Писмена разработка

Download Report

Transcript Писмена разработка

БЪЛГАРО-СРЪБСКА МРЕЖА ЗА ИНОВАТИВНО ОБУЧЕНИЕ ФОРУМ „ИНОВАЦИИ И ДОБРИ ПРАКТИКИ В УЧИЛИЩЕ”

Сокобаня, 22-23 ноември 2013 г.

ТЕМА: Работата по проект "МЕДИИТЕ КАТО МОСТ ЗА КОМУНИКАЦИЯ ПРЕЗ ДУНАВ"- добра практика за ученици и учители

Професионална гимназия по техника и мениджмънт "Христо Ботев" - Ботевград

"е в ТОП 10 на професионалните училища по реализация на завършващите ученици според статистиката на МОН."  Изучават се технически и икономически специалности, гъвкаво променящи се според изискванията на пазара.

Днес, обучение се провежда по следните специалности: Бизнес администрация  Икономическа информатика  Компютърна техника и технологии  Системно програмиране  Газова техника  Посредник на трудовата борса  Автотранспортна техника

ЦЕЛ НА ПРОЕКТА:

Модел на предприемаческо професионално обучение, основано върху осъзнат пренос на знания в реална практическа среда на български ученици, чрез участие в Международна среща с унгарски ученици през месец октомври 2012г. в Унгария.

Задачи:

   Да се създаде образованието и реалната практика - липсващото звено между живота в училище и ежедневието, в което ври и кипи човек, след като прекрачи прага на детството си.

необходимата пътека между Да се определи и разработи план и концепция за работа, избор на представители за участие и формиране на екип.

Да се обобщят и анализират резултатите от проведеното участие и на тази основа да се обсъдят предстоящите нови такива за месец февруари 2013 година.

Процес на работа:

Подготвителен етап с конкретни задачи -

решение за участие, регистриране, планиране, изработване на концепция, избор на предста вители за участие и формиране на екип, други дейности свързани с участието.

Процес на работа:

Участие в срещата с партньорите от

Унгария, задачи –  представяне, запознаване, документиране, работни срещи, представителни и текущи изяви.

Заключетелен етап, задачи – обработка на резултатите от първото участие в Унгария, обсъждането им, разпределение на задачите за реализиране на нови такива пред екипа - за месец февруари 2013г.

Посещение в Satoraljaujhely (Шатораоляуйхей) Унгария

Посещение :

 От 8 до 13 октомври 2012 година 13 души на различна възраст, от различни специалности и с различен социален статус от Професионална гимназия по техника и мениджмънт "Христо Ботев" - Ботевград, работиха активно в реална среда.

Предмет на представяне:

Участие в срещите с

партньорите от Унгария, свързани с представяне, запознаване, работа в екип и самостоятелно, документиране, представителни и текущи изяви.

Предмет на изследване:

отношението към обучението в работата по проект,

на учениците

учебно-познавателната мотивация и

предприемаческите компетенции -

работа в екип, мрежово мислене и езикова компетентност

при участието по проект в Унгария – м.10.2012г

Система от действия при подготовката, участието и заключителния етап

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УЧИТЕЛЯ

       Да притежава висока базисна професионална, добра методическа и социална подготовка и умее да работи в екип с колегите си.

Да познава, разбира и приема идеята за работа по проект.

Да преподава по нов начин липсващи знания като ги допълва и разширява при работата по проекта.

Да обучава как да се справят учениците самостоятелно и групово.

Скрито да ръководи учениците и да им осигурява в условията на работа нужната дисциплина. Да бъде организатор, консултант, арбитър, контрольор, експерт и оценител, който не дава готово решение, а да направлява вземането на правилното решение.

Да бъде помошник и съветник на ученическия екип, който развива уменията на учениците да работят в екип, да станат екипни, а не "индивидуални играчи".

Система от действия при подготовката, участието и заключителния етап

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УЧЕНИКА

  Да планират работата си, съобразно с набелязаната цел.

  Да носят отговорност за изпълнението на поставените задачи и да извършват конкретни дейности като учат чрез "правене", както и от  Да съзнават своите силни и слаби страни, да влизат в различни роли, и да изграждат професионална мобилност и гъвкавост.

 Да формират предприемачески умения и ключови квалификации и езикова компетентност.

ПРЕДСТАВЕНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ:

► ПРОФЕСИОНАЛНА КОМПЕТЕНТНОСТ (основни знания по икономика, бизнескомуникации, чужд език, информатика) ► ОРГАНИЗАЦИОННА КОМПЕТЕНТНОСТ (поема задачите, формулира задачите и планира изпълнението на задачите) ► СОЦИАЛНА КОМПЕТЕНТНОСТ (създаване и поддържане на делова атмосфера, съобразителност, дисциплинираност, инициативност, отговорност, комуникативност) ► ПРЕДПРИЕМАЧЕСКА КОМПЕТЕНТНОСТ (възможност за работа в екип и да докажеш мястото си в него, умението да генерираш и реализираш идеи) ► РАБОТНО ПОВЕДЕНИЕ (готовност за работа,прилежност,качество на работата, темп, умения за намиране на информация, за работа с техника) ► ЕКИПНА РАБОТА (ученика се застъпва за нея, показва инициативност, мотивира другите, съгласява се с мнението им, помага им ) ► ЕЛЕКТРОННА ПРЕЗЕНТАЦИЯ ( ползва медиите, структуриране на презентацията, организационна подготовка )

ИЗВОДИ:

УЧАСТИЕТО В МЕЖДУНАРОДЕН ПРОЕКТ Е:

Качествено, когато е силно мотивирано и желано.

 Свързващо звено между училище и реална практика в международна среда.

 Форум за изява, тренинг и усъвършенстване на професионални знания и умения.

 Резултат от постоянна работа и получени знания и умения по предприемачество.

 Предлага идеалният инструмент за формирането на предприемаческо поведение и реализиране на формулата "учене чрез действие".

Лично мнение по въпроса:

   За участието и ръководенето на един такъв проект няма стандартни и готови решения.

Това е един творчески процес, зависещ от много фактори - не само от качествата и уменията на учителя и ученика, но и от конкретната реализация в практиката.

Всеки отделен проект е различен по своите участници, техните знания, умения, характери и междуличностни отношения и проблемите, които трябва да се разрешават.

Бернард Шоу

Изготвил презентацията: Диана Къндева – учител по икономически дисциплини

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО