую.

5.Зв*язки.Які планую взаємостосунки: учитель – учень ; учень – учень; робота в парах ; робота в команді тощо.

    

6.Планування уроку ( тактичне , не деталізація).

Визначення типу і структури уроку; відповідність його дидактичній меті, віку учнів, складності і новизні навчального матеріалу; місце уроку в даній темі; доцільність розподілу часу між окремими етапами уроку; забезпечення цілісності уроку.

7.Конкретне планування всіх етапів уроку, з урахуванням специфіки класу, учнів( продумати участь кожної дитини в уроці. « А чи зможе цей учень справитися з цим завданням, чи можливо інше підібрати ?». Принципи, методи і прийоми навчання.

8.Проведення уроку. В процесі уроку – корегування запланованого, вдосконалення всіх недоліків.

Спостереження за процесом.

     

9.Використання індивідуальних можливостей кожної дитини.

Формування віри в свої можливості, розуміння кожною дитиною себе, як частинкою колективу , який допоможе подолати труднощі.

Активність учнів , розкриття здібностей.

10.Результат роботи. Реалізація мети, завдань. Реалізація вчителя, учнів. Позитивний настрій. 11.Напрацювання досвіду, його осмислення.

12.Аналіз (осмислення недоліків на кожному етапі уроку) та синтез ( що можна вдосконалити , планування наступного уроку з урахуванням недоліків).

    

Згадайте конкретний клас або кілька класних колективів, у яких доведеться проводити уроки .

Спробуйте відновити у своїй комунікативній пам'яті досвід спілкування саме із цим колективом. Намагайтеся розвивати позитивні почуття від спілкування з класом і блокувати негативні – вони вам заважатимуть.

Згадайте, який тип спілкування властивий саме в цьому класі. Чи можливий він на сьогоднішньому уроці, чи вписується в нього?

Спробуйте уявити, як клас сприйме вас і матеріал уроку.

Співвіднесіть властивий вам стиль спілкування з класом із завданнями (освітніми, розвивальними, виховними) сьогоднішнього уроку. Спробуйте домогтися їхньої єдності.

1.

Урахування особливостей учнів класу:

Успішність;

Ставлення учнів до предмета;

     

Темп роботи; Сформованість навчальних умінь; Загальна підготовленість учнів; Ставлення до різних видів діяльності; Ставлення до різних форм навчальної роботи, зокрема нестандартних; Загальна дисципліна учнів.

   Працюючи над конспектом, плануючи фрагменти та частини уроку, уявіть собі загальну психологічну атмосферу їх реалізації. Це допоможе обрати засоби навчання, зробити планування більш точним.

Не забудьте “згадати” і ваші стосунки з окремими учнями, уникайте стереотипних психологічних установок щодо дітей.

Насамкінець спробуйте відчути в цілому атмосферу подальшого спілкування на уроці – це зробить вас більш упевненими. ( Кан-Калик В.А.Учителю о педагогическом общении:Кн.для учителя. М.:Просвещение,1987.-с28-30) Крученова В.М.

Тема уроку за програмою.

1.Тема уроку.

2.Мета літературної освіти: Цілі, завдання 3.Змістові лінії літературної освіти 4. Компетенції учня - читача 5.Очікувані (плановані) результати 6.Тип і різновид уроку 7.Теоретико-літературні поняття 8.Літературно-мистецькі зв'язки 9.Наочні засоби навчання 10.Варіативне домашнє завдання 11.Використані джерела

Крученова В.М.

Модель уроку-заняття з літератури

І V Композиція та сюжетно-змістові лінії літературної освіти школярів Зачин уроку І. Вступне слово-звернення вчителя до учнів Основна частина ІІ. Орієнтаційно- прогностична лінія літературної освіти Кульмінаційні моменти розв'язання літературно-мистецької освіти ІІІ. Проективно-операційна лінія літературно-мистецької освіти .Рефлексійно-корективна лінія контролю літературної освіти, читацького досвіду учнів Розв'язка уроку V . Слово-епілог словесника

Крученова В.М.

Переваги конструктора уроку: 1. Конструктор дозволяє технологічно спроектувати модель уроку літератури відповідно до класу, теми; 2. Враховує системність і чіткість проектування етапів уроку літератури; 3. Відповідає типологічній класифікації уроків літератури; 4. Включає змістові лінії державних стандартів літературної освіти; 5. Передбачає формування літературної компетентності учня читача та його компетенцій; 6. Враховує специфіку літературного матеріалу, який вивчається відповідно до типу (різновиду) уроку літератури; 7. Передбачає максимальний облік особливостей вивчення літературного матеріалу відповідно до віку учня – читача; 8. Враховує родово-жанрові особливості вивчення літературного матеріалу; 9. Полегшує підготовку вчителя літератури до проектування моделі уроку; 10. Забезпечує досягнення учнем-читачем планованих результатів; 11. Сприяє ефективності й результативності співпраці учня читача й вчителя літератури на компетентнісній основі.

2. Урахування своїх індивідуальних особливостей:

Тип нервової системи;

 

Комунікативність; Емоційність під час організації навчальної діяльності учнів;

    

Управління сприйняттям нового навчального матеріалу учнями; Уміння перебороти поганий настрій; Упевненість у своїх знаннях, уміннях; Наявність умінь імпровізації; Уміння користуватися різними засобами навчання, зокрема ТЗН .

Крученова В.М.