Работата по проекти като иновативен модел в образованието и

Download Report

Transcript Работата по проекти като иновативен модел в образованието и

Работата по проекти като иновативен модел в образованието и добра практика за учители и ученици

„Човечеството дължи на децата най доброто, което може да даде......” /уводни думи от Декларацията за правата на детето на Обединените нации/

 Съвременната образователна система може да се развива само чрез създаване и разпространение на иновации в няколко посоки: технологични, икономически, педагогически и организационни. Първите са в сферата на новите образователни технологии,    вторите – в сферата на новите икономически механизми за управление на образованието, третата - са иновации в областта на методите и техниките на преподаване и учене; и не на последно място по значение са иновациите в сферата на организационните структури.

 Образованието трябва да се разглежда като една творческо–иновативна програма, целяща развитие на заложбите у учениците и подпомагаща тяхното по-нататъшно социализиране в обществото и реализиране на пазара на труда. Това би било възможно чрез внедряване на традициите, тяхното запазване, разпространение и налагане като способ за развитие на ценностната система у подрастващото поколение.

 Успешно би могло да се реализира освен чрез преподаване на теоретични знания и чрез иновативни подходи, използвани както по отделните учeбни дисциплини така и като междупредметни връзки.

Ценностна система

преподаване на теоретични знания

междупредметни връзки

иновативни подходи

   И новацията е резултат от творчески процес във вид на нова продукция /техника, технология, метод и т.н./ от една страна, и процес на внедряване на нови изделия, елементи, подходи, и принципи от друга страна.

Професионална гимназия по техника и мениджмънт „Христо Ботев” – Ботевград обединява и двете.

Реално създава предпоставка за развитието на технологични, икономически, организационни и езикови знания и умения, които учениците могат да използват, усъвършенствайки своите предприемачески компетентности, което на следващ етап би им донесло успешно реализиране и развитие на пазара на труда.

    „Мениджмънтът на педагогическите иновации предполага: Разделение на труда между преподавателите; Обединяване на преподавателите с други специалисти в екипи за разработване и представяне на учебни курсове; Мониторинг на ефективността на преподавателската дейност; и коригиране на организацията на педагогическия процес”.

 Ние, преподавателите, работим съвместно с учениците си по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Проект „Да направим училището привлекателно за младите хора” – УСПЕХ, с 5 клуба по извънкласни дейности –      „На кино заедно” , от област Граждански компетентности; „Училищен вестник” , от област Комуникативни умения на роден език; „Хороводец” , от област Културни компетентности; „Родова памет на моя град” , от област Умения за самостоятелно учене и събиране на информация „ Web дизайн и мултимедийна обработка” , от област Дигитални компетентности .

 За нас точно тук е разковничето за успеха на промяната – в намирането на разумния баланс между традиционните и модерните ценности, на дидактическата мяра при избора на технологии и оптимизирането на използваните организационни структурни модели.

  Всяка иновация появила се в теорията или практиката заслужава шанс за реализация. Само обединените усилия на педагогическата наука и практиката на училищното обучение могат да доведат до успех опитите да се модернизира българското образование, така че да стане релевантно на европейските измерения и очаквания.

„Навиците, придобити в детството не просто имат значение, те са в основата на всичко!” – Аристотел.

 Според доц.д-р Чавдар Катански трябва да се работи върху инициативата за разгръщане на потенциала на младите хора. Целта е постигане на интелигентен, устойчив и приобщаваш растеж в Европейския съюз, т.е. „Младежта в движение”.

 Факт е, че твърде много млади хора напускат училище преждевременно, което повишава риска да останат без работа или икономически не активни, да живеят в бедност и да се превърнат в непосилно икономическо и социално бреме за обществото.  За това и работим в посоката за включване по различните програми и проекти предлагани от фондация Джуниър Ачийвмънт България /ДАБ/; по „Успех”; по „Издаване на училищен вестник“; по „Изработване на презентации, аудио и видеоматериали, уеб блогове, медийни продукти”.

  Работим целенасочено чрез развиване на модерни системи на образование и обучение, които да позволят придобиването на ключови компетенции и достигането до високи постижения. Във връзка с това ПГТМ „Христо Ботев” участва в 12 проекти и програми през изминалата учебна година. Тава са:

  1. Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, схема „Развитие на професионалното образование и обучение в сътрудничество с работодателите” – предстои изграждане на специализиран кабинет за професионално обучение „Ателие за предприемачи” за ученици от всички специалности.

