prezentacyya_microsoft_powerpoint

Download Report

Transcript prezentacyya_microsoft_powerpoint

Урок позакласного читання у 5 класі
Підготувала
Приліп Н. В.
вчитель української мови та літератури
ЗОШ І-ІІІ ст. с. Млинівців
Мета:
ознайомити учнів із твором Галини Малик «Вуйко Йой і Лишиня»;
розширити кругозір та коло читацьких інтересів дітeй;
формувати самоосвітню компетентність-прийоми і
форми самоосвітньої діяльності
(навички спостереження над текстом, добору корисної інформації),
виховувати потяг до знань, відкриття нового, самопізнання і самовдосконалення.
Тип уроку: урок позакласного читання
Обладнання: художні тексти, ілюстрації до
твору, зошити, олівці, аркуші формату А4
Форми і методи роботи: учнівські
повідомлення, «Асоціативний кущ»,
«Мозковий штурм», «Мікрофон»,
«Синквейн».
Епіграф:
Країна Дитинства-країна казкова,
І часто дорослих вона вабить знову.
І часто дорослі літають у мріях,
Вернутись в дитинство живе в них надія.
Із казкою, любі, не розлучайтесь,
В далеке дитинство щораз повертайтесь.
Хід уроку:
І. Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального
матеріалу (слово вчителя).
Виступи учнів із повідомленнями
«Дитинство і юність майбутньої письменниці.»
Робота в групах.
Ігрова хвилинка «Чий портрет»
Словникова робота
Робота в групах
Асоціативний кущ
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Мозковий штурм
V. Рефлексія
VII. Домашнє завдання
VI. Підбиття підсумків уроку
«Мікрофон»
І. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Пофантазуйте і уявіть себе у незвичному місці.
Розкажіть сусіду по парті про своє
місцезнаходження
(музей воскових фігур , шоу «Куб», Лапландія).
Світ фантазії і уяви такий незбагненний, що зможе
перенести у цікаві неіснуючі країни, допоможе здійснити
подорож у часі чи навчить бачити маленькі чудернацькі істоти
у сучасному світі. Але уяву потрібно розвивати, іншим словом
«підгодовувати».
Світ
Світфантазії
фантазіїііуяви
уявитакий
такийнезбагненний,
незбагненний,що
щозможе
зможе
перенести у цікаві неіснуючі країни, допоможе здійснити
подорож у часі чи навчитьть бачити маленькі чудернацькі
істоти у сучасному світі. Але уяву потрібно розвивати, іншим
словом «підгодовувати». І лише книга –це « найсмачніший
наїдок»для безмежної людської фантазії.
І лише книга – це « найсмачніший наїдок» для безмежної
людської фантазії.
Перед нами повість, у маленькій передмові до якої
написано: «Книга для повного щастя». Авторка цієї казки - фентезі
відома українська письменниця Галина Малик.
«Дитинство і юність майбутньої
письменниці.»
Народилася Галина Миколаївна 12 серпня 1951
року у м. Бердянську Запорізької області. 1964 року сім'я
переїхала в селище Середнє на Ужгородщині. Дитинство і
юність майбутньої письменниці були радісними і
спокійними. Вона добре вчилася в школі, мала веселий
характер, почуття гумору і... не збиралась бути
письменницею.
Батько Галини Миколаївни за фахом був
агрономом, і його разом із сім'єю направили у Донецьку
область працювати на дослідній виноградарній станції.
Але Галину Миколаївну завжди тягнуло на Закарпаття,
туди, де пройшло її дитинство.
Якось у інтерв'ю Галина Малик
сказала: «Для того щоб писати для дітей,
треба просто бути щасливою людиною...
Адже звідки, як не з себе, можна
дістати весь той прекрасний казковий
світ, якого в реальності не існує?»
Робота в групах.
Об’єднавшись у 3 групи,
побудуйте сюжетні ланцюжки 1-ї,2-ї, 3-ї частин повісті.
Орієнтовні відповіді учнів
І група
Частина перша «У лісі»
Домовичок на ймення Вуйко Йой живе у старовинній хатці - знайомство із Мишеням,
Яке Не Хотіло Вирости Великим – домівка цвіркуна Лишині –непрохані гості на лісовій
галявині - рішення перевезти хатку до сканзену – домовинок збирається у довгу
мандрівку – повідомлення для цвіркуна.
ІІ група
Частина друга
«У сканзені»
Їхав він дуже довго, приблизно,
сто разів по сто довгих казок – знайомство із сканзеном – несподівана
зустріч із Лишиням – експонати та екскурсоводи – тимчасова домівка
вуйка Йоя – охоронна сигналізація – головна справа життя для каченят.
ІІІ група
Частина третя
«Гість дуже здалеку»
Оглядини старої церкви – знайомство із Рукаселем –
збирання їжі для маленького ненажери – Рукасель підкинув
думку Томашу Томашевичу про карусель – золоті старовинні
гроші – випробовування каруселі – новосілля – усі друзі разом.
Ігрова хвилинка «Чий портрет?»
Завдання
Завдання
Встановіть відповідність між назвою казки і головною думкою.
Встановіть
відповідність між назвою казки і головною думкою.
«Довга казка про кошеня, якому не подобалось жити вдома»
«Довга
казка
про
кошеня,
«Коротка
казка про
те, чому
равлик ховається»
«Довга казка про мурашку Кашку»
«Хто ж із сонечком встає, друзям приклад
подає, радо всім допомагає – разом з
друзями співає».
якому
не подобалось жити вдома»
«Коротка казка про те, папуга не навчився розмовляти»
«Коротка казка про хмарку, яка хотіла, щоб її пам’ятали»
«Коротка казка про те,
Добрі справи потрібно робити, не
чому
ховається»
на похвалу.
«Хторавлик
ж із сонечком
встає, друзям приклад подає, радо всім допомагає –сподіваючись
разом з друзями співає».
«Довга казка про мурашку Кашку»
Затишок і тепло рідної домівки.
Добрі справи
потрібно
робити,
сподіваючись на похвалу.
«Коротка
казка
про
те,нечому
Завжди потрібно говорити те, що сам
Затишок
рідної домівки.
папуга
неі тепло
навчився
розмовляти»
думаєш.
Завжди потрібно
говорити
що сам думаєш.
«Коротка
казка
проте,хмарку,
«Не – Дуже – Чемна гостя напросилася у
«Не – Дуже – Чемна гостя напросилася у гості».
яка хотіла, щоб її пам’ятали»
гості».
Словникова робота
Охоронна сигналізація…
Сканзен…
Експонати ….
«Сканзен – це музей під відкритим небом».
«Ліжко, вбрання, рушники, стіл, лавиця,
колиски і навіть сама хата – це все називається
«
експонатами музею».
Охоронна сигналізація – електричний сторож, який охороняє
хатинки, аби до них не залізли злодії».
Робота в групах
І група. Назвати реальних героїв повісті та
реальні сюжети.
ІІ група. Назвати фантастичних героїв та сюжети
із ними пов’язані.
ІІІ група. Скласти асоціативний кущ до
характеристики головних героїв.
Досліджуємо текст художнього твору
Знайдіть у повісті художні образи :
людей (Михайло Васильович,Томаш Томашевич);
тварин (Мишеня,Кріт Степанович);
вигаданих створінь (Вуйко Йой, Рукасель);
епітети (чорненький гострий носик, чебрець мав запах червоний у чорну
крапочку);
порівняння (питання юрмилися в його голові, неначе отара овець).
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Мозковий штурм
- Хто з героїв найбільше запам’ятався, сподобався?
Чим саме?
-Який епізод видався вам найзахопливішим?
-Чого навчають нас казки Йоя?
V. Рефлексія
Напишіть синквейн до образу улюбленого героя повісті
– казки.
Синквейн – п’ятирядкова строфа неримованого вірша.
Правила написання синквейну такі:
 перший рядок має бути представлений іменником,
який розкриває головну думку (про що йдеться);
 другий рядок містить два прикметники, що
характеризують цю головну думку;
 третій рядок – це три дієслова, які називають дії,
пов’язані з головною думкою в межах теми;
 четвертий рядок – вислів з декількох слів, що
розкриває авторське ставлення до теми;
 п’ятий рядок – особисте ставлення читача до
теми.
Промовляннязазасхемою
схемою
Промовляння
На уроці
На уроці
я …я …
- дізнався…
- дізнався…
- зрозумів…
- зрозумів…
- навчився…
- навчився…
- я змінив своє ставлення до…
- я -змінив
своє
ставлення
до…
я не вмів, а тепер умію…
- я не вмів, а тепер умію…
VI. Підбиття підсумків уроку
«Мікрофон»:
обмін враженнями про книжку.
Продовжити фразу: «Книга Галини Малик
«Вуйко Йой і Лишиня»захопила мене тим,
що…»
VII. Домашнє завдання
1.Написати відгук на книгу «Вуйко
Йой і Лишиня»
2. Придумати продовження повісті,
уявивши і себе жителем сканзену.