Janusz Korczak

Download Report

Transcript Janusz Korczak

Janusz Korczak

(1878-1942) Wielki Polak,

pedagog, pediatra, pisarz i prekursor walki o prawa dziecka.

Biografia

Janusz Korczak to pseudonim artystyczny Henryka Goldszmita . Urodził się on w Warszawie 22 lipca 1878 lub 1879r. w spolonizowanej rodzinie żydowskiej, jako syn adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z Gębieckich. Miał starszą siostrę Annę, której zwierzał się ze swoich tajemnic i marzeń o lepszym świecie. Całe swoje życie poświęcił dzieciom. Żądał on równouprawnienia dziecka i szacunku dla najmłodszych.

W lipcu 1885r posłano go do szkoły przygotowującej do nauki w gimnazjum. W 1990r. Dostał się do ośmioklasowego Rządowego Gimnazjum Męskiego na warszawskiej Pradze. Ulubionym miejscem Korczaka z okresu dzieciństwa i młodości był Ogród Saski, w którym spotykał się z rówieśnikami i starszymi kolegami. Nie lubił szkoły, a uczył się średnio, jego największym zainteresowaniem była literatura, której poświęcał swój cały wolny czas.

Po śmierci swojego ojca udzielał korepetycji, by pomóc w utrzymaniu rodziny.

Utwory Korczaka

"Dzieci ulicy", 1901"Koszałki opałki", Warszawa 1905"Dziecko salonu", Warszawa 1906"Szkoła życia" (w

"Społeczeństwie"), 1908

"Mośki, Joski i Srule", 1910"Józki, Jaśki i Franki", 1911"Sława" (opowiadania), 1912"Bobo" ("Bobo", "Spowiedź

motyla", "Feralny tydzień"), 1914

"Momenty wychowawcze", 1919"Jak kochać dziecko", t. 1, 1920"Jak kochać dziecko", t. 2, 1921"O gazetce szkolnej", 1921Wstęp do Jędrzeja Śniadeckiego:

"Rozprawa o fizycznym wychowaniu dzieci", 1922

"Sam na sam z Bogiem"

("Modlitwy ludzi, którzy się nie modlą"), 1922

"Kiedy znów będę mały", 1925"Bankructwo małego Dżeka",

1926

"Bezwstydnie krótkie", 1926"Król Maciuś Pierwszy", 1928"Prawo dziecka do szacunku",

1929

"Prawidła życia", 1930"Senat szaleńców", 1930"Król Maciuś na wyspie

bezludnej", 1931

"Kajtuś Czarodziej", 1934"Uparty chłopiec" (O Ludwiku

Pasteurze), 1938

"Ludzie są dobrzy", 1938"Trzy wyprawy Herszka", 1938"Refleksje", 1938"Pedagogika żartobliwa", 1939

JANUSZ KORCZAK był: • LEKARZEM zawodu… z wykształcenia i • PISARZEM z talentu i zamiłowania • WYCHOWAWCĄ I PEDAGOGIEM z powołania.

Ulubione książki, napisane przez Janusza Korczaka

PISARZ

Debiutował 26września 1896roku pod pseudonimem „Hen”. Na dorobek pisarski Janusza Korczaka, adresowany do dorosłych i dzieci, składają się utwory literackie, publicystyka społeczna, artykuły, felietony i eseje pedagogiczne – ponad 20 książek, ponad 1400 tekstów drukowanych w różnych pismach, ok. 300 pozycji zachowanych w rękopisach i maszynopisach.

LEKARZ

23 marca 1905 Korczak otrzymał dyplom lekarza. Odbywał praktykę w klinikach dziecięcych oraz analizował sposoby pracy w specjalistycznych zakładach wychowawczych. Następnie został odwołany do pracy lekarskiej w przytułkach dla dzieci ukrainoskich pod Kijowem. W 1918 Korczak wrócił do Warszawy i czasowo pełnił służbę lekarza w szpitalu epidemicznym w Łodzi i na Kamionku pod Warszawą. „M jak Mały Przegląd” to pismo dzieci i młodzieży założone przez Janusza Korczaka w październiku 1926 r. Początkowo dodatek miał objętość czterech stron a następnie sześciu. Pismo było pisane przez dzieci. Organizowało spotkania i dyskusje.

Wychowawca i pedagog

Posiadał znakomite wyczucie psychiki dziecięcej, przyjmował postawę szacunku i zaufania dla dziecka. Domagał się uznania dziecka za pełnowartościowego człowieka od chwili narodzin. Jego poglądy znalazły odbicie w nowoczesnym antyautorytarnym systemie wychowania, które respektowały potrzeby i dążenia dziecka, a zarazem zkłaniał je do pracy nad sobą.

Aforyzmy

„ Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” „Ludzie boją się śmierci, bo nie umieją cenić życia.” „Dziecko wcale nie jest głupsze od dorosłego, ma

tylko mniej doświadczenia.”

„Kto ucieka od historii, tego historia dogoni.” „Jeśli nie wierzysz w duszę, musisz przecież uznać, że ciało twoje żyć będzie jako trawa zielona, jako obłok. Jesteś przecież wodą i prochem. ” „Kochaj i dawaj przykład.”

Katarzyna Cichopek mówi o Januszu Korczaku

W Treblince pośród innych kamieni znajduje się kamień upamiętniający

JANUSZA KORCZAKA I DZIECI

Kartka z pamiętnika

Dzień przed wywiezieniem do Treblinki zanotował w swoim pamiętniku:

„Nikomu nie życzę źle, nie umiem, nie wiem jak to się robi.”

W dniu 5 lub 6 sierpnia 1924roku hitlerowcy okupanci wyprowadzili z Domu Sierot, Janusza Korczaka i Wilczyńską oraz wszystkich około dwunastu wychowanków.

Bibliografia

• pl.wikipedia.org/Janusz_Korczak • Korczak Janusz „Myśli”, Warszawa 1987 • Grzegorzewska Maria Wspomnienia o Januszu Korczaku”, Warszawa 1989

Dziękuję za uwagę.

Prezentację multimedialną przygotowała:

Sylwia Łasek 1mg3

Koniec!