2. Проект „Икономика на бъдещето” – съвместно със сдружение „Разнообразни и равни” и финансиран от фондация „Америка за България” и „Тръст за социална алтернатива”, чиито резултат е стажуване на ученици в действащи фирми в града за разширяване на професионалната им квалификация и осигуряване на работно облекло и необходимите материали и консумативи.

 3. Проект „Как искаме да изглежда спортната площадка по футбол на малки вратички в нашето училище”, обявен от фирма „Карпет Макс”.

 4. Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013г., схема „Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна държавна образователна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”, чията цел е Реконструкция и ремонт на общежитието на ПГТМ ”Христо Ботев” – Ботевград.

     Така младите хора се сблъскват с по-голямо предлагане на образователни възможности и придобиват умения за: вземане на ефективни решения.

за получаване информация за пътеките за образование и обучение, включително ясна представа за възможностите за работа, за вземане на правилни решения във връзка с професионалното си развитие. За това трета година училището ни продължава съвместно сътрудничество с ТУ в град Габрово и ТУ„Ангел Кънчев” в град Русе и смятаме, че на всички равнища на образователната система следва да бъде насърчавано високото качество на учене и преподаване.

 Ключовите компетенции за икономиката и обществото на знанието, като способността да се научиш да учиш, да общуваш на чужди езици, да придобиеш предприемачески умения и способнастта пълно да оползотвориш потенциала на ИКТ учениците ни разкриват изцяло при ежегодните си участия и изяви на Национални и Международни проекти, изложения, олимпиади, състезания и др.Такива са:

 1. Проект „Час по добродетели” – съвместно с Фондация „Благотворител” и в партньорство с Фондация „Обичай това дете” и Фондация „ОУК”, чиято цел е да съдейства за духовното и нравствено образование на младежите.

 2. Програма ACES /Академия на училищата от Централна Европа/ - „Медиите като мост за комуникация през Дунав”, чиито резултат е споделяне на знания, опит, иновации, изграждане на критично отношение към достъпната в медиите информация чрез разнообразни форми на медийно общуване между нашето и партньорското училище от Унгария.

 3. Проект „Система за кариерно развитие в училищното образование“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, чиито резултат е обучение за усъвършенстване на професионалните умения и усвояване на нови знания от ученици чрез разработване на система за кариерно ориентиране в системата на училищното образование и развитие на ученето през целия живот.

 4. Оперативна програма: „Развитие на човешките ресурси”, чиито резултат е обучаване на лица за придобиване свидетелство за професионална квалификация или удостоверение за професионално обучение. Източник на финансиране – Агенция по заетостта.

 5. Проект „Красива България“, съвместно с община Етрополе – професионално обучение на безработни лица.

 6. Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Проект „Квалификация на педагогическите специалисти”. Целта е повишаване на професионалната компетентност на педагогическите специалисти по отношение на педагогическата, методическата и управленската подготовка.

 7. Проект Център на учебно-тренировъчните фирми /ЦУТФ/ и МКБ Юнионбанк „Банката за модерно обучение” , с участие в „Час по модерно банкиране”, чиято цел е да укрепи връзката средно образование – университет – бизнес; да подпомогне модернизирането на обучението на младите хора, за да останат в България; да предостави възможност на учениците да се срещат със специалисти от банката, включени в програмата за развитие „Форум за професионално развитие“ - млади, знаещи и иновативни служители, желаещи да дадат своя принос към проекта. Проектът се гради изцяло на доброволчеството на служителите и не включва финансиране на инициативите от страна на банката, а темите представени до момента пред учениците са - "Банкови карти с чип и виртуални карти" и "Как се формират лихвите на банките" в работна среща „Реален бизнес – училище”.

 8. Програмите на ДАБ – „Мениджър за един ден”, „Управление на кариерата”, „Иновационен лагер”, „Първи финансов лагер”, „Банките в действие”, „Първи креативен лагер” и „Изгряващи звезди” за ученици работещи в учебни компании. Разработват се съвместно с Центъра за развитие на човешките ресурси, заедно с ЕИЦ „Европа Директно” - София, както и с реални ментори от бизнеса, като се дава начало на професионална та реализация на хиляди ученици. В замяна те получават удовлетворение от предадения опит от съвместната работа, а менторите вдъхновение от иновативните и свежи идеи на мотивираните млади хора. Инициативите са предназначени за ученици от края на гимназиалния курс и са с предприемаческа насоченост.

 9. Международен панаир на тренировъчните фирми ТФ ФЕСТ „Млад предприемач” като среща на училището и бизнеса в реална работна среда, чиято цел е „Да подадем ръка на бъдещето си” като всеки проект носи голям заряд на креативност, стемеж към опазване на околната среда и обогатява знанията на младите хора като ги възпитава да бъдат отговорни предприемачи със стремеж за реализация.

   Считаме, че придобитият от рано професионален опит е от съществено значение за младите хора, за да развият уменията и компетенциите изисквани по време на работа. В частност нашата гимназия използва като иновативен метод традиционната форма на обучение – чиракуването, която е мощен инструмент за постепенното интегриране на младите хора на пазара на труда. В последните години се занижи вниманието върху значението за натрупването на първоначален професионален опит чрез стажове, но МОН предоставя в момента такава възможност по конкретна програма.

Целта на програмата е бизнесът да подбере нужната му работна ръка

.

   Министерството на образованието и науката стартира проект за квалификация на ученици от професионалните гимназии и студенти.

Той ще бъде разработен съвместно с бизнеса и цели по добрата практическа подготовка на младежите. Бюджетът му е 90 млн. лева, а продължителността - 2 години.

Средствата се отпускат по европейски програми за социално развитие.

 Вървейки по пътя на насърчаването на мобилността с учебна цел, учениците от нашето училище имат възможност да придобият нови професионални знания и умения, и да обменят опит като се включат в партньорство по проекти с други училища. Предизвикателствата на глобализирищият се свят изискват формиране в средното училище на адекватно икономическо мислене. В този смисъл, проектът „Медиите като мост за комуникация през Дунав” в съчетание с обучението по предприемаческата програма „Учебна компания" на фондация „Джуниър Ачийвмънт България” показа необходимостта и ползите от реализирането на съвременно транснационално практическо обучение.

 Дейността по проекта доказа като особено значими не само развитието на компетенции по професията, но и формирането на нравствени ценности, на духовни и морални устои, върху които да израстнат висококвалифицирани средни специалисти. Още повече - поведението на младежите по отношение на техните изисквания към образователната услуга доказва, че те се нуждаят от такива комплексни знания и умения, които да им помогнат да издържат изпитите на живота . Считаме, че сътрудничеството на професионална гимназия по техника и мениджмънт "Христо Ботев" Ботевград с B-A-Z M. Önk. Kossuth Lajos Gimnázium Szakképző Iskola és Kollégium Szepsi Laczkó Máté Szakképző Tagiskolája в Унгария, град Sátoraljaújhely, реализирано чрез проекта „Медиите като мост за комуникация през Дунав”, както и с фондация „Джуниър Ачийвмънт България" подпомага формирането на модерни професионални компетенции.

  Участието помага учениците да получат достъп до интересни предизвикателства и да придобият нови езикови и междукултурни познания. Поощрява развитието им като активни граждани на Европейския съюз.

Мобилността с учебна цел, като иновативен подход в образованието, играе съществена роля в процеса на по-широко отваряне на системите за образование и обучение, засилва техните европейски и международни измерения, като подобрява достъпа до тях и се повишава ефикасността им. Нужно е да се насърчавана и виртуалната мобилност, чрез използване на информационни компютърни технологии и електронното обучение.

 В тази връзка всички дейности и постижения на учениците, учителите и училището своевременно се отразяват в медиите http://botevgrad.com/ , http://www.youtube.com/watch?v=Vr9JsOCLcu4 , http://vimeo.com/56756690,http://www.balkanec.

bg/uchenici-ot-pgtm-hristo-botev-se-zavyrnaha-ot poseshtenie-v-ungariq-9939.html

 Професията на учителя е изключително трудна и отговорна особено днес, защото светът, в който живеем, е сложен и динамичен. Виждайки ентусиазма и желанието на учениците да научат повече за глобалния реален свят, те разбраха, че трудности има навсякъде, но предприемаческото мислене е онова, което води до изход от всяка ситуация. Оцеляват само тези, които умеят да рискуват и не се предават още при първата трудност и притежават високата мотивация за нови предизвикателства. За това е нужна много работа с любов и от двете страни. По този начин от първостепенна важност и грижа на професионалното образование е да разработва, да стимулира формирането у учениците на нравствени ценности, на духовни и морални устои, върху които може да израстват добри интелектуални и професионални специалисти. Поведението на младежите по отношение на т.нар. образователна услуга говори за това, че те се нуждаят от знания, които да им помогнат да издържат изпитите на живота .

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО

!