МЯРКА “БЕЗ СВОБОДЕН ЧАС”

Download Report

Transcript МЯРКА “БЕЗ СВОБОДЕН ЧАС”

РАБОТНА СРЕЩА С ДИРЕКТОРИ

НП”ОПТИМИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНАТА МРЕЖА”

МЯРКА “БЕЗ СВОБОДЕН ЧАС”

НОЕМВРИ 2012 Г.

РИО-Пловдив

Мярка “Без свободен час”

Съществува от 2009 г.: - през 2009 г – 54 училища; - през 2010 г.- 90 училища; - през 2011 г. – 113 училища.

Мярка “Без свободен час”

Мярката цели повишаване ефективността на разходите на училищата чрез оптимизиране на вътрешната структура и качеството на образованието по отношение на изпълнението на държавните образователни изисквания. Чрез нея се предоставят допълнителни средства за изплащане на реално взети учебни часове от учители и възпитатели, които заместват отсъстващи от работа учители или възпитатели във връзка с ползването на отпуск съгласно глава осма, раздел I от Кодекса на труда, както следва:

Мярка “Без свободен час”

а) на основание чл. 155 от КТ – за работните дни, за които педагогическите кадри ползват платен годишен отпуск при условията на чл. 176 от КТ; б) на основание чл. 161 от КТ - за работните дни, за които е разрешен от работодателя платен служебен и творчески отпуск; в) на основание чл. 162 от КТ - за работните дни, за които отсъстващият учител получава парично обезщетение от работодателя; г) на основание чл. 157 от КТ - при ползване на отпуск, при който работодателят е длъжен да освободи служителя съгласно чл. 157, ал. 1, т. 1 7; (“сватби и погребения”)

Мярка “Без свободен час”

д) на основание чл. 168 от КТ - на майка с две деца до 18 годишна възраст, ако е уговорено в колективния трудов договор; е) на основание чл. 169 от КТ - в размер на 25 работни дни за календарна година на служител, който учи без откъсване от производството; ж) на основание чл. 170 от КТ - когато със съгласието на работодателя служителят кандидатства във висше училище или за докторантура; з) на основание чл. 159 от КТ – за работните дни, за които отсъстващият учител ползва отпуск за синдикална дейност.

Мярка “Без свободен час”

Регионалният инспекторат по образованието изготвя,поддържа и актуализира банка кадри за заместващи учители/възпитатели на отсъстващите от учебни занятия учители/възпитатели в училищата от административната област, която публикува на електронната си страница.

Банката кадри се попълва: - чрез информация от директорите на училищата; - чрез заявки от самите кандидати за участие; - чрез събрана по друг начин информация от РИО.

Банката кадри е достъпна за всички директори по електронен път и/или на хартиен носител.

  

Мярка “Без свободен час”

Банката кадри се разработва по общини и населени места и се поддържа и актуализира от лице, определено със заповед на началника на РИО, и съдържа: трите имена на лицето; правоспособност/специалност по диплома; актуален статут (безработен учител, пенсиониран учител, студенти по съответната специалност или други); адрес и телефони за връзка.

Училищата могат да използват и външни информационни масиви (банки с кадри), разработени и поддържани от физически или юридически лица.

Мярка “Без свободен час”

Масивите съдържат най-малко следната информация: трите имена на лицето; правоспособност/специалност по диплома; актуален статут (безработен учител, пенсиониран учител, студенти по съответната специалност или други);   адрес и телефони за връзка.

Заместващите учители/възпитатели, избрани от външен информационен масив,се ползват с еднакви права с учителите/възпитатели, избрани от банка с кадри на РИО. Директорът на всяко училище изготвя, поддържа и актуализира банка кадри по формата на РИО.

  

Мярка “Без свободен час”

В РИО функционира „горещ телефон”

0889404625

за сигнали по изпълнение на изискванията за осигуреност със заместващи учители/възпитатели. Телефонът се поддържа от Зара Данаилова - експерт от РИО. При постъпили по горещия телефон сигнали РИО осъществява проверка от мобилен екип.

Организацията и контролът за заместването на отсъстващи учители се осигурява от директора на училището.

При изчерпване на възможностите за осигуряване на правоспособни учители в съответствие с изискванията на Инструкция № 2 от 1994 г. за изискванията за заемане на длъжността „учител” или „възпитател” съобразно придобитото образование, професионална квалификация и правоспособност директорът осигурява заместване, както следва:

Мярка “Без свободен час”

учители с образователно-квалификационна степен „магистър”, „бакалавър” или „професионален бакалавър”, които не са специалисти по дадения учебен предмет; специалисти по дадения учебен предмет без педагогическа правоспособност; учители, възпитатели, помощник-директори, педагогически съветници, психолози и библиотекари от училището.

При изчерпване на възможностите за осигуряване на възпитатели в съответствие с изискванията на Инструкция № 2 от 1994 г. за изискванията за заемане на длъжността „учител” или „възпитател” съобразно придобитото образование, рофесионална квалификация и правоспособност директорът осигурява заместване, както следва: помощник-директори, педагогически съветници, психолози и библиотекари от училището.

  

Мярка “Без свободен час”

Директорът инициира промяна в Правилника за вътрешния трудов ред с оглед задължението за осигуреност със заместващи учители/възпитатели при отсъствието на титуляря, ако не е предвидена такава.

При невъзможност да бъде осигурен заместник с оглед опазване на живота и здравето на учениците директорът лично изпълнява функциите на заместващ на отсъстващия учител, като при необходимост прави промяна на седмичното разписание чрез съгласуване с РИО. Включването на директора в мярката като заместващ се урежда чрез договор между него и работодателя му.

Педагогическият съвет на училището съвместно с представители на родителите на учениците в двуседмичен срок от приемането на националната програма одобрява училищна програма за часовете, които не се водят от учители специалисти, по време на заместване на отсъстващия учител, като се включват теми по гражданско и здравно образование.

 

Мярка “Без свободен час”

Принципи на финансиране: За един учебен час/астрономически час в зависимост от начина на отчитане на нормите за преподавателска работа на отсъстващия учител/възпитател (раздел ІІ, чл. 3 от Наредба № 3 от 2008 г. за нормите за преподавателска работа и реда за определяне на числеността на персонала в системата на народната просвета) разходът на училището по мярката не може да надвишава 7 лв., което включва и дължими осигуровки.

При заместване по време на учебните занятия, когато заместващият учител/възпитател се назначи при условията на Кодекса на труда, разходът за сметка на мярката за пълен отработен месец не може да надвишава размера за началната заплата за длъжността „учител”/”възпитател” и дължимите от работодателя осигурителни вноски за тези средства.

 

Мярка “Без свободен час”

Остатъкът от средствата, предоставени през предходните години по мярката „Без свободен час”, може да се ползва до края на учебната 2011-2012 г. при условията и по реда на програмата. Предоставените средства по мярката за 2011 г., които не са усвоени до края на 2011 г., могат да се ползват до края на учебната 2011-2012 г.

В случай на изчерпване на средствата, предоставени през предходните години, и първия транш на 2011 г. училището изплаща дължимите суми от бюджета си. След предоставяне на остатъка от одобрените средства за 2011 г. на училището изплатените суми се възстановяват.

Мярка “Без свободен час”

Отчитане:  В срок до 30 януари 2012 г. училищата представят в РИО втори междинен отчет за изпълнението на мярката. До 10 работни дни след изтичането на този срок РИО извършва проверка и предоставя в МОМН анализ на резултатите от изпълнението на мерките и междинен отчет по образец.

 В срок до 31 март 2012 г. училищата представят в РИО окончателен отчет за изпълнението на мярката. До 10 работни дни след изтичането на този срок РИО извършва проверка и предоставя в МОМН анализ на резултатите от изпълнението на мерките и окончателен отчет по образец.

Мярка “Без свободен час” Процедура за реализиране на мярката

Учителят/възпитателят подава заявление за отпуск на основание на цитираните по-горе разпоредби на глава осма, раздел I от Кодекса на труда до директора на училището: при осигурено заместване на ниво училище заместникът се определя от директора на училището и/или по предложение на учителя/възпитателя, който подава заявление за отпуск;

Мярка “Без свободен час”

при осигурено заместване от банката кадри заместникът се определя от директора на училището.

Заявлението за отпуск на учителя/възпитателя по време на учебни занятия има допълнителен реквизит „заместващ учител/възпитател”. Реквизитът се попълва или от подалия заявлението учител при осигурено заместване на ниво училище, или от директора на училището. В този реквизит се вписва името на заместващия учител и се подписва от него.

Мярка “Без свободен час”

Директорът на училището уведомява ежемесечно РИО за заместващите учители/възпитатели, с които е сключил договори, с оглед постигане на по-ефективен контрол.

Заместващият учител/възпитател е длъжен да вписва преподаденото учебно съдържание в материалната книга за взетите учебни часове ежедневно. Това задължение се вписва като условие в договора.

Директорът на училището осъществява контрол относно редовното провеждане на учебните часове и вписването на учебното съдържание в материалната книга за взетите учебни часове, както и относно спазването на седмичното разписание.

Мярка “Без свободен час”

След приключване на задълженията по договора заместващият учител/възпитател попълва справка-декларация по образец, изготвен от училището, в която отразява броя на взетите часове от задължителната норма преподавателска работа на отсъстващия учител/възпитател, която е част от договора.

В РИО се представят копия от договорите, сключени със заместващите учители/възпитатели, като приложение към междинните и окончателния отчет.

Мярка “Без свободен час”

Констатации по мярката за 2010 г.

 По данни от директорите на училищата, одобрените средства по мярката за 2010 г. са 182202,14 лв., а получените за периода са 182201,17 лв., т.е. с 0,97 лв повече общо за областта. Т.е. средствата по мярката за 2010 г. в областта са преведени изцяло. Изразходваните средства възлизат на 156 603,37 лв., което прави 86% от предоставената сума. Останалите 16% са остатък , който ще се ползва през 2011 г.

 Изразходваните средства по мярката са са доста по-висок процент от получените в сравнение с предходната година. Основната причина е разширяването на случаите на заместване в сравнение с 2009 г.

Мярка “Без свободен час”

 През 2010 г. броят на часовете с осигурено заместване по мярката представлява едва 22% от общия брой часове с осигурено заместване. Броят на „свободните” часове е намалял значително – 754 часа за областта в сравнение с 2009 г., когато е възлизал на 3038 часа за областта. Броят на учителите, заместващи по мярката, обаче драстично е намалял- през 2010 г. е 16,5% от всички замествания, а през 2009 г. е представлявал 64% от тях.

Мярка “Без свободен час”

Заместници:

-

Училищата ползват предимно училищните банки за резервни кадри и по рядко банката кадри на РИО, особено в отдалечените от гр. Пловдив населени места.

Най-често заместването, когато става дума за 1 – 5 дни, е от учители, работещи в училището, които имат свободни часове.

Мярка “Без свободен час”

  През учебната 2010/2011 година беше извърен мониторинг по заповед № РД-06-2 69/26.10.2010 година на началника на РИО – Пловдив и в изпълнение дейностите на мярка „Без свободен час ” в 53 училища от област Пловдив. За всяко посещение е изготвен протокол за мониторингово посещение, заведен във входящата поща на съответното училище и РИО. Извършените проверки са описани в приложената таблица по училища. За всяко училище са описани констатираните пропуски и грешки при прилагане на мярката или липсата на такива.

 

Мярка “Без свободен час”

Най- често срещаните грешки са при изплащане на средства в случаи, които не са предвидени в мярката/ изплащане на суми на заместващи учители за по- дълъг период от допустимия по мярката; непълноти в документацията; не се полагат усилия за намиране на правоспособни заместници/. На директорите са давани срокове за отстраняване на пропуските и представяне на точни отчети по мярката. В четири от училищата е извършен последващ контрол. В един от случаите се констатира, че част от пропуските не са отстранени в посочения срок, за което е представен доклад до началника и заповед за задължителни предписания на директора. До момента няма наказани директори, поради пропуски в изпълнението на дейностите по мярка „Без свободен час”

Мярка “Без свободен час”

Проблеми и трудности при реализиране на мярката:

 Обемния комплект документация, свързан с осигуряването на заместници и ограничените възможности за ползване на средства по мярката за изплащане на реално взетите часове.

 Не е използвана възможността предоставена от програмата в случай, че не бъде осигурен заместник, директорът лично да уплътнява времето на учениците в учебния час на отсъстващия учител, поради изключителното тежката процедура за уведомяване на РИО, съгласуване на евентуалните промени в седмичното разписание и подписване и връчване на допълнително споразумение. Всичко това трябва да стане за един ден – най-често рано сутринта, преди 8.00 часа.

 

Мярка “Без свободен час”

В много от случаите заместването на един учител в един учебен ден / 4-5 учебни часа/ се организира с 2-3 заместващи учители и е трудно да се спазва процедурата по документално оформяне, като при това често се касае само за 1-2 замествани часа от съответния преподавател. Подходящо би било да се опрости тази процедура.

Трудности и проблеми при организиране на заместването на учителите по мярка „Без свободен час” възникват в училища, които са отдалечени от град Пловдив и в такъв случай не може да ползва базата данни на РИО - Пловдив с учители на разположение за заместване, които не желаят да пътуват до отдалеченото място срещу сумата, предвидена по проекта.

Мярка “Без свободен час”

 В организационен план прилагането на модула създава известни неудобства на директорите, тъй като не винаги знаят за отсъстващите учители от предния ден. Много често за отсъствията научават сутринта, няколко минути преди началото на учебните занятия. От гледна точка на Кодекса на труда трябва предварително да се извършат определени процедури по изготвяне на трудов договор и регистрация на уведомлението, за които ако не се спазят сроковете следват санкции.

Мярка “Без свободен час”

Ефект от реализирането на мярката:

1. Ресурсно и финансово обезпечаване на образователно-възпитателния процес в училище 2. Свеждане до минимум свободните часове на учениците, поради отсъствия на учители 3. Усвояване на пълния обем часове предвиден за всеки учебен предмет и повишаване на качеството на обучение 4. Повишаване на авторитета на училището сред родителската общност.

5. Осигуряване на безопасни условия за възпитание и обучение.

6. Осигурени са допълнителни средства, необходими за заплащането на заместващите учители.

Мярка “Без свободен час”

Предложения до МОМН:

1. Да се предвиди изплащане на средства по мярката при заместване на отсъстващ учител на основание член 155 до пет дни, по неотложни причини и извън графика.

2. Да се предвиди изплащане на средства по мярката при заместване на отсъстващ учител поради командироване извън случаите на служебен отпуск.

3. Да се предвиди изплащане на средства по мярката при заместване в предвидените случаи на отсъстващ учител на подготвителна група в училището.

4. Периодът на действие на мярката да бъде от 01.01. до 31.12., т.е. да съвпада с финансовата година като първият междинен отчет да се представя в началото на юли, а окончателният очет- до края на декември.

Мярка “Без свободен час”

5. В проекта за 2012 г. да бъде включена цялата проектна документация, в това число бланките за междинни и окончателни отчети, които да не се променят за целия период на реализация на проекта.

6. Да се отпускат средства за реализиране на мярката до 1% от бюджета на училището.

7. Да отпадне ежемесечното уведомяване на РИО за заместванията и представянето на копия от дкументацията по мярката да се представят в РИО при окончателното отчитане.

8. Да се предвидят средства за административни разходи по проекта на ниво училище.

9. Да се преведат на РИО предвидените в раздел VІ на проекта средства за мониторинг на ниво РИО – проверки, анализи, изготвяне на междинни и финални отчети и доклади.

Мярка “Без свободен час”

Изводи: В системата на делегирания бюджет е много важно да се осигурят средства, които да покрият разходите, свързани с изплащането на възнагражденията за реално взети часове от заместващи учители. В тази връзка, с кандидатсването по национланата програма „Оптимизация на училищната мрежа”, мярка „Без свободен час” предоставя възможност всяко училище да получи допълнително финансиране и директорът да прояви гъвкавост по отношние осигуряване на заместващи учители с оглед обезпечаването на образователно- възпитателния процес.

Мярка “Без свободен час”

Стремежът да няма свободни часове е довел до реално намаляване на процента на тези часове, но това става предимно за сметка на финансовите средства от бюджета на училищата, а не за сметка на мярката „Без свободен час”, както е било предвидено. Процентът на заместващите учители по мярката е твърде нисък срямо общия брой заместващи. Като цяло директорите смятат за положително участието на повереното им училище в мярка „Без свободен час” от НП”Оптимизация на училищната мрежа”.

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!

ВРЕМЕ ЗА ДИСКУСИЯ