bibliotechnyi_urok

Download Report

Transcript bibliotechnyi_urok

Бібліотечний урок
Тема:
Книга та комп‘ютер в
інформаційному
суспільстві
(урок - діалог для учнів 10-х
класів)



Підготувала:
провідний бібліотекар ВПУ №3
Беспала Людмила Дмитрівна
Мета:








виховувати почуття поваги і шанобливе ставлення до
книги, культуру читання;
розвивати творчу уяву учнів, прагнення до знань;
розвивати вміння самостійно знаходити інформацію;
сприяти духовному збагаченню;
розкрити значення книги для розвитку людства;
допомогти оволодіти основами інформаційної
культури;
підготувати учнів до будь - якого виду пізнавальної
діяльності;
забезпечити здатність жити в інформаційному
суспільстві
Матеріально – технічне
забезпечення:


комп’ютер;
Мультимедійна дошка;
Тип уроку:

комбінований
Опорні поняття:






комп’ютер;
“абак”;
логарифмічна лінійка;
електронні книги;
віртуальна бібліотека;
медіатека;
Епіграф уроку;

У моїх дітей, звичайно, буде
комп’ютер, але перш за все вони
отримають книжки.
Білл Гейтс

Головне, щоби комп’ютер нам
допомагав, а не цілковито
заволодів нашим розумом.
Народна мудрість
Хід уроку:

організаційний момент. Емоційний
заряд роботи.
Прекрасно все на небі,
прекрасно на землі,
прекрасно все навколо,
прекрасно все в мені.
Актуалізація навчальної
діяльності:

Проблемне запитання:
Книга чи комп’ютер?
Мотивація навчальної
діяльності:



Бібліотекар:
у ххі столітті книга й комп’ютер –
найавторитетніші джерела інформації.
Щоби бути освіченою людиною,
необхідно багато читати, знати інтернет
тощо.
Повідомлення теми й мети
уроку:

“Книга та комп’ютер в
інформаційному
суспільстві.”
Сприйняття та усвідомлення
нового матеріалу:

Запитання до учнів:
Що ми розуміємо під словом
“інформація”?
(Відповіді учнів)
Бібліотекар:



Технічний прогрес створив нові засоби
комунікації, тобто засоби спілкування, а разом
із ними – нові цінності.
Першим проривом у цьому напрямку стала
книга,пізніше – періодичні друковані видання,
потім телеграф, радіо, телебачення та,
зрештою, Інтернет.
На початку ххі століття книга й комп‘ютер є
найавторитетнішими джерелами інформації.
Бібліотекар:



Тривалий час книга була єдиним і
основним джерелом інформації .
Розглянемо шлях розвитку книги
(історію книги)
Сторінка 1.
Бібліотекар:

Згадайте, коли з’ явилася перша книга?
(Відповіді учнів)

Чим книга прислужилася людству?
(Відповіді учнів)

Що говорить народна мудрість про книгу?
(Відповіді учнів)

Які ви знаєте висловлювання видатних
особистостей про книгу?
(Відповіді учнів)
Історія книги



Шлях розвитку книги був довгим і складним.Який
тільки матеріал не використовували люди для
виготовлення книжок: глину, листя та кору дерева,
шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк.
Перші паперові книги з явилися в Європі в 13 ст.Їх
довгий час писали від руки. Одна книга виготовлялася
5-7 років і коштувала дуже дорого.
У 15ст. був винайдений спосіб друкувати книги. Перша
друкована книга в Україні була видана Іваном
Федоровим у 1574р у Львові. Називалась вона
“Апостол”
Перша друкована книга в
Україні

“Апостол” Івана Федорова
Які бувають книги?

Паперові – звичайні друковані
книги

Електронні – на електронних
носіях

Аудіовізуальні – які можна
слухати
Бібліотекар

Пригадайте,які ви знаєте сучасні
книги?
(відповіді учнів)
Сучасні паперові книги

Художня література

Науково-пізнавальна література

Довідкова література
Електронні книги
Аудіовізуальні книги
Бібліотекар

А тепер розглянемо історію
виникнення комп’ютера.
Сторінка 2
Історія комп‘ютера



Слово “комп’ютер” походить від латинського
слова “compute”, що означає “обчислювати”.
Саме для цього він і призначався – для
виконання різноманітних математичних дій.
Але з часом виявилося, що комп’ютер “вміє”
не тільки рахувати. За його допомогою можна
верстати книжки, писати музику, розмовляти з
друзями із різних кінців планети і навіть
керувати виробництвом та транспортом.
Від абака до комп’ютера




А серед найперших його “пращурів” варто назвати
“абак”– перший найпростіший рахунковий пристрій.
“Абак” (від грецького слова “abax”– дошка).Адже абаки
були звичайнісінькими дошками , що поділялися на
смуги.
Саме цими смугами і пересували люди камінці, за
допомогою яких проводився підрахунок. Абаки деяким
чином можна порівняти з рахівницями, на яких рахують
за допомогою кісточок.
Цими “приладами” для полегшення математичних
розрхунків користувалися у Стародавній Греції, Римі і
навіть у Західній Європі майже до 18 століття.
Логарифмічна лінійка і
машина Бебіджа:





Втім, вже у 17 столітті була винайдена так звана
логарифмічна лінійка – рахунковий інструмент для
спрощення різноманітних обчислень.
У 1820р.француз Шарль де Кольмар створив
арифмометр, здатний робити множення та ділення. Цей
прилад надовго зайняв своє місце на бухгалтерських
столах.
Наступна сторінка у історії на шляху до комп’ютера –
30-і роки 19 століття.
Саме тоді у 1833 році видатний англійський математик
та винахідник Чарльз Бебідж, якого ще називають
“батьком комп’ютера” розробив свій проект машини
для виконання наукових та технічних розрахунків –
щось дуже схоже на нинішній наш комп’ютер.
Логарифмічна лінійка
Історія сучасного комп’ютера




Але перший комп’ютер був побудований
лише у 40-х роках 20 століття.
Це відбулося у лютому 1944 року на одному з
підприємств Ай-Бі-Ем (ІВМ), яке на
замовлення військово – морських сил США
побудувало машину під назвою “марк-1”.
Назвати цього монстра комп’ютером,
звичайно, ще дуже важко - адже лише вага
його була біля 35 тонн!.
Річ у тому, що тоді ці агрегати називалися
“цифрові обчислювальні машини”.



До початку 1960-х років вони ще були дуже
складними та дорогими.
Але у 1965 році американській фірмі вдалося
сконструювати значно менший комп’ютер
РDP-8 у 20 тисяч доларів, що за мірками
тогочасної Америки зробило комп’ютер
доступним для різноманітних комерційних
компаній.
Такі машини одержали іншу назву – ЕОМ
(“електронна обчислювальна машина”)
Перші комп’ютери
Комп’ютери сьогодні

Власне ж історія комп’ютера розпочинається з
серпня 1981року, коли фірма Ай-Бі Ем
оголосила про випуск моделі
мікрокомп’ютера(тобто невеликих розмірів)

З’явлення саме цього комп’ютера,
який і одержав назву “персональний
комп’ютер”й призвело до масового його
поширення в усьому світі.



На сьогоднішній день існує два основних типи
персональних компютерів: так звані настільні
(тобто звичайні – ті що розташовуються на столі)
та портативні (переносні – так звані ноут-буки.)
Крім того,випускаються також і так звані
кишенькові комп’ютери (електронні органайзери),
вага яких не більше 500 грамів. Вони
розміщуються на кисті однієї руки.
Сучасні компютери
Бібліотекар:




Уміння вибирати книгу чи знаходити інформацію з
допомогою комп’ютера – це справжнє велике
мистецтво.Як оволодіти ним?
Гадаю саме бібліотеки навчать вас цього
мистецтва, покажуть вам шлях до знань, до
духовності.
Бібліотека– це той храм, де завжди народжується
і зберігається духовність.
Памятайте, що в давнину бібліотеку називали
“дім життя”,”притулок мудрості”,”аптека для душі”.
Узагальнення та
систематизація знань:






Вікторина:
Як ви гадаєте, у майбутньому друкована книга
залишиться чи її замінить комп’ютер?
Чому ви надаєте перевагу – книзі чи
комп’ютеру?
Чи можна бути освіченою людиною, якщо не
знаєш комп’ютера?
Чи можна бути сучасною людиною ,якщо не
читаєш книг?
З якого джерела ( книги чи комп’ютера) ви
частіше одержуєте основну інформацію та
знання?
Підсумок уроку. Бібліотекар:



Сьогодні ми з вами обговорили лише деякі
питання теми “Книга та комп’ютер в
інформаційному суспільстві”, теми
невичерпної та складної.
Поки що ці два джерела інформації мирно
співіснують, доповнюють одне одного.
Книжки завжди були найбільшими цінностями
людства. Вони допомагали пізнати історію,
культуру, побут та звичаї як свого так і інших
народів, а комп’ютер повинен допомагати , а
не заволодіти нашим розумом.
Ілюстративний матеріал
Ілюстративний матеріал
Використані джерела





1.www. 1-Sovetnik.com/books.htmi
2.www.redbook.iatp.org.ua
3.www.refine.org.ua
4.vikipedia.ua
5.Малєєва Т. Книга і комп’ютер в інформаційному
суспільстві: сучасне і майбутнє:-Інформаційні
технології.-2004.-№